De ontevredenheid te Utrecht over de houding der brandweer heeft geleid tot het vormen van eene vrijwillige brandweer. Dj vereeniging telt 90 leden en heeft aan giften reeds over f400 's jaars te beschikken. In Limburg zijn door Gedeputeerde Stalen verscheidene geraeeute-begrootingen afgekeurd, wegens het daarop voorkomen van subsidiën aan kerkelijke instellingen. Uit Alfen wordt aan de Standaard geschreven, dat er ernstig sprake van is dat het nog zoo korten tijd in gebruik zijndt stationsgebouw aldaar zal moe ten worden afgebroken, om opnieuw gebouwd te worden, Reeds is een groot gedeelte van het plafond ingestort, gelukkig zonder ongevallen te veroorzaken. Deskundigen verklaarden reeds, toen men bezig was het station te bouwen, dat het niet duurzaam kon zijn. Twee manden met tarbot werden gisteren uit Leiden naar Parijs verzonden, omdat zij te Leiden niet geuoeg kenden opbrengen. Iedere tarbot gold f 15. Zoo is de prijs van de meeste andere visch naar evenredigheid. De eertijds onaanzienlijkste visoh, de rog, moest dezer dagen f 1 doen. Het buitenland vraagt bijna naar geen prijzen. Bij den Arasterdamschen gemeenteraad is inge diend cene voordracht om T en W. machtiging te verleenen om aan de eigenaars der Amsterdamsche Melkinrichting, tot wederopzeggens toe, vergunning te verleenen tot het stellen op den openbaren gemeen tegrond van gebouwtjes, uitsluitend bestemd tot verkoop van inelk bij het glasen wel op den Dam, het Jonas Daniel Meijerplein, het Thorbeckeplein, het Frederiksplein, iu het plantsoen aan de Weteringschans tegenover de Nieuwe Vijzelstraat, op de Nieuwmarkt en het Katteuburgerplein, en voorts op zoodanige andere plaatsen, als daartoe door B. en W. zullen worden aangewezen. Voor elk gebouwtje zal een jaar- lijksche som aan de gemeentekas wordeu betaald van f 15, per vierk. meter ingenomen grondvlakte. Bij het opmaken der aanslagen in de directe plaatselijke belasting hebben wel eens vergissingen plaats. Zoo heeft een ingezeten van Amsterdam, die zich R. X. noemt, aan den burgemeester eene som van f 960 doen toekomen, wegens te lagen aanslag in die belasting. Hij schijnt dus ongeveer een twintig duizend gulden meer iukomen te hebben dan B. en W. vermoeden. Onlangs werd door de heele liberale pers met verbazing het feit medegedeeld dat drie meisjes, op zondag schaatsenrijdende, als leden der Chr. Ger. Ge meente te Alinkerk waren geroyeerd. Hoe z«u inen wel denken over de kerkelijke wetten der Kwakers Een van de kerkwetten der Kwakers schrijft voor, waaneer iemands zaken slecht gaan, nauwkeurig te onderzoeken, of en hoever het door eigen schuld is. Zeldzaam als deze gevallen bij de Kwakers zijn, deed zich echter nu het geval voor vau een man van grooten rijkdom en Uoogen stand, aan wien, iu open bare en bijzondere geldelijke zaken, onbepaald ver trouwen geschonken was, en die bankroet ging. De vergadering, tot welke hij behoorde, deed onderzoek en drukte haar oordeel uit in de volgende woorden «Nathan Hills 1 eeft in geldzaken moeilijkheden ge had, is onbekwaam zijn schuldeu te betalen, en heeft verachting gebracht op onze godsdienstbelijdenis door de middelen die hij ter hand genomen heeft om geld te verkrijgen." In de eerstvolgende vergadering werd hij onge schikt verklaard la» ger lid van de gemeente te zijn. Een brievengaarder