ükrft, .School en lending GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. i'. D,y„oet zal kunnen blijven werken en tot Ii ~a opheffing van stations zou moeten beslui- H^ier de veiligheid der zeevarenden zou dit treurige Pp, .gen hebben en de naam der Nederlandsche pèldadigheid en hulpvaardigheid ook in het buiten land daardoor gevoelig worden getroffen. Directeuren achten zich daarom verplicht met den meesten ernst op dezen toestand te wijzen en een beroep te doen op de nationale weldadigheid. Te Botterdam heeft dezer- dagen, naar aan het Handelsblad wordt gemeld, eene vergadering plaats chad van glrtsfaSjs'ikHBitco, waar zelfs ter sprake I i gekomen een voorstel, welke middelen moeten en •iannen worden aangewend om de glasblazerijen voor jéheelen ondergang te behoeden. Dit voorstel getuigt 'vel van wat veel zwaarmoedigheid zoo erg behoeft zaak niet opgenomen te worden. *1 aar dat de zaken ziek zijn, bewijst, dat van de 16 Y i.„ken er maar 1 was, die minder dan millioen 1 j'ischen in voorraad had, men bleef evenwel hoop koe- dat met het voorjaar ook eenig leveu in het er- Zenden van jenever, bier en andere flesschen-artikelen mocht verwacht worden. Door de commissie van bestuur van het Neder Zendingsgenootschap te Rotterdam wordt het plan tot oprichting van een meisjesschool te Mina- ïassa (Celebes) ten warmste aanbevolen. Reeds f8000 toegezegd, doch om uitvoering aan het plan te geven, zijn nog f 12,000 noodig. Bij de N. H. G-. te Axel is tot predikant beroeptm ds. W. Men se te Zwijndrecht, te Gapinge Is* J. van den Kieboom te Loon op Zand. De Chr. Zangvereeniging te Veere hoopt a. s. naandagavoud om 6 uur eene openbare zanguit voering in de Chr. school te geventoegangsprijs 25 de persoon. Zaterdag middag had er te Veere eene groote plaats. De knecht van den rijtuigver- tuurder G. kwam stapvoets over de haven aangereden. Dcor het fluiten van een jongen verschrikte het dat door het slaan van de zweep nog verer- .Het paard begon te springen; strengen en sugels braken en hollende liep het dier door de tl aten. Hoe wel er vele menschen, vooral kinderen p de been waren, hadden er geene verdere onge- plaats. Ook de koetsier, die voorover op de traat viel, schijnt geen letsel bekomen te hebben. Bij gelegenheid van het bezoek van den Koning n de Koningin aan de hoofdstad zal de Hollandsche Jzeren spoorwegmaatschappij buitengewone treinen iten loopen op Maandag 21 en Dinsdag 22 April mstreeks 11 uren van Amsterdam naar Rotterdam, eu Haag, Helder, Utrecht en Amersfoort ten einde publiek in de gelegenheid te stellen, de verschil-* inde feesten in de hoofdstad bij te wonen. Met de maand Mei e. k. zullen de werken van e Aui9terdainsche Kanaal-Maatschappij zeer beperkt orden. De groote Engelsche bagger-macliines staken alf April hare werkzaamheden en vertrekken weder bar New-Castle. Het werk zal slechts voortgezet orden door twee baggermachines en twee pompen, aar de geul thans zoo breed en diep is, dat het 'epstgaande schip steeds de haven vanIJmuiden kan innenkomen. Z. K. II. prins Albert van Pruisen zal weder ;n gedeelte van den aanstaanden zomer te Schere- doorbrengen, waartoe reeds appartementen in stedelijk badhuis zijn beproken. Be Tijd heeft f 46,483,60' aan //vrijwillige j dragen" voor den Paus bijeengebracht, en kondigt, ider dankbetuiging aan de milde gevers, aan, dat op ,t Paaschfeest de inschrijving zal eindigen. Men zal liter ook daarna nog kunnen geven bij wijze van gekomen giften. Het Pol. Nieuws waarschuwt tegen het gevaar, Nederland nu weer loopt van met Amerikaansche laten overstroomd té worden. Een aantal daarvan reeds in ons land in circulatie. Zij hebben de en kleur onzer nieuwe centen. Eene vrouw te Amsterdam, wier mau polder- of mdwerker is, kreeg een bezoek van iemapd, die /t'i bekend maakte als een makker van haren man. .j verleide dat haar man van een modderbak in het rak was gevallen, doch gelukkig gered. Hij be- od. zich iu een schafikelder en was, zooals dan ook denken is, druipnaten nu had hij den makker zocht bij^ zijne vrouw droge kleeren te gaan halen, vrouw, in de eerste opwelling van angst, zoekt haastiglijk wat droge kleeren bijeen en geeft het den hulpvaardigen man mede. Een halt uur daarna, toen de vrouw van den eersten schrik wat bekomen was, ging zij naar het Damrak, waar haar man werkzaam is: zij vond hem rustig en welgemoed aan het werk. Zij was bedrogen. Uit Leerdam wordt gemeld, dat aldaar Woens dag een soort oproertje heeft plaats