HANDELSBERICHTEN. J gevormde beest is, door den photograaf I. Prins eene uitmuntend geslaagde afbeelding gemaakt. {N. v. G.) Van alles kan misbruik gemaakt worden, ook van vlaggen. Daarom mag men te Aarden burg zon der permissie van den burgemeester voortaan geen vlag meer uitsteken. Op de donderdag 11. gehouden vergadering van de afdeeling //de Hoeksche Waard", van de Holland- scbe Maatschappij van landbouw is besloten na afloop der tentoonstelling als vulksvermakelijkheid te doen plaats hebben een wedren met ezels onder den man. Een kolossaal gebouw, de grootste diamant slijperij ter wereld, is verrezen op een uitgestrekt terrein in de Uilenburgerstraat te Amsterdam. Deze fabriek waarin 85 7 molens zich bevind.n (de grootste der vroegere fabrieken aldaar heeft 288 molens,) ge plaatst in acht groote en drie kleine werkzalen, is gebouwd voor rekening der heeren Gebroeders Boas, juweliers te Amsterdam en te Parijs. Een ingezetene van Amsterdam, zoo vertellen de dagbladen, zond f 1200 aan den burgemeester, omdat hij te weinig aangeslagen was. Als taxateurs zich in het bedrag der inkomsten van de ingezetenen tot een bedrag van duizenden kunnen vergissen, gelijk hier het geval blijkt, dan valt toch heel wat weg van de hooggeroemde billijk heid en rechtvaardigheid der inkomsten-belasting. In Engeland bestaan tegenwoordig meer dan twee duizend koffiehuizen, die werkelijk dien naam verdienen, men kan er ook andere dranken bekomen, maar geen wijn, bier of geestrijk vocht. Deze in richtingen vallen zoozeer in den smaak van het pu bliek, dat er telkens nieuwe worden geopend. In liet Eagelsche graafschap Durham, waar op het oogenblik 35,000 arbeiders uit de kolenmijn het werk hebben gestaakt, mag de toestand zorgbarend heeten. Het volk, dat hier en daar zich reeds aan ongeregeldheden schuldig maakte, wil verzoening. De patroons echter sehijnen daarvan riet te willen weten, verklarende, dat, zoo zij de voorgestelde loonsvermindering niet doorzetten, zij hunne zaken zouden drijven met schade. Zij wijzen er op, dat de looneo ook dan nog hooger en de werkuren korter zullen zijn, dan vóór acht jaren, en dat bovendien de prijzen van de meeste levensbehoeften aanmerkelijk zijn-gedaald. Yleesch is op den ouden prijs geblevenmaar brood, spek, kaas en alle kruidenierswaren zijn thans geedkooper dan in 1871, zoouat eenzelfde weekloon verder reikt dan toen. Wat de staat van zaken voor het werkvolk te zorgelijker maakt, is, dat de kas hunner unie zeer schraal voorzien moet zijn, terwijl het bezit van een zelf overgelegden spaarpenning onder hen tot de hooge zeldzaamheden behoort. Voóreenige dagen kwam te TÖnning (Duitschland) de stoomboot Schlesing (van hare derde reis) uit Amerika aan. Hare lading, nu uit Canada afkomstig, bestond uit ruim 500 stuks runderen en ruim 300 varkens. Over de kwaliteit van deze lading werd zeer gunstig geoordeeld. Vooral de ossen bleken zware dieren te zijn. Dit vee wordt voor rekening van de landbouwers te limning nit Amerika aangevoerd. Ook. deze derde reis is zonder stoornis en zonder verliezen van belang volbracht. Na afloop van de quarantaine wordt het vee publiek verkocht. De aanslag op den C/.iar. De rust der Paaschdagen werd op eenmaal onder broken door het bericht, dat een aanslag op het leven van den Russischeu Czaar was gewaagd. De aanslag gelukte niet, maar op eens gevoelt men bij vernieu wing hoe vulcanisch de bodem is waarop, wij leven. Is dit dan nu in minder dan één jaar niet de vijfde vorstenmoord waarvan men hoort Tweemalen was Keizer Wilhelm het mikpunt van het wapen des sluipmoordenaars, de koningen van Spanje en Italië eenmaal, en nu ook de Russische Keizer! Rusland deed in het laatste jaar van zich spreken. De nihilisten met hun revolutionair-socialistisch co mité voltrokken de doodstraf (zonder vorm van pro ces) aan menigen hooggeplaatsten ambtenaar, en het volk beschouwde deze aanslagen als een Godsoordeel, als een straf des hemels voor zooveel onderdrukking als die hooggeplaatste personen zich veroorloven. Dat het nihilisme (waarschijnlijk, hoewel niet zeker is het dat de daders van het genoemde feit tot de nihilisten in betrekking staan) zoover gaan zou dat het een aanslag waagt op deu Vorst die in de oogen van dan Rus heilig is (vooral