vollen ernst toe wel onderwijzers van de kerk aannemen, omdat er geeae andere beschikbaar waren, en daarom maak ten de ultramontanen zich ook ribt erg ongerust o»er de toekomst. Maar nu wordt bet anders; wildia zullen de normaalscholen van deu Staat genoeg un- derwijzers en onderwijzensseu leveren. De schrik der clericalen werd nog vermeerderd, door de wetsontwerpen, die de minister vuu onder wijs, Jules Ferry, hectt ingediend. De oude kardi naal aartsbisschop van Lynn vergelijkt in een herder inken brief de tegenwoordige Frausche maatschappij met Babyion en Jeruzalem; men wil, zoo klaagt hij, den christel ij ken geest uitroeien en dea nationaleu geest geweld aaudoen; het woeste geschreeuw der menigte, de wedstrijd der belangen, de bandeloos heid der booze lusten, duizend uittartingen van het gezond verstand, alles soant satoeu, om de volken meer en meer in tegenspraak met de eerste voor waarden wan het christelijk, ja van het maatschappe lijk leyen af te brengen. Als het zoo voortgaat, zal Parijs het lot van Jeruzalem niet ontgaan. De Union noemt de wetsont werpen schandelijke monumenten van hartstocht en onwetendheid. Hun aanneming zou met eon conp d'état gelijk staan, dis tegen de ontwikkeling, de vrijheid en den geest van onzen lijd gericht zou zijn. De kerkelijke universiteiten zullen gefloten worden de katholieke colleges zullen teu gronde gaan half Frankrijk wordt van zijn korstbaarste goed beroofd. Maar de Union hoopt, dat een krachtig verzet dat Jakohijnsche streven zal verhinderen. Bij liberale bladen vinden de zeer doortastende maatregelen geen onverdeelden bijval. De republiek staat voor een gevaarlijken strijd, waarin zij de groot ste voorzichtigheid .dient in acht te nemen, want het zal een strijd zijn op leven en dood met een sterkeu en machtigen vijand. Naar Parijs In Frankrijk heeft zich de Kamer van Afgevaardigden voor den terugkeer naar Parijs verklaard. Daar echter een grondwetsartikel bepaalt, dat de zetel der r geering te Versailles is en tot een wij/.H'ing.der grondwet alleen door beide. Kamers, in vereenigde zitting, kan worden besl v.cn, is de bijeenroepiag van zulk een kongres noodzakelijk. Waarschijnlijk zal er dan nog wel eenige tijd ver- loopen, voordat het paleis Bourbon en vooral het Luxemburg, waar thans het gemeentebestuur zetelt, voor de zittingen der Kamers zullen gereed gemaakt zijn. Ook heeft de minis'er van finantiën Léon Say, zich kunnen verdedigen tegen de aantijgingen, waar mede hij naar aanleiding der eonvt-rsiegeruchien was overstelpt. De Kamer be-liste met 318 tegen 77 stemmen, dat een onderzoek overbodig was. Hiermede is ook deze dreigende wolk overgedreven. Athcidcerea en veclatneea'en to Te Parijs neeft men geen ougenbhk rust, noch voor het oor, noch voor het oog, noch voor de gedochte, van al de aankondiging en reelames. (lij hoopt even rustig een glas bier te drinken voor een koffiehuis dat bijna ieeg is. IJdele verwachting. De réclame achter volgt u Een voorbijganger stopt u een lyrisch ge dicht in de hand, dat. aanvangt met eetie vet wenscliing tegen de Internationale en eindigt met de ui'noodiging om een overjas te koopen bij monsieur Armaogeu. coupeur émérite; een oogenblik later ligt er een sonnet voor u. waarin u een biljet voor de tentoon stelling beloofd wordt, indien gij een paar laarzen gaat koopen in de rue Rougemont! Om u er van te bevrijden, heft gij de oogen op. Lieve hémel Daar z et gij een vergulde koets, met livreieknechten op den bok, uie u hoo-rc hoeden tot verminderde prijzen aanbieden. Gij kijkt de straat in. Hoe! Op een halve mijlafstinds leest gij een reclame van het Petit Journalmet reuzenletters gedrukt „zes honderd duizend exemplaren per dag. drie mil- lioen lezers" en gij krijgt een gevoel alsof iemand u iets luid in het oor bad ingesehreeuwd Nu slaat gij den blik ten hemel! Maar helaas, zelfs boven is het niet vrij gebleven. Boven de hoogste daken uit staat tegen de blauwe lucht in lange ijzeren letters de naam geschreven van een kunstenaar, die uwe photographie wil maken. Dus blijft n geen ander middel over dan uwe oogen te vestigen op de tafel voor u Neen, dat zelfs niét De tafel is verdeeld in allerlei gedrukte eu gekleurde vierhoeken, waarop u poinade en kleurmid- delen aangeboden worden. Toornig Keert gij het hoofd om. OngelukkigeDe leuning van uw stoel beveelt u een handschoenenwinkel aan. Dan in vredesnaam den blik naar beneden op uwe voeten geslagen! Neen, ook deze laatste troost is u ontzegd. Onder uwe voeten, op het asphalt, staat eene uitnoodigiug om te gaan eten in dé Chaussée d' Au tin JCjII ZOU uui wandelt, leest men, zonder het te willen, een half boekdeel uit. Alles ik bedekt met veelkleurige letters geillustreerd met groteske teckeningen, die u een drusckeud, benauwend gevoel geven en er u toe zonden brengen te wenscheu dat er geen alphabet ware. Dat Petit Journal bijv., waarmee half Parijs beplakt is. Men moet het koopen of men wil of niet. Wat men u ook in de handen geeft, zoowel de briefjes op de boot als het conlrainark voor den stoel, waarop gij in den jardin public uwe vermoeide leden laat rusten, verbergt de eene of andere réclame. Tot zelfs de wanden der tempeltjes, waar mea niet dan uit nood zaak binneutreedt, zijn met aanbiedingen en aan bevelingen beplaktUit alle hoeken wenkon u duizen den Lauden, wordt gij door duizenden monden geroepen Het is een net dat geheel Parijs omgeeft. Én alles «vat men u aanbiedt zijn koopjes- Gij kunt hier tot uw laatsten cent uitgeven en toch altijd meenen dat gij het zoo zuinig en voordeelig mogelijk hebt aan gelegd. Welk een verscheidenheid van voorwerpen treft nw oog In vijftie.i stappen die gij doet, ziet gij een kroon van diamanten, een verbazende ruiker camelia's, een troep levende schildpadden, eene schilderij in olieverf, ecQ paar automatische popjes, die in een metalen bekken rondzwemmen, een volledig costuum dat zelfs Jen elegantsien dandy bevredigen zou, voor 8 frank eu vijftig ceutimes, een nummer van het Journal des Abrutis met eeu artikel over de tentoon stelling der koeifu, een kabinet om proeven te nemen met den phonograaf, een winkelier die een menigte veeren kapellen laat vliegen om de voorbijgaande kleinen te lokken. MENGELWERK. Em edele mm Medegedeeld door het Oosten. Den 6en Drcember 1836 had de Forfashire, een stoomboot van 300 ton, die van Huil naar Dundee ging, zeer te kampen met den storm, die haar steeds tegen de hooge rotsen van de Farue-eilanden trachtte te verpletteren. De kapitein, zijne vrouw, 20 matro zen e.i 2a passagiers wart-n aan boord. Toen men Flamboug-Head naderde, ontdekte men een lek naast de machine en terze filer tijd verhief zich zulk een sterke