BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. dood gedreigd. Aan generaal Drentelen werd ge schreven, dat het comité wel wist, dat hij den dood niet, vreesde, maar dat hij zeer veel van zijne dochter hield en dat het hem daarom in die doch ter zal treffen. Blijkbaar is het doel, schrik te ver spreiden, waarin het coiuite vooral slaagt orudat de politie tegenover zijn werken geheel machteloos blijkt. Te St. Petersburg werden, gelijk we reeds meldden, twee geheime drukkerijen van revolutionaire geschriften ontdekt. Het belangrijkste wisten we echter niet die drukkerijen werden namelijk ontdekt in Rijksgebouweu Te Odessa is weder aan een hooggeplaatst politie ambtenaar het doodvonnis van een geheim revolutio nair comité voltrokken. De kolonel der gendarmerie Knoop is in zijne eigene woning geworgd. Naast zijn lijk lag een papier, waarop met roode letters geschreven stond„Op bevel van het sociaal-revolutionair uit voerend comité!" Zoo zal het allen tirannen en hun nen handlangers gaan! De Zweedsche zendeling Witt, pas in Engeland aangekomen, heeft uit hit Zoeloeland, a«n welks gren zen hij gewoond heeft, een echten Zoeloe mee gebracht, die te Londen de held van den dag is. Het is eeu groote, sterke knaap van 16 jaren, die door den heer Witt tot het Christendom is bekeerd en daarna niet in zijn land durfda achterblijven, daar koning Cetewayo dezen overgang onherroepelijk met den dood straft. Hij was verwonderd over het groot aantal menschen, dat hij in Londen zag, daar hij dacht, dat bij den veldslag in zijn land alle blanken waren omgebracht. De jongen heeft zich reeds gewend aan Europeesche kleeditg en kost, neemt op zijn tijd een bad en ge draagt zich zeer behoorlijk. Alleen zijn haartooi heeft hij. nog niet veranderd. Op eeDe kleine vlok na is zijn gansche schedel kaal geschoren. De heer Witt houdt in Londen voordrachten, waar hij o. a. vertelde dat bij de Zoeloe's ook vrouwen in den wapenhandel worden geoefend, dat de mannen, die veertig jaren zijn geworden, niet alleen verlof krijgen om te trouwen op straffe des doods bij weigering, en dat sommige den dood wel eens boven het huwelijk verkozen hebben. De vuurwapens, die ze bezitteu, kochten zij indertijd voor zekeren John Dunn, meestal tegen betaling van eene koe van ieder geweer. Deze leerde hun ook de behandeling van vuurwapenen; andere verhalen van blauken, die hen in Europeesehe vecht kunst zouden hebben onderwezen, zijn volgens deu beer Witt sprookjes. Tot gisteren waren 23,000 vluchtelingen uit Szege- din naar elders overgebracht. Van de 10,000 ge bouwen moeten er 8200, en daaronder 4800 woon huizen, zijn. ingestort. De liefdadigheid doet het mo gelijke om in den versckrikkelijken toestand zooveel verzachting en verbetering als mogelijk is te brengen. De N. Frese Presse ontving reeds 10,000 florijnen aan giften, de Pesther Iloyd reeds 70,000 fl. In alle hoofdsteden der oostenrijksche provinciën zijn up verzopk van den minister van Binuenlandsche Zaken inschrijvingen geopend door de gouverneurs; te Lemberg, Praag. Triëst en Graz reeds voordat hel verzoek hen bereikte. De lord-major van Londen heeft deu oos- tenrijkschen minister-presideut per telegram zijn deel neming betuigd en medegedeeld, dat ook aldaar een inschrijving- is geopend. Ook in andere landeu, ook in Nederland, hebben zich comité's gevormd tot ondersteuning der hulpbehoevenden. Het nieuws uit Afghanistan en Zoeloe-land blijft schraal. De Engelsche troepen handhaven zich in hunne stellin gen, en maken zich gereed in het voorjaar te avan ceeren, zoo noodig. Buiten de Britsche liuiëa schijnt de grootste verwarring te heerschen. De troon van Afghanistan staat nog steeds ledig: wie er plaats op nemen zal, is onzeker. De onderhandelingen met Jacob Khan zijn wel niet afgebroken, doch zij leid den tot dasver tot niets. Vermoedelijk heeft Jacob Khan geen invloed genoeg over de bevolking, om haar in Engeland's voorwaarden te doen berusten. In dit geval zou een marscli naar Kaboel het eecige middel zijn om aan den ouzekeren toestand een eind te maken. Nu krijgt Engeland het weder te doen met Birmah. Birmah