p.u wetsontwerp betreffende de pensioenen bij ^Jiacht staakten de stemmen (35 tegen 35.) t' et wetsontwerp werd gisteren bij herstemming t Aangenomen met 34 tegen 33 stemmee, rktó Daarna was aan de orde het wetsontwerp tot wij- u /%-iging der regeling ran de kosten iij; burgerlijke ^'«yrfaken en van de bevoegdheid der procureurs tot het IJ«pleiten dier zaken. I De heeren jhr. C. M. Storm van 's Gravesande en dy nr. Gevers Deynoot, leden der Tweede Hamer g- itting hebbende voor de districten Steenwijk en Dor- 1^lfecht, wenschen bij de aanstaande gewone aftreding /*'riiiiet inec" in aanmerking te komen. Z. K. H. Prins Frederik viert heden zijn 82e f geboortedag. Jhr. H. O. Wichers, minister van marine is met de tijdelijke waarneming der portefeuille van kolo niën belast. Eenige weken geleden verscheen eene brochure, die 'jin onze kringen niet weinig besproken werd. Het was een klein werkje, waarin de heer D. R. Thierry, ('i vroeger docent aan de inrichtingen van den heer y»u Dijk te Doetichem openlijk optrad met be- i schuldigingen tegen gtnoemde inrichtingen en haar beheer. Het bestuur der vereeniging tot bevordering van Inwendige Zending heeft het noodig geacht eene commissie uit ziju midden te benoemen f om de waarde van dien aanval te onderzoeken, en y de resultaten van dat onderzoek openbaar te maken. Deze commissie bestond uit de heeren jhr. mr. A. 3u_ de Savornin Lohman, Raadsheer te 's Hertogen- tiüschj mr. van der Hoop van Slochteren, lid der jv» Provinciale Staten van Groningen en mr. M. J. van Lenuep, Raadsheer te Amsterdam. k' Deze commissie gaf op 17 Januari, ook in ons 1 blad, verslag van hare bevindingen en beloofde weldra b eene uitvoerige weerlegging der beschuldigingen. Eene brochure met een kaart der bezittingen van de Vereenigiug ligt thans voor ons. Een en ander uit dit verslag gaan we mededeelen. Menigeen onzer J lezers, die belangstelt in deze inrichtingen zal waar- sehijnlijk wel, niet in 't bezit zijn of komen van be- fi doelde brochure. Rorendien wordt in het verslag der U commissie, niet alleen de sirijd tusschen de heeren ''O Thierry^en van Dijk besproken, maar ook de toestand ^C^iohtingen, waartoe jaren lang door zoovele """izenden uit onze kringen is bijgedragen. Algemeen «lang wettigt dus deze bespreking. In April 1878 werd door den heer Thierry ontslag gevraagd als docent aan de Inrichtingen van den heer van Dijk, met bijvoeging, dat hij onmogelijk, in dien toestand van leugen, langer leven en werken kon. Gevraagd om bewijzen voor deze beschuldiging werd door den heer Thierry geantwoord dat hij die niet mondeling maar in druk geven zou, endataau ieder uwer (het bestuur) een exemplaar zal worden gezonden. Het ontslag werd met 1 Juli, echter niet eervol, verleend. Vijf maanden verliepen eer de commissie van ter zijde vernam dat er een boek, 300 bladzijden groot door den heer Thierry was uitgegeven, zware beschuldigingen tegen den heer van Dijk bevattende. Dat boek was op verschillende plaatsen van ons land ge lezen, maar niet aan het bestuur gezonden. Geen jvonder dat de heer Savornin Lohman, na menige ver- geefsche aanvragen, om in kennis met dit boek gesteld te werden eindelijk schrijftWil mij wel verslaan. Niet dat gij tegen van Dijk schrijft, noch dat gij hem beschuldigt is mijn grief. Maar dit is niet alleen onchristelijk, maar beneden alle beschrijving ver achtelijk, dat gij iemand achter zijn rug