CHRIST! LIJ HISTORISCH BLAD. Donderdag' 27 Februari. Middelburg, 26 Februari 1871 411). HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof Enkele nommers- 0,05 Uitgever Gr. WIJTMAN, te MIDDELBURC Prijs der Advertentiën: Per régel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Bij de heden plaats gehad hebbende optning der atembilletten, ingeleverd ter verkiezing voor een lid der Provinciale Siaten van Zeeland, in het kiesdis trict Slsils, is gebleken dat uitgebracht waren 448 stemmen, waarvan 7 in blanco. De heer II. G. Haminacher, notaris te Groede, candidaat van Volksonderwijsis gekozen met 306 stemmen. Op den heer J. Sanders waren uitgebracht 61 stemmen, en op den heer F. J. Hen- nequin te Oostburg 53 stemmen. De Zaal boven de school in de Bogardstraat was Maandag avond te klein om behoorlijke plaats op te leveren voor de talrijke menigte, die samengekomen was tot bijwoning der opeubare uitvoering, bij gelegenheid ran het eerste jaarfeest der Christelijke zangvereni ging Looft desa Ilcei* Waar goed gezang te genieten vair, ontbreekt het gewoonlijk niet r.an hoorders, en ons christelijk publiek is aan uitvoeringen als deze nog volstrekt niet ver wend. Want goede zang was hier werkelijk te hooren; den korten tijd van het bestaan der vereeni- ging in aanmerking genomen; mag hare eerste open lijk optreden uitnemend geslaagd heeten, dank zij de degelijke leiding vau haren bekwamen directeur, den heer A. T.. Termijn. Het uitgebreide programma bevatte, naar we mee- nen, uitsluitend Neerbosch-zangen, zeer geschikt voor dergelijke vereenigingen, daar zij hare krachten niet te boven g'an, doch die, aanhoudend gezongen, toch wel eenitrszins den indruk van eentoonigheid teweeg brengen. De hoofdpartij, die der sopranen, is over 't geheel zeer melodieus, de overige stemmen dienen slechts ter begeleiding. Te duidelijker was dit bij deze uitvoering op te merken, daar de sopranen zeer verre de meerderheid uitmaakten en er geen eukel flink tenor- of basgeluid viel waar te nemen. Id de pauze werd 't woord gegeven aan Os. Non hebei, die een woord van sympathie sprak met 't streven der vereniging. Looft den Heer! zeide spre ker, is ecu woord gericht tot alle trienschen, maar in de eerste plaat3 tot den christen, die vrede gevonden heeft vo^r de ziel en wiens mond zich openen moet, om den lof des Heeren tc verkondigen. Gelukkig verdwijnt meer en meer de bekrompene raeening, dat het den christen verboden zou zijn muziek en zang te beoefenen, of zooals de Liefde het uitdrukte, dat een vioolspelend christen eene ongerijmdheid te achten is. Neen, Christus moet heerschen op ieder gebied, ook op dat van kunst en wetenschap Spreker uitte ten slotte den wensch dat het dezer vereenigiug wel moge gaan, dat zij zich verheugen moge in de toetreding van een aantal leden, wier ernstige begeerte het is, den Heer te loven voor zijne onuitsprekelijke liefde. Het is wel eene uitzondering op den regel als men in onze dagen van bloeiende ondernemingen hoort, waar schat'en verdiend worden. Tot. zoodanige ge lukkige uizonueringen behouren de g.Ktftibrickeaii. Blijkens de offioieële verslagen had de gasfabriek te Leeuwarden in 1876 (prijs 10 ets. per kub. meter) een z ive^e winst van f 29.125; in 1877 (prijs 9 ets.) f 27.810. Te Leiden maakte men in 1877 (prijs 8 ets.) een zuivere winst van f 52,000. Te Delft werd de geheeie stad gratis verbekt, werd door de ingezetenen 10 ets. betaald en wonnen de eigenaars der gasfabriek nog f 34.000. Te Utrecht, waar de prijs 7 ets. is, werd f 41,000 gewonnen. Men berekene nu hoeveel de gasfabriek te Middel burg, waar de prijs 15 ct. is, wint. Heeren sulkcs'fabi'ikasitcn hebben zich dezen winter onderling verstaan om gezamenlijk een onder ling vastgestelilen prijs voor de suikerbieten te geven. De prijs was eerst f 10, met I Maart slechts f 9,50 per 1000 kg. De Tweede Biuancp heeft maandag eeuige wets- j ontwerpen tot veranderde grensregeling van gemeenten j aangenomen, en gisteren beraadslaagd over eenige wijzigingen, te brengeu iu de wet op het hooger on derwijs. In verband met de behandeling van het ingekomen strafwetboek, wenschen eenige leden wijziging in het reglement van orde. Men vreest met de gewone wijze van werken in geen jaren aan een eind te komen. Het is niet veel meer dan een maand geleden dat, in navolgii.g van prof. Buys, de pers klaagde over de werkeloosheid van dit uiiul dei'ie. Schitterend heeft de regeering deze beschuldiging tc niet gedaan. Behalve de wetsontwerpen tot het heffen van belastingen op effecten en op de goederen in de doode hand, is thans ook het gewichtige ont werp van wet tot invoering van een nieuw wetboek van strafrecht ingediend. Als men weet dat, als ons strafwetboek, nog altijd het Code Pén al van Napoleon vigeert, en ah men er dan bij bedenkt wat omvangrijk werk het opstellen van zoodanig wetboek ