w- Middelburg, 10 Maart 1879. f erlt, School rn gjmdint). GEMENGDE BERICH FEN. ■t7y t ie £i afschaffing van den eed door en- eralen" aangedrongen, omdat zij toch "mén eed geen "waarde meer toekennen, das te begrijpen van welk soort van ^?»lkie men de eeden zal vragen, mi' l' tï cm Geld hebben de liberalen" noodig voor de 8cHvoering hunner lievelingsdenkbeelden, zij jjj.'- illen daaraan meê laten betalen allen die er üjin profiteeren en ook niet van profiteeren onaar niet het minst rekenen zij op de duiten hn die bezitters en bestuurders van goederen, -ï' TiT jjjie den eed nog heilig houden. f Heden i3 van de werf De Volhardingeeu naam, iri dezen slappen tijd niet zonder beteekenis, te water gelaten het barkschip Jacobus Jobauuc», bestemd voor den houthandel der firma den BouwmeesterBorsius van der Leijéeigenares dier werf, en gebouwd door den scheepsbouwmeester J. van Vliet. Sr. Bestond er bij het leggen der nieuwe Koningsbrug senige vrees, dat van genoemde werf aflonpende sche lpen daaraan schade zouden kunnen toebrjngen of beloo- hen, die vrees is schitterend gelogenstraft. 11 Om de vaart van het schip te stuiten is eene Sieuwe soort van vlot gebruikt, niet uit balken, maar hit rijswerk bestaande. Het was 20 bij 8 Meter in 't Merkant en 1 Meter dik, veel gelijkend op een zink- Huk, zoo als ze aan de dijkwerken worden gebruikt. (iet veiligheidshalve gereedliggend houten vlot behoefde ^een dienst te doen. Nooit zagen wij een schip \oo spoedig en doelmatig in zijne vaart tegengehouden. Is het waar, wat de zeelui zeggen, dat een schip ook hen wil heeft, het zij dau den goeden wil van den mergieken man, naar wien het genaamd is. Nu ieder in den rijken schat van Vondels gedichten GfiüiFelt, en bijna ieder er iets van zijne gadiug in vindt, "'nu zal het misschien niet ongepast zijn de volgende regels van hem in herinnering te brengen: Verwondering vooreerst verbaest des Dichters ziel Wen op stadts timmerwerf hy leggen ziet de kiel Wen hy seheepstiinmerlión met bijl en zaegh en disslen De bosschen, hoogh van top, in schepen ziet verwisslen, De balcken van weêrzijde een holligheit bekleên, Èn wassen uit een hou', als uit het ruggehebeen De ribben van een rif, die tusschen beiden laten Een ruimen buick, bequaera om 't ingewant te vaten DaD weder overdwers de plancken aengehecht, Verdubbelt, gestoffeert, gewoelt, gekromt, gerecht, Met bouten gelardeerd, met houte en ysre pennen we'tco*6'"Cn £e*iarPuistj gemoediglit teghens 'tschennen. als iele 't overlegh, zoo lach ick om 't bestaen, En roephoe zal dit tuigh te water konnen gaen Die arbeidt, duncktme, zou een Archimedes passen, Een man die wricken kost de werelt uit haere assen. Hier dient een Hercules of Atlas opgespoort, Die met zijn schouderen den hemel onderschoort. Zacht, mannen I spaert uw moeit't is buiten uw vermo- (ghen Het is vermetenheitde waen heeft u bedrogen I Men tyt 'er evenwel aen 't ysselyc gevaert, Als Priaems burghcry deed aen 'tTrojaensche paert. Het roert, (gewisselyck) het wieght, het gaet, het gaet 'er Daer valt ae zwaerte, cn plempt, en rvt een kuil in 't (water 1 De gemeenieraad van Tcs* Weaazesa heeft een afwijzend antwoord van den minster van oorlog ont vangen op het verzoek om het garnizoen aldaar te houden. De minister vindt geen termen om terug te komen op de 1 Mei bepaalde verplaatsing. Op voorstel van den burgemeester zullen B. en W. thans persoonlijk tot den minister gaan, met het verzoek, het garnizoen te mogen behouden en anders als vergoeding de opheffing te rerzoeken van den verboden kring der vesting. In de IWalitaSre Cantiaie te Middelburg werd vrijdag II. een orgel met 24 airs, waaronder volkslie- B1 deren en dansmuziek, ontvangen, als een blijk van waardeering aan die instelling geschonken door ruim jj/, zestig ingezetenen dezer gemeente. De zaak vond haar K,, Oorsprong inliet bezoek, door velen den 23 December aau^de cantine gebracht, toeu deze door de com- ^].r missie van beheer gedurende een avond voor het e Publiek" was opengesteld. De uitnemende inrichting ler uitspanningszaal deed, zooals bij de aanbieding 'i f van het geschenk werd geschreven, „den wenschont- ,4i, staan, om binnen die muren een materieel blijk vau vvaardeering te plaatsen, dat zal blijven getuigen, §Lfcezeer een goed deel van Middelburg's burgerij er prijs zna ',eh> dat den soldaat binnen de kazerne door zijne fnzen verzorgers een vrolijk en gezellig tehuis ws beréüT. MC.) Prins Frcderik Karei van Pruisen is Vrijdag met zijn ldjarigen zoon prins Leopold ten li1/-.