grovelijk beschuldigd en die beschuldiging ingang doet vinden door haar in een boek te laten druk Ken". Nogmaals wordt op 29 October, geviaagd of de Commissie in kennis zal gesteld worden met het boek, en eindelijk komt 2 November de mededeeling dat het boek aan twee rechtsgeleerden ter inzage was gegeven, die den raad gaven het boek iniet te verspreiden, daar de wet den schrijver als een 3ilasteraar zou straffen. Het gebrekkige der wetzoo g schrijft de heer Thierry, is oorzaak dat niet kan ge- openbaard worden wat in 't verborgen geschiedt, De verzekering van den heer Lohman het bestuur zal het boek aau niemand ter lezing geven, ik sta er borg voor, dat, zoo geeu andere exemplaren worden ^5. Verzonden, gij hiervoor niet zult, vervolgd worden, ^fJcon niet helpen. Het boek is niet ter kennis van het Bestuur gekomen. tingen zedelijk noch stoffelijk na 1874 worden de 1 sommen die ontvangen ziju voor de gemeente, niet als gebruikt verantwoord de gemeente is niet arm. maar bezit f 80,000. aan vaste goederen de heer van Dijk is niet arm, maar rijk met de gelden die de gemeente, den heer van Dijk toevertrouwt ge beuren duist .'re dingen -het g: ld wordt onverstan dig en roekeloos beheerd, ouvolledig of in 't geheel piet verantwoord de heer van Dijk leidt een onchristelijken wandel) met aanbieding om deze me- rooiie op eene vergadering der commissie mondeling te verdedigen, mits de heer L. J. vau Rijn en J. van Dijk tegeuwoordig zijn, en geen leden der commissie, voormalige kweekelingen der Vereen iging, zitting nemen. Hel bestuur nam deze voorwaaiden, krenkend voor haar zelve, niet aau, maar verzocht den heer Tliicry op 29 November voor de commissie te verschijnen, nn einde deze beschuldiging te verdedigen, onder voor waarde evenwel dat de heer Thierry, schril'elijk de beschuldigingen zal intrekken die, naar het oordeel der commissie onjuist bevonden worden. Ik-ben zoo zeker van mijn zaak als 2 X 4 is schrijft de heer Th. Om ten slotte een eind aan ae zaak te maken stelt het bestuur voor een raad van eer tc benoemen die als onpartijdig moet beschouwd worden, en die zal bestaan uit vijf leden, twee door liet bestuur te be noemen, twee door den heer Th. en een door die vier personen. Ook dit weigert de heer Thierry, zoudat aan net bestuur niets overbleef dan zelf zich tot onderzoek te zetten. Op elk der beschuldigingen van den heer Thierry wordt door de commis-ie een uitvoerig antwoord, tevens rechtvaardiging, openbaar gemaakt, een arbeid die omvangrijk is geweest., en welks resultaten we onmogelijk binnen den eugeu kring van eeu dagbladartikel kunnen samenpersen. Wij geven dus ten slotte een kort overzicht van den toestand der Vereeuiging gelijk die thans is. Ontvan gen en uitgegeven is de aanzienlijke soin. van biji a 7 ton gouds. Voor deze som is verkregen: eeu kost school met wouiug vier scholen voor lager onder wijs twee evangelisatielokalen het huis Ruim zicht met 10 hectaren grond, boerderij enz. twee studentenhuizen te Utrecht een gymnasium gebouw de Groen-vau-Prinsterer-school en eenige woningen. Deze gebouweu zijn gebouwd of I ingericht voor hei doel, bezoldigingen aan I ouderwijzers en personeel ziju betaald, ruim 1 )0 I jongelingen genoten of genieten opleiding tot predikant. Vau deze uitkomsten zegt de co:-missie kali ieder een zich overtuigen, op deze wijze het geld der Ge meente besteed. In den herderlijken brief van den aartsbisschop