BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. De volgende advertentie is woordelijk uit de Amerik&ansche Sun vertaald Hierbij lub ik de eer, vrienden en bekenden ken nis te geven, dat gisteren mijne dierbare vrouw mij door den dood ontnomen is, bet eigen oogenblik waarop zij mij verblijdde door de geboorte van een flinken jongen, voor wien ik een goede min zoek, totdat ik er in slaag, als levensgezellin eene bemin nelijke en rijke dame te vinden, in slaat om voor- loopig mijn welvermaarden linuenhaudel te besturen, roor welke alle ordeis binnen twaalf uren tijds, on berispelijk worden uitgevoerd. Ik ben voornemens tene ervaren directrice in dienst te Demen, op eene bezoldiging van 260 uollars, 's jaars, zoodra de uit verkoop voor spotprijzen, waarmede ik thaus bezig ben, afgeloopen is en mijne magazijuen zullen over gebracht zijn naar de Broadslreet, no 11, waar ik eene verdieping te huur aanbied voor 500 dollars. De geruchtmakende zaak der vervolging van de Fransche ministt?rs van 16 Mei behoort tot het ver- iedene. Gisteren viel de beslissing der Kamer van Afgevaardigden, en zij viel uit in den geest als men had gewacht. Met 317 tegen 159 stemmen werd besloten het ministerie niet in staat van beschuldiging te stellen. Toch zou dit zaakje niet geheel zonder gevolg zijn. Op voorstel van een der leden werd be sloten dat de orde van den dag zóó gemotiveerd zou zijn, dat het ministerie van 16 Mei geschandvlekt wordt. Ten slotte dus gaat het ministerie oset eeue afkeuring, welker vorm we nog niet kennen, naar huis. Bekend is de historie van Prins Maurits en een schipper die oorlogsbehoeften vervoerde. De Prins gaf hem eeu scherpe berisping en voegde hem o. a. toe: ik geloof, ge zoudt naar de hel varen als er wat mee te verdienen was. Jawel, Uwe Hoogheid, was des schippers antwoord, indien mijne zeilen althans niet inbrand geraakten. Zooougeveer denken er ook de onver beterlijke. fingelsche handelsmannen over. Engelsche fir ma's van Manchester en Liverpool, zoo werd gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, hebben zich niet ontzien 850 geweren en 50,000 pond kruit naar Mozambique (Oostkust van Afrika) te zenden, waarschijnlijk ten gebruike van de Zoeloe's. De regeering heeft Portugal gewaarschuwd tegen de daden van haar eigen onderdanen, om, zoo mogelijk nadeel voor haar zt-lve te voorkomen. De finaucieele toestand van Egypie en Turkije, van Rusland en Oostenrijk, vanja van welk land niet, baart de regeeringen wat zorg. In Rusland wo-dt het geld er bij de boeren letterlijk uitgeranseld, cn in Turkije is door jarenlang wanbe stuur ook dat zelfs niet meer mogelijk. Frankrijk en Engeland zijn het eens, dat Turkije zioh aan een controle moet onderwerpen, die voldoende waarborgen voor het nakomen van verplichtingen en voor goed beheer aanbiedt. De nood is te Konstantinopel zoo hoog gestegen dat men er zich wel aan die harde maar heilzame voorwaarde zal moeten onderwerpen. Te Petersburg zijn twee geheime drukkerijen ont dekt, waarschijidijk van het welbekende revolutionaire comité. In het Oosjen nemen de zaken in sommige op zichten weder een min gunstigen keer. De vergadering van Bulgaarsche notabelen te Tirnova, van welke nooit hooge verwachtingen zijn gekoesterd, zal wellicht spoedig uiteengaan. De leden namelijk zijn niet rijk, en krijgen alleen de reiskosten vergoed, zoodat zij hartelijk verlangen weer aan hun zaken te gaan. Aan den aud?ren kant schijnen sommige mogendheden on tevreden, dat er zoo tragelijk wordt voortgegaan. Kr bestaat een vermoedenja men spreekt van een ontegenzeggelijke geneigdheid, dat de Bulgaren met opzetden vo: rloopigen s'aat van zaken rekken. Zij zouden namelijk van de leer zijn //Tijd gewonnen, veel gewonnen." m. a. w, men hoopt in Bulgirije nog altijd Oost-Rumelië in het vorstendom op te nemen, en ziet naar een goede gelegenheid uit. De mogendheden moeten echter hiermee alles hehïdve tevreden zijn, en hun vertegen woordigers last hebben gegeven aan te dringen op de stipste uitvoering van het Berlijnsch verdrag en op •de spoedige verkiezing van een vorst. In de dagbladen van gisteren kwam een vrij on duidelijk bericht, voor betreffende: Eene «veedroomtoj; ie Szcjediu. Het volgende strekke tot opheldering: Szegeditt is ee..e Hongaarscbe sta l, gelegen tusschen de rivie ren de 1) n in en de Theiss in de gr ote Hongaar- sche