S-TIJ'1-HISTDRI'SCII BLAD. m7 417. Saterdag* ld Maart. Verschijnt eikei Maandag, Woensd yg en Vüijdag- .vond, ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden franco Enkele nornmers- 0,05 Uitgever: P. O. W IJ T 31 A N, te ^ITür>ElL.BTJR( Petjs der Advertentiën: y- Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegavfen 10 cents per regel. Middelburg, 14 Maart 1879. Naar wij vernemen zal het Znitlcr-Zcaidingst- feest dit jaar in Noord-Brabant plaats hebben in het prachtige Liès-boschop ongeveer een uur afstand van Breda. Zoodis ons ter ooren kwam is het welwillend door Prins Frederik tot dal doel afgestaan. Het ter rein ligt een paar minuten van de spoorbaan, zoodat de feestgangers slechts een kleine wandeling hebben te maken. De Matuur is er prachtig en de wandeling aan het feestterrein verbonden, overschoen. De datum der feestviering zal zijn op Woensdag 9 Juli. De schipperij op het Zuid-Bcvelandsche kanaal heeft zich beklaagd dat tot het jagen der schepen geen paarden meer mogm gebruikt worden. Met 1 Januari mochten daarbij alleen sleepbootjes gebezigd werden, dat steeds een duur middel is. Thans kou t er nog een nieuwe grieve bij. Met het verlies van treld gaat ook tijdverlies gepaard. Dinsdag 8V2 ure wrnschten eenige schippers door een sle. pboot buiten het kanaal te worden gebracht, maar er was geen bootje aanwezig, eerst ien 2 are 's uaai'ddags was er een beschikbaar, en toen was het tij verloopen. Geen wonder dat belanghebbenden zich over deze dingen gaan beklagen bij hen van wie verbetering hopen is. De Noordkust van Noord-Bêóélarid wordt voort durend geteisterd. Aan den Anna-Friso-polder, een klein poldertje, bij besluit der Provincialen state van Zeeland, calamiteit® verklaard, had dinsdag eene oever- afschuiving plaats. Eene oppervlakte van bijna 9Ö0 vierk. M. i3 cr weggevallen. De afschuiving had plaats ongeveer 26 of 27 M. van den top des dijks De grootste diepte schijnt te wezen 9 en de gemiddelde diepte 5 M. Naar aanleiding der beschuldiging door den hepr SitaviiiaiN Vailcr in de Tweede kamer tege- deu heer <8e II:i:in, directeur der rijks hoogere burger- schoul te Winterswijk, onlangs ingebracht, heeft de Commissie van Toezicht in de Winterwijhsche Courant onderstaand schrijven openbaar gemaakt: //De commissie van toezicht van '9 rijks hoogere burgerschool te Winterswijk heeft met bevreeru ing kennis genomen van de wijze waarop dezer dagen genoemde school in 's lands vergaderzaal is ter sprake gebracht. z/Het. is op zijn zachtst genomen vrij zonderling van de vertaling van een Duitsch werk do >r den directeur der Hoogere burgerschool alhier te gewagen als van het gebeurde op die sehool, dat aanleiding moet geven tot een onderzoek om te weten in hoe verre de schuldige persoon disciplinair moet worden gestraft, door schorsing, of door ontslag. Zonder partij te willen trekken in de p°rsoneele zaak aa^ den heer De Haan acht de commissie het echter haar plicht bij dezen openlijk te konstateeren dat op de hoogere burgerschool te Winterswijk niets hoegenaamd is gebeurd, hetwelk recht zou geven op haar een blaam te werpen. Integendeel die school blijft haar ouden roem handhaven van in vele op zichten goede kweekelingen te vormen, en wel niet het minst door het uitstekend onderwijs van den heer De Haan in de hem opgedragen natuurkundige vakken, waarbij de kwestie van neutrabeit geheel buiten het spel blijft, Nooit is dan ook, zoolang de school bestaat, zelfs niet van de zijde der auti-revo- lntionairen, eene partij hier