- ure in den Haag aangekomen en afgestapt aan het paleis van Prinses Hendrik. Hij zal heden met zijne gemalin en prinses Louisa Margaretha via Vlissingen naar Enge land vertrekken. Een groot gedeelte van het personeel der bof bonding van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik heeft aanzegging ontvangen, dat het niet langer dan tot 1 Augustus dezes jaars bij de Prinses-weduwe in dienst gehouden zal worden. H. K. H. blijft te 's Gravenhage wonen. Prins Erederik Karei en familie zullen dezen zomer eenigen tijd te Scheveningen verblijf houden. Het bezoek van den Koning en de Koningin aan Amsterdam is op het laatst van April bepaald. Aan de rijksuniversiteit te Groningen had Zaterdag de eerste promotie eener vrouw in ons land plaats. Mejuffrouw A. H. Jacobs, arts, verdedigde eeu proefschrift, dat zij heeft opgedragen aan H. K. H. mevrouw de douairière Prins Hendrik, ter bekomiug van den graad van doctor in de geneeskunde. Wij brengen dankbaren hulde aan de voortrarenden ijver onzer vrienden, die er voor zorgden, dat wij le de benoeming van den heer A. J. Dekker te Dom burg tot hoofdonderwijzer aan de christelijke school te Schiedam, 2e de aanneming van het beroep naar Kethel door Ds. J. van den Bergen te Oostkappelle. 3e de benoeming van den heer J. G. van Vlaan deren tot voorlezer en voorzanger bij de N. H. Ge meente alhier, uit eene andere courant konden vernemen. üs. H. Cramer, predikant bij de C. G. G. te Cam- perlaud heeft een beroep als zoodanig naar Putters- hoek aangenomen. Oostburg, 9 Maart '79. Eene even plechtige als ge wichtvolle ure was die van heden namiddag voor de oprichters der Evangelisatie te Zuidzande, waar zij haren evangelist, de heer V. Poolsma, in haar mid den zag, ingeleid door den WelEerw. Heer K. W. Hulstijn, predikant te Oostbnrg, die deze taak wel willend had aanvaard, op uitnoodiging van de Ver. tot Ev. in Zeeland. Vooraf werd door ZEerw. het locaal op uitnoodiging van de vrienden te Zuidzande, den Heere opgedragen. Sprekende naar aanleiding van Hebreen 11 7. vergeleek de voorganger dit locaal bij de arke Noachs. Deze toch was voor de Zuidzandsche vrienden, wat de arke voor Noach was. De stichting van locaal en evan gelisatie is geschied omdat de Ned. Herv. Kerk den vrienden te Zuidzande dierbaar was. De spreker ging vervolgens over tot de bevestiging van den Evangelist, sprekende naar aanleiding van 2 Thim. 4 5. ZEerw. herinnert dat het ambt van Evangelist reeds dagteekent van de eerste jaren der kerk. Vervolgens den evangelist toesprekende, heriunert hij hem de stem des Heeren in deze roeping te heb ben gezien, en vertrouwt dat ook in zijne geloofs- banier stond geschreven, dat wij hebben eeu rijke Christus tegenover arme zondaars. Sprekende vervolgens tot de vrienden der evangelisa- te Zuidzande, ,ontvangt hem danverklaarde hij hem als Evangelist 1e Zuidzande geinstalleerd. Daarna trad de Evangelist op, gaat voor in den gebede, en spreekt vervolgens naar aanleiding van: 1 Cor. 2 1 en 2. Een ongewenschte en onvoordeelige klant wenschle zich heden morgen toegang te verschaffen tot den laarzen en schoenen winkel van Mej. de Wed. Larseu, in de Giststraai te Middelburg. Hij deed dit op vrij ruwe wijze, o. a. door het stukslaau van een paar groote ruiten. Dit onbetamelijk gedrag was hem te vergeven, on kunde eu een abnomaler toestand waren de oorzaak. Het was een op hol geraakt paard. Machines hebben veel zware, grove handenarbeid vervangen, met machines kan men groote kracht ontwikkelen. Bezwijkt al eens een machine, wat noodI voor die een ander. Jammer dat de mensch met de machine wil gaan concurreeren. Zoo is het, naar men ons mededeelt, J tegenwoordig de gewoonte, bij het opdragen van zak- goederen, in plaats van 1 hectoliter, 11/3 hectoliter te nemen. Een man beladen met V/2 hectoliter witte booneffi(120 a 125 kilogram) g'eed zaterdag door den zwaren last van de loopplank der stoomboot de Arend en bekwam een ongeluk. Naar wij vernemen zijn een zestal per sonen te Domburg, ter zake van de op het laatst van December 1878 aldaar voorgevallen ongeregeld heden. gedagvaard om den 28en dezer voor het ge rechtshof te 's Gravenhage terecht te staan. {M. O.) De rederijkerskamer Luctor et Bmergo te Noord- gouwe werd na tienjarig bestaan door eenige dames met een vaandel verblijd. Een pak zijde ter waarde van f 3 a 4000, door