CnRISTELIJR-niSTORISCH BLAD. V. 420. Zaterdag 22 Maart. Am HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50 Enkele nommers- 0,05 Uitgever t*. Gr. WIJTMAN, TE MID.DBLBURt 9-. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 21 Maart 1879. De Tweede Kamer heeft gisteren de algeraeene beraadslagingen - over het wetsontwerp betreffende de grondbelasting ten einde gebracht. De heer de Casembroot heeft verzocht den minister van koloniën, op een nader te bepalen dag, over de havenwerken te Batavia te interpelleeren. De verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrikt Arnhem, ter vervanging van den heer O, van Reet, zal plaats hebben op Dinsdag 8 April, en herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 82 April a. s. Onder de leden der Tweede Kamer, die, bij de aanstrande verkiezing aftredende, niet meer in aanmerking wensehen te komen, noemt men de heeren Gevers Devnoot en Storm van 's Gravesande. In eene woensdag 'namiddag gehouden zitting van den geaaiccBBtcraad vaas !92ifl<dclftm*g, werd tot gemeente-geneesheer benoemd, de heer J. C. Bolle arts le Leiden, op eene jaarwedde van f 1000. In diezelfde zitting werd aan A. Meerman, scheeps timmerman te Arnemniden, in erfpacht afgestaan een terrein aan de haven tot het stichten van eene scheeps timmerwerf, voorloopig met twee sleden. Het correspondentschap der Nederlandsche Batik te Goes, thans nog tot de 2de klasse behoorende, wordt met 1 April onder de 1ste klasse gerekend. Het Gerechtshof te 's GravenEiage deed Woensdag middag uitspraak in de zaak van: J. v. d. K., A. P. en P. v. Z., beschuldigd van diefstal door meer dan één persoon bij nacht in een bewoond huis met behulp van binnenbraak onder MelLkerke. Het Hof heeft alle drie schuldig verklaard en veroordeeld v. d. K. tot 8 en P. tot 6 jaren tuchthuisstraf en v. Z. met aanneming van verzachtende omstandigheden, tot 4 jaren correctioneele gevangenisstraf. Van de bemanning van de Barents hebben naar het Handelsblad meldt, zoo goed als allen zich weder aangeboden om den tweeden tocht mede te maken. Zeer groot is echter het aantal flinke zeelieden, welke zulk een tocht ter eer van 't vaderland mede willen maken, en lettende op het doel dezer tochten, wil de commissie daarom, naar wij gelooven liever een nieuwe bemanning aanwerveD. Op deze wijze vermeerdert het aantal Hollandsche zeelieden die met de ijsvaart vertrouwd zijn, en kan men later, naar wij hopen, een schip bemannen met ervaren matrozen. Opmerkelijk en ter eer der jonge Hollandsche ge leerden is het, dat zich voor deze en ook reeds voor een volgende reis zoölogen hebben aangeboden, die door 't voorbeeld van dr. Sluiter gezien hebben, hoe veel er in de IJszeeën nog te leeren en te ontdekken is. De heer Grant, de Engelsche grondeigenaar, die zijn fraai landgoed in Devonshire verleden jaar ver liet, om als vrijwilliger mede te gaan, ten einde in het Noorden te photographeeren, gaat weder als vrij williger der nieuwe beeldende kunst mede. Het is jammer dat de Barents niet grooter is want een onzer schilders, die met zoo bijzonder veel talent besneeuwde landschappen pleegt af te beelden, had ook bijzonder gaarne den tocht medegemaakt. Er komt leven in het land, althans op ditgebied. Ernstig bedreigd is de titel van eene brochure, waarin een zeer practisch man, de Heer Jos. JacobsoD, den tegeuwoordigen toestand van onzen h ndel be spreekt en aandringt op een tijdelijke wijziging van onze (al te) vrijzinnige tarieven, en op den wederinvoer van de differentiëele rechten op in- en uitvoer in Indië. De practijk heeft het van de theorie gewonnen, zouden wij onder deze brochure willen zetten. 'Het klinkt o, zoo mooi, dat liberale vrijhandelsstelsel, in theorie wel te verstaan, maar, eilacy, in de practijk, waar geen kamergeleerden maar mannen van 't vak wat te ver tellen hebben, is 't schijn, ja minder dan dat. Laat ze maar spreken, de handelaars en reeders, die jaar op jaar letterlijk van hun verlies hebben geleefd, lees maar de opgave van de meer dan lage vrachten die betaald worden van Java naar Nederland, en tóch is ér niets goedkooper om, lees maar de lange lijst van hollandsche schepen die ginds onbevracht liggen, misschien nog 't meest gedrukt door de vrije concur rentie van Engelsche, Fransche, Zweedsche, Noord- sche, Duitsche, Amerikaansche, ja zelfs Russische schepen. Onze suikermarkt is uaar Engeland verlegd en hoe betoonden de Engelschen