(inUlSTELIJK HISTORISCH BLAB. ONZE PARTIJ. X°. 418. limsdag 18 Maart. HET ZUIDEN, P Verschijnt eiken 'Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 nre, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1»50 Enkele nommers- 0,05 Uitgever P. G. WIJTMAN, te MXDDEXjBITJRA Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van regels 1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Reeds op eene vergadering, 26 Juli 11 te Middelburg gehouden, werd een plan besproken tot betere inrichting onzer partij. Die verga dering was echter niet druk bezocht, want toen zij werd uitgeschreven wist nog niemand, dat juist op dien dag de ijverigsten onder de onzen handen vol werks zouden hebben aan het peti tionnement. De reden, waarom eene nadere vergadering in November niet kon doorgaan, behoeft niet in een publiek blad besproken te worden, maar niet overbodig is het betoog, dat het nu meer dan tijd is om handen aan het werk te slaan, tot nauwere aaneensluiting der leden onzer christelijk* historische partij Van nature lijden wij aan politicophobie of, om dat leelijke stadhuiswoord maar in goed hollandsch over te zetten, aan hevigen afkeer van staatkunde en staatszaken. Van dezen afkeer nu hebben de kinderen dezer wereld, die in hun geslacht heel slim en bedachtzaam zijn, een meesterlijk gebruik gemaakt, en als wij om recht vagen, dan krijgen wij" het echte sauhe- drins-antwoord: wat gaat óns uw recht aan, gij moogt toezien. Niemand kan het voor God en meuschen verantwoorden, dat de vijanden van het Gods rijk hun vernielingswerk in de maatschappij voortzetten, zonder dat er van ieder onzer eene krachtige poging tot verzet, althans een krach tig protest uitgaat. Wij weten wel, dat bijna vier jaar geleden, toen onze Jhr. de Jonge tot lid der kamer werd gekozen en de man der tegenpartij viel, dat toen heel onze partij jubelde en met zelfvol doening zeiwij zijn trouw op onzen post geweestwy weten wel dat toen de kiezers onzer partij trouw zijn opgekomen, maar wij weten ook dat toen, behaDe het invullen en wegbrengen der stembriefjes, het werk door zeer weinigen is verricht, de eigenlijke strijd door zeer weinigen is gestreden, de kosten door zeer wei nigen zijn betaald. De arbeid en de zorg moeten zooveel mogelijk over heel onze partij worden verdeeld. Op den duur is het niet vol te houden, dat de last door slechts enkelen wordt gedragen, anders zouden zij ook al gaan lijden aan die straks genoemde leelijke ziekte met dien lee- lijken naam. Wij staan voor eene eerlijkeheerlijke en hei lige zaak. Uit heel ons leven wordt het openbaar welke partij wij gekozen hebben, bijna ieder weet welke de godsdienstige en staatkundige overtui ging van bijna ieder in zijne woonplaats is, en daarom behoeft niemand zich te ontzien voor die overtuiging uit te komen, al is de zwakheid van enkelen, die onder den duim derliberalen" zitten, verklaarbaar. Schande over de liberalen", die hunne tegen standers het rechtmatig gebruik ran hunne burgerrechten rechtstreeks of zijdelings inpe peren" Maar ook schande over de christelijk-histo- rischen, die zich hunner overtuiging schamen, die hunnen Heer niet durven belijden voor de menschen Ieder die voor vorst eu vaderland bidt, be hoort ook iets voor vorst en vaderland te doen. Tegen den kwalijk verborgen toeleg der libe ralen" om overal, waar zij groote macht hebben, de vorsten onder curatele te stellen, moeten wij in onzen kring, zoover wij kunnen, opkomen. Wij stemmen geheel in met het verlangen van De Standaard naar een openlijk optreden, naar eene flinke inrichting onzer partij. Onze vijanden tredan openlijk op. Zij zijn nu al klaar. Wij mogen, zonder verraad te plegen aan de goede zaak, niet achterblijven. Nu eenige erkende voorstanders der christe lij k-historische beginselen uit verschillende oor den zijn samengeroepen om over de zoo noodige algemeene samenwerking te raadplegen, nu .hopen wij dat niemand hunner zal t'huis blijven. Onze partij bestaat grootendeels uit burgers, die t'huis hun tijd goed weten te ge bruiken. Eerzucht, keerschzucht of eigenbelang sijn voor hen geen drijfveeren om te trachten naar hooge dingen, liever voegen zij zich bij de nederigen. Maar gedoogen, waar tegen weer mogelijk en mannelijk optreden plicht is, dat de heiligste belangen worden verwaar