Nourd-oosteuwiud, dat men ract pompeu het water niet meer meester kon blijven. Eenige minuten later verheft zich een rookzuilhet water is in den ketel gedrongen, terwijl men zich op het dek door den slagregen bijna niet kan s'aande houden. Nog eenige minuten en een golf neemt den stuurman weg het schip is vau alle stuur beroofd, de storm is steeds toenemende en tegen 4 uur des morgens stoot het met. een vreeseliik gekraak op een der roisen der Farne-eilaiulen. Maar nog niet genoegplotseling verheft zich een rukwind, grijpt het schip aan, heft het een voet hoog uit het water op, en slingert het met zulk een vernielende kracht tegen de rotsen, dat het berst. De eene helft verdwijnt in het water, en de andere blijft op de roiseti zitten, blootgjsteld aan de golven om naar alle v/aarsciiijulijkheid spoedig even als de andere helft in zee ie worden geslingerd. Op een mijl afstauds van de rotsen verheft- zich de Longstone, waarop de Engelsche regeering een vuurtoren heeft laten bouwen, oin de schippers voor deze gevaarlijke plaatsen te waarschuwen. Deze werd bewoond door een arm met zijne vrouw en do liter; zijn naam was William Darl-ng. Vroeger was hij stuurman van de koninklijke marine. Zijn dochter Grace was een rijzig meisje van 22 jaar, met zeld zaam regelmatige trekken, blond haar en groote droomerige oog-n. Bij het aanbreken van den dag had William Darling de schipbreukelingen bemerkt, en aanstonds met zijn zeemauso >g gezien dat zij ver loren waren. Hij roept vrouw en kind, eu zegt: „Laat ons biddendaar beneden houdt onze Heer een streng gericht." „Kan men met de boot (ie ougtlukkigcn aiet red den roept Grace uit. „Dat zou God verzoeken zijn," antwoordt de vader „hier kan gëen mensch helpen. Eer tnen tien riem slagen zou hebben gedaan, was onze zwakke bcot verdwenen. Hoor, welk een storm, welk een weder Het is alsof liet jongste gericht is aangebroken." Grace laai het hoofd op de borst zinken; vouwt hare handen, en blijft eenige o>genblikkeu i.u stil nadenken verzonken; daarna verlaat zij zonder een woordt te spreken de kamer. Eenige oogen blik ken daarna gill de moeier; „Wil liam, zij maakt de boot io^z:j wil er heenvaren De vader stormt naar beneden, en komt, nog ter rechter lijd aai. de kleine bocht, juist toen Grace van den oever wil afsteken. Hij springt in de boot, en wil haar van haar voornemen itfbreogcii; maar zij zegt, aan zijn oor: „Vader, ik zon niet ceo nacht meer kunnen slapen, wanneer ik niet ten minste be- ook niet vader." "Maar het is onmogelijk, kind!" „Wanneer God helpt is niets onmoglijk, En hiermede had zij de roei paan bemachtigd, met een krachtigen stoot was de boot vac den oever.1 De oude man wil nog eenige bedenkingen maken, maar moet ten laatste toegeven. „Zooals God wil,", zegt hij, „het is ook een ellendig leven in dien toren, en voor de oude vrouw meet de Itegeeeing zorgen, wanneer wij omkomen." Met geoefende hand neemt hij de eene roeispaau, terwijl Grace met al haar kracht de hare in beweging brengt. En God heeft het liefdewerk van het arme meisje in genade aangezien. Terwijl de moeder wesnend op ha c knieën ligt, en van vertwijfeling haar handen wiingt, kampen vader en dochter met de woedende elementenhij in bange zorg, zij in vast godsver trouwen. En het gelukt hun. Na boren-menschelijkt krachtsinspanning brengen zij negen personen