CnRISTILUHISTIRISCH BLAD. A'0. 426. Zaterdag- i> April. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50 Enkele nommers- 0,05 F\ Gr. Uitgever w ij t 3i a. int, ]\1IDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 4 April 1879. Ter vervanging ran wijlen dr. A. A. Fokker als voor zitter van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen, 'S gekozen jhr. mr. J. YV. M. Schorer, burgemeester van Middelburg. De heer J. J. Ij. Luti werd als bestuurslid vervangen door den heerdr. J. C. de Man. Verder zijn tot leden benoemd de volgeude heeren, allen uit Zeeland J. Broekema, adjunct-archivaris van Zeeland, A. de Bruijne, bevelhebber der Noord- poolzee-expeditie met de YVillem Barents, Dr. J. J. Couvée, leeraar in de scheikunde aan de rijks hoogere burgerscl ooi, Dr. H. Japikse, lid der commissie voor de meteorologie, W. J. YYendel, directeur der rijks kweekschool voor onderwijzers. (Allen te Middelburg.) A. Holleslelle, rijks-opzichter bij den waterstaat, te 8t. Maartensdijk, schrijver eener geschied- en water staatkundige beschrijving van de waterschappen of Dolders van het eiland Tholen. De heer De Caseinbroot stelde gisteren na daartoe reeds vroeger van de Kamer verlof te hebben bekomen, den minister van koloniën de volgende vragen in betrekking tot de in aanleg zijnde haven van Batavia. Zou de Regeoring in den legenwoordigui min gun- stigen toestand onzer financien niet willen overgaan tot besparing van eenige millioenen door voorloopig eenige der grootste uitgaven van het werk uit te stellen? Nu eenmaal de moeilijkheden van tiabij bekend zijn en er meer kans bestaat tot voltooiing, hoeveel millioenen zal de voltooiing van het geheele werk kosten? en kan de Minister de verzekering geven dat de laatste raming niet zal worden overschreden? De minister antwoordde dat, na rijpe overwegiug de plaats tot aanleg eenmaal zoo is gekozen, dat de stand der werkzaamheden voldoende is, dat hij on bekend is met de posten die de interpellant wenscht verminderd te zien, dat klachten over den gang van zaken in Indië slechts kunnen overwonnen worden door kalmte en vastheid van de regeering, dat voor over schrijding der raming, 19l/a millioen, geen vrees be hoeft te bestaan, en dat waarschijnlijk het werk op den bepaalden lijd zal voltooid zijn. De verschillende dagbladen bevatten het programma oor den intocBit van Z. M. den Koning en H. M. de Koningin op 21 April te Amsterdam en op 28 April te 's-Gravenhage. Overal 't algemeen,' behalve enkele noodzakelijke wijzigingen, is het programma dat vóór drie maanden werd gegegeven, gevolgd. Sinds langen tijd wordt op onkiesche wijze, het geldt hier toch eene particuliere zaak, over het testa ment van wijlen Prins Hendrik geschreven. Vooral Duitsche bladen wisten allerlei verhalen op te disschen over het zoek raken van het testament, over gebrek aan vorm enz. De secretaris-generaal van het Groot-Hertogdom Luxemburg heeft het thans noodig geacht met zijn gezaghebbenden naam alle deze geruchten totaal valsch te verklaren. Over de voorgestelde belastingen zegt dr. Brons veld in de jongste Kroniek vau de Stemmen voor Waarheid en Vrede: Wij mogen niet spreken over dingen, waarvan wij geen kennis hebben. Daarom zwijgen we over de nieuwe belastingen, waarmee velen worden bedreigd. De bezitters van effecten zijn op den minister van financiën schrikkelijk vertoornd, omdat hij tot hen komt met een dreigende schaar, en een deel wil heb ben van hetgeen met een schilderachtige uitdrukking wordt genoemd: ;/de doode hand", zij