is het westelijkste der drie groote rijken van AchUr-Indië, en grenst ten Zuiden en Westen aan de Britsche bezittingen al daar. Birmah, vroeger zeer uitgestrekt, heeft du 8961 vierkaute mijlen oppervlakte. Sinds 1826 hebben namelijk de Engelschen groote stukken aan het rijk ontnomen, die als ,/Britsch Birmah" sinds 1862 onder een gouverneur staan. Het rijk moet ongeveer 4 millioen inwoners hebben, van Mongool- schen stam en grootendeels Boeddhisten. Vooral merkwaardig is in Birmah de stam der Kareneu. Deze is een getuige voor de waarheid, dat de meusch oor spronkelijk Godskennis bezat, en tegen de moderne leer dat de mensch een veredeld dier is, zich een godsdienst heeft gemaakt en zoo is opgeklommen. Zij hebben namelijk in overlevering deelen der Openba ring aangaande Schepping, Zondenvalde Belofte en ook lofzangen aan ééuen God bewaard, ondanks het hen omringend Boeddhisme. Zij verwachtten buden van 't Westen om hun //het goede Boek" en de aan bidding des levenden Gods te brengen. In 1830 ge schiedde dit. In 1856 vormden zij gemeenten met 150 inlandsche evangelisten, en 100.000 leden. Elk Birman is tot zijn 60ste jaar soldaat, en de Engelschen zouden bij een aanval, ook na de aan gekomen versterking, nog de nederlaag kunnen lijden. Wat Engelands plan is, blijkt uit de woorden van de Times: Birmah was een lange bedreiging voor Eugelsch Indië. Vroeg of laat moet de dag der afrekening komen, en de vorst onze leenman worden of zijn rijk geannexeerd worden. Intusschen weet men dat de vorst, de Thee Baw bezig is zich wgek te drinken" en in zijn waanzin vreeselijke moorden te bevelen. Er is hem, zegt men, een ultimatum gezonden maar een krankzinnig Oostersch dwingeland zal dit wel niet hoffelijk beantwoorden. De Engelsche onderdanen in zijn rijk worden er tevens door in gevaar gebracht. Daarlatend of da annexatie werkelijk //begeerd" wordt, zou zij toch zeker voor 't land een weldaad zijn. Het leven en de dood van koningen, wetten voor opvolging, het lot der hovelingen, alles is in Birmah even onzeker. De vorige koning Mindone Min, 7/vijfde stichter van den godsdienst, heer van den hemelschen olifant (diens witte rasgenoot is een god in Achter-Indie het ware kind der zon", stierf denkelijk 3 Oct, 11. werd in honig gedoop en begraven. Nu zochten de ministers een kouiag die den Engelschen welkom zijn zou, ja lieten tegen alle wet en ge bruik de Europeers in 't paleis toe. Prins Thee Baw (niet de oudste), zoon des gestorvenen werd ge kozen als 't Aardsche kind en de vertegenwoordiger van het middenpunt der zonnestels." Dit //kind der zon," zoo werd in de proclamatie er bijgevoegd, had al de drie examens in den eersten graad gedaan, wat men van weinig kroonprinsen zou kunnen zeggen. Ook was hij //overvloeiend van geleerdheid en manne lijke wijsheid." 't Gedrag van Thee Baw zelfs voor 3 Oct., toen hij koning werd, rechtvaardigde al deze vleierijen niet. Zijn oudste broeder en andere prinsen van den bloede werden gevangen gezet: Zij waren vijanden der EngelscheH en niemand trok het zich aan. Maar toen nog andere prinsen, en ook de leerlingen van den zendeling Marks werden in hechtenis genomen, werden Europeanen en anderen ongerust. Twee prinsessen weigerden met Thee Baw te trouwen en lieten zich liever tot nonnen scheren. Nu is zulk een jacht op koninklijke personen een oude landsgewoonte, die verdedigd werd met het inlandsch spreekwoordSluit den stal voor het paard gestolen is. Behalve de gemelde prinsen werden nog andere, die aanspraak op den troon konden maken en onder Britsche bescherming stonden gekerkerd, waartoe het huis van den resident werd opengebroken. Dit alles had plaats voor de alcohol het //midden punt van 't zonnestelsel, had gek gemaakt. Het vreemst i9, dat noch Thee Baw noch een der gevangenen erkend recht op den troon heeft. Te Ran- goen leeft een prins, onder Britsche bescherming. Hij heeft misschien de meeste aanspraak en 't is niet ondenkbaar, dat Engeland voor 's mans rechten opkomend zich in de zaken van Birmah zal mengen. Ziedaar de historie van het geschil tusschen Enge land en Birmah, een geschil