gehad. Een troep werkvolk, ouder wie eeuigen met messen gewapend, heeft in de fabriek en op het kautoor van de firma Jeckel wanordelijkheden gepleegd, onder het uiten van ernstige bedreigingen tegen eenige_der geëmployeer den. Deze laatsten durven zich niet dan gewapend en onder goed geleide naar de fabriek begeven. Na vele moeilijkheden is het der hoofdcommissie tot oprichting van een badhuis voor minvermogende kinderen, als huldeblijk aan de nagedachtenis der Koningin Sophia der Nederlanden, gelukt, een geschikt terrein te Soheveningen aan te koopen. Een gedenkteéken voor Mêiino Siraonsz, op het terrein van het onlangs afgebroken kerkje te Witmar- sum, hoopt men nog dezen zomer te doen verrijzen. Er is veel gesproken over de deugden, welke prinses Alice vau Hessen, die zoo spoedig aan haar gezin en hare onderdanen werd ontrukt, versierden. Zij schijnt ook een bijzonder sterken wil gehad te hebben. Zij wist gedaan te krijgen, dut de Zondag aan het Hessische hof geheel op Engelsche wijze ge vierd werd. Sedert de tegenwoordige groothertog den Iroon besteeg, hebben er des Zondags geene voorstellin gen in de opera te Darmstadt mogen gegeven worden. Dit had heel wat voeten in de aarde. Niet alleen maakten de iuwoners van de stad gaarne van dit publieke vermakelijkheid gebruik, maar kwam er per spoortrein eiken Zondag eene groote menigte van buiten, om de uitvoeringen bij te wonen. Donderdag, bij het uitspreken van zijn finan- cieele rede in het Lagerhuis, begon Sir Stafford Nortbcote met een dankbetuiging aan de 300 ge leerde koppen, die hem sinds enkele weken op het dak hadden gezonden ruim 80 nieuwe belasting plannen op artikelen als photographieën, vclocipèden, hooge liöeden, vrijgezellen, enz. Of onze minister van financiën ook zooveel blijken van belangstelling ontvangen heeft? Bij Jamrach, den dierenhandelaar, te Londen kosten: een zebra f 1800, kameelen f 240, giraffen f 480, ooievaars f 960, ijsberen f 300, andere beren f 192, luipaarden f 240, leeuwen f 1200, tijgers f 2600, olifanten f 3600. Misschien is deze prijsopgave wel niet juist, althans bijna f 1000 voor een ooievaar komt ons wel wat kras voor. Van de stad Gloucester, Massachusetts, (Noord Amerika) die reeds vele weduwen en weezen telde, en bovendien al eenige jaren door handels- stilstand veel geleden had, is door een verblin denden sneeuwstorm en onstuimige zee, in den nacht van 20 Februari, de geheele vloot bijna vernield. Vijftig schepen verkeerden in gevaar, en van dit getal vreest men dat veertien geheel verloren zijn, 146 mannen (gehuwden en ongehuwden) en vaders van ongeveer 100 kinderen en bovendien 75000 dollars aan eigendom, werden door de woedende golven ver slonden; althans, men heeft niet hefr minste bericht van hen, sedert den storm. Een practiscJi geneesmiddel. Dezer dagen scheurde een wederspannig mis dadiger in het tuchthuis te Stuttgart al de kleeren die hij aanhad, aan flarden. Men liet hem zeer kalm begaan en het duurde niet lang, of rillende van koude beloofde hij vlijtig te zullen werken. Meu begon nu hem naald en draad te verschaffen om zijn plunje weder aan elkander te naaien. In Londen neemt de kindermoord schrikbarend toe. In hulpeloozen toestand geboren wichtjes worden op allerlei en de meest vreemde wijze van de hand gedaau en aan de zorg vau den vinder overgelaten. Tegenwoordig schijnt de veiligste wijze om ze als pakgoed te verzenden. Van drie kinderlijkjes, waar over de coroner dr. Ilardwicke de vorigo week uit spraak had te doen, waren twee op die wijze ge vonden. In het eene geval was het kind ah een handpaktje in een kleedkamer van het station van den Metropolitan-spoorweg achtergelaten en werd cfoor den portier gevonden. Ia het andere geval was het kind ondersteld te York ver moord te zijn en naar Londen gezonden in een pakje per goederentrein van den Great Northern. Het was zoo slordig ingepakt in een olie-kleedje, dat bij de be handeling in liet goederenbureau van Kings' Cross station het losging en het lijkje over den grond rolde. In het derde geval was het lijkje eenvoudig op het voorplein van een huis in Bedford-square neer ge worpen en door een bediende uit dat huis gevonden. In alle drie de gevallen was het verdict wat zou men ook anders doen //opzettelijk vermoord door eeu of meer onbekenden", en //onbekend" zal het van den dader of daders wel blijven, tenzij men krachtiger middelen weet te bedenken ter opsporing van zulke misdadigers dan tot hiertoe, of de gevallen maar 