is aangesteld te Vierlings- beek (Noord-Brabant.) In eene kolenmijn bij Wakefield hebben Dinsdag door een ontploffing, negentien arbeiders het leven verloren. werpen. De Duitsch-conservatieve partij achtte het voor stel zooals het daar ligt, onaannemelijk, maar voor ver betering vatbaar. De nationaal-liberaleu stellen zich niets goeds van dit ontwerp voor. Onbegrijpelijk dal de leider der antirevolutionairen de welbekende von Kleist-Relzow het ontwerp ver dedigd®. En de socialisten Slecht een huDner Bebe), voerde het woord, en wel op deze wijze Het heeft mij gisteren veel genoegen gedaan, Bismarck ronduit te hooren zeggen, dat de so- ciralisten uit den Rijksdag bffiooren te worden geweerd. Maar waarom? Omdat zij zich wel eens een scherp woord hebben lateu ontvallen? Welnu, hiertegenover staat dat juist niemand zich ooit iu den Rijksdag zulke buitensporigheden heeft veroorloofd als prins Bismarck zelf, vooral wanneer hij kans zag om de socialisten te beleedigen, gelijk hij onder anderen heeft gedaan met hen een troep bandieten te noemen. «Zoo ook" vervolgde de spreker «heeft hij hen beleedigd met hen de oorzaak te noemen van Duitschlandsch noodlottigen economischeu toestand. Is die toesuud nu verbeterd sinas de socialistische beweging is onderdrukt In 1876 heeft de Rijkskanselier hier in deze verga dering de hoofden der socialistische partij diep ge krenkt. Daar toen het debat eenvoudig werd geslo ten, kon ik niet aan 't woord komen om hen te ver dedigen, eu toen ik dit in eene brochure wilde doen, werd ik, op aanklacht van den Rijkskanselier zelf, tot zes maanden gevangenisstraf verooideeld. (Geroep rechts: «bravo!" links: „foei!") Ja, mijne heeren, roept maar bravo! zooveel gij wilt. Die zes Jnaanden hebben mij volstrekt niet gehinderd. En de Rijks kanselier moge ons beleedigen zooveel hij wil, wij zullen geen aanklacht tegen hem indienen. Trouwens, dit valt moeilijk, omdat men geen vat op hem heeft. Want denkt men met hem bij eene aanklacht te doeu te hebben als Rijkskauselier, dan is hij eensklaps van gedaante veranderd en staat hij voor ons bijv. als Pruissisch generaal-majoor." De z. g. muilbandwet zal dus heden onder algeraeene afkeuring vallen, en daavmeê aan het streven vau Vorst Bismarck tot belemmering van vrijheid voor 't oogenblik paal en perk gesteld worden. Vrijheid van spreken in den Duitschen Eijksdag? Door den Duitschen Rijkskanselier is indertijd een wetsontwerp ingediend met het doel om beleedigingen eu aansporingen tot oproer te voorkomen. De socia- listeu-wet heeft de vrijheid der drukpers besnoeid, en het recht van vergaderen ontnomen. Tot nu toe stonden de vertegenwoordigers der natie, leden van den Rijksdag, boven de wet. Ouder zijne leden telt de Rijksdag de vurigste en heldhaftigste socialis'en een liassel man n, Be'oel, Fritschke, om van anderen niet te spreken, en zij laten niet na om van hunne positie gebruik te maken ter verdediging van hunne zaak. Vorst Bismarck achtte het noodig de woorden die door leden kunnen gesproken worden, en ook in versla gen moeten gedrukt worden, aan een censure te onder werpen, maar de Rijksdag zal ditmaal zijn pogen niet steunen. De vrij conservatieve partij, heeft bij monde van Prins II jlienlohe verklaard niets van de beperkirg van het vrije woord te willen weten. Het centrum