Scbaepman komt het volgende voor omtrent de hou ding van de Roombeken tegenover het ouclcr- wijs. De aartsbisschop houdt godsdienstig onder wijs op de scholen voor noodzakelijk. „De mogelijkheid bestaat echter," zegt hij, „dat de katholieken niet in de gelegenheid zijn hun kinderen naar eene katholieke school te zenden en in de droe vige noodzakelijkheid verkeeren van het zoogenaamd onzijdig, godsdienstloos, onderwijs gebruik te maken. De Kek duldt dit, maar geeft daardoor haar begin sel niet prijs en trekt haar veroordeeling van (lat onderwijs niet in. Maar zoo vervolgt de prelaat daar zij weet, dat tot het maatschappelijk natuur lijk bestaan van den mensch het onderwijs noodig is, daar zij telkens het onzijdig onderwijs wel als gebrekkig en daarom schadelijk veroordeelt, maar het toch in het algemeen niet kan verwerpen a.s stel lig ten kwade voerende zoo bukt zij voor die droeve nood zakelijkheid. Bij dat alles vertrouwt zij echter dat de ouders, die hiertoe worden gedwoDgen, met bijzondere zorg, met nauwlettendeu angst zullen waken over hunne kinderen dat zij hen gedurig zullen bezig houden met het gebed en de christelijke leering en vooral, dat zij bij de ontdekking van het minste stellige gevaar getrouw zullen blijven aan de leer der zaligheidWat baat het de wereld te winnen zoo men schade lijdt aan zijne ziel? „Laat, u dus niet verleiden door wie u zeggen, dat de godsdienstlooze school door uwe kerkelijke over heid niet volstrekt veroordeeld wordt wij veroordeelen en vverwerpen haar altijd en overal als gebrekkig, als onvoldoende, als missende het hoofdbestanddeel van alle waarachtig onderwijs Maar daar zij naar hare instelling niet noodzakelijk en op stellige wijze teu kwade voert, daarom laten wij het toe, dat men haar bozoeke, maar deze toelating wordt ons afgedwongen door een betreuringswaardige noodzakelijkheid." In plaats van het boek zond de heer Thierry eene nemorie aan het bestuur met 7 punten van beschul- 'ing (de N. H. Zendingsgemeeute steunt de stich Te Amsterdam wordt thans een belangrijke rechts zaak behandeld. De grootste suikerraffinadeurs vau ons land staan terecht wegens vervalsching der monsters, die dienden tot prijsbepaling voor hunne afnemers. De monsters werden door bijvoeging van goede kwa liteit beter gemaakt dan de partij die geleverd werd. Een bediende der fabriek, E. Vos, gaf aan de cura toren der fabriek kennis dat de firma, ten nadeele der fabriek zich op die wijze met «en ton gouds had verrijkt. Beklaagden daarentegen schreven een brief aan de afnemers dat de vervalsching van de monsters suiker door hun bediende E. Vos had plaats gehad. Zij boden daarvoor vergoeding aan. V\ ie was cle schuldige Wist de firma de Wit Zoon van de vervalsching of wa9 het alleen het werk van Vos P Om deze vraag te. beantwoorden heeft de rechtbank 60 gmuigeu opgeroepen. De meesibezwarende d«r ge'uigen E. Vos, heeft zich in den nacht voor de terechtzitting door een pistoolschot van het leven beroofd. l)e Unie »cen school met den Bijbel11 is thans georganiseerd. Aau de besluiten der vergadering van 23 Januari is uitvoering gegeven. In October, a. zal de eerste algemeene vergadering worden gehou den. Het bestuur der Unie bestaat uit de heeren: Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman te 's Herto genbosch, Voorzit!