ook door zijn geestelijk ambi) dat had voorzeker niemand gedacht, eu daar door zal waarschijnlijk het nihilisme eeo hooge, maar ook een gevaarlijke kaart uitspelen. Hoe het ook zij, dit is zeker, de aanslag geschiedde maandagmorgen ten 9 ure; eeuige tot dusver bekende bijzonderhedeu mogen hier een plaats vinden: Terwijl de Czaar zich op zijne gewone ochtendwande ling in de nabijheid van het winterpaleis bevond, werden vier schoten op hein gelost en wel door vier verschillende personen, van welke twee ontkwamen, maar twee gearresteerd werden, nadat een hunner een politie agent in de wang geschoten had. De hoofd dader, zegt de berichtgever, hoewel 't niet terstond duidelijk is wie dit is als elk dtr vier slechts een schot loste moet zich na zijne inhechtenisneming vergiftigd hebben, hoewel dezelfde correspondent weder later van hem berichtte, dat hij volkomen gezond is en beweert Sokoloff te heeten, en dat bij hem niets anders gevonden erd zelfs geen zakdoek dan twee verdachte pillen, waarschijnlijk vergiftige pillen. Hij is 27 jaar oud eu geeft op ambtenaar bij het ministerie van financiën te zijn. De correspondent die dit schrijft waarschuwt zelf voor deze praatjes, daar er, zegt hij, allerlei tegenstrijdige mededeelingeu omtrent den moordenaar in omloop zijn. Tot deze weinige en weinig betrouwbare mede- deelingen bepaalt zich heigeen omtrent den moordenaar tot dusver gemeld werd. pat er meer dan een geweest zou zijn, is blijkbaar geheel uit de lucht gegrepen, daar de officieele berichten voortdurend slechts van éénen spreken, terwijl ook de poging tot zelfmoord door vergiftiging zich niet beve-tigt. In alle berichten zonder onderscheid wordt van de algeraeene vreugde gesproken, die in de stad over de redding van den Czaar heerschtniet minder groot dan de blijdschap over zijn behoud, is de verontwaardiging over den moordenaar. Duizenden menschen te voet, te paard, en in rijtuigen, verdrongen zich dengchee- len ochtend voor het winterpaleis, en onbeschrijfelijk was de geestdiift toen de Czaar zich tegen half 2 uur op het balcon vei toonde. De menigte wuifde met hoe den en zakdoeken en hief het volkslied aan. En toen de Czaar omstreeks half 3 ure in een open rijtuig ecu toer door de stad deed, scheen er aan het gejubel geen einde te zullen komen. De Czaar begaf zich uaar de Kazan-kerk, waar de metropoli taan een dankdienst hield en 's Hemels zegen over den Keizer afsmeekte. Op verschillende plaatsen der stad werd des avonds door verlichting, muziek, enz. de redding des Keizers feestelijk gevierd. z/Welk een verschil tusschen het Evangelie en het Vaticaanschreef eens pater Hyacinthe, «welk een verschil tusschen de vernedering van christus en die van een aardsch vorst!" In navolging van Christus, die zijne apostelen de voeten waschte, is het een eeuwenoud gebruik, dat de Keizer van Oostenrijk op Witten donderdag de voeten van 12 grijsaards, de Keizerin die van 12 oude vrouwen wascht. De Keizerin was ditmaal door ongesteldheid verhin derd de plechtigheid te verrichten, zoodat de voet- wassehing der vrouwen achterwege bleef. Tegen 10 uren worden de 12 grijsaards dooi hunne verwanten binnengeleid. Zij zijn allen op 's Keizers kosten in uniform gekleed en dragen een lang zwart afhangend gewaad en om deu hals een witte kraag. Nadat zij neergezeten zijn, laat de opperceremouie- meester, graat Hunyady, de deuren van de zaal slui ten, en men weet nu, dat de plechtigheid weldra een aanvang zal nemen. Alles wacht met inspanning op de komst des Keizers, die in de hofkapel de gods dienstoefening bijwoont. Weldra verschenen op de tribune de aartshertoginnen, allen in het zwart ge kleed. Ook de dames onder het publiek waren vol gens het hofceremonieel allen in zwart gewaad. Eens klaps zagen wij hoe alle in de zaal aanwezige generaals officieren en hofbeambten in militaire houding gingen staan, de deuren werden geopend en de keizerlijke lijfwacht trad binnen, gevolgd door den opperhofmaar schalk, de geestelijkheid met rnsgr. Kutschker, kardi naal-bisschop van Weenen, aan het hoofd. Daarna een stroom van hofbeambten allen in de meest schitterende kleeding; vervolgens de ministers, de aartshertogen en eindelijk de Keizer in generaals uniform. De Keizer plaatste ziöh op de estrade aan de