dit, zich bijna levenloos aan de rotsen hadden vastgeklemd,' naar den veiligen vuurloren. Den volgenden dag krerg Grace een bloedspuwing. Een algemeenc roep van bewondering ging over En geland; de naam van Grace Darling verkreeg eene populairiteit, z ioal9 die van een onbekend meisje zeker nooit heeft verkregen. Men stelde een inschrij ving open, en binnen eenige dagen waren f 8000 bijeen. De Koningin liet zich het visschersmeisje voorstellen, en beloofde altijd voor haar te zullen zorgen. De hertogin wen Northumberland nam haar mede naar Alnwich-Castle, en liet ha-tr met geschen ken overladen vertrekken. De dichters roemden haar iu alle bladen, en na twee maai den waren twee ro mans gereed, waarvan zij de heldin was. Doch Grace werd van dag tot dag meer lijdend, en trok zich, door al dezen roem onaangenaam aangedaan, meer en meer terug; zij sloeg alle aanbiedingen af, opdat zij hare oudero maar niet behoefde te verlaten; zij ver liet den vuurtoren bijna niet oieer, uitgenomen des Zondag3 om ter kerk te gaan. Spoedig liet zij ook dit na, en weldra schreef koningin Victoria ilrftaar" dagboek„Zoueven deelde m-n mij het treffende be richt van den dood van de arme Grace Darling inede. Zij stierf op haar 26c jaarzij zelf is in Engeland lan* verge'en, maar hair edele chriatendaad leeft nog steeds voort iu veler harten. HAM DiiLSftEKi'GH 1V..Y firasiaiiaarSitea enz- Rotterdam, 24 Maart. Tarwe 10 a 20 et,., rogge 10 ct., gersten (puike) onveranderd, afwijkende ilp-etr.j- k.inariezaad 25 ct. lager. Bruine boonen middelsoorten Hauw, markt stil. i'riHzua van etlecten. ïjederl. Polen. Oosteni Italië. «Spanje. Portugal. Turkije. Egypte. Amerik. Brazilië Certitic. Werkelijke schuld. 2'/s pet. 64!/4 dito dito dito 3 76* 8 dito dito dito 4 98 Loten stad Amsterdam 3 1043/< dito dito Botterdam 3 Obligatiën 17\)ö/ lc-15 5 953/, Certitic. Inscr. 5e serie 1854 5 55V8 Dito dito 6e serie. 1855 5 IC,'ll Obligatiën dito 1000 18(34. 5 UU'/,. dito L. 100 1872 5 S3 dito L. 1J0 1873 5 M dito 1877 dito 5 37"/,, dito leening 18676(J 4 75' Loten 1864 5 13!)!', Loten i860 5 137-7. Aand. Bpoorw. Gr. Maatsch. 5 1.1'.', 4*/« S9 dito dito Jelez-Griasi. 5 827» 83'/. dito dito Clmrkow Azow 5 Aand.Kiev-Brest 5 <177, dito Baltische spoorweg 3 177, Aand. Warschau-Bromberg. 4 517, dito dito VVeenen. 5 51 Oblig.medal.in zilv Jan./Juli. 5 55 dito dito Febr./Aug. 5 54'./,, dito dito April/Oct. 5 517,. dito in papier Mei/Nov. 5 517 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 187. Obligatiën Buitenl 1 11'/, 517» Obligatiën 3 Inschrijv ing Alg. schuld 1865 5 107, Obligatiën 1869 5 117» di'n 187Ö 6 437 Obl. Vereenigde Staten 187r 5 lf27. Oblig. 1865 5 S1V, PrSjzen van coupons. Amsterdam, 22 Maart. Metall f 21 ,37'/2ï dito zilvei f 21,37'/-; Div. Eng. per h: f 11,77'/2; Eng. Portugal j e. fl f 11.771/?: Spaanschn piasters 147,50; Amerikaansclu <1 iiliars iu goud t 2,44'/-,. Amsterdam, 21 Maart. Melali. f21,40; dito zilve 121,37' '-2Div. Eng. per u f 11,777-2: Ehè. Russen per I'12,02'/ Eng. Portugal per ir l' 11,771/»Frans f47,50 Belg. 1'47,50: Pruis f58,60; Hamb. Kussen 1113; RI1S sen in Z. R. 11,15; Poolsche per tl.Poolsche oe: Z. R. i'Spaansche piasters i'47,50; Spaanschi Binner.landsche f 2,21l/3; Aiuerikaansche dollars f2,441/* papier f2.44'/2.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3