Kerft, JScftooI er. lending, Landboan. GEMENGDE BERICHTEN. ÉfOMfc ongeloof gaan heerschen, zal dat lucht— dampkring zijn, waarin men wil trachten 'jjnZullen alle vensters des hemels gesloten, alle engelen Gods verbannen worden Zal de nensch, de verstandelijk ontwikkelde, de zelfzuchtige op tijn wetenschap pratte zopn der negentiende eeuw de emineutsie persoonlijkheid zijn, welke men hier aan schouwen en kennen zal Een gevoel van onrust en vrees kunneu wijmet het oog op menig verschijnsel, op deu steeds duide lijker zich uitsprekeuden geest van onze dagenuit onze ziel niet altijd weren. Telkens is het onsalsof wij vreemd worden te midden van een geslacht, dat het bovennatuurlijke geheel en al buiten ziju levens beschouwing heeft gesloten, en dat niets meer gelooft -Tan net evangelie naar de Schriften, dat onzen troost en kracht bevat. Toch het zal even als in de natuur ook op dit gebied weer lente worden De Tweede Kamer heeft woensdag feitelijk te niet gedaan de bepaling der nieuwe onderwijswet, dat alleen de bezitter eener hoofdonderwijzers-acte tot het examen in vreemde talen zal toegelateu worden. Thans ziju verkrijgbaar gesteld 2 acteo in vreemde talen voor middelbaar onderwijs, nl. A kennis der taal, B taal- en letterkunde. Art. 6 van het regeerings- ▼oorstel dat aangenomen werd, geeft de bevoegdheid aan de bezitters van acte A. om taalonderwijs te geven aan de lagere scholen en alle middelbare scholen, behalve hoogere bnrgerscholen met 5 jarigen cursus, en aan de bezitters van acte B om aan alle lagere en mid delbare scholen te doceeren. Door de commissie van rapporteurs was een amendement voorgesteld om bevoegdheid van acte A niet uit te strekkeu tot de hoogere burgerscholen met driejarigen cursus. Dit amendement werd door den Minister bestreden. Juist door die bevoegdheid uit te strekken tot de burgerscholen met driejarigen cursus, zal het taaiexa men volgens hem reeëler worden. Na uitvoerige dis— 1 ^ussie werd het amendement der commissie (alleen be voegdheid tot het geven van lager onderwijs) verworpen met 41 tegen 24 stemmen. Dit artikel eu de overige artikelen werden daarna goedgekeurd, en het geheele ontwerp werd aangenomen met 57 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren: Moens, Wintgens, van Wassenaer, Schimmel pen ninek van der Oye, Mackay, Borgesius, Corver Hooft en Bichon van IJselmoude. f 5000 behoeft men nog om het standbeeld optericïdenherinnerende am Leiden's otitzet. Met de gedachte der Arnhemsche Courant stemmen we ten volle in. Zij zegt; - oo men er in Leiden prijs op stelt een marmeren .ietalen gedenkteeken aan die gebeurtenis te be- *t,on, wij zullen de laatsten zijn om die oprichting ie ontraden. De ingezetenen moeten het zeireu weten. Maar het komt ons voor, dat er ïeeds twee monu menten bestaan. Vooreerst de academie zelve, een monument schoon en sprekend genoeg om een tweede nooaeloos te maken. Maar in de tweede plaats, een zedelijk ge denkteeken de viering van het feit op 3 October, waaraan door allen in meer of mindere mate wordt deelgenomen. Als de viering van dien dag van het ontzet ophoudt, zal men ter wille van een steenen gedenkteeken, hier of daar binnen of buiten de stad geplaatst, die gewoonte u'et doen herleven. Een derde monument iou waarlijk een luxe zijn. Hoewel naar het oordeel van duizenden in den lande de Rotterdamsche Waterweg naar zee als mislukt te beschouwen is, hoewel in plaats van vijf millioen, waarop het werk geraamd was, reeds 16 millioen is uitgegeven, houdt de Staatscommissie, belast met het onderzoek naar de mogelijke voleinding van dat werk, vol, dat vei ruiming der doorgraving eenmaal tot het gewenscht einde zal leiden. Eenmaal, wanneer en lot welken prijs? Betreffende den brand en den moord te Cappelle a/IJ bevat De Standaard het volgende De persoon van Van Maarlevelt was weduwnaar; de eenige voorzoon leefde niet in de beste harmonie met heui, en bezocht zijn vader niet dikwijls. Des nachts i toen de gruweldaad moet hebben plaats gevonden, b. had de dienstmeid voetstappen gehoord, was opgestaan en had den knecht gewaarschuwd, maar deze had 1 haar beknord, en gezegd dat zij altijd wat meende te ij] hooren; daarop had zij zich zoo goed mogelijk onder I de dekens verowgen gehouden en alzoo niets meer .gehoord of gezien. Des morgens vond men voor de bedstede een vinger, kleedingstukken lagen verspreid in huis en buiten «-bloed was zichtbaar van de buisdeur tot niet ver van f hooiberg, waarin Men het lijk gevonden heeft. Deze hooiberg stond misset;ien 12 meter van de boe- i ren woning verwijderd; op