GEMENGDE BERICHTEN. e Kiesvèreem- -v géldleening van den polder Walcheren2e ier,; 'groot 55 aandeeleu of f 55000, was blijkens de B/,.aandag geopende biljetten voor niet minder dan f 167000 ingeschreven ad 45 pet. 'Bij loting zijn daarvan toegewezen aan J. B. Wes terwoud Zn., te Amsterdam, f 21000 J. A. Tak Co., te Middelburg, f 9000; Joh. Meeuwse, 'te Middelburg, f 8000Van Heel Co., te Goes, f 7000; Van den Broecke, Luteijn Schouten en Henri Tak, te Middelburg, ieder f 4000 en Isaac Boassou Zonen, f 2000, -makende samen f 55000. li Z. K. Prins Frederik heeft het slot Backershage, hoorende tot de eigendommen van Z. K. H. op den 1 Wassenaarschen weg, tijdelijk ter beschikking gesteld van H. K. II. de primes-weduwe. Hendrik der Neder landen. De prinses zal het buiten-verblijf tegen het lamst dezer maand voor eenigeu tijd betrekkeu. Jhr. H. O. Wickersminister van marine, is her stellende. Wederom is een van ruim 100 handteekeningen voorzien exemplaar van het adres van handelsfirma's en particulieren te Amsterdam tegen de vojrgestelde effectenbelasting aau de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generanl opgezonden. Amst. Ct. Men deelt aan de Amsterdamsche Courant mede, dat heer J. I\ W. Conrad, hoofdingenieur ran den water staat, zich met nog eenige andere deskund'gen in den loop dezer week naar Parijs zal begeven, om aldaar eene vergadering van ingenieurs uit verschillende lan den van Europa en Amerika bij te wonen, waarin weder de plannen zullen besproken worden van de doorgraving van de landengte van Panama waartoe het Aardrijkskundig genootschap te Parijs het initiatief .Xtam eu welk denkbeeld reeds voor 50 jaren door koning Willem I Word geopperd. Nu de doorgraving van de landengte van Suez goed geslaagd en ook het Noordzcekanaal tot stand gekomen is, moeten vele bezwaren tegen het doorsteken yau de landengte van Panama, dia vroeger onover komelijk schenen, opgeheven zijn, en wil men, met de ervaring in de laatste jaren opgedaan, thans ook deze plannen aan een ernstig en nauwkeurig onder zoek onderwerpen. Aan de sloomkanonncerbooten, die zullen worden aangebouwd op 's rijks werf te Amsterdam, zullen I'1 irbW'Beu worden gegeven van Udur en Bulgia. /-u-der zullen voor het departement van marine dit jaar word211 aangebouwd bij de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen twee stoomkanon- neerbooten, die respectievelijk zullen worden genoemd D.ufa en Hadda, terwijl die, welke in aanmaak is bij deNederlandschestoombootmaatschappij] te Rotterdam, >den naam zal ontvangen van Hefring. Onze oorlogsvloot wordt dus op nieuw met eenige onwelluidende Noordsche namen verrijkt. De hoogbejaarde heer E. C. U. Van Doorn, com- ^missaris des Konings in de provincie Utrechtis hoofdzakelijk van zijn besluit tot aftreding terug gekomen, om de eer te mogen genieten in den aan staanden zomer HH. MM. ten zijnent te ontvangen waartoe Z. M. de Koning het verlangen zoude hebben ie kennen gegeven. Wil men weten waar wij heengaan, lee3 dan deze wee citaten uit de Vragen des Tijds 1° //Een moraal, geschoeid op de leest des chris- endoras, zooals dit feitelijk en sedert achttien eeuwen estaat, moet zich vijandig tegen al wat volksverlich- ?'ng is, verzetten, en daarom staat zulk een moraal 'i hare gevolgen nog ver beneden de platte zedelijk— ïneid van het gezond verstand en het aardsch individueel ilang, omdat deze door de nimmer rustende staat- - undige en sociale ontwikkeling der volkeren, voort- .'urend reiniging en verbetering ondergaat, terwijl het Raristendom daarvan niet wil weten. W En 2°. //Dit is het zedelijk standpunt van de leer B ,n Jezus volgens de Evangeliën, en tot op den hui- ^gen dag het fundament dee Christelijke zedeleer, ^ïlke afkomstig, door Jezus tot het gemeen goed K,n een groot deel der menschheid is gemaakt. K'lfs Paulus, die van een geheel ander en oneindig Velsr zedeleer begrip toont te hebben, was ®i; diep van den geest das Jodendoms doordrongen, Gfl tot eene ernstige toepassing van het beginsel der ^»?de te geraken." A;Zoo spreekt van Houten's orgaan, en zoo denkt men, \j,inige uitzonderingen daargelaten, in heel liet j /orale corps. 