betrekkelijk sterk ver tegenwoordigd, eene enkele klacht gehoord alsof de heer De Haau zijn invloed zou misbruiken om pro paganda de inakeu voor materialistische denkbeelden. z/Dat te Darwintheorie door hem op de school zou geleeraard worden, wordt beweerd door hen, die ten eenenmale onbekend zijn met deu aard van het onder wijs op eene school met driejarigen cursus. Heeft de heer De Haan een boek vertaald dat is zijne zaak, eene zaak van zijn privaatleven, maar waarmede noch de school noch het daar gegeven onderwijs iets heeft uitstaan. 0 De commissie hoopt dat deze verklaring zal mede werken om den 01 guustigeu indruk weg te nemen door het gesprokene in de Kamer teweeggebracht en eene rijksinrichting te zuiveren vau eene verden king waarin zij zoo geheel onverdiend bij velen in den lande is gebracht. „De. Commissie voornoemd (gel.) Mr. W. A. Roel vink. Ds. Th. Bergsma. Mr. H. C. J. Willink. Ds. B. R. Ainton, Secret." Het lid der Commissie dat de onderteekening weigerde is de heer J. B. Dericks, notaris, thans wethouder, ultramcntaan. De Redactie der WinterwijJcsche Courant noodigt nu dien heer uit of te bewijzen dat er wel iets gebeurd 13 op de school waarop hij voor zijn deel toe zicht moet uitoefenen, óf zijn ontslag nemen als lid der voornoemde Commissie. Zonderling mag het heeten te hooren beweren dat de lessen in natuurkunde, met neutraliteit niets te maken hebben. Eti dat terwijl de leeraar zich in het door hem vertaalde werk heeft doen kennen als een voorstander van de Darwintheorie. in de dagbladen over dezè zaak gewisseld. Eenige vragen ten ilotte. XVI Door den heer D. R. Thierryvoormalig docent bij de talrichting tot opïciciïiag van predi kanten tc B>octincheni cai Utrecht, was de directeur daarvan beschuldigd van verwaarloozing en verduistering van gelden. Een nauwgezet onderzoek door He heeren Savorniu Lohman, van der Hoop en van Lennep, gelijk wij reeds meldden, ingesteld, heeft aan het licht gebiacht, dat voor die beschuldigingen geeuerlei grond bestaat, de administratie nauwkeurig eu behoorlijk is gehouden en alles zich in de beste orde bevindt. Op de meest nadrukkelijke wijze wordt de directeur, de heer van Dijk, vrijgesproken van al wat zelfs zweemt naar daden, die het licht niet mogen zien. De strijd is hiermee niet ten einde. Binnen 14 dagen hebben we een boek van genoemden heer Thierry te wachten waarin zal behandeld worden: I. De Ned. Herv. Zeudingsgemeente, de moeder van al de Inrichtingen. II. De Ned. Herv. ZendingS'/emeente is arm. III. De Ned. Herv Zendingsgetneente is rijk. De leening van f 450 '0. IV, De vergrooting 7an de school voor 'Christelijk Nationaal biderwijs te Doetinchem in 1867 en 1868. V. Hoe de Ned. Herv. Zetidingsgemeente ia 1871 haar schoolgebouw met aangrenzende gebouwen voor f 20000 verkocht heeft, en wal zij met het ontvangen kapitaal niet gedaan heeft. IV. Het tekort op de administratie der lagere school te Doetinchem in 1877. Tweeërlei brochures eu circulaires. VII De gelden der gemeente worden door den heer Van Dijk niet altijd doelmatig en zuinig beheerd, en on volledig verantwoord. VIII9 de heer J. van Dijk Mz. arm of rijk IX. De weelde der paarden en rijtuigen. X. Eenige afzonderlijke aanhalingen. Geest en toon van Van Dijk's geschriften. Het ameu blement van Groot-zande. XI Nog eens de Nederduitsche Hervormde Zendingsgemeente1 XII. Eenige kijkjes achter de schermen. De //confi- dentiën" van den heer Van Dijk. XIII. Apologie. XIV. De Brochure van de Commissie der Ver- eenigiug tol