de boerderij stonden twee bergen, welke men is voorbij gegaan. Toen de brand gebluscht was en men met haken het hooi uit den b rg haalde, ontdekte men eerst vederen en daarna de beddetijkdaarop ging men onder zoeken en vond men het verkoolde lijk, dat niet meer te herkennen was. Van Maarlevelt moet rij k geweest zijn; of er veel of weinig gestolen is weet men niet. Alle katten waren getloten en de sleutels verdwenen. De Standaard deelt mede dat de gezondheidstoestand van deu beer van den Berch van Heemstede, lid der Tweede Kamer voor Leiden, ernstige bezorgdheid wekt. Omtrent den toestand van mevrouw Groen van Prin- sterer wordt uit Deu Haag aan hetzelfde blad bericht, dat er, volgens het oordeel der geneeskundigen, wel geen oogenbl kkelijk gevaar bestaat, maar dat toch de krankheid, die haar ondermijnt, van dien aard is, dat men, helaas! zich nauwelijks meer met de hoop op herstel mag vleien. Haar helderheid van geest heeft haar echter tot dusverre nog geen onkel oogen- blik begeven en in stille eenzaamheid ziet zij, niet zonder vreugde, de ure der verlossing tegemoet. De heer vart Houtendie voor weinige maanden openlijk zijne uittreding uit het liberale partij verband aankondigde, heeft J in de Vragen des Tijds een schets gegeven, waaruit voldoende de losheid van dien band blijkt. /,Ik heb zoo verhaalt de heer Van Houten mijn lidmaatschap ernstig opgevat, ik beschouwde dit verband als een organisatie voor gezamenlijke handeling, waaraan men zich geheel kon ont trekken, maar waaraan men niet kon deel hebben en tegelijk de door deu leider voorgenomen hande lingen tegenwerken of de voorstellen, waarvan hij een kabinetsvraag maakt verwerpen. Naar mijn opvat ting moet daarom een lid eener politieke partij den leider volgen of uittreden, en is het de taak des lei ders geen maatregelen aan de wetgevende macht te ooderwerpen, waarvoor hij den afval te vreezen heeft van leden, tegenover wie hij geen beroep op de kie zers wil of kan doen. Kappeyne deukt daarover anders. Hij acht het onnoodig vooraf over den inhoud zijner voorstellen eenig overleg te plegen en zekerheid te erlangen, dat er geen ernstige tegenstand te wachten is. Zelfs de ook in de dagbladen bekendgemaakte commissie van vijf leden, die bij het overleg tusschen de partij en den leider tot bemiddelaars zouden dienen zijn nooit door hem geraadpleegd. Het lidmaatschap dier commissie is de meest volmaakte sinecure, die mexi zich denken kan. Daarentegen laat Kappeyne ook ieder vrij om teyen de voorstellen van zijn Kabi net te stemmen. Het onderscheid tusschen open kwestiën en partij-kwestien maakt bij hierbij niet. Men zal hem in ziju stelsel kunnen tegenwerken en zelfs tot aftreden kunnen dwingeu zonder zijn partij te verlaten. Door zulk een losse opvatting van het par tijverband bij de discussie in de Kamer kenbaar te maken, is het partijverband inderdaad geheel opge heven. Blijkbaar was het voor het Kabinet te lastig uitsluitend op de ondersteuning van partijgenooten te rekenen, wanneer het, zooals in de kwestie der Limburgsche subsidiën, niet wilde vasthouden aan de beginselen, waaraan de meeste partijgenooten zeer gehecht zijn. De leden zijn nu vrij om af te stemmen, maar Kapj eyne behoeft nu ook niet meer te zorgen, dat zijn voorstellen in overeenstemming zijn met de beginselen zijner partij. Dit is voor hem gemakkelijk, maar toch zal de toekomst spoedig lesren, dat bier mede ook zijn politieke kracht gebroken is." Van wege de regeering is toezegging verkregen van een rijkssubs'dia voor het gymnasium te Middel burg, ten bedrage van de helft der jaarlijksche kosten. Door den bijzonderen kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Middelburg is besloten bij de Synode te protesteeren tegen de invoering van het nieuw artikel 38 op het godsdienstonderwijs, waarbij, in strijd met art. 11 van het Algemeen lleglemeut, dat hand having der leer voorschrijft, wordt bepaald, dat bij aanneming van lidmaten op geloofsovertuiging niet behoort gelet le worden. Ook uit Vlissingen is, naar wij vernemen, dergelijk protest verzonden. Ds. J. van den Bergen te Oostkappelle heeft het beroep tot predikant bij de N. H. G- te Kethel aan genomen. Tot predikant bij de N. H. G. te Vlissingen is beroepen ds. J. Kuijlman te Prinsenhage. Bedankt voor Goes, door C. L. D. Van Coe- verden Adriani, te Harderwijk. De dagbladen vermelden de volgende belangrijke legaten aan christelijke instellingen: Van wijlen de wed. van Es te Strijen aan de vtreeniging tot oplei ding van predikanten te Doetinchem f 7000, aan de school voor chr. nat. onderwij» te