G H ft IS TIL IJ R'9 ISTORISGff BLAD. V. 42o. Donderdag- 3 April. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 'ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1*50 Enkele nomrriers- 0,05 Uitgever P. Gr. WIJTMAN, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 2 April 1879. Do krijgsverrichtingen in de XXII Moekim (Atjeh) zijn op 23 Maart hervat. Dien dag sneuvelden 4 mindere militairen en werden 17 man gekwetst. Den 24en werd de missigit Indrapoerie genomen, waarbij 15 mindere militairen gewond werden. Dez^^nededeelingen zijn ontleend aan het laatste telegram der regeering. Men kan er uit ziendat de zaken in Atjeh nog niet in orde zijn. Terwijl nog het kanon niet zwijgt in Atjeh, ter wijl een nieuw telegram ons van gesneuvelden spreekt werkt men ijverig om de kuststrook bewoonbaar voor Europeanen te maken, en te voorzien van alle die hulpmiddelen, waardoor de productie van een strouk gronds wordt verhoogd. In het te -Singapore verschijnende blad, Straits- firnes. komt eene beschrijving voor van de werken door de onzen aangelegd. Eene uitnemende los- en laadplaats, voorzien van een kolossale stoomkraan en verdere benoodigheden vergemakkelijkt het vervoer. Het havenhoofd, op kolossale ijzeren pijlers gebouwd, is door een spoorweg met 't land verbonden, die zich aan een tweede spoorweglijn aansluit. De goe deren kunDen daardoor direct naar en van de lading plaats worden vervoerd en in de goederen-wagens worden overgeladen. De spoorweg, ern meter breed en op gewone wijze aangelegd, heeft een voldoenden voorraad Rillman- waggons er zijn drie klassen voor passagiers en uitnemende goederenwagens. De weg loopt met een kleine bocht naar de Kraton (het hoofdkwartier) en overschrijdt daarna de KwelLTjangkoel door middel van een flinke ijzeren brug. De stations zijn net en ge riefelijk ingericht, hebben telegraaf-inrichting, wacht kamers, enz. Men zegt. dat dit lijntje iu het vorig jaar alleen door het personenvervoer in zijn behoeften heeft kunnen voorzien. Aan den spoorweg is een model-locomotieven-werk- plaats verbonden en een kleine scheepshelling om de booten te repareeren. Voorts heeft men een ijsfabriek opgericht, met drie Carré-ammoniak-machines werkende, in de eerste plaats om in de behoeften van de hospitalen te voor zien. Maar volgens den schrijver wordt door deze fabriek goed en smakelijk water geleverd (waaraau vroeger zoo groote behoefte bestond en bij gebrek waaraan zoovele ziekten voorkwamen) om grooten- deels in de algemeene behoefte te voorzien. Voor zoover deze echter nog onvervuld blijft, geven ver- schilende artesische putten 160 a 300 yards diep geslagen zooveel goed water als men wensehen kan. De huizen in Atjeh gebouwd houten woningen in Bungalowstijl worden evenzeer door den schrij ver geroemd wegens den soliden endoelmaligen bouw; de deuren, vensters zijn meest allen dubbel; de bin nenste met glas, de buitenste, Venetiaansch model, tot wering van het opstuivend zand en ter bescher ming tegen de snelopkomende luehtstroomingen. Ten slotte spreekt de schrijver met de grootste ingenomenheid over de 30 op een plein opgerichte hospitalen, wier inrichting niets te wensehen overlaat. Zooals men weet, heeft de miuistei* van oor log onlangs dekorpskoramandanten gemachtigd, namens hem toestemming tot een huwelijk te geven aan eiken milicien-verlofganger die zijn eerste dienstjaar heeft volbracht, mits door of ten behoeve van dien verlof ganger eene schriftelijke verklaring worde overgelegd, dat bij eventueele opkomst onder de wapenen in het onderhoud van zijn gezin zonder hulp van rijkswege zal kunnen worden voorzien. Daartoe wordt echter geeischt dat het gemeenetebestuur zal instaan voor de waarheid dier verklaring. Naar de if. Ct. nu mededeelt, zijn de besturen van verscheidene groote gemeenteu ongezind, zulk eene verklaring af te geven* omdat het huns inziens niet aangaat, den gemeenteraad borg te doen staan voor de verzorging van een aanstaand gezin. Dat het toch waarlijk geen weelde zou zijn, indien in de Tweede Kamer een officier van keunis zitting had, mag wel worden afgeleid uit de samenstelling der commissie van rapporteurs voor de oorlog- en vestïngbegrooting. Als zoodanig zijn nu gekozen de heeren Yiruly Yerbrugge, de Bruyn Kops, Heydenrijck, Patijn en van der Schrieck. Hoe hoog men ook de talenten van die vier heeren stelle, men zal toch moeten toegeven, dat om eene militaire wet te beoordeelen, iets anders gevorderd wordt dan kennis van hetgeen