hun dankbaarheid? Onzen veehandel op Engeland hebben ze nagenoeg onmogelijk gemaakt. We wachten nog op de eerste bewijzen van dankbaarheid die andere natiën ons geven moeten voor onze goedheid (gekheid). No is 't wel niet pleizierig voor de liberalen dat hun stelsel zoo onprofijtelijk blijkt, dat 't instort voor 't eerst recht tot uitvoering gekomen is, maar we zullen maar gelooven dat de liberalen 't niet helpen kunnen dat de liberale beginselen zoo tegenvallen. Een tcestand, die de welvaart vermeerdert en 't geld niet in vreemde maar in Hollandsche zakken doet vloeien, gaat boven de zegepraal van prachtige, maar onpractische theoriën. {Sprokkelaar.) De notaris Bericks, lid der commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs te Winterswijk, die geweigerd had zijn naam te zetten onder het be kende protest dier commissie, tegen de beschuldiging van mr. Saaymans Vader, heeft in de Tijd zijne wei gering verklaard, hij zegt daarin ,z Volgens mijne overtuiging is het te betreuren, dat onderwijzers denkbeelden koesteren, die sympathi- seeren met een Darwin omdat ook natuurkundige lessen vooral bij de te geven explicatie zoo ligt met de denkbeelden van den onderwijzer worden doorweven, en zich op die wijze zoo gemakkelijk in de harten der jonge leerlingen overplanten. wIk neem zelfs aan, dat niet eens aan het opzette lijk verspreiden van soortgelijke denkbeelden behoeft gedacht te worden, maar de overtuiging die een onderwijzer zich gevormd heeft, zal hij te gemakkelijl te gaarne, ja ODgemerkt op zijne leerlingen overbrengen. In het Handelsblad wordt de aandacht gevestigd o; de plechtigheid, waarmede den 23 Februari jl. aa de Belgische deelnemers aan de wereldtentoonslellin, van het, vorige jaar, de voor hen bepaalde obboIcp scüicidiiBgeai werden uitgereikt, in tegenwoordig haid van de koninklijke familie. Daarbij werden 4 industrieelen en ingenieurs door de regeering tot ric ders van de Leopoldsorde benoemd. Opmerkin verdient ook, dat toen bij het einde der tentoonstel ling de Fransche regeering aan de verschillende gezante: o? hoofdcommissiën de vraag stelde, wie van Ifann laodgenooten zich zoodanig onderscheiden hadden b gelegenheid der tentoonstelling, dat zij waardig w? ren met het Legioen van Eer te worden gedecc reerd, België eene lijst gaf van 25 verdienstelijk industrieelen, terwijl namens Nederland het antwoor luidde de hoofdcommissie. De schrijver wijst o dit voorbeeld van België, opdat de Nederlandsch regeering wete, dat de industrieel, die zich opofferin gen getroost om de eer van zijn land ook in h( buitenland te handhaven, volkomen het recht heel op eene vorstelijke onderscheiding, die hem zelve: aanmoedigt en anderen aanleiding geeft, om bij <1 eerstvolgende tentoonstelling hem na te streven ei evenzeer te geraken tot eene openlijke erkennin van aan het vaderland bewezen diensten. Hij hoopi dat ons tegenwoordig ministerie ten minste toonei zal te beseffen, dat decoratiën niet alleen alsspeeltui] voor hovelingen en ambtenaren zijn ingesteld; zoo lang handel en nijverheid het hoofdbestaan uitmakei van Necrlands welvaart, dient allereerst de verdiensti erkend te worden van hen, die daaraan al hunne talen ten wijden. Als er één schaap over de brug is, dan volgei ook andere. Dit spreekwoord blijkt ook toepasselijk te zijn O] de vrouwelijke postbeambten. Ééne moest de eerste zijl en nu deze er eenmaal toe was overgegaan, den voo Nederlandsche vrouwen tot hiertoe nieuwen werkkrin< in te treden, verneemt men reeds van de derde jong dame, die eene aanstelling bij de posterijen heeft ge' kregen. Bij dealgemeene beraadslagingen in de Belgisch* kamer kwamen ook de onderhandelingen met Neder land ter sprake over de kwestie van het kanaal vat Terneuzeu en over het in beslag nemen der Phoeni op de Schelde voor Vlissingen. Omtrent beide zake: zeide de minister Frère-Orban, worden de onder handelingen met kans op welslagen voortgezet. Een afgevaardigde van Antwerpen, de heer Decker, die de krasse taal door den heer Frère-Qïtg in 1876 tegenover Nederland gebezigd in h^rinXterii bracht en daarom een gunstigen uitslag 'jter ondërha: delingen in twijfel trok, antwoordde ue Minister, d de Nederlandsche regeering niet aan wraak dac en men integendeel in Nederland vaderlandslied taal in iedereen wist te wa:;rdeeren, zeifs al juist niet met de bedoe't"1Dg ora ,e prijzen «o-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1