Doetinchem f 6500 aan de weesinrichting van den heer van 't Linden- hout f3000. Men hoort dezer dagen veel spreken over bet invoeren van levend vee uit Amerikavelen zijn blijk baar van meeuing dat daardoor de prijzen van het vlcesch belangrijk dalen zullen. De vorige week kwamen een 60 stuks Ameri- kaansch ree te Antwerpen ter markt, doch ronden ondanks den lageren prijs geen koopt?rs. Vroeger werd te Antwerpen het vee verkooht bij de maat, d. i.4 men bepaaalde den prijs naar de lengte en den om vang van het beest, maar tegenwoordig wordt het vee slechts bij het gewicht verkocht, alhoewel ook dit aanleiding tot bedrog geeft, waarmede de slachter» rekening moeten houden. Zoo zijn er verkoopers met een ruim geweten, die hun vee de laatste dagen zeer zwaar voeden of wat erger is, sterk gezouten voedsel te eten geven, waardoor ket een onleschbaren dorst krijgt ec emmers water opslurpt, dat aan het lichaam een onnatuur lijke dikte geeft. Intusschen kennen de slachter» deze practijken reeds en houden zij daarmede bij de bepa ling van hun bod rekening. Doch maakt de onna tuurlijke dikte van het binnenlandsche vee de koopers voorzichtig, bij het Amerikaausche vee is 't de onna tuurlijke matigheid. Deze dieren, gewoon aan de vrije beweging op'en het voedsel der prairieën van het verre westen, verliezen in de enge hokken op de booten den eetlust, die zelfs als ze ontscheept zijn niet terug keert; bovendien hebben zij niet alleen weinig vleesch maar ook i» het vleesch zwartachtig en ziet het er niet frisch uit. Te Chicago zijn ware vee- hotels" op groote en kostbare schaal opgericht, waarin de dieren van de vermoeienissen der spoorwegreis kunnen uitrusten en gevoed en verpleegd worden, totdat zij weder goed in 't vleesch zijn. Dit zou meu ook in Europa ter plaatse huuuer ontscheping kannen doen; doch hceveel zal dat kosten, en zal daardoor niet het voordeel, dat men zich van den aanvoer van goedkoop vee voorspiegelde, weder geheel verloren gaan? Gemiddeld wordt ter Antwerpsche markt voor een goeden ca 800 a 900 francs betaald, terwijl het uit Amerika aangevoerde vee, in verband met de trans port-, voedings- en andere kosten, niet beneden 700 fr. verkocht kan worden, althans nu, zoolang de aanvoer nog niet zoo groot is, en het aantal schepen op het transport ingericht, nog met voldoende is, dat de prijs lager gesteld kan worden. Het gunstig verschil van prijs zal dus waarschijnlijk geheel verloren gaan,, als het aangeroerde vee voor den verkoop nog eerst moet worden verzorgd en doorvoed. Tot vader en moeder in het arroweeshuis te Middelburg zijn benoemd de heer A. van Aste en echtgenoote van Leerdam. Meer geluk dan wijsheid was oorzaak dat woensdag het leven van een diiejarigen knaap gered werd. Twee knaaijes raakten in en sloot eene den singel te M.ddelbnig te water. De oudste wist zich te redden eu trok, nat en bibberend als hij daar stond, al spoedig de attentie van een nabijzijnd landbouwer, die hem ondervragende al spoedig op zijne aanwijzing, het genoegen smaakte het leven van het audeie knaapje te redden. Vader en zoon straften dochter en zuster omdat zij te lang was uitgebleven. Niets bijzonders, zal men zeggen. Toegegeven, maar het bijzondere in het geval is, dat het te 's Heer-Hendrikskindereu gebeurde, en dat de straf te zwaar was. Een werkstaking in den burgerlijken stand. Nadat de burgemeester van Alakkii.ga zijn ontslag had genomen als ambtenaar van deu burgerlijken stand hebben ook de beide wethouders als zoodanig bedankt, omdat de burgemeestsr dagelijks aan 't ge meentehuis komt, terwijl zij daarvan 1 a 1 verwij derd wonen. Het gevolg is echter, dat nu aangiften in de registers zijn ingeschreven, zonder door een ambtenaar onderteekend te zijn. Er is dan ook den officier van justitie te Heerenveen kennis van gegeven. Twee inwoners van Winschoten die jl. Zater dagavond met den laatsten trein huiswaarts keerden w; ren eenige oogenbhkken na 't vertrek van het station Zuidbroek de niet benijd ens-waardige getuigen van eene handeling, waarvan zij de gevolgen, sleehts kunnen gissen. Een der medereizigers namelijk, die hoogstwaarschijnlijk op evengenoemd p'*nt deu trein had moeten verlaten, doch vooraf in diepen slaap was gevallen, ontwaakte en, bemerkende dat Zuid broek achter den rug was, sprong hij uit den in vollen vaart zij a den sneltrein. Krachtige pogingen om den onvoor zichtige van die dwaze handeling terug te houden, mochten niet baten. Wat van den driesien springer ge.vorden is, weet men tot dusver niet.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2