1 Revolutie en ongeloof. Standaard Men heeft inüêrTyc^^êTacneï^^l^^l^^ëzwollen taal van Victor Hugo als hij de „grande nation" op hemelt, wat moet men zeggen van den begaafden Franschen schrijver Ernest Rénan(bekend door zijn Leven van Jezus) als hij den lof van zijn land en volk bij zijne intrede in de Fiansche Academie al dus bezingt //Frankrijk zal eerst overwonnen zijn, zegt hij, wan neer een volk met zijn ernst heeft geschapen wat wij met onze luchthartigheid hebben gewrocht, namelijk, ,/grooter schrijvers dan Pascal en Volta''"", kuapper wetenschappelijke koppen dan d'Alembert cn Lavois- sier, een beter gevormden adel dan de Fransche der twee vorige eeuwen, bekoorlijker vrouwen dan die onze wijsbegeerte hebben toegelachen, een hooger vlucht dan die onzer revolutie, meer geschiktheid tot het bejagen van een verleven doel, meer moed, levens wijsheid, goeden luim, met een woord een aantrek kelijker en geestiger maatschappij dan die onzer vaderen.' Zou het /,laat anderen u prijzen" hier niet vau pas geweest zijn Een vorstelijke gift werd dezer dagen door een Amerikaansche dame aan Fisk Universiteit, de stich ting voor welke de Jubilee-zangers in ons midden optraden, geschonken. De gift bedroeg f125000; na mens die dame werden twee en een half millioen guldens aan Christelijke instellingen uitgedeeld. Bij onze vele behoeften zouden we waarlijk der Nieuwe Wereld zulke milddadige dames benijden. itcrli, School rr. lending Naar wij vernemen hebben zich voor de aan staande acte n-exam ens in de provincie Zeeland 81 personen aangegeven, waaronder 24 voor de hulp onderwijzeres-acte. Ds. J. Kuylman, predikant te Prinsenhage, is, na zijn beroep te Goes, ook te Delft beroepen. De heer H. Vermaas, predikant te Yerseke, heeft toezegging van beroep ontvangen naar St. Phi- lipsland. Aan het Diaconie-armbestuur van Serooskerke, (classis Zierikzee) is door wijlen den ambachtsheer baron Van Tuyl van Serooskerken van Zuylen gele gateerd f 2000, vrij van successierechten. {K. Ct.) Gisteren namiddag werd aan H. M- de Koningin door den Kerkeïaad der hervormde gemeente te Rot terdam, meteen toespraak van ds. Moll, een prachtbijbel aangeboden. De bijbel (met platen van Dorc) is ge bonden in rood fluweel, met goud en zwart versierd. Op de eerste bladzijden is een opdracht geschreven. Bij den bijbel was een sierlijke lezenaar gevoegd. De Koningin betuigde haren dank voor dit geschenk dat zij verklaarde hoog te waardeeren. Donderdag 11, had te Bolsward eene bijeenkomst van predikanten en ouderlingen uit de classis Sn'eek en Franeker, benevens van nog eenige andere leeraars plaats. Zij was talrijk bezocht. Na wisseling van gedachten is met algemeene stemmen besloten lo. Aan de predikanten-vereeniging Ie Utrecht te verzoeken, het plan te opperen, of aan brvoegde per sonen op te dragen, tot een algemeene verklaring van kerkeraden en kerkbesturen aangaande het onchriste lijke, onwettige, onzedelijke en ongerijmde van het ingevoerd art. 38 reglement godsdienst-onderwijs en van de voorgestelde wijziging in art. 39. 2o. Advies in te winnen bij ervaren kenners van kerk- en staatsrecht, hoe de kerkeraden en kerkbe sturen, indien eene bovendrijvende partij in de synode op den du ingeslagen weg van opheffing der belijde nis voortgaat, deze geweldpleging op wettige wijze krachteloos en tegenover kerk en staat nietig kunnen maken, en te vragen of het moderamen der predikan ten-vereeniging dit doen wil, en anders tot beide op eigen gelegenheid over te gaan. I. a 11 (I b 0 11 w. In eene te Leeuwarden gehouden vergadering ter bespreking van de vraag omtrent de mogelijkheid en het dienstige, dat de Friesche landbouwers hunne beter voor eigen rekening naar Londen ten verkoop zenden, werd deze vraag bevestigend beantwoord, onder voorwaarde evenwel, dat een voldoend getal landbouwers zich hiertoe vereenigen. Er werden echter vele bezwaren in het raidden gebracht. Het plan is thans: allen, die tot de zaak wenschen mede te wer ken, uit te noodigen, plaatselijke vereenigiügen op te richten, om daarna oene algemeene vergadering te beleggen en tot een bepaald besluit te komen. De volgende geldsommen duiden den liendaf- koop aan in Zeeland, gedurende het jaar 1878. Duivelandf 24,138.05 Noord-Beveland35,624.65 Schouwen59,509.545 Tholen26,582.79 Walcheren 22,013.85 Zuid-Beveland318,793.00s Samen in geheel Zeeland f 486,661.89 Dit cijfer is tot mijn spijt, zoo schrijft een cor- responden^ïe7"iïI/f/fte/£. cóur. i 77,8Tt>.76 lager dan in 1877. In 't algemeenik heb er herhaaldelijk opgewezen vordert het belang van den