fiHRISTELIJK-9ISTORISCH BLAD. 424. Dinsdag- 1 April. GEMENGDE BERICHTEN. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50 Enkele nommers- 0,05 Uitgever P. GJ-. W IJ T M A N, te MIDDELBURG-. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van regels ƒ1, Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 31 Maart 1879. Het wetsontwerp betreffende de grondbelasting werd vrijdag door de Tweede Kamer met 57 tegen 16 stemmen aangenomen. Tegen heden waren eenige kleine wetsontwerpen aan de orde gesteld. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Dordrecht, ontstaan door het overlijden van jhr. rnr. W. f. Gevers Deynoot, zal plaats hebben op Dinsdag 22 April, en herstemming zoo noodig, Dinsdag 6 Mei aanstaande. De definitieve hegrootitfg van oorlog voor 1879 ingezonden door den nieuwen minister van oorlog, is bij de Tweede Kamer ingekomen, en bedraagt f21.670,000. De inrichting der begrooting is dezelfde als die der credietwet. Zoowel de plicht van den Minister, om in de behoeften van de rijksmiddelen te voorzien, als die om te letten op de eischen der schatkist, zijnbij het opmaken der begrooting zoo wordt gezegd, steeds in het oog gehouden. Strikte zuinigheid in en bij alles zal hij steeds betrachten, maar hij zal ook vrijmoedig datgene aanvragen, waarvan hij de overtuiging heeft verkregen dat het door 's lands belang wordt gewettigd. Zijn voornemen is om den dienst bij de militie, zoover dit slechts eenigszins met de militaire dienstbelangen is overeen te brengen, zoo min bezwarend mogelijk te maken. Onder de maatregelen daartoe behoort vooral de verbetering der kazerneering. De Minister wenscht dan ook aanstonds op vele plaatsen de noo- dige verbetering der huisvesting van soldaten en onderofficieren onderhanden te doen nemen en vooral te doen wat in het belang der hygiëne wordt gevor derd. Zoo wordt voorgedragen f 32,000 voor het bouwen van magazijnen tot berging van artillerie- materieel te Amsterdam. Daardoor wordt het mogelijk de benedenlokalen van de Oranje Nassau-kazerne weder tot kazerneering te bezigen. Tot herstel van de schade, door den brand te Utrecht geleden, is een post van f 406,520,96'/2 op de begrooting gebracht. De Minister acht eene goed ingerichte Krijgsschool onmisbaar, en heeft daarvoor opnieuw een post op de begrooting gebracht. Voorts wordt het noodzakelijk geacht, jaarlijks met de afschaffing of den aanmaak van zeker aantal ontbrekende vuurmonden voort te gaan, alsmede om tot de invoering van een nieuw veldkanon over te gaan. Er komen f 40,000 op de begrooting voor tot inrichting van een groot arsenaal te Bergen- op-Zoom tot kazerne voor een bataljon infanterie. De snelpersen zijn door de administratie der bc- lastiugeu verklaard te zijn molens en op dien grond de boekdrukkers aangeslagen als molenaar. De landsdrukkerij heeft thans eene zetmachine, en waarschijnlijk zullen, zoo dit model beter aan de bedoeling beantwoordt dan vroegere, ook vele boek drukkers tot het aanschaffen er van overgaan. Maar -su rijst de vraag: onder welke rubriek de heeren van de belastingen dit werktuig zullen brengen dat toch ook bij de wet van 1819 niet bekend was. Daar het toetsen heeft, zullen ze mogelijk onder de klasse muziek-iustrumenten worden opgenomen en de boekdrukkers, behalve als molenaar, ook een patent als muzikanten moeten nemen als dit er is wat wij betwijfelen. Zoo het niet bestaat, des te beter. 'AmhCour.) De liberale kiesvereeniging Arnhem heeft in eene vrijdag avond gehouden vergadering den kapitein A. Kool met 39 van de 58 stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het kiesdistriot Arnhem. Ook uit de onder-kiesdistricten, Rhenen, Oo3terbeek en Wageningen, waren in deze vergadering kiezers tegenwoordig. Welke de staatkundige belijdenis van den man is, wiens verkiezing wij weldra zullen hebben te be richten, moge het volgende, getrokken uit een schrij ven aan een vriend gericht, leeren „Liberaal, wars van alle kerkelijk drijven en oud- gasterij. Verstandige vooruitgang, niet met horten en stooten, maar steeds geleidelijk strevende naar aige- meeue ontwikkeling en welvaart, is mijn ideaal; schei dingvan Kerk en Staat zoo absoluut mogelijk krachtige tegenstand tegen kerkelijke aanmatiging staan in mijn programma. Ook voor Indië verstandige ontwikkeling en vooruitgang. „Wat het militaire wezen aangaat, ben ik een voor stander van het stelsel, cm bij een minimam van fi- nancieelen en persoonlijken druk een maximum vaa weerbaarheid te verkrijgen. Geen cent en geen tijd vragen zonder noodzaak. Maar wat noodig is, moet gebeuren. Naar mijne intieme convictie, gegrond op jaren lange studie van eigen en buitenlandsche toe standen (die mij in bijna alle bijzonderheden bekend zijn,) komen wij niet tot het vooropgestelde doel dan met den verplichten persoonlijken dienst (niet te ver warren met algemeenen dienstplicht) en eene daarmede in overeenstemming gebrachte schutterij wet. Met dat beginsel krijgen^ wij, zonder een man meer te lichten, zonder den oefeningstijd te verlengen, zonder verhoo ging (ja, misschien met wat verlaging) van het budget vau ooi log, eeu voor onze toestanden