HANDELSBERICHTEN. niet met Griekenland willen vereenigd worden. De Albaneezen schijnen de rol te moeten spelen van den koopman, die, als hij iets weigeren wilde, altijd ver- klaardet *Ik zou 't gaarne toestaan, maar, ziet ge, mijn compagnon die wil het niet. Bezetting van het eiland Matacong door Frankrijk. Onverwachts kwam de geruchtmakende bezet ting van het Afrikaansche eiland Matacong, drie weken geleden, door de Franschen aan de beurt. Hieromtrent verklaarde de regeering dat zij werkelijk vernomen heeft, dat Frankrijk bezit ge nomen heeft van het eiland Matacong, en dat de bestuurder van Sierra Leona daartegen protest aantee- kende. De Engelsche regeering heeft daaromtrent terstond vertogen tot het Fransche~ gouvernement gericht. Ophelderingen zullen wel volgen. Betreffende Afghanistan werd verklaard dat de onderhandelingen met Jakoeb Khan voortduren, en dat de regeering zich onmogelijk door verklaringen omtrent wellicht noodzakelijke bewegingen binden of daaromtrent mededeeliugen in bijzonder heden doen kan. Echter is, naar hij verklaarde, bijna niets onwaarschijnlijker dan dat de regcering voor de hervatting der zittingen van het Parlement van haar tot dusver gevolgde politiek zon afwijken. Voor het gev&l een verandering mocht plaats hebben, zal de regeering daarvan zoo spoedig mogelijk mede- deeliug doen. Aan den onderkoning Lord Lytton is ten stelligste bevolen zonder de ondu'obelzinnigste be velen der regeering het leger niet naar Kaboel te la ten oprukken. Intusschen is in Afghanistan weer een slag geleverd teo-en 5000 Khugians. De Eugelscheu zegevierden met verlies van 39 man aan dooden en gewonden. De vijanden hadden 300 of 400 dooden. 't Schijnt bij de opgaven op 100 meer of minder niet aan te komen. Jakoeb-Khan betoont zich niet bevreesd voor een tocht der Engelschen naar Kaboel. Hij laat de schat ten zijns overiedeu vaders naar de hoofdstad over brengen. Verder wordt noguit de Kaapberichl.datkolonelPearson, te Ekowe ingesloten, gebrek heeft aan levensmiddelen, die met zorg tot 1 Maart reiken zouden. De Zoeloes lieten hem weten: ,/üeuk niet dat we gek genoeg zijn om in de vallen (dynamiet-mij oen) om uw leger te loopen. Pomp maar water naar believen, daarvan kunt ge niet leven. De honger zal u wpl dwingen zand te eten: dan is 't onze tijd." Turkije na den oorlog. In de /-/Missionary Herald" zijn de volgende belang rijke opmerkingen opgeteekend- Zij zijn van den Heer C. O. Tracy, zendeling van den American Board, die na eene driejarige afwezigheid naar Turkije is terug gekeerd en zijn vroeger station, Marsovan in Klein- Azië, weder heeft bezet. Hij schrijft aldus: „Gij zult wel gaarue van den indruk willen hooren, dien land en volk na eene afwezigheid van drie jaar op mij gemaakt hebben. Wij zien veel, dat ons treft en de gedachten in ons vermenigvuldigt. Het komt ons voor dat wij hier aan den aanvang eener nieuwe orde van zaken staan iets wat degenen, die hier gedurende den oorlog gebleven zijn, zoo licht niet opmerken. Wijhadden nauwelijks in Konstantinopel voet aan wal gezet of wij werden getroffea door het veranderd voorkomen van de Turken, in het bijzonder van de soldaten. Zij gedroegen zieh- bescheidener en rustiger op straat, waar zij vroeger met onbeschaamd heid zich plachten aan te stellen. Ik merkte op dat soldaten op de booten zelfs aan de koffie-verkoopers gehootzaamden en giugen zitten op de plaatsen, die men hun aanwees. Ook in het binnenland is er een aanmerkel'k onderscheid. Dikwijls ontmoet ik, door de straten gaande, Turksche vrouwen met ongedekt gelaat; voor driejaren sluierden zij het onmiddelijk, zoodra een man aankwam. Het is met vele Moham medanen mogelijk over den godsdienst te spreken, wat vroeger niet het geval was. Duizenden Turksche soldaten komen terug u t Russische gevangenissen, natuurlijk met een woe lenden haat tegen den Moscoviet, zult gij zeggen. Het tegendeel is waar. Ik heb met verbazing