verklaarde onvoorwaardelijk dit voorstel te zullen ver- Dti Conversie (verandering der rente van Staatsschuld) in Frankrijk. Lepere is Marcére opgevolgd in het Fraosche mi nisterie en Tirard op zijn beurt Lepere. Heden valt waarschijnlijk de minister van financiën Leou Say. Waarom? Om de conversie. Om recht te begrijpen wat er ei genlijk van de zaak is, wete men, dat gezegde conversie betreft een Fransehe Staatsschuld, waarbij den schuld- eischer voor een geleende som geen kapitaal, maar een blijvende jaarlijksche rente door den Staat wordt verze kerd. Als bewijs krijgt hij een rentetitel die hij, als alle effecten, aan de beurs kan verknopen. Toen de Rupubliek in 1871 en '72 rentebrieven uitgaf, behield zij zich het recht voor, als 's lands belang het eischte, den houders te verklaren, dat de rentestandaard veranderd werd of zij desver- kiezeude hun geld terug konden krijgen Er bestaat een rente van 5, een van F/s en een vau 8 pCt. De 5 pCt. siond tot nog toe 112.36. Had er nu een verandering d. i. verlaging der rente plaats gehad, dan zouden de rentebezitters vrij wat aan inkomen verloren hebben. Reeds in Augustus 11. verluidde dat de regeering aan zulk een conversie of renteverande ring dacht. Hierop onts'ond onder de houders vrees eu de koers daalde, tot Gambetta zicb in zijn bekende rede te Romans tegen de conversie uitsprak. Daarop steeg de koers weer, schoon 't gerucht der conversie telkens nog verscheen en door speculanten werd ge bruikt. Den 22en Februari 11. zag men dat de ge ruchten niet ongegrond waren, want toen verklaarde zich een commissie vau de begrooting voor de con versie. Weer daalde de rente, (waarin 350 mille franc is belegd); duizenden verkochten hun stukken. Hiertoe droeg bij dat vele huisgezinnen in Frank rijk hun spaarpenningen in deze rente belegd hebben en op haar rekenen. Wordt de rente ODzeker dan zijn duizenden familiën ongerust. Had nu de regeering maar dadelijk verklaard of zij een couversie wilde of ijet, zoo ware de zaak nog niet zoo erg geweest. Maar de minister van financiën, Leon Say, liet 5 dagen lang op zijn verklaring wachten, en iutiissc ïen gebeurden aan de beurs de dwaaste dingen, zoodat de eenen milliocneu verloren de anderen er wonnen. Toen de speculatie zoolang had geduurd, verklaarde de miuistsr eindelijk dat de regeering geen conversie wilde. Deze verklaring werd dadelijk den .-yndicus Moreau meegedeeld. Deze evenwel maakte evenmin haast en kwam met de verklaring eerst een uur na de opening der beurs voor den dag. De rente steeg nu weer snel, maar velen hadden veel verloren, en tegen den minister^ schuldigingen los. Men meende, dat hij zoon had, om de beurskoniugen gelegenheid te slag te slaan, ten koste der rentebezitters. De r heeft zich hiertegen verdedigd, en zeer nannen is, dat hij zelf op den dwaalweg is geleid geworl Maar, zoo zegt men terecht, een minister van fit" ciën moet zulke plannen doorzien, zich niet lil foppen en geen vijf dagen over een conve| moeten denken. De gehee-le beursspeculatie zelf wordt thans noemd «de grootste fiuancieele bedriegerij die in jongsten tijd gezien is," en de minister- die hl niet heeft weten te voorkomen, zal wellicht hei| zijn ambtgenoot Marcère volgen. Burgerlijke Stand. €>rijp«kerke. Maand Februari 1879. Bevallen: E. Jakobsen, geb. Dekker, d., J, StriJ geb. Poppez. Overleden: J. Adamse, z. 17 j.A. Bastiaanse, 3 j., Jan Wisse, wedr. 86 j., J. Walraven van Garde, z. 3 j., J- H. Walraven van de Garde, 10 ra., Geert Huysman z. 14 m., 8. Jobse, z. 4 Filippus Verhage, wedr. 74 j. ilanllelsbeimten. Graanmarkten enz. Middelburg, 5 Maart. Met goeden aanvoer blevt de prijzen ongeveer in een doen. Waichersche zome gerst werd 10 a 20 ets. hooger verkocht, bruine boond ?5 ets. lager, goede Waichersche tarwe f 9 a f 9,2 mindere soort f 8,75 a f9; rogge f 6,75 winterger f 7,15 a f 7,25 gakocht, de beste Waichersche zome gerst is f 6,40 a f 6,50 betaald, Zeeuwsche dito f en met lucht bezette f 5,35 verkocht; goede nieuv Waichersche witte boonen a f 12^P afgegeven dit bruine boonen f 12,25 a 12.50 dito paarde boo oent a f7,25 dito groene kookerwten i'9,50; winterkoor^ f 12,50. Ter veemarkt waren aangevoerd: -4 paarden 2 ve'tf koeien, 9 kalf koeien1 kaltvaars, S varekoeiei 2 stuks jong vee, 8 stieren, 1 schaap, 88 magere varkei De gemiddelde prijzen waren: paarde 1"300 a féOQ vette koeien 68 a 70 cent per kilogram kalfkoeiei f150 a f 180 kal vaarzen f 170 varelcoeien f60 a f120 jong vee f 40 a f 100 stieren f" 20 a f 100 schaeen f magere varkens f 7 a f 23. Botei per kilogram f 1,10 a f 1,20 eieren per IC stuks f3. Vlissingen, 7 Maart. Boter per kilogram f 1,20 h f 1,2 Eieren per 26 stuks 80 a 90 ct. Prijzen van eftecteii. Amsterdam, 6 Maart 1879. Mederl. Certific. Werkelijke schuld. 27a pet. dito dito dito 3 dito dito dito Loten stad Amsterdam dito dito Rotterdam Rusland Obligatiën 1798/1815 Certific. Inscr. 5e serie 1S54 Dito dito 6e serie. 1855 Obligatiën dito f 1000 1864. dito L. 100 1872 5 dito L. 100 18735 dito 1877 dito5 dito leening 186769 4 Loten 1864 5 Loten I8605 Aand. Spoorw. Gr. Slaatsch. 5 Oblig. dito Oblig. spoorweg Poti-Tillis. dito dito Jelez-Griasi. dito dito Charkow Azow Aand. Kiew-Brest dito Baltisc.he spoorweg dito dito Jelez Orel Aand. Warschau-Bromberg, dito dito Weenen. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli. dito dito Febr./Aug. dito dito A pril/Oct. dito in papier Mei/Nov. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. Obligatiën Bui ten 1 dito Binnenlandsche Portugal. Obligatiën Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 Obligatiën 1869 difo 1876 dito 1876 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 187j. dito ditc dito 1S?6. Brazilië Oblig. 1865 dito 1875 Polen. Oostenr. Italië. Spanje, Egypte. 5 5 5 5 3 5 4 5 5 5 5 5 3 1 1 3 5 5 6 5 5 47a 5 5 63'/. 98 1047, 103 957, 557, 77 907. 837, 847. 87 747, 1387. 1367.' 1157, 887. 847, 637: 47 837 51" 54», 547 547 533/. 46» 147 137 497 117 127 467 687 1Q27 1047 917: 86'/ Pipajzcsa vi»sa coaajxmts. Amsterdam, 6 Maart. Metal 1 f 21,50; dito zilv f21,50; Div. Eng. per k 111,777e; Eng. Portugal per f 11.777?: Spaansche piasters 1 47,50; Amerikaansel dollars in goud f Amsterdam, 5 Maart. Metall. f21,50; dito zilv f 21,50; Div. Eng. per h; f 11;777a*. Eng. Russen per f12,021;..; Eng. Portugal per 11: f 11,777eFrans f47,5 Belg. f47,60; Pruis f58,65: Hamb. Russen f IJl3,'4; Ru sen in Z. R. f 1,15Poolsche per fl. Poolsche D' Z. R. fSpaansche piasters f47,50; Spaanscl Binnenlandsche f 2,247a; Amerikaansche dollars f 2j papier f2.44. ollars 1 2j

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3