loosd, dat kunnen, dat mogen zij niet. De mannen onzer party kunnen meer dan stemmen, meer dan een smeekschrift onderteekenen, en zij willen ook meer doen dan dat. De eerste vergadering zij daarvan een sprekend bewijs. Middelburg17 Maart 1879. Men herinnert zich dat korten tijd geleden, 10 Februari, eene vergadering van obligatiehouders der Stoomvaartmaatschappij Zeeland werd gehouden. Op die vergadering werden de heereu A. L. VVurfbain en J. A. Jolles tot afgevaardigden benoemd, om met de erfgenamen van wijleu Prins Hendrik of hunne zaakgelastigden de zakelijke zekerheid te bespreken der door Z. K. H. gewaarborgde leeniug van f3.200,000. De toegestane termijn van 60 dagen wai vrijdag verstreken, zaterdag werd de vergadering voortgezet. De heer Wurfbain deelde mede dat gebleken was, dat de hooge erfgenamen zich aan de akte wenschten te^ houdeu. Beslissing in deze zaak kon echter, wegensw de vele aanhangige zaken, nog niet genomen worden. ?t De zaak is dus hangende gebleven. De commissie? had den indruk verkregen dat de obligatiehoudersC volkomen gerust kunnen zijn. Dit neemt echter nietb weg dat de obligatiehouders thans vrij zijn, ook de a leening op te zeggen, wat door de commissie zeer-i nadcelig zou*worden genoemd. ;I De vergadering nam na eenige discussiën, een voor- stel van den heer Wertheim aan, aldus luidende: i De Vergadering noodigt de heeren A. L. Wurf baiu en J. A. Jolles Jr. uit, in het belaug der obligatie- 1 houders hun mandaat voort te zetten, met inachtneming van den grondslag bij den borgtocht van 1876 aan-J gewezen, en met bet recht zich uit d§ belang hebben-f den zoodanige medeleden toetevoegen als huu tot het voorzeilen van hun mandaat goed voorkomt." - i Bêtreffeude den toestand dezer maatschappij blijkt uit het Verslag «Ier Middelburgsc/te Kamer van Koop- handel en Fabrieken het volgende Het gezamenlijk vervoer in verkeer met Engeland steeg van 10402 passagiers in 1876 tot 21250, en- met Duitschland van 56962 passagiers in 1876 tot 70765, terwijl tot de ontwikkeling van het verkeer met Duitschland en België verder heeft bijgedragen het tcenemen van het vervoer met Efigeland via Vlissingen. Uit zeer vertrouwbare bron werd de kamer medegedeeld, dat 12386,601 ton goede/ats:_,eir 9548 passagiers meer zijn vervoerd in 1878 (fkiu ia 1877. Het vervoer tusschen Vlissingen en Queens--, borough bedroeg in 1878 20221,500 ton en 17954' passagiers, en in omgekeerde richting 7405,700 ton en 17659 passagiers. Het totaal in beide richtingen' was 27927,200 ton en 35713 reizigers in 1878 tegen 15540,599 ton en 26065 reizigers in 1877. De Middelburgsche Courant deelt mede dat het voornemen bestaat om met 1 April a. op het kanaal door Walcheren, tusschen Vlissingen en Veere en omgekeerd, een stoomsleepdienst in het leven te roepen. De dienst zal met een daarvoor nieuw ge bouwde schroefstoomboot worden uitgeoefend, terwijl men door het aannemen van een billijk tarief de schipperij in de gelegenheid hoopt te stellen om zonde?/ hoogere kosten spoediger, geregelder en doelmatiger' dan tot dusverre, de reis door het kanaal te volbrengen, jj Z. M. de Koning en Z. K. H. prins Alexander hebben bijdragen doen toekomen aan de commissie, welke in Den Haag werkzaam is tot het bijeenbrengen der gelden, benoodigd voor een tweeden Noordpool tocht van de Willem Barendsz. Het afdeelingsonderzoek van de Tweede Kamer over de bela-tingonderwerpen is afgeloopen. Tot rap porteurs zijn nog gekozen voor de belasting op de goederen in de doode hand de heeren: van Naamen, des Amorie van der Hoeven, de Bruyn Kops, Blussé en Schagen van Leeuwen; voor het ontwerp-van Hou ten (registratie enz.) de heeren Sandberg, van Kerkwijk, Zylker, van Eek en van Heukelom. Heden openbare zitting. Het overzicht van de opbrengst der rijks middelen over Februari 1879 bevestigt, naar.de Nieuwe Rotterdamsche Courant doet opmerken, weder de stelling, dat de eerste maanden des jaars voor de schatkist geenszins voordeelig zijn. Evenals, in Januari, is ook in Februari de werkelijke opbrengst verre Vé kort geschoten bij de raming. De opbrengst van eene maand is f8,242,000 die over Februari was f 6,924,000, Intusschen was het cijfer in Februari van'dit jaaj ruim 4 ton hooger dan dat voor Fehruari 1878.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1