bemerkt dat de Russen zoowel hunne harten als hunne lichamen h:bben gevangen genomen; zij doen opgewondeu verhalen van Je be handeling, die zij bij hen hebben gevonden. „Zij gaven ons goed voedsel, zeggen zij, en vrien delijke verzorging, en kleederen en boeken." Het gebed van den soldaat is nu niet meer in het bijzon der voor den Sultan, maar dat „hij regeeren mag, die het best zal regeeren." Deze soldaten nu zijn verstrooid en strooien ook hunne gevoelens uit over het land, indien ten minste allen zoo doen als dege nen, die ik hier ontmoet. Ik heb de meening hooren uiten dat, indien het gewone Turksübe volk nog eens wordt opgeroepen om tegen de Russen te vechten, zij zullen weigeren te gaan, of, als zij gaan, zich met genoegen door hen laten zullen gevaugeu nemen. Ik geloof ook veilig te mogen zeggen dat het Turksche volk meer opheeft met de Rnssen dan met de Engel schen, Zij bewonderen den vijand, die hen ver pletterde, meer dan den vriend, die, zeggen zij, ver zuimde voor hen ziju bloed te wagen. De Turken voelen zich overwonnen. Gisteren ver haalde een onderwijzer te Marsovan aan een onzer een droom, die hij had gehad. Hij had gezien dat de klimmende Halve Maan van den Westerhemel omlaag viel. Hij was in angst over de beteekenis van dezen droom, en, al wilde de zendeling hem lie ver de uillegging er niet van geven, zijn eigen land- genooten zulleD dat zeker doeu. Met het verlies van macht en aanzien gaat eenige verandering in gods dienstige gevoelens gepaard, ofschoon dit niet dadelijk openbaar wordt. Voor een paar dagen berispte een aanzienlijk Padsja openlijk en in bijzijn van een onzer predikers een gezelschap mohammedaansche godsdienst leeraars, zeggende: „Uwe schijnheiligheid heeft u de achting der Regeering doen verliezen." Dezelfde Padsja vroeg om boeken, waarin het Nieuwe Testa ment uitgelegd werd. Daar zijn ook uiterlijke zeranderingeu. Wagens rijden thans op onze wet en, die er voor drie jaren onbekend waren ingevoerd door vluchtelingen uit Rumelië. Dit geeft aanleidiug tot het maken van straatwegen. Revolvers werden overal op de markten verkocht; zij zijn in handen van muilezeldrijvers, rei zigers en Circas3ische roovers, bij wie wij vroeger niet dan vuursteen-geweren zagen. Aardappelen worden thans op de markt ie koop aangeboden. De toestand van het binnenland schijnt mij beter dan die der Hoofdstad; daar is meer voorspoed in deze streken, of liever, de toestand van gedruktheid is in de Hoofdstad erger dan hier. Het volk verwacht eenige verandering in de wijze van bestuur; daar is een hope op iets beters in de harten. Voor eenigen tijd be schouwden wij te Tocat enkele oude bouwvallen. De Turksche jongens verzamelden zich rondom ons en vroegen ons of deze bouwvallen weder vernieuwd zouden worden. „Is dat mogelijk?" vroegen wij. „Jawel, als gij het zegt," was het antwoord. Het schijnt dat het denkbeeld van eene algeheele ver nieuwing in de harten heeft postgevat." Japï'ss mEtnfüctepclijlü! rit pdsdkn- stitje towtaad. Trots de groote liefde, welke in het algemeen het Japansche volk voor zijn beheerscher heeft, kan het zich nog niet zoo spoedig vinden in den weg, dien deze sinds eenigen tijd heeft ingeslagen. De minister van binnenlandsche zaken Okubo Toschmickie, die zes jaar geleden ook medelid was van het gezant schap naar Berlijn, en welke den Mikado bij alle hervormingen krachtig ter zijde stond, werd in Mei vau het vorig jaar door verscheidene Samurais vermoord, welke zicli na hun bedrijf uit vrije beweging aan het ministerie van het Keizerlijke huis als de daders bekend maakten, waarop zij ter dood werden ge bracht. Door deze terechtstelling is de beweging in het land geenszins tot bedaren gebracht. Zoo brak onder de keizerlijke troepen in de hoofdstad Tokio een opstand uit, welke bloedig moest worden onder drukt. En in Kumamato, de stad waarin de revo lutie van 1877 begon, was haast een nieuwe opstand uitgebroken, welke