ïterlt, Hcltool fr. geiulituj. GEMENGDE BERICHTEN. binnen allerprachtigst versierd. Van iui men de kerk betreden dóór een gothieke »c,van buiten met groen en bloemen, van met zwart fluweel getooid. In de kerk richt P'abn een troon op van rood fluweel, met satijn afge- .*et, rijk' met goud versierd en bekroond door een gouden lauwerkrans met de naamcijfers van HH. MM. Van achteren is de troon voorzien van het Neder- dandsche wapen. Een allerkostbaarst ameublement, op mollige tapijten geplaatst, brengt niet weinig bij tot Verfraaiing van het geheel. Langs de ramen der kerk kullen guirlandes, bloemen en wapenschilden worden opgehangen. Banieren van zijde, fluweel en damast, zijden draperieën met gouden kwasten en koorden en keur van heesters en planten zullen het koor van de /Nieuwe Kerk in een feesttempel herscheppen. i De Standaard maakt de opmerking dat de ver- in Juni ditmaal reeds door kiesvereni gingen zijn aan de orde gebracht, voordat de pers er üog een woord van had gesproken. Dit verschijnsel geeft moed, maar maant ook tot omzichtigheid en dubbele waakzaamheid, omdat het het vermoeden weHigt, dat de opkomst der kiezers groot zal wezen. Heden voor dit verschijnsel in het groote volkspe titionnement de census heeft de natie wel gemuil band,, maar onder de petitionneerenden zijn ook de boeren, en die zijn kiezers. En bij 't volkspetitionnement komt de effectenbelas ting. Bij Alva's inquisitie, Alva's tiende penning. De Hollander vliegt op voor zijn God en zijn geld. V/as er onrust en ontevredenheid, die wordt door de voor gestelde belasting gaande gehouden. Men wil wel op brengen, maar verlangt dan een plan, men wil niet Opbrengen, opdat //een kleine club liberalisten er voor Daar belangen mee strijken ga." Men teekent er protest tegen aan, dat men de natie zwaarder wil belasten, zonder aan bezuiniging te denken. Men wil geen be lastingen die het karakter dragen van „vexatie en ^SJtporuliteit''. De leaders der Nieuwe Rotterdamsche Courant en de memories van Gleichman zullen de uitbarsting van den natioualen onwil dan ook duurzaam niet kunnen tegenhouden. Bij de l'/o raillioen katholieken en ruim een millioen orthodoxe protestanten, wordt het bierleger groote en kleine kapitalisten in 't harnas gejaagd, is het dan niet begrijpelijk dat de tegenstand veld wint P Ontvangsten van het rijk in Maart 1879 f8.962.000. 1878 -fr.011.000. Minder ontvangen dan in Maart des vorigen jaars f 150.000. Niettegenstaande de nieuwe successie-belasting in lijn eene ruimere opbrengst deed verwachten, bleven de indirecte belastingen en accijnsen beneden de raming, een bewijs dr.t de omzet gering is, dat de handel gedrukt is, en de crisis, die zich in 't buiten land sinds lang doet gevoelen, ook bij ons hare wer king niet mist. Redenen te meer, zou men zeggen, om de regeerin. tot zuinigheid aan te sporen ten doel hebbende, onderlinge bespreking en samen werking in alles wat de oesiercultiiur betreft, des noods optreden voor hare belangen bij liet. bestuur der visscherijen, provincial.) besturen en de hoogs regeering. De zetel v3n de maatschappij is Bergen op Zoom, alwaar ook het bestuur gevestigd zal zijn. De maat schappij is opgericht voor den duur van 22 achter eenvolgende jaren, te rekenen van 19 Januari 1879 af. De troepen in Atjeh zijn bezig zich in de XX11 Moekim te versterken. (Men herinnert zich dat de krijgsverrichtingen, door het natte weder gestaakt, den 23sten hervat zijn, en dal de XXEI Moekim ten koste van 4 dooden en 17 gewonden op dien dag genomen zijn). De transporten die vivres voor de troepen haalden werden beschoten. Het hoofd van Indrapoerie onderwierp zich, andere hoofden knoopten onderhandelingen aau. Panglima Polim (na Abdul Habib Rechman onze gevaarlijkste tegenstander) vluchtte naar Gliëng. De wegen zijn slecht, de weersgesteldheid is ongunstig, het lerrein onbegaanbaar en de gezondheids toestand onbevredigend. 