zeer voldoend leger. Zonder dat beginsel krijgen wij misschien voor zeer veel geld iets wat veel minder deugt. Ik maak mij sterk dit tegen iedere andere overtuiging met glans te verdedigeD." Jhr. van Doorn, Commissaris des Konings in de provincie Utrecbt heeft het voornemen te kennen gegeven om zijn ambt neder te leggen. Met leedwezen verneemt men in de omgeving van den commissaris dit besluit, hoewel men, in aanmer king nemende dat de aftredende reeds meer dan 80 jaren oud is, waarvau 65 in 's lands dienst doorge bracht, dit besluit moet billijken. Ook in de residentie is een aiiti-revolutioiiaii'e kies vereen igiag opgericht, die bij de benoeming van haar bestuur zich reeds in een ledental van bij de honderd verheugen mocht. In het moderameu koos men Dr, Wijnmalen als voorzitter, Mr. W. van den Bergh, als secretaris en den heer Van Oordt als thesaurier. Eerstdaags zullen de circulaires, om het lidmaat schap ;n wijder kring aan te bieden, rond worden gezonden. Als resultaat van voorloopige discussie werd be sloten, dat men, ten opzichte van het aftredend lid, den heer Mr. Wintgens, bij alle hulde voor zijn per soon en onmiskenbaar talent, ter wille van de bui ten Gods Woord vallende beginselen van zijn politiek zich verplicht zou achten, zijn candidatuur, mocht die weer gesteld worden, ten ernstigste te bestrijden* De definitieve keuze van een candidaat voor de Juniverkiezing zal in de eerstvolgende vergadering plaats hebben, {Standaard.) De IVederlaudsch-Amcrikaanschc Stoom vaart-maatschappij is in 1878 belangrijk voor uitgegaan, zoodat over dat jaar een dividend kan worden aangekondigd. Het bruto overschot der exploi tatie was f 350,000 of f 155.000 meer dan in 1877. De betere uitkomsten worden vooral toegeschreven aan de meerdere afvaarten, waartoe een vijfde stoom boot in staat stelde en aan de geleidelijk vooruitgaande handelsrelatiën met de Vereenigde Staten, waartoe de geregelde stoomvaartlijn gelegenheid geeft. Zonder vermeerdering der algemeene kosten zijn 30 reizen gedaan in 1878, tegen 25 in 1877. Na aftrek van den interest der leening en algemeen* onkosten, is er f 257,000 beschikbaar; op de 4 eiger schepen kan f 107,000 worden afgeschreven, op hel reparatie- en ketelfouds f 88,000 worden gebracht, hel assurantiefonds met f 10,000 worden verhoogd en dan is er 5 pCt. voor de aandeelhouders over. De uitvrachten beliepen f 304,700, de terugvrachten f 1,083,770 de passagegelden f 202,662. Er werden 820 kajuits- en 2880 tusschendekspassagiers vervoerd. De passagegelden gemiddeld per reis zijn van 1874 toen zij f 5331 bedroegen, gestegen tot f 6755, de goederenvrachteu, van 38,725 tot f 46,281. Heden overleed te Middelburg een man die in de Zeeuwsche muzikale wereld een eerste plaats innam. De heer DL J. Kirrwald, werd na een korstan- dige ziekte, in de kracht des levens weggerukt. Zijn dood zal een moeilijk te vervullen plaats openlaten, lerlt, §c!tool fn bending. Ds. L. Van der Valk, predikant bij de C. G, gemeente te Delft, heeft een beroep ontvangen bij de vrije Vlaamsche gemeente te Brussel. De Nederlandsche Hervormde PredikanteSiVgJ eeniging zal dit jaar op 30 April en 1 Mei hare jaar- lijksche vergadering houden. Het eerst is daarin aan de orde de bespreking van synodale wetsvoorstellen als a. Regl. o. h. examen, I). op 't godsdienstonder wijs, en c. de uitoefening van de rechten der minder heden, in te leiden respectievelijk door de heerei Merens, Gronemeijer en Hogerzeil. Vervolgens zullen behandeld worden: „De leer dei verkiezing volgens het N. T.* in te leiden door dei heer J. J. Van Toorenenbergen„Hoe moet onz< cathechelische en pastorale arbeid dienstaar gemaak worden aan de bestrijding van de prostitutie in ti leiden door den heer H. Pierson; en „Het kerkelijl gezag van de Formulieren van eenigheid volgens di Synode van Dordrecht en in onzen tijd," in te leidei door den heer F. L. Rutgers. Het hondengesticht in den Haag heeft, volgen eene mededeeling in de Haagsche bladen eene wan delplaats, rustbanken, een ziekenzaal en eene apotheek Er zal nu waarschijnlijk nog wel een recreatie-^ zaal worden bijgevoegd mogelijk ontvangt de instel ling van dezen of genen dierenbeschermer in he genre der stichters van het asyl, eenige domino spellen. Merkwaardiger feest kan de Haagsche burgeri Z. M. den Koning en H. M. de Koningin niet aan bieden dan thans het Vaderland van Zaterdag aan kondigt. Zij zal in het Gebouw voor kunsten ei Wetenschappen een concert geven op den een en der tigsten April. Dat is nog nooit aan keizer of koning op aardt ten deel gevallen, en het verre nageslacht zal he nog vermelden hoe de hofstad in he; koninkrijk de Nederlanden zelfs met haar kalender brak, om harei Konicg en Koningin een ongeëvenaarde hulde t brengen. De toegangbiljetten worden op den twee en der tigsten Maart verkijgbaar gesteld. {A. C.) In Amsterdam zal wellicht eene nieuwe belas ting worden ingevoerd, nl. Straatgeld. Zulke straatgelden werden reeds in 1575 aldaa geheven tot 1806, naar de waarde der huizen. Bur gemeester en Wethouders der hoofdstad wenschen he

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1