boveneinden der tafel. De kroonprins Rudolf en de aartshertogen stonden tegenover de tafel, met het gezicht naar de grijsaards gekeerd. Door kamerdie naren werden nu op sierlijke schotels vier gerechten binnengedragen, de Keizer nam de schotels en zette ze één voor één voor de grijsaards. Gegeten wordt er echter niet, het is slechts een sehijnmaaltijd, want dadelijk nadat de schotels op tafel gezet zijn, treden de aartshertogen naar voren, eu geven ze aan den lijfwacht, welke^ van een officier de spijzen wegdraagt, de kamerdienaren wederom met vier gerei Keizer bedient weder op dezelfde wijze, teri? aartshertogen wederom de spijzen wegnemen, geschiedt tot viermaal toe, zoodat de maaltijd uit i tien schotels bestaat. Bij den laatslen keer nemen aartshertogen de tafel af, glazen, borden, vorken, i vet enz. wordt door hen op deu schotel gelegd dit alles met rozenbladen bestrooid. Daarop werd lange tafel weggenomen. Nadat de maaltijd was afgeloopen, ontblootten kamerdienaars de *ceten der grijsaards, de ouds onder hen telt 108, de jongste 82 jaren, terwijl kardinaal het evangelie van den dag begint te zing In de zaal is het doodstil, de generaals staan in rade, de lijfwachten presenteeren hunne wapenen, teri de Keizer geknield aan de voeten van deii eers grijsaard ligt. De hofkapelaan houdt het bekken, Keizer bevochtigt de voeten met eenige droppe water, wrijft er met zijn hand overheen, neemt servet en droogt de bevochtigde plaats af. Op,£i knieën voortschuivende herhaalt hij die behandel bij den tweede en verricht steeds knielende zon zich op te heften bij alle twaalf grijsaards deze! ceremonie. Intusschen rees de Keizer wederom op, en h aan den hals van eiken grijsaard een klein zakje, waarin zich 30 stukken zilvergeld bevint Daarmede was de plechtigheid geëindigd. In deze' orde als zij gekomen waren, verwijderde de Ke zich met ziju geheelen hofstoet. Al de spijzen, zoo als de borden, voikeu, lepels, glazen, kroezen, s vetten werden aan de grijsaards geschonken en late sierlijke manden uaar hunne woningen gebracht. Das werden de oudjes door hunne verwanten naar den uitg geleid waarop zij in hofequipages naar huis wei- gereden. Een mengeling van wereldsclie pracht eu di vernedering. Eene ongelukkige nabootsing^ vaji, vernedering van//den Man van Smarte" CORRES POÜN DEIN TIE. Wij zijn verzocht te melden dal het bericht het proces-verbaal tegen den leeraar der N. H te Veere niet ingezonden is door onzen correspom te Veere. Vlissingen, 15 April. Boter per kilogram f a f 1,16; Eieren per 104 stuks. t'?,60. Prijzen van eftecten. Amsterdam, 15 April 1879. itfe.derl, Certiüc. Werkelijke schuld. 27s pet. 6 dito dito dito .3 7 dito dito dito .4 Loten stad Amsterdam 3 1( dito dito Rotterdam 3 „IC Rusland Obligation 1793/1S15 5 Certiüc. laser. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e 3eiie. 1855 5 Obligation dito 1000 1864. 5 f dito L. 100 187-25 i dito L. 100 18735 dito 1877 dito5 dito leening 186769 4 7 Loten 1864 5 12 Loten 1866. 5 „15 Aand. Spoorw. Gr. Maatscli. 5 11 Oblig. dito41/2 Oblig. spoorweg Poti-Tifiis. 5 t dito dito Jelez Orel 5 f dito dito Jelez-Griasi. 5 f dito dito Charkow Azow 5 f Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltische spoorweg 3 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 I Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli. 5 dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 „5 dito in papier Mei/Nov. 5 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 Spanje. Obligation Buitenl 1 dito Binnenlandsclie 1 Portugal. Obligatiën3 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 Obligatiën r 1869 5 ,3 Egypte, dito 1876 6 Brazilië Oblig. 1865 5 dito 1875 5 Prijzen van coupons. Amsterdam 15 April Metall f 21,42l/2; dito f21,421/»; Div. Eng. per 8 f 11,75; Eng. Portugal f 11,75; Spaansche piasters 147,70; Amerikaa dollars in goud f 2,441/2. Amsterdam, 12 April. Metall. f21,40; dito f 21,40; Div. Eng. per 8 f 11,75; Eng. Russen f 12,Eng. Portugal per 8 f 11,75 Frans f Belg. f47,40; Pruis f58,70; Hamb. Russen f 1,13; sen in Z. R. i' 1,15Poolsche per fl. Pools>eh Z. R. f Spaansche piasters f47,40; Spaa Binnenlandsclie f 2,25; Amerikaansche dollars papier f2.44.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3