'niet zoo blootelijk als afgedane zakeu beschouwe en zich er wat meer moeite om getrooste. Twee daden van de ruwste barbaarschhsid wor« den uit Rusland gemeld. Op Donderdag 27 Maart 11. gaf de heer Bortynsky, le Moskou wonende, een soiree waarop zich bevond de heer Bayraschevsky, een edelman van 28 jaren. Tegen 9 ure in den avond trad een jonge dame, oud 19 jaar, genaamd Prascovie Katehka, de zaal binnen. Zij was van St. Petersburg gekomen, 'Na de voor gestelde personen te hebben gegroet, haalde zij een pistool voor den dag en, eer de aanwezigen het, ver steld van schrik, konden beletten, stortte de heer Bayraschevsky doodrlijk getroffen ter neder. De kogel had hem aan de slaap van het hoofd verwond. De daderes weigerde opheldering te geveu omtrent de redenen, welke haar tot den moord leidden. Zij ver klaarde den vermoorde sedert een jaar te kennen en dat het zij voornemen koesterde hem te dooden. De gevangenen in het slot te Kiew smeedden vóór eeuigen tijd het koinplot om gezamenlijk een onderaar- scheu gang te graven, die hen buiten de iusluitings- muur zou brengen. Een hnnuer speelde den verrader en deelde het plan aan den directeur der gevangenis mede. Deze liet echter de gevangen rustig verder gra ven, doch tevens ongemerkt de vorderingen, die hun reuzenarbeid maakte, nauwkeurig nagaan. Op zekeren nacht zou het plan uitgevoerd worden en achter etkaar kropen de gevangen door den gang, doch toen zij uit de opening buiten de muur te voorschiju.kwamen, werdén zij door het vuur van een peletou soldaten begroet. Intusscheu vielen slechts de eersten ah offers vau dit verraad, terwijl de volgende gevaifgenen natuur lijk in den gang bleven. Thans lieten de ambtenaren door de soldaten van beide zijden in den gang schieten, waardoor alle daardoor zijnde vluchtelingen gedood of vermikt werden. Iu deze excecutie, zegt de correspondent cynisch, hadden de ambtenaren grooten schik, eti den directeur der gevangenis werd een ridderorde geschonken voor zijue doeltreffende maatregelen, dat de gevangenen niet ontsnapten. Als er in Rusland niet slechts zulke dingen ge beuren maar bovendien nog als iets gewoons in de dagbladen openbaar gemaakt worden, dan is 't toch ook waarlijk geen wonder dat het verbitterde volk tegen zulk een systeem tot moord zijn toevlucht neemt. In een schrijven aan den heer Abraham Charp te Bradford, verzekerde John Bright, naar aanleiding van het huidige geroep om staatshulp, dat in de jaren 1839 tot 1842 de kwijning en nood in den lande tienmaal erger waren dan thans sedert 1877 hel geval is. Indien (zegt Bright) het werkvolk thans, na de opgedane ervaring, gedurende de jongste dertig jaren, weder om protectie en hulp vraagt, dan is het duidelijk dat noch nood, noch betoogen, noch prac- tische lessèn het wijzer kunnen maken. Schoon weder begunstigde de vele duizenden Londenaars, die zich zaterdag langs de boorden van den Theems verdrongen, om getuigen te zijn van het voor den Engelschman altoos nieuwe, altoos aantrek kelijke schouwspel der om strijd roeiende studenten. De boot van Cambridge won met twee lengten. Behalve het onderwijs-vraagstuk dat de gemoederen n Frankrijk en België beroert, is er geen kwestie ter wereld waarbij Engeland niet betrokken is. Om de waarschijnlijk zuivere berichten te verkrijgen, kunnen we dus niet beter doen dan luisteren naar de mede- deelingen in het Engelsche parlement Eerst de bezetting van Rumelië. De kanselier zegt dat er tot dusver over het voor stel tot gemengde bezetting nog niets uitgemaakt is. Engeland houdt zich aan de verklaringen van zijn vertegenwoordigersin het Congres tenopzichte van deze kwestie. De Sultan meende wel, dat hij zelf wel de rust in de bedoelde gewesten kon handhaven, doch natuurlijk wenschte Engeland andere maatregelen om gevaar en vredesverstoriug te voorkomen. De Regee ring kon, zeide hij, niet beloven dat zij, alvorens een besluit te nemen, het Parlement .zou raadplegen. De Grieksche verzoekschriften. Bij de Grieksche grenskwestie slaat de Porte thans een andereu weg in. Men weet dat Frankjijk en Italië schenen plan te hebben voor Griekenlands eischen ia de bres te springen. Thans heeft de sul tan, terecht duchtend dat het ernst kon worden, twee afgevaardigden naar Rome en Parijs gezonden. Zij hebben in last aan de Italiaansche en Fransche regee ringen te beduiden, dat den Grieken onmogelijk hun verlangen kan worden toegestaan, wijl de Albaneezen

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2