een der huizen van Berlijn naar Engeland afge zonden, was reeds sedert den 3den Februari vermist. Donderdag morgen is dit pak in een der goederen loodsen van het harenstatiou te Vlissingen terugge vonden. Noch afzender, noch geadresseerden willen het pak outvangen, zoodat vermoedelijk de be trokken expeditie de schade zal moeien betalen. Op dit ocgenblik is bij de politie te Amsterdam een duistere zaak in onderzoek. Het geldt een men» schenleven. Op 25 Februari 11. verliet de timmerman C. de L. zijne woning om naar zijn werk aan de Weesperzijde te gaan. Hij kwam daaraan, werkte, maar dronk, doch niet meer of minder dan de andere werklieden jenever. Des avonds is hij aldaar in eeu tapperij filet Visschertje" gezien met een metselaar, zekeren L. L., die hem steeds aanzette om meer te drinken, wat C. de L. weigerde, te kennen gevende naar vrouw en kinderen te willen vertrekken. Hij werd echter door den metselaar met smaadredenen van dat voornemen teruggehoudeu. Beiden vielen, door den drank beneveld, op hun stoel in slaap. Terwijl zij slapende waren, traden twee andere be zoekers achtereenvolgens binnen. De metselaar ont waakt, staat op, begeeft zich naar den timmerman, grijpt hem aan en smijt hem tegen den grond, en zou hem zeker zware schoppen op het lijf toegebracht hebben, indien hij niet door de twee andere bezoekers ware tegengehouden. Beiden dronken daarop een glas water, waardoor hun dronken toestand zichtbaar ver minderde. Blijkbaar om den metselaar zijn zin te geven, dronk de timmerman nog een glas jenever. In betrekkelijk goede verstandhouding verlieten beiden de tapperij. De timmerman is echter sedert niet meer teruggekeerd. Uit het onderzoek, door de politie ingesteld, hetgeen nog niet ten volle licht over de zaak verspreidt, heeft zij aanleiding gevonden om den. metselaar ter zake van moedwilligen manslag in hech- tenii te nemen en naar de cellulaire gevangenis over te brengen. Volgens een der getuigen had de met selaar gezegd, doelende op den timraermau C. de L. „Ik heb hem een paar drijvers gegeven en toen was hij er niet meer." Het lijk men vermoedt dat de timmerman in het water is geworpen is nog niet gevonden. In een zeer uitvoerig requisitoir heeft de offi cier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, mr. A. Telders, het door de beklaagden D. P. C. Lede- boer en C. A. A. Dudok de Wit begane misdrijf gequalificserd als bedriegelijke oplichting, zijnde door hen door bedriegelijke middelen (vervalscbing van monsters suiker) de hoop opgewekt op een beteren uitslag van zaken. Art. 405 van het wetboek van strafrecht is hier toepasselijk. Hij eisehte derhalve 5 jaren gevangenisstraf en f 1500 boete. Zaterdag uitspraak. In 1870 werden door de regeering 12,000 kapotjassen, voor eene mogelijke mobielverklaring van de schutterij, aangekocht. Gedurende al die jaren werden ze in de magazijnen bewaaul, maar men is er nu toe overgegaan, om met deze jassen, ofschoon van gewijzigd model, de opkomen .e miliciens van 1879 te kleeden. Een maatregel, die in het belang van 's rijks finaneiën zeer te waardeeren is. Uit Joure wordt aan de N. It. C. gemeld De ellendige hut, waarin een hier algemeen bekend bedelaar sedert jaren op de kommerlijksie wijze geheel alleen leefde, is door de politie opengebroken, omdat de bewoner, van wien men wel zeker meende te weten dat hij thuis moest ziju, in langen tijd geeu teeken van leven gaf. Men vond den man op een weinig vunzig stroo en met vodden en lorren gedekt, blijkbaar door eene be roerte getroffen en zoo het scheen den dood nabij. Toen bet bestuur den patiënt ter verpleging naar het armenhuis had laten vervoeren, vond men in zijn krot onder allerlei ontuig ruim f 4000 aan contanten, terwijl men reden meent te hebben om aan te nemen dat hij nog meer geld uitgeleend heeft. Vroeger leefde hij met niemand in eeuige gemeenschap nu komen echter de neven en nichten van alle zijden op, alleszins bereid om 's mans boedel te aan vaarden. Het schijnt echter wel dat zij nog wat ge duld zullen moeten oefenen, want zijn toestand doet zich iets beter voor. Iu de Staats-courant komen weder lijsten voor van nalatenschappen van in Indië in 1875 gestor ven militairen. Over het algemeen zijn liet magere erfenisseneen er van bedraagt de soaima van 3 centen. De uitkeering van 3 centen, die onder beheer staan der Indische Weeskamers, geschiedt aan het

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2