«-r. J. Voorhoeve HCz. te Rotter- dam, Peningmeester. Dr. A. Kuijper, te 's Gravenhage. Doc. M. Noordtzij te Kampen, Mr. B. J. L. Baron, de Geer van Jutphaas te Utrecht, W. Hovy te Am sterdam, Dr. li. W. Bronsveld te Haarlem, Ds. H. Pierson te Zetten,l)r. J. A. Gertb van ijk te 's Gra venhage, Ds. H. Beuker, te Amsterdam, Ds. A. van Toornen bergen te Groningen, W. M. Oppedijk te IJlst. R. Derksen te Rotterdam secretaris. Met Mei a. s. zullen 69 kompagniën, 9 staven en een hoofdadministratie worden verplaatst. Niet aan de officieren alleen maar ook aan het land zal die verplaatsing hoogstaanzietilijke uitgaven berokkenen. Is de maatregel noodzakelijk voor onze verdediging, dan mag niemand die uitgaven afkeuren. Maar daaromtrent bestaat verschil van meeuing. en de minister van Oorlog zal eene zware taak hebben om die noodzakelijkheid aan te toonen. Zoolang het de officieren maar zijn die betalen, heeft de Vertegen woordiging geen ander recht dan om het te „be treuren", maar als het geld uit de schatkist komt, breidt zich de kring harer rechten nog iets verder uit. {Arnh. Cour.) De heer Wolterink, predikant te Wijk aan Zee, geeft in bet Handelsblad eene levens- en karakter schets van Hlaas Thijsscn, een man die vroeger aan den drank verslaafd was, maar daarvan plotse ling afstand deed en van toen af denzelfden hartstocht met den besten uitslag bij anderen bestreed. Hij was een voorbeeldig arbeider aan de havenwerken, een braaf echtgenoot en vader en oefende op allen met wie hij in aanraking kw..m een heilzainen invloed uit. Dezer dagen is hij overleden, een hulpeloos gezin met zeven kinderen achterlaten de. De heer Wolterink roept voor de nagelaten be trekkingen den algemeenen bijstand in. Te Bremen is een petroleniucongres gehouden. 52 afgevaardigden van de kamers van koophandel te Hamburg, Stettin, Berlijn, Koningsberg, Mannheim, Bremen, Breslau, Rostock, Dantzig, Lubeck, Weenen Neurenburg, Amsterdam, Rotterdam, Antwerpen, Kopenbage, Christiania, Stockholm en Triest waren tegenwoordig. Onder de punten van behandeling kwam voor, eischen te stellen aan de Araerikaansche raffinaderijen a be treffende levering van gelijkmatige en betere petroleum b. betreffende vaten en gewicht. Dit punt werd als het voornaamste het eerst in be handeling genomen. De voorgestelde besluiten behelzen voornamelijk het volgende: „De vergadering erkent de recht matig heid der klachten over de hoedanigheid der geleverde petroleum zij verlangt van de Amerikaausche uitvoerders en raffinadeurs, dat de raffinage met groote zorg plaats hebbe; zoodat een aan hel vroeger product gelijk- komende hoedanigheid geleverd won e „zij wenscht, dat de inspecteurs met gro-te nauw keurigheid hun onderzoekingen doen en dat dan de Amerikaausche certificaten feitelijk de waarheid om trent hun ontbranding8punt aangeven „zij verlangt, dat de certificaten ook het specifiek gewicht, de kleur en ook den reuk zuLeu vernn-lden „zij meent, dat alleen door officieel aangestelde personen certificaten moeten afgegeven worden, en hoopt, dat er overeenstemming kan worden verkregen ten opzichte van een voldoende zekerheid gevend apparaat voor het onderzoek vau petroleum." Het congres zelf heeft alle besluiten met eenparige stemmen aangeuomen. Eene blijvende commissie van acht leden is benoemd, 2 ui; Antwerpen, 1 uit Ne derland, 1 uit Hamburg, 1 uit de O s:zee-provincie en 3 uit Bremen om voor de belangen van den petroleumhandel te waken.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2