waar we wel meer van hooren zullen. In Egypte houdt het gehaspel ook niet op. Het hof vau appèl heeft geweigerd, voortaan zaken te hooren, waarin het gouvernement gemoeid is. De onderkoning verhindert namelijk de uitvoering van vonnissen, die tegen hem zijn verkregen. Her malen heeft het hof zijn schuldeischers in het ge. gesteld en een executie gelast, maar rooit konden a vonnissen ten uitvoer wordeu gelegd. Werd echt«r, soms aan den onderkoning een eisch toegestaan, dan liet zich de uitvoering nooit wachten. Rotschild weigert verdere stortingen te doen van de leening, waarvoor hem hypotheek is gegeven op de domeinen, zoo het beslag niet ten volle wordt opgeheven, dat door de particuliere schuldeischers van deu Khedive op die domeinen is gelegd. Nu zou het Egyptische gouvernement hem voor den rechter willen dagen. De Engelsche consul-generaal is naar Londen ont boden om over den toestand van Egypte gehoord te^ worden. Daar is men, evenals te Parijs, reeds lang ontevreden over den Khedive en het zou niet onmo gelijk zijn, dat beide gouvernementen hem dit krachtig lieten gevoelen. Burgerlijke Stand. Middelbaar»;. (Van 916 Maart 1879.) Ge huwd: P. de Pagter, wedr. 40 j. met F. Brouwer, gesch. vrouw 34 j. A. Brants, jm. 39 j., met G. Joosse, jd. 21 j. P. J. Le Due, jm. 25 j., met A, C. Eeijer jd. 23 j. BevallenM. C. Leijdekkers, geb. Langeveld, z. M. J. den Hollauder, geb. Bostelaar, d. W. Wouter- sen, geb. Scholten, z. P- Janse, geb. Hanegraaff, z. W. de Graaf, geb. Schuiling, z, J. H. Luijk, geb. Vermeijle Broeder, d. C. S. de Neef, geb. de Wolff, z. Overleden: W. Hartman, wedr. van M. C. Honds- merk, 88 j. J. Weijns, wed. van A. Wisse, 84 j." j?.' Stevens, d. 7 m. G. H. Guichard, d. 40 j. A. Lijnse, z. 8 ia. J. de Vriese, man van M. Dourleijn, 73 j. J. de Blaauw, vrouw van M. Stijnen 39 j. W. M. Heijt, wed. van A. Hubrechtsen, 53 j. L. Adriaansen, man van P. van den Band, 70 j. A M. Francken, vrouw van J. W. Lasond^r, 27 j. J. C. Ilildernisse, d. 3j. C. Nout, vrouw van J, C. Broeke, 58 j. C. M. de Wolf, d. 17 j- B. van As, vrouw van K. J. Pervoost, 46 j. A. J. La Coer, vrouw van P. Gunter, 32 j. F. C. L. H. N. Credé, man van B. C. Preijer, 6.4 j» P. de Kouter, wedr, van A. Keukelaar, 67 j. - Ylissingen. (Van 115 Maart 1879.) Bevallen: R- F. Lafére, geb. Debru, z. M. Delvoije, geb. de Ronde, d. E. Christiaanse, geb. van Wel, d. M, E. Polij, geb. Niesen, d. C. Witte, geb. Droogendijk, d. C. Vader, geb. Schier, z. J. J. Klomp, geb. Schellink, d. E. de Bruijne, geb. Toutenhoofd, z. C. J. Geijsen, geb. Huijsdens, d. N. P. Danckaerts, geb. Braber, d. OverledenF. J. Loncke, z. 4 w. C. J. Theune, d. 5. m. J. C. Maters, z. 2 ra. S. J. Scberpings, vrouw van G. L. Loncke, 30 j. R. J. Jongepier, trouw van J. de Pagter, 25 j. M. C. Sanderse wedr. van A. F. van Schoor, 41 j. Goes. (Van 815 Maart 1879.) Bevallen M. Harincd, geb. Hoogerwerve, z. J. Hendrikse, geb. Goossen, z. A. M. van Gorp, geb. de Witte, z. M. C. Egge, geb, Ossel, d. OverledenA. C. W. Baerveldt, wede. van W. van Essen, 67 j. J, Lankester, d. 22 j. C. de Gauw, wede.?i van A. van Delft, 68 j. Graanmarkten enz. Rotterdam, 17 Maart. Tarwe, van Inlandsche Witte was een tamelijk goeden toevoer ter markt doch de nocdige kooplust ontbiak ten eenemale, zoodat tot 30 cent lager slechts ten deele werd opgeruimd. Vlaam- sclie, Zeeuwsche, Flakkeesehe en Overmaassche: de beste f 9,a t 9,70; dito mindere f 7,50 a f 8,75. ROGGE. Inlandsche met weinig kooplust, 20 cents lager, slechts gedeeltelijk verkocht. Vlaainsche en Overmaassche f 6,a f 6,70; Overmaassche en mindere soorten f 5,50 a f 6,50. GERST. Zeeuwsche Winter was bij kleinen toevoer weer goed gevraagd en werd in de beste soorten 10 cents hooger betaald. Zomer daarentegen weinig be geerd, 1U cents lager. Zeeuwsche, Flakkeesehe en Over maassche Winter-, de beste f7,30 a f7,60; dito mindere f 6 40 a f 7,20; Zomer- de beste f 5,70 a f 6,10; dito mindere f 4,70 a f 5,60. HAVER stil met weinig prijsverandering. Korte naar kwaliteit f 3,50 a f 5,20; lange dito f 2,a f 5,-—,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3