1 De vergadering, die 19 Maart jl. besloot tot het oprichten eener ZeeuiDsche kiesvereeniging, zal aan vrijdag's middags 2 ure te Goes 'andermaal [samenkomen. Het reglement, thans in concept, zal besproken en, zoo mogelijk vastgesteld, een definitief bestuur gekozen en over de middelentot uitbreiding der Vereeniging gesproken worden. Het kan vooral thans, dan een belang rijke veroudering 'zijn. i De erkende voorstanders der Christelijk-historische partij worden dringend tot bijwoning uitgenoodigd. De contributie is slechts f 1,00 per jaar. Na afirek der kosten ten behoeve der algemeene worden de contributiegelden besteed ter :L.esirijding der uitgaven aan dé verkiezingen in de districten verbonden. We hopen dat vele, vele vrienden zich de kosten f;n de moeite aan het bijwonen der vergadering verbon den, om den wil der zaak, getroosten zullen. De heer C. lievensehulponderwijzer aan de Chr. Burgerschool te Middel urg, verkreeg heden, na afge legd examen, aanteekeuing voor de Engelsche taal. Van een ïiuttii; bock verschijnt de derde druk. Wij bedoelen de Praktische Handleid'tig bij het Onder- I wijs in de Bijbelsche Geschiedenis voor Scholen en Huisgezinnen, naar het Duitsch door de predikanten I L. H. F. en K. F. Creutzberg. Reeds iu 1863 maakten deze, toen nauwelijks in j dienst getreden, leeraars zich verdienstelijk door het Duitsche werk van Nisseu te maken tot ten Neder- i landsch volksboek. Dat nu eerst een derde druk noodig is, zal, dunkt ons, het gevolg zijn van de meening, dat de Handleiding in de eerste plaats voor scholen zou zijn. Voor sclïoolme sters moge zij praktisch zijn, voor zondagschoolonderwijzers en onderwijzeressen is zij onmisbaar. Vindt het boek meer zijn weg tot de huisgezinnendan zullen de herdrukkeu elkander spoe- dig opvolgen. Meer dan ooit is het nu noodig dat huisvaders en moeders werk maken van het godsdienstonderwijs hnnner kinderen, en van dat huiselijk onderwijs komt dikwijls niet veel, omdat de ouders er geeu weg mee weten schaffen zij zich echter bovengenoemde Hand leiding aan, dan zullen zij in de geachte bewerkers vrienden vinden, die hen bij de hand leiden tol de vervulling van een hunner eerste plichten, en zich meer en meer in staat gevoelen hunne kinderen te leiden tot den Heiland. Volgens het Alg. Dagblad van N. I. zou de Indische begrooting over 1880 vastgesteld zijn met em ver moedelijk tekort van 13 millioen, zonder bijdrage aan Nederlaud. Onder de uilgaven moet echter 10 mil lioen voorkomen voor spoorwegen en baveuwerken. Dc hoofd-ingenieur Dirks is benoemd tot lid van het internationaal comité van ingenieurs, geografen en zeevaartkundigen, dat 15 Mei e, k. onder praesidium van den heer de Lesseps te Parijs bijeenkomt, ter beoordeeling van de verschillende ontwerpen tut door graving van de landengte van Panama. De Staats-courant bevat de statuten der Neder- 'mdsche Maatschappij tot bevordering der oestercultmtr, Wc Iici*n der Nihilistcaa. Na in Rusland de lang opgehoopte -brandstoffen in vlam geraken of ontploffen, vindt men in alle bladen afkeurende oordeelvellingen over de regeering en den toestand van dat rijk. De Middelb. Ct. doet ook meê aan de klaagzangen, maar 't verbaast ons dat zij het volgende schrijft: ,/Op de middelbare scholen en gymnasien ontbreekt het opvoedend elementdat vooral bij het gebrekkige familieleven in Rusland eer.e zoo nuttige rol zoa kunnen spelen de meeste jongelieden loopen de school niet geheel af, en lang niet allen, die dit weldoen, kunnen later eene plaats vinden aan de hoogescholen,welker deu ren slechts half worden opengezet voor de jeugd, die leeren wil. Zoo worden jaarlijks ongeveer 6000 jongelie den slechts half onderwezen, aan hnn noodlot overgelaten, die bij gebrek aan vasten arbeid en in het bezit eener mate van kennis, die naar beter doet verlangendan zij rond zich zien, vatbaar zijn voor de meest hersen schimmige denkbeelden. Dit is de kern der nihilisten, wier eerste streven niet anders is dan zuivere omver werping van het bestaande, zonder zich veel te be kommeren om hetgeen er voor in de plaats moet komen. Tegen dat streven kan de maatschappij slechts strijden, als men haar daartoe de wapenen gunt. Zij mist die thans." In deze redeneering der Middelb. Gt. waarin wij enkele uitdrukkingen onderschrapten zou niet veel te veranderen zijn, om haar in een christelijk blad tc doen dienen als waarschuwing tegen de verderfe lijke strekking der hoogere burgerschool en andere in richtingen van staatsonderwijs in Nederland. Ons werd toegezonden het 19de jaarlijksch verslag der vereeniging voor christelijk-nationaal onderwijs. Wij deelen daaruit onze lezers mede, dat op de e. k. vergadering 15 Mei te Zwolle te houden, de vol gende punten zullen behandeld worden 1. Vaststelling van het jaarlijksch verslag. 2. Vaststelling van de rekening en verantwoording van den penningmeester en van den administrateur van het voorschottenfonds. 3. Rapport der commissie voor het Groen van Prinstererfonds. 