tot hunne vakken van studie kozen. Hoe zou men oordeelen indien eens eene wet op het notariaat beoordeeld moest worden door diie kolonels en een voormalig indisch notaris? Aan H. M. de Koningin zal bij hare komst te Am sterdam een gezangboek worden aangeboden door het Koning Willemshuis het is van boven rijk ver sierd en rust op stematiete steenen in paarlen gevat. In het midden leest men //Looft den Heer want hij is goed". De achterzijde van het boek vertoont het Koning Willemshuis in steen gesneden, een zeer goed geslaagde arbeid. Het geheel is in licht blauw fluweel gebonden. De Bijbel, aangeboden door de Zondagschoolvereen- ging is insgelijks in licht blauw gevat en aan beiden zijden belegd met zilveren en gouden bloem ranken, waartusschen Labrador-schulpen en paarlen zet werk eene schoone werking hebben. Tusschen deze versiering leest men de in steen gesneden woorden z/Bibla Sacra", terwijl aan de bovenzijde het wapen ran H. M. en aan de benedeuzijde van het naamcij fer der Zondagschool zijn ingewerkt. In het midden prijkt het gekroonde naamcijfer der Koningin. Het Dagblad meldt nu weder, dat Z. Exc. de heer E. C. U. van Doorn, Commissaris des Konings in de provincie lltrechi, op verlangen van Z. M. den Koning, besloten heeft, vooreerst nog geen ontslag uit die betrekking aan te vragen. Dit bericht wordt door het Utrechtsche Dagblad bevestigd. Het zal Zaterdag 26 April een feestdag zijn voor Amsterdam. Het stoomschip //Prins van Oranje,* vau de Maatschappij //Nederland," dat over een dag of veertien van Nieuwediep naar Amsterdam komt, z dan met volle lading uit Amsterdam de reis naar Ind aanvaarden. Weinige dagen later zal het stoomsch Voorwaarts" van Batavia rechtstreeks te IJmuid» binnenvaren, om met ongebroken lading naar Amst< dam op te stoomen. !Nog luttel tijds en de sede jaren gekoesterde wenschde directe stoomverbindii van de hoofdstad des Rijks, met Insulinde is vervuld Op de vergadering, zaterdag in den Haag gehoudt door het comité der IJszeevaart, is besloten i Willem Barents omstreeks 1 Juni weder uit zenden voor een tocht naar de IJszee. De zoöloo die aan de expeditie deelneemt, is de heer J.Sï"Pf< Lith de Jeude, candidaat in de filosofie te Utree! De Middelburg ache Courant deelt als een bewi van den gedrukten toestand te Ylissingen mede, d aan de armen der hervormde diaconie nog tot half Api warme spijs zal verstrekt worden. Gewoonlijk begint rat even in Maart deze bedeelingen zachtkens aan wat beperken om in de tweede helft dier maand op houden. Het algemeen armbestuur heeft zijne winterbedeeli gen Zaterdag gestaaktwat de spijs betreft later dan gebruikelijk is, en waarschijnlijk meer u administratieve beweegredenen dan omdat er get behoefte meer is. Yele mannen trachten werk te krijgen in Hollan wat ook reed3 aan velen gelukt is. Doch het verli van deze arbeidskrachten, die anders des zomers pr< ducenten zijn, is ook al geen winst voor de sta te noemen. lerlt, School fit gentliirri. Poortvliet, 31 Maart 1S79. De dag van gister» was voor onze gemeente een ware feestdag. Wij hadden het zeldzame voorrecht het 50-jar jubileum van onzen hooggeachten herder en leerai ds. J. A. C. Nonhebei te vieren. Des voormiddags werd ons feest plechtig ingele door Ds. H. Vermaas van Yerseke, schoonzoon van de jubelaris. ZE-v. wees naar aanleiding van Hebr. 12 2a den feestvierenden Evangelie-dienaar op de trou waarmede hij, door Gods genade in Christus, banier van het Kruis-Evangelie in dagen van vro geren strijd omhoog had gehouden, en bemoedigt hem, om ziende op den oversten leidsman des geloo dat in den kliramenden strijd onzer dagen te blijvt doen. Des namiddags trad de in zijn 50-jarig dienstwe: rijk gezegende jubilaris zelf op. Met zeldzame kracht en jeugdig vuur sprak f krachtvolle grijsaard naar 1 Cor. 1 23a over t heilige taak der kruisprediking met volle overtuigii aanvaard, moedvol verricht, krachtig ondersteui en rijk gezegend. Plechtig aandoenlijk was h oogenblik toen na het Amen van den jubelaris zi zoon Ds. I. C. K. Nouhebel van Vlaardingen d( kansel beklom, en diep bewogen, zijne hoog begenadigt Ouders namens ziju broeders en zusters, allereei hiervoor dankte, dat zij het zaad des geloofs in dt eenigen Zaligmaker van der jeugd aan in hunne hartt hadden neergelegd. Nadat ook Dr. D. J. Nonhebei uit Brussel vi zijne zitplaats een hartelijk woord had ge9prokei verzoekt de prmtor van den ring Ds. J. G. Orm i

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1