landbouwer om zijn grond zoo spoedig mogelijk tiend vrij te maken, vooral in die streken, waar, door het oprichten van stoom gemalen, zooals in Schouwen en Duiveland,- vele gronden, die eeuw-en lang weiden waren, gescheurd en in vruchtbaar bouwland herschapen worden. Zulke groote verbeteriugen worden de jaarlijksche reke ningen kunnen het getuigeu, niet dan tegen groote uitgaven verkregen, die de grondeigenaar moet dragen. Is nu de tiend van de landen niet tijdig afgekocht, dan deelt de tiendhefter in hunne opbrengst, zonder dat hij iets tot het verkrijgen daarvan bijdraagt, heelt bijgedragen of zal bijdragen. Onbillijker kan het zeker niet. Weg met de tienden blijve dus de leuze. Op de algemeene vergadering van aandeelhou ders der Middelburgsche maatschappij van stoomvaart (MiddelburgRotterdam v. v.) is bepaald dat over den dienst van het jaar 1878 uitgedeeld zal worden f 206 per aandeel, zijnde f 128 uit het saldo der exploitatie-rekening en f 78 uit de renten der reser vekas. MC.) Het tarief voor het sleepen op het Kanaal van Yeere tot Ylissingen of omgekeerd bedraagt voor binnenschepen van 615 ton f2,10, van 1530 ton f 3,15 en verder in evenredigheid. Yoor zeeschepen bedraagt het f 12 voor die van 160 tot 200 ton; f 18 voor 200 tot 250 ton, enz. Naar en van M:ddelburg tot Vee -e of Vlissingen. is de helft van het tarief verschuldigd. Bij de maandag gewezen uitspraak in de be kende zaak van het te Vlissingen liggende schip Methusalem heeft de rechtbank het hulploon vastge steld op twaalf honderd gulden, met veroordeeling van den gezagvoerder in de kosten van het beslag en overigens met compensatie van kosten. Heden nacht omstreeks 1 ure werden de Vlis- singer3 door brandalarm gewekt. Op de werf der maatschappij /,De Schelde" was, in de ketelmakerij, brand uitgebarsten, die zich eerst dreigend liet aanzien. De drukte op de werf was oorzaak, dat het perso neel spoedig bij de hand tot blussclien was, velen werkten door. Het personeel was voldoende 0111 te blusschen, en de verschrikte bewoners konden opnieuw rustig hun woning opzoeken. Volgens de Goessche Cour. zal te 's-Heer Arends- kerke voortaan eene belasting (bij wijze van haven geld op de eieren worden geheven, en wel van 9 cent per 100 stuks. Of men met het inwerkingtreden dezer belasting tot na Pasehen wachten zal, blijkt uit het bericht niet. Bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Roermond van 3 April 11. is de pastoor J. Quadflieg, te Haren, (Pruisen) ter zake van de door hem gehou den processie onder de gemeente Roermond, verklaard te hebben gehandeld in strijd met de wet en veroor deeld in de proceskosten. De rechtbank overwoog, dat uie godsdienstige optocht voor 184S niet feitelijk bestond en dus onwettig was. Naar men verneemt, zullen spoedig door die recht bank nog een aantal vreemde processiën en bedevaar ten worden berecht, waarvan de wettigheid insgelijks in twijfel wordt getrokken. Mochten ook hierop ver- oordeelingeu volgen, dan zal het groot aantal proces siën in het arrondissement Roermond zich langzamer hand bepalen tot 2 wettige processiën per jaar. Volgens de Nieuwe Èott. Cour. moeten er bij de instructie der zaak van den hoofdonderwijzer te Surhuisterveen (het ontvreemden van turven uit de school) voldoende gronden zijn gevonden om hem ge rechtelijk te vervolgen. Een echtpaar "te Almkerk heeft heimelijk die plaats verlaten, na te voren al het huisraad verkocht te hebben eii drie kinderen overzorgd achterlatende. Een gelijk geval heeft te Bergen op Zoom plaats gehad. Van daar is namelijk een agent van politie heimelijk verdwenen, later gevolgd door zijne vrouw en de kinderen achterlatende. Men meldt uit VHertogenbosch Het water is alhier in de laatste dagen weder aan zienlijk gewassen; de stand bedraagt 3.84 boven A. P. De gemeenschap met St. Michielsgestel en den Dungen over den Pettelaarschen weg, die tenauwer- nood was hersteld, is weder onderbroken. Uit Doetinchem meldt men dat het water op den Ouden IJsel thans zoo hoog is, dat vele wegen onbegaanbaar en bebouwde landen ondergeloopen zijn. Te Amsterdam is de vergunning tot het houden van een optocht door het gezelschap van liet circus Sanger van overheidswege geweigerd. Maandag avond was men op bet terrein van den Rhijnspoorweg te Utrecht bezig eene pomp (tot vulling

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2