Bevordering van Inwend. Zending. X. Eenige aanhalingen uit de ar'ikelen, onlangs In de Standaard wordt uit het Baselsche Missions Magazin het volgende, betreffende den voortgang van het Mohammedanisme in onze Indische bezittingen medegedeeld Het. offieieele regeeringsbericht konstateert den voort gang van den Islam in de Batta-landen en in Pafem- baug, op Sumatra, in West- en Zuidoost- Borneo, in Menado, op Celebes, op Teri.ate, Tidore, Batjan er nog verscheidene andere plaatsen. Opmerkelijk is,-dat de Batta's eeuwen lang met de Mohammedaanse^ Maleiers verkeer hebben gehad en meermalen is a] het mogelijke gedaan om hen voor den IsfctoriaS winnen. Alles te vergeefs de Batta's hielden vast aan hun heidensch geloof. Doch voor ongeveer 4G jaar kwamen zij onder het Nederlandsch gezag, en zoover dat gezag reikt, zijn ze bijna allen Moham medaan geworden, te-wijl buiten de grenzen van cm gebied bijna geen volgeling van .Mekka's profeet wordt aangetroffen. Op Sumatra gelooven dan ook de Mohammed an er zelveu, dat Allah de Hollandsche Regeering heefl bestemd tot het middel om de heideusche stammen tot den Islam te bekeeren. De schrijter verklaart, heidenen te hebben aangetroffen, die zich ten hoogste verbaasden, dat hij en de andere Europeauen on Su matra geen Mohammedanen waren. Van waar dit verschijnsel? Legt ons gouvernement in Indië het op den voortgang van den Islam 10e Ziet het daarin heil? Volstrekt niet. M aar wij zijn in godsdienstige zaken, zoo al niet antichristelijk, dan althans onveischillig. Wij houden ons neutraal, en laten de heidenen wat ze zijn. Doch wie kopten met de vertegenwoordigers van het Nederlandsch gezag zich onder de heidenen vestigen Een aantal lagere ambtenaren, tolken, schrijvers en handelaars. l)eze allen bedienen zich van de maleische taal, en zij is het, die, behalve door de Nederlanders, alleen door [Mohammedanen gesproken wordt. Nu moet ieder, die met de vertegenwoordigers van het Hollaudsch gou vernement in aanraking wil komen, Maleisch leeren, en slechts zeer zelden zal iemand Maleiseh leeren, zonder tegelijk Mohammedaan te worden. Zoo komt het, dat in zulk een land weldra alle iulandsche hoofden, door wie de Nederlanders het land jegeeren, en de meer ondergeschikie ambtenaren, in een woord, alle invloedrijke personen, Mohammedaan worden, een s'-ap, die door de meesten hunner standgenoot en binnen weinige jaren ook wordt gedaan. Mohamme- daansche eigenlijk gezegde zendelingen zijn er niet veel, maar bijna ieder belijder van den Islam wint en werft voor zijn profeet. In 1875 trokken niet minder dan 5600 bedevaartgangers uit Nederlaadsch- Iudië naar Mekka. Slechte tijden! In de provincie Zeeland zijn niet minder dan 60 verkoopiugen, van boereninspannen aangekondigd. Het zijn vrijwillige maar naar men zegt ook gedwongen verkoopiugen, tengevolge van de hooge pachten, die de boeren niet meer kunnen opbrengen. Uit de Veenkoloniën (Groningen) wordt aan het Handelsblad gemeld dat met den achteruitgang der buitenlandsche scheepvaart het einde nog niet gekomen tchijnt te zijn. Niet alleen dat, de vracht-, vaart ook verleden jaar onvoordeelig is geweest,, dat vele kapiteins op dit oogenblik nog niet weten of ze al of niet naar zee zullen gaan, dat op de werven geene of zeer weinige schepen meer worden gebouwd, en dat werven hier en daar geheel worden opgeruid^ maar thans loopen er nog vele stuurlieden en zen rond zonder bestemming, omdat zij geen pLatseij kunnen vinden.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1