slechts tegengehouden werd door eene groote menigte troepen samen te trekken. De Mikado is evenwel van voornemen om op de ingeslagen baan voort te gaan. Ook de dood van zijn laatsten zoon heeft hem niet tot andere'gedachten gebracht hij heeft een jongen neef tot troonopvolger aangewezen. Het land ontwikkelt zich inmiddels snel. Binnen 6 jaren heeft het een millioen meer inwoners gekregen. De eene verbetering voor en de andere na wordt aan gebracht. Alle havens van het rijk zijn door stoom- booten onderling verbonden thans is er eene stoom vaart op New-York in het leven geroepen en op de landswerf werd een kanonneerboot gebouwd. Ook is een provinciaal parlement ingevoerd geworden, welks bevoegdheid natuurlijk zeer is beperkt. Het evangelie maakt, evenals d<^ verovering in Japan. 5000 personen hebS?! aan eenig kerkgenootschap aangesloten, de weinige jaren. De zendelingen der verschillende gl schappen hebben zich vereenigd om met verzamf krachten eene Bijbelverklaring tot stand te brengi de regeering heeft reeds de vereischle toestemm tot de uitgave verleend. Men is reeds met het Niet Testament gereed, het Oude is nog in bewerking, litteratuur voor en tegen het Christendom is re vrij groot. Een jongmensch van hooge geboorte, welke tot i tooiing zijner studiën naar Amerika gezonden w werd aldaar tot het Christendom bekeerd en liet z als lid opnemen in de Methodistische kerk, waar hij ook de voornamen John Wesley aannam. Tegi woordig bekleedt hij ook een voornaam ambt in' z vaderland waaraan een vorstentitel verbonden is. IV heeft tot nogtoe aan het hof aan zijn Uhristeire geen ergernis genomen inderdaad reeds e groote vooruitgang. De oud-Japansche partij ziet dit alles met le oogen aan, en aan reactie zal het niet ontbrei Wij houden er ons evenwel van overtuigd, dat Evangelie in Japan eene schoone toekomst tegem gaat. {Heraut.) Graanmarkten enz. Rotterdam, 7 April. Rogge 10 ct. en haver 10 liooger. Kanariezaad 25 ct. lager. Overigens on- anderd; bij matige aanvoer, stemming flauw. Prijzen van effecten. Amsterdam, 5 April 1879. Nftderl. Certific. Werkelijke schuld. 27s pet. 61 dito dito dito .3 7f dito dito dito .4 „9! Loten stad Amsterdam 3 10 dito dito Rotterdam 3 10! Rusland Obligatiën 179S/1815 5 9; Certifie. Inscr. 5e serie 1854 5 5( Dito dito 6e- serie. 1855 5 71 Obligatiën dito ƒ1000 1864. 5 9: dito L. 100 1S725 "t* ditoL. 100 18735 84 dito 1877 dito5 8? dito leening 186769 4 7i Loten 1864 5 ti J Loten 1866 5 „13 Aand. Spoorw. Gr. filaatsch. 5 lli Oblig. dito47a "'Sj Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 "8 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Jelez-Griasi. 5 8 dito dito Charkow Azow 5 AandKiew-Brest 5 '6 dito Baltiscke spoorweg3 „4 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 - dito dito Weenen. 5 .5 Oosteni. Oblig.metal.inzilv Jan./Juli. 5 5 dito dito Febr./Aug. 5 5 dito dito April/Oct. 5 5 dito in papier Mei/Nov. 5 5 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg'. .3 „4 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 1 dito Binnenlandsche 1 „1 Portugal. Obligatiën3 „5 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 1 Obligatiën H 1869 5 „1 Egypte, dito 1876 6 4 dito 1876 5 - Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 10 dito dito dito 18^6. 47a - Brazilië Oblig. 1865 5 dito 1875 5 „8 Prijzen van coupons. Amsterdam, 5 April. Metall f 21,40; dito z f21,40; Div. Eng. per g f 11,75Eng. Portugal p f 11,75; Spaansche piasters f47,35; Amerikaan dollarsin goud f 2,447a- Amsterdam, 4 April. Metall. f 21,427a 5 dito zï f 21,427aDiv. Eng. per Qè f 11,75; Eng. Russen p f 12,Eng. Portugal per R'f 11,75 Frans f 4 B3lg. f47,35; Pruis f58,45; Hamb. Russen f 1,13; sen in Z. R. f 1,15; Poolsche per fl. Poolscht Z. R. fl,S272; Spaansche piasters f47,35; Spaar Binnenlandsche f 2,25; Amerikaansche dollars f2, papier f 2.447a.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3