laagvlakte. In de rich ing van het noordwesten, noorden en noordoosten s ond bijna de gausche omr'ngende streek, ten gev dge van het buiten haar oevers treden der Theiss, hoog ouder water zoover het oog kon reiken. Slechts van de zijde van het noorden was eeu ge deelte der omgeving van de stad nog niet overstroomd en dit terrein had eeu oppervlakte van omstreeks 4 kilometer, terwijl de watervlakte van het overige ge deelte ongeveer een honderdtal vierkante kilometers bedroeg. Tot 8 dezer steeg het water slechts langzaam, maar allengs verhief zich de noordwestenwind tot eeu storm, die het water met ongekende kracht opstuwde en voortzweepte. Hoog sloegen de golven tegen het laatste bolwerk, dat de stad beschermde. In dolle vaart werden tallooze voorwerpen door de schuimende golven dwarrelend dooreen gejaagd; boomstammen, daken van huizen, scbaapskouien en dergelijken beukten mede de laatst© verschansing der,stad. Al het le veld staande koren en zaad over die gausche schier onmetelijke vlakte is verloren, en dat het daardoor geleden verlies verbazend groot is, kan hieruit blijken, dat die gansche uitgestrektheid be bouwd en bezaaid land is. Hoog stond alles onder water, dit ontwaarde men met een enkelen oogopslagwant op menig gedeelte zag men van de overstroomde huizen slechts de toppen der «choorsteenen, die boven het water uitstaken. Ten einde de bewoners van Alpyö en Tape van een wissen dood te redden, heeft men stoomschepen en andere groote vaariuigen derwaarts gezonden. Zij zijn, zoo goed het gaat, gekampeerd op de dijken en op de openbare straten mannen, vrouwen en kinde ren en het huisraad dier vluchtelingen, alles wordt in boute mengeling door en bij elkander gevonden, onder den blooten hemel. Het beeld, dat Szegedin opleverde vóór dat de laatste dijk doorbrak, \va9 treiïeud. De gevaren, welke haar bedreigden zijn geduchtalle handel, alle verkesr had opgehouden. Le eenige gedachte, welke de inwo ners bezielde, was het nemen van maatregelen, in den uitersten nood. En tot die middelen behoorden onder anderen, dat men de ingangen der wouingeu en ramen op den beganen grond barrikadeerde of men metselde ze eenige yoeten boog toe. De stemming onder de bevolking was ernstig, maar kalm. Intusschen werd voortdurend met den raeesten ijver aan de opbooging der dijken en het maken van kis tingen gewerkt; 1400 personen waren dag en nacht daaraan onafgebroken bezig. Maar hun inspanning heeft niet mogen baten. Dinsdag nacht om 2 uur brak ook deze dijk duor en in 'oreede strooraen baande zich het water een weg naar de stad, die als verzwolgen werd. Alles vluchtte in vertwijfeling naar de hoogst gelegen ge bouwen der stad, naar de kerken en tempels. Maar ook hier wa9 men niet veilig. Terwijl gisteren de hongaarsche Kamer van Afgevaardigden te Pest vergaderde werd het ruchtbaar dat te Szegedin de synagoge was ingestort ten gevolge van de persing van het water, en dat vele menschen ouder haar puin begraven werden. De laatste berichten van gisteren luiden als volgt: De ellende neemt toe. De schepen, die redding aanbrengen moeten, stooten op de puinhoopen iH de straten, zoodat reddiug dikwerf onmogelijk is. Het water stijgt voortdurend. De kleine ruimte die nog droog is en als een eiland door het water is omringd, wordt steeds kleiner. Door het omslaan eener boot zijn ettelijke vrouwen verdronken. Bij het begin der ramp kwamen 15 Konveds en 20 soldaten om. De staatsspoorweg vervoerde gisteren kosteloos 10,000 menschen. Een hevige storm is losgebroken; de overstrooming staat twee voet boven het niveau van de Theiss. De Regeering diende bij het Lagerhuis voorstellen ten behoeve van Szegedin in. En uit Pest van gisteren: De minister van financiën, graaf Szapary, is met 200,000 ft. naar Szegedin vertrokken. Een telegram uit Szegedin aan de directie der Stautsbahn meldt dat gisteren vier treinen met ge redde vluchtehngeu van daar konden vertrekken. De stad is voor het grootste deel geheel verwoest. fir zijn vele menschen omgekomen; volgens Peiti Naplo zijn omstreeks 1500 huizen vernield en hon derden personen verongelukt. (liriiiimii.irkteii enz Middelburg, 13 Maart. Met weinig aanvoer uit Wal cheren, was de handel gering. Het eenige verschil in prijs betrof rogge die 25 ets. lager en wintergerst die li ct3. hooger was; puike Walchersche tarwe bijna alleen voor verbruik van f 9 a f 9,25 gekocht; rogge f 6,50; wintergerst f7,40; Walchersche zomergerst f 6,40 a f 6,50; dc beste Walchersche witte boonen f 12.25 a f 12,50; dito bruine boonen f 12, f 12,25 a f 12,50 dito paurdenboonen f 7 a f 7,25 dito groene kookerwten f9,50; winterkoolzaad f 12,50 nominaal. Boter 1 1,18 a f 1,22 eieren per 100 stuks f 3,20. Vlissingen 14 Maart. Boter per kilogran^B f 1.35. Eieren 1 0.9U per 26 stuks. Prijzen van effecten. Amsterdam, 13 Maart 1879. Nederl. Certiüc. Werkelijke schuld. 