4. Rapport van de commissie voor het volkspeti- tioni.ement. 5. Verkiezing van een lid der hoofdcommissie. 6. De hulpvereeniging Leeuwarden, in aanmerking nemende, dat, z >owel door de vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs als door de Vereeniging voor Gereformeerd onderwijs een diploma uitgereikt wordt, voor het met gunstig gevolg afgelegd hebben van het na-examen in Bijbelsche geschiedenis enz., acht het wenschelijk, dat het diploma der Ver eeniging voor Gereformeerd onderwijs door de Hoofd- vr.reenigimr worde erkend, zoodat hoofdonderwijzers met dit diploma ook werkzaam kunnen zijn aan scholen, gesubsidieerd .door de vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs. 7. De hulpvereeniging Rotterdam stelt voor De algemeene vergadering besluite, dat er een in specteur worde aangesteld voor de door de Vereeni ging gesubsidieerde scholen. 8. De hulpvereeniging Utrecht dringt, indien geen overwegende redenen daartegen in den weg staan, er op aau, dat het hoofdbestuur uitvoering geve aau het op de algemeene vergadering van 1867, te Leeu warden gehouden, genomen besluit tot benoeming van een Inspecteur voor het Christelijk onderwijs, in de scholen der Vereeniging voor Christ.-Nat. School onderwijs gegeven. 9. De Hulpvereeniging 's Hage stelt voor, dat door de vereeniging voor Christelijk-Nationaal Schoolonderwijs worde uitgesproken, dat, sedert het ontwerp-Kappeyne tot wet is geworden, de bijzonder® school meer dan ooit in haar bestaan wordt bedreigd en voortaan in Nederland, nevens de openbare in stellingen van Lager en Middelbaar Onderwijs, waar van de inrichting bij de wet is geregeld, als vrije school alleen bestaan kan ouder eene wetgeving, waarbij eene onbegrensde /rijheid vau onderwijs is gewaarborgd, gelijk die in verscheidene landen wordt gevonden: en dat mitsdien, ter handhaving van de heilige rechten der ouders, ten aanzien van de op voeding hunner kindereu, de Nederlandsche grondwet de vrijheid van onderwijs in bovengemelden zin, als j onwraakbaar beginsel, behoort aan te nemen. 10. De Hulpvereeniging Amsterdam stelt voor: Door de Hoofdcommissie worde een commissie benoemd tot onderzoek van den inhoud der school boeken, welke in openbare lagere scholen gebruikt worden ten einde met den geest van dat onderwijs bekend te blijven: en om een rapport van dat onder zoek publiek te maken, door tussehenkomst dezer Ver eeniging. 11. De Hulpvereeniging vraagt: op welke wijze kan de vermeerderde opwekking voor „de school met den Bijbel" het vruchtbaarst gemaakt, worden door onze Vereeniging, ten behoeve van het onderwijs, dat zij bedoelt De Zendingsdag van de Utrechtsc-he Zendings- vereeniging valt dit jaar op dinsdag den 29stea dezer nadat den vorigen dag ten 1 uur de zendeling-kwee- kelingen examen zu'leu hebben afgelegd en er aan den avond te 7Va uur in de Jacobi-kerk een bede stond zal gehouden zijn onder leiding van den heer Theesing, predikant te Rotterdam. I)en 29sten i3 er 's morgens ten 9 uur samenkomst op de gewone plaats ter bespreking van de belangen der Vereeniging. 's Middags ten l uur in de Dom kerk openbare vergadering, waarin ook door ds. Barger te Maassluis, en den zendeling VVoelders zal gesproken worden. Bij het, loodswezen te Vlissingen zijn twee kotters in dienst gesteld, bestemd om, te beginnen met 20 April a een loodspost te bezetten in de nabijheid van deu vuurtoren van Dungeuess, zoodat alsnu de naar Vlissiugen bestemde schepen daar steeds een loods zullen kunnen vinden. Het zeegat van Vlissingen is thans dus gedekt door vij? immer in zee kruisende loodsvaartuigen. Heden wordt te Goes de eerste steen gelegd van het nieuwe gebouw der ambachtschool, op het land achter de school der 2de klasse tegenover het Ravelijn. Jongtleden Dinsdag zijn per Middelburgsche stoomboot uit den Wilhelminapolder naar Holland verzonden 4 ossen, die samen 3290 ko. levend wogen, en zuiver f 1598.94 opbrachten, dus, op enkele centen na, f 400 per stuk hebben opgebracht. Dit gewicht en de geldelijke opbrengst mag men prachtig noemen, vooral omdat in aanmerking ge- Domen moet worden, dat deze ossen niet ouder dan drie jaren zijn. Den vorigen Zaterdag was uit bovengenoemden polder verzonden eene vette koe, 6 jaren oud, die 3 kalveren heeft voortgebracht en nu de kolossale wicht van 870 ko. levend haalde, en zuiver f422.82 opbracht. Van dit niet alleen zware, maar prachtig

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2