fiHRlSTlLIJHISTORISCn BLAD. Dinsdag 8 April. T Verschijnt elkeji Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 are, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50 Enkele nominers- 0,05 Uitgever P. Gr. W IJ T M A N, te MIDDELBURG-. Prijs der Advertentiën: r zij Per regel 15 'ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 7 April 1879. Donderdag werd te Utrecht de aangekondigde verga dering gehouden van het voorloopig aaïi5-a*cvolïuiio- aiaii'c Cczatï'aal Comité. Dr. Kuyper, die haar leidde, gaf vooraf een historisch" overzicht van de lotgevallen der partij sedert haar,optreden in 1839, en trok uit de veranderde positie, waartoe èn het weg vallen van den heer Groen èn de ontrouw der con servatieven de partij sinds '76 gedwongen had, de conclusie, dat zij op den ouden voet thans niet langer kon voortgaan en tot degelijker partijorganisatie ver plicht was. Het bekende program werd daarop, met inlassching van de later bijgevoegde artikelen over „Justitie1', „Publieke eerbaarheid'' en „Hygiene,", eenstemmig aangenomen, en als statuut voor hel Centraal Comité na breedvoerige discussie een reglement aangenomen, waarvan art. 1 als volgt luidt: Er bestaat een centraal comité van anti-revoluti onaire kiesvereenigingen, gevestigd te Utrecht, dat zich ten doel stelt, door aaneensluiting en samenwer king, de eenheid vau richting oirder de anti-revolutio nairen in den lande te bevorderen, en de kracht, die voor de anti-revolutionaire beginselen onder de kiezers beschikbaar is, door opwekking van particu lier initiatief in de kiesdistricten, te verhoogen. Op den voet, in dit reglement bepaald, sloten zich alsnu schier alle in den lande bestaande anti-revolu tionaire kiesvereenigingen van eenige beteekenis door haar afgevaardigden aan. Overgaande tot de benoemingen verkoos de, verga dering daarop in de commissie van advies, die met de politieke leiding der partij belast zal zijntot voorzitter dr. A. Kuyper, oud-lid der Tweede Kamer, en tot assessoren de heeren mr. B. J. L. baron De Geer van Jutphaas. hoogleeraar te Utrecht, en jhr. mr. A. E. De Savornin Lohman, raadsheer te's Her togenbosch. En voorts tot verdere leden van het Cen traal Comitc de heeren: S.,H. Buytendijk, te Ameron- genW. Diemer, te DokkumJH. Donner, te Leiden; 1. Esser, te 's-Gravenhage mr. D. P. D. Fabius, te Amsterdam F. W. Heyblom, te Amster dam mr. A. J. Th. a Th. Van der Hoop van Slochteren, te SlochterenJ. P. Nonhebei, te Mid delburg J. Voorhoeve, te Botterdam en J. A. Wormser, te Amsterdam. Terwijl graaf Van Rechteren van Appeltern, voor hel provinciaal comité van Gel derland, jure in het comité optreedt als adviseerend 'tid. Voorloopig heeft zich met het secretariaat! belast mr. D. P. D. Fabius. De definitieve keus van eer. secretaris, een thesaurier en van de financieele com missie kan eerst plaats hebben als het comité zal zijn saaragekomen. Voor de aanstaande verkiezingen werd ten slotte als punt van uitgang aangenomen; „Krachtens den kreet, die tijdens het Volkspetitionnement uit den boezem der natie is opgegaaD, te agiteeren tegen een kies stelsel, waaraan we een Staten-Generaai en door die Staten-Generaai een regeering danken, die over de natie dwingelandij uitoefent, en niet in haar levensbe ginsel wortelt." Van de effectenbelasting kan eerst daarna en in de tweede plaats sprake zijn. De kiesvereeniging De Grondicet te Middelburg heeft candidaat gesteld voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in Juni in plaats van jhr. J. L. de Jonge, aftredend lid, den heer H. J. Bool, directeur van het departement van openbare werken te Batavia. De heer Bool keert naar Nederland terug, en heeft zich bereid verklaard de candidatuur te aan vaarden. Volgens de Middelburgsche Courant is de heer Bool te Schoondijke (voormalig 4e district van Zeeland) geboren. Het Bestuur der Vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam heeft zich tot de Tweede Kamer ge wend ter zake van de voorgestelde effectenbelasting Zij drukt hare bevreemding uit, dat de Regeering. ook dat gedeelte van het nationaal vermogen, hetwelk tot heden onbelast bleef, in de algemeene lasten willende doen deelen, speciaal dien last wil doen dragen door de bezitters van het deel van het ver mogen, hetwelk door effecten vertegenwoordigd wordt. De voorgestelde heffing zegt het adres verder zal geen belasting naar het vermogen of inkomen zijn, maar op een vorm van vermogensplaatsing drukken. Bovendien zou het ontwerp aan effecten handelaars zwaardere lasten dan aan de andere inge zetenen opleggen. Dat voorts de belasting, al bedraagt zij slechts l°/oe, desniettemin vrij drukkend zou kunoen zijn, valt, meent het adres, vooral ten aan zien van den arbitrage-handel niet te betwijfelen. Het Bestuur der Vereeniging verzoekt ten slotte, dat de Kamer het ontwerp zoodanig wijzige als in over eenstemming met de beschouwingen in het adres noodig zal blijken te wezen, en bijaldien die wijzi gingen niet aan te brengen mochten zijn, de goed keuring aan het ontwerp onthoude. Terwijl men zich verdiept in gissingen hoe het zal afloopen met de voorgestelde effectenbelasting is nu ook het afdelingsverslag der kamer over het wets ontwerp tot heffing eener belasting op de goederen in de doode hand verschenen. Over de wensche- lijkheid der belasting waren de gevoelens verdeeld. Eenerzijds werd zij verdedigd op gronden van billijk heid en van economischen aard; anderzijds bestreden, omdat deze wet liet eigendomsrecht miskent en daar door het godsdienslig beginsel aantast, dat cok in de wetten, die het maatschappelijke leven regelen, moet gehandhaafd worden. Meer algemeeu werd de bewering der voorstanders bestreden, dat de doode hand een privilegie in belastingen genieten zou. Zij betaalt een exceptioneel recht bij de schenking, en van de onroerende goederen wordt grondbelasting geheven. Ook vele voorstanders van het beginsel waren geenszins ingenomen met de voorgestelde wijze van regeling. Er wordt te veel gegeneraliseerd; de private bezittingen van provinciën en gemeenten en de goederen der gestichten van liefdadigheid mogen niet belast worden, evenmin als de zoogenaamde pastoalia. Vrij algemeen achtte men het cijfer te hoog. Te Amsterdam willen B. en W. een nieuwe belas ting invoeren, straatgeld geheeten. Ieder moet betalen naar mate de gevel van zijn huis breeder of smaller is. Er wordt gerekend op een opbrengst vau 3 a 4 ton 's jaars. Voorts wil men het tarief van kosten voor huwelijks-voltrekkingen verhoogen. Deze ver hoogde bruilofts-belasting zal f 56.000 opbrengen. Wel zeker, halen en plukken maar wat kan, altijd steeds meer! En dat alles hoofdzakelijk ter wille van d# millioenen bij millioenen verslindende secteschool der modernen 1 De Eerste kamer der Staten-Generaai is tegen 15 April bijeengeroepen. De Tweede Kamer is, na het aannemen vac eenige kleine wetsontwerpen tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Volgens mededeeling in het Vaderland is de mi nister van marine, jhr. O. Wichers lijdende. Zijn toe stand baart zelfs zorg. De Standaard bevatte de vorige week een drietal be langrijke artikelen, getiteldInvasie van vreemde macht in onze Oost." Met de stukken wordt aangetooi hoe de Engelschen, Spanjaarden en Amerikanen er uit zijn, om onze buitenbezittingen in de Oost lan< zaraerhand in te palmen, en zulks in lijnrechten stri met onze eenmaal vaststaande rechten. Zoo word we meer en meer ingesloten, en bestaat er gegrqp vrees, dat ditf ten laatste er op moet uitloopen, c we ons toch reeds geknakt prestige nog maar mi verliezen. Harde beschuldigingen worden deswege aan 't adi onzer regeering gericht, die dit gevaar niet schijnt willen zien. Waartoe houden we er dan eene dl diplomatie op na, indien ze haar plicht verzuimt? De schrijver laat het echter niet bij klagen, m? toont aan, wat er ten deze behoort gedaan te worde Doch indien de regeering hiervoor soms doöfrrrcn! blijven, dan is het de roeping onzer Kamers he tot verantwoording te roepen, althans te noodzak deu stand van zaken bloot te leggen, opdat de na kunne oordeelen. Wij zijn nu eenmaal de twee koloniale mogendheid der wereld. En 't is voor or eer en ons belang wenschelijk dit te blijven. Door den gemeenteraad van Grijjpskcrkc is t hoofdonderwijzer aan de openbare school benoemd i heer A. Hendrikse, hulponderwijzer aan de school Serooskerke (Walcheren). Onlangs lazen we dat te Utrecht door den Christ lijke Broederkring oud papaei* op vooraf bepaal dagen werd opgehaald. Indiente Middelburg een pr( werd genomen met deze wijze van inzamelen voor e christelijk doel zou zij hoogstwaarschijnlijk in deze schoc maakdagen wel gelukken. Toch, Middelburg is Utrecht niet, lang zoo gr< niet, daarom zal men hier de moeite moeten getroc ten het te doen bezorgen. Een geringe moeite voc waar, in vergelijking met die welke ds. Nonhebei zi ^ten behoeve der christelijke stichtingen op den h haalt. Oud papier dit kunnen wij verzekeren woi gaarne door ds. Nonhebei aan zijn huis ontvang de3 maandags van 13 ure. In deze maand zal te Rome, op uitnoodigi van 't Italiaansche gouvernement, een internation congres van meteorologen worden gehouden. A prof. dr. Buys Ballot was het presidiaat daarvan o gedragen, en het permanente comité hield dan ook October te Utrecht eene voorbereidende vergaderir Deze onderscheiding was eene eer evenzeer voor c land, voor de Utrechtsche Academie, als voor d uitnemenden geleerde. Het Utrechtsch Dagblad meent echter dat pi Buys Ballot door huiselijke omstandigheden verh derd is aan deze vereerende opdracht te voldoen. Ook de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redd van schipbreukelingen heeft haar jaarverslag uitgebrat Daaruit blijkt o. a. dat op de nieuwe stations Vlissingen en te Brouwershaven loodsen of bootsh zen tot berging van booten en inventaris gebou zijn. Ook aan de andere stations hadden de nood voorzieningen plaats. De Maatschappij ontving, ter vergrooting van fonds, gesticht door wijlen mej. I. M. de Raath, ondersteuning van hulpbehoevend achtergebleven trekkingen van zeelieden, van een te Parijs gevest Nederlander een som van 20,000 franken. De rekening over 1878 wijst, op een 'totaal 1 f 13781, een tekort van f 3959 aan. Het blijkt uit deze rekening dat de Maat scha] in zeer ongunstige fiuanciëele omstandigheden keert, zonder krachtige ondersteuning niet op

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1