21/3 pet. 6S5 dito dito dito 3 7513~ dito dito dito .4 „98 Loten stad Arasterdam 3 105 dito dito Rotterdam 3 103 Ruaiand Obligatiën 1798/1815 5 95 U Certific. Inser. 5e serie 1854 5 56 Dito dito 6e serie. 1855 5 77 Obligatiën dito f 1000 1864. 5 911/ dito L. 100 1S725 83*/ ditoL. 100 18735 S4^/ dito 1877 dito. 5 S71/ dito leening 186769 4 751/ Loten 1864 .5 Loten 1866 5 136 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 I Oblig. ditoé'/s Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 83'/gl dito dito Jelez-Griasi. 5 82l/3: dito dito Charkow Azow 5 8215/v Aand. Kiew-Brest 5 64 -■ dito Baltisehe spoorweg3 47 dito dito Jelez Orel 5 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 51 dito dito Weenen. 5 537jt Oo9tem. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli. 5 543/4 dito dito Febr./Aug. 5 54l/g dito dito April/Oc-t. 5 54s/i.' dito in papier Mei/Nov. 5 533/4- Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. ,3 47 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 147* dito Binnenlandsche 1 131/» Portugal. Obligatiën3 497/8 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 ll3/g Obligatiën 1869 5 „12 Egypte, dito 1876 6 461/« dito 1876 5 Amerik. Obi. Vereenigde Staten 1871 5 dito dito dito 18^6. 472 104 Brazilië Oblig. 1865 5 ,h 92__^_ dito 1875 5 Prijzen van conpons. Amsterdam, 13 Maart. Metall f 21,45; dito zilve: f21,45; Div. Eng. per tè f11,7772; Eng. Portugal per f f11,777-; Spaansche piasters f47,50; Amerikaanschi dollarsin goud f2,44. Amsterdam, 12 Maart. MetalL f 21,45 dito zilve; f 21,45; Div. Eng. per f 11,777;- Eng. Russen per f f12,0272; Eng- Portugal per U'f 11,777; j Frans f 47,50 Belg. f 47,50; Pruis f58,65; Hamb. Russen f1,121/»; Rus sen in Z. R. f 1,157sPoolsche per fl.Poolsche De: Z. R. fSpaansche piasters f47,50; Spaansch Binnenlandsche f 2,2472; Amerikaansche dollar© papier f2.44. 1 Mijnheer de Redacteur Nog versch lL.t mij de avend van 26 Februar; 11. in het geheugen, toen de door duizenden in dei lande hooggeachte spreker, Baron van Doorn vai Westkapelle in de zaal Bogaardstraat te Middelburg optrad. Niet spoedig zal ik dien heerlijken avond waarop ik persoonlijk zoo rijken ze5en genoot, ver- geten en 't deed mij daarom genoegen, dat het 00 U goed was, daar te zijn. Mijn buuiman had mij zoo gaarne vergezeld; hi had reeds geruime» lijd den wensch te kennei gegeven dien geachten spreker eens te kunnen hoorer doch in dat geval had hij niet later dan half zé van Vlissingen kunnen vertrekken en daar hij tf 's avonds half acht bezet is, was hem zulks onmogt' lijk. Wijl hij een warm voorstander en begunstige der Christelijke Jongelings Vereeniging alhier is, koi ik tot haar Bestuur met het vriendelijk verzoek W den heer van Doorn uit nood ig en ookvoor uwe vereen: ging optelreden. Voorzeker ook te Vlissingen is veel goeds te hooren ik denk slechts even aan de reiks lezingen gedurend dezen winter door de he eren Gezelschap, de Gaa Fortman, John, Klomp, er. Kloppers gehouden. I herhaal het, met veel genoegen deuk ik aan des avonden terug, waarop ons door deze mannen d( wetenschap zoovele wenken èn op theologisch èn 0 pmdagogisch gebied gegeven zijn, ook al mag bij dez gelegenheid niet ontveinsd worden, dat daaronde één ouderwerp was, naar mijn bescheiden meeninj tot het houden eener voordracht geheel ongeschikt. Dit neemt evenwel niet weg dat die hoorders c velen met hen, die door den toegangsprijs verhinder werden daarvan gebruik te maken, gaarne met m den heer van Doorn zouden willen hooren en daaroi vei trouw ik, dat de Vlissingsche Jongelings-Vereen ging ons daartoe de gelegenheid wel znl willen openei Bij vooibaat verzeker ik haar, dat zij op drukke opkomst kan staat maken en zij vel eenl verplichten met hem, die zich teekent, 24,00( Vlissingen. Pen Begunsil*'aa'

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3