trachten de levende hand of. te weren, die zij onheilspellend zich zien uitstrekken. Luide wordt er gesproken over het onbillijke, het ouuitvoerbare, het onredelijke van deze wetsvoorstellen, maar men schijnt toch algemeen te gelooven, dat de ontwerpen van den minister wetten zullen worden. De staatskas heeft geld van noode en het moet toch ergens worden gevonden. YVij matigen ons over een en ander geen oordeel aan. Al sedert lang weten wij, dat het liberale regime duur is. Hoe meer men de bemoeiingen van den staat uitbreidt, hce meer er zal moeten opgebracht worden. Voor den staat werkt niemand om niet; integendeel geen werkgever wordt eerder ^met dubbel krijt" aangeteekend, dan de onpersoonlijke en toch als de persoon bij uitnemendheid optredende staat. Wanneer zal men dat gaan inzien, en tot dit beter inzien gebracht, dien overeenkomstig gaan han delen? Wat mij ten zeerste verwondert is, dat men niet begint met de uitgaven des rijks te vermiuderen. Hoewel geen staathuishoudkundige is.het mij toch. een raadsel, dat men niet alles beproeft wat men kan, om langs dien aangewezen weg te komen tot bet evenwicht van hetgeen men ontvangt en van noode heeft. En kan er inderdaad op de begrooting niets worden geschrapt, dan moet men niet de hand gaan steken in den eersten den besten welgevulden zak, die men ontdekt, maar de weelde gaan be lasten. Zij, die zich weelde veroorlooven, zij toonen, meer te bezitten dan zij behoeven, en niets is billijker dan dat zij ook iets meer bijdragen dan een ander, die zich alleen het noodige kan verschaffen. Onder onze bedeeling is hetgeen wij tot levensonderhoud niet missen kunnen, -duur, en hetgeen weelde mag heeten, goedkoop geworden, De prijs der door ieder gebruikte levensmiddelen, en de huur der woningen stegen tot' ongekende hoogte, terwijl de zoogenaamde artikelen de luxe voor spotprijzen ver krijgbaar zijn. Dat is geen gezonde verhouding. Laat mij een zaak mogen noemen, die zeker geen behoefte en waarvan het aantal verbruikers legio is: ik bedoel den tabak. Waarom is hij niet zwaar be last? Waarom wordt het patent van de ontelbare handelaars „in tabak en sigaren" niet merkelijk ver hoogd? Het zou een minister van financien niet moeielijk vallen, door dit middel het dubbele te gewinnen van hetgeen hij nu hoopt te ontvangen uit de belasting op de //doode hand" bezittingen. En ik ben er zeker van, dat er meerdere middelen van dien aard kunnen gevonden worden, indien men ze ernstig zocht. Doch al ziet de minister van financiën zich eenige tonnen gouds toevloeien door de aderlatingen, welke hij hoopt te kunnen verrichten, de algemeene stem ming ten opzichte van het ministerie wordt er niet gunstiger door. De heer van Houten heeft in de //Vragen des tijds" openlijk de redenen blootgelegd, die hem hebben bewogenom te treden in het ver bond, dat de liberale Kamerleden onderling hadden gesloten. Als niet alles ons bedriegt, dan vormt zich van lieverlede rondom deze afgevaardigde een partij, die geen kracht tot regeeren zal ontwikkelen, maar telkens het tempo wat zal versnellen, waarmee de meer bedaarde liberalen willen voortstappen. Omtrent edelmoedigheid van het radicalisme tegenover de christelijk-historische beginselen maken wij ons geen illusie. Te Arnhem zal dezer dagen eene Godsdienstschool worden geopend. De Remonstrantsche Gemeente in de Geldersche hoofdstad sticht deze godsdienstschool en verbindt aan die school de voorwaarde, dat men, na haar met vrucht bezocht te hebben, zonder nader examen, als lid der gemeente, desverxiezende, kan toegelaten worden. Volgens de mededeeling van de commissie voor die school beoogt ze niet in de eerste plaats leden vormen voor de Remonstrantsche broederschap, wil afgezien van alle partijbelang van eenige Kerk aan het aankomend geslacht uit de ontwikkelde st« den der maatschappij een heohten grondslag gev voor zijn godsdienstig geloof, en een vast richtsnc voor zijn zedelijk leven, naar het licht en de beho( ten van onzen tijd. De school heeft vier klassen en voor elk van h£ een eigen leeraar. In de eerste klasse worden bijbelsche en ande verhalen van zedelij k-godsdienstige strekking a kinderen van 12-14 jaren verteld. Leeraar in de klasse is de heer J. A. Groen, voormalig godsdiêhi onderwijzer te Arnhem. In de tweede klasse wordt de algemeene godsdien: geschiedenis in breede trekken, in 't bijzonder v den Israëlietische godsdienst behandeld, door den he L. Mees, ex-modern predikant bij de N. H. G. Deventer. De derde klasse zal onderwijs verkrijgen van d emeritus-predikant J. F. Blauw in den godsJier van Jezus en hare geschiedenis tot de Hervorming. Dr. J. H. Slotemaker zal de vierde klasse onde wijzen in de geschiedenis van het protestantisme, godsdienstleer en zedeleer behandelen. Blijkens het jaarverslag der Noord- en Zuu HoUandsche Reddingmaatschappij bleef ons land g durende 1878 voor grootezeerampen gespaard. YVein in getal zijn de reddingen geweest, door booten d maatschappij uitgevoerd, omdat §r weinig schipbreuk' plaats vonden op dat gedeelte der kust, waarover werkkring dezer maatschappij zich uitstrekt, nl. \i Loosduinen noordwaarts langs de geheele kust tot met de eilanden. Over die geheele uitgestrekthei zijn voor 1878 4 reddingen te melden, waardoor i mau behouden werden en het getal geredden sede de vestiging d er maatschappij tot 2559 stijgt. G durende 1878 is het station Moddergat (Ternaar gereed gekomen en volkomen naar den eisch ing richt, en dus in staat desgevorderd dienst te doe Te Nes op Ameland werd een nieuwe bootwage geplaatst. Te Oosterschelling is een vuurpijltoest met bijbehoorenden wagen geplaatst, en werd ee uitkijk opgericht, van welks doelmatigheid goec verwachtingen worden gekoesterd. Giften en legaten werden in het afgeloopen ja ontvangen tot een gezamenlijk bedrag vau f 8435,4 Men leest in bet Handelsblad. //Volgens verschi lenden bladen zou door de gecommitteerden uit Provinciale Staten van Noord-Holland zijn voorgeste de kosten der verzwaring van den Aoorder-Lekdij aldus te vinden, dat zij voor 6/20^worden gedragi door bet betrokken dijksbestuur, voor 5 20 door h Rijk en voor 3/20 door elk der drie provincië z/Naar wij vernemen is het voorstel uitgegaan van i gecommitteerden van de drie provinciën, Noori Holland, Zuid-Holland en Utrecht, en bestaat er vs vooruitzicht, dat de Regeering met de regeling geno gen zat nemen. De beslissing zou dan (natuurlijk b< houdens de goedkeuring van de Staten-Generaal de Provinciale Siaten) alleen afhangen van de wate] schapsbesturen, want men zal de 6/20 wel niet gebe ten laste kunnen laten van Lekdijk Bovendams allee Indien de oplossing der moeilijkheden op deze wijs kon worden gevonden en nog dezen zomer met hi werk kon worden aangevangen, zou men alleszins, redi hebben, zich over den uitslag van het overleg verheugen." De fiere en stoere mannen van het Koorden uitm: kende de kiesvereenigiDg te Huisinga, zullen op 1 April a. een vergadering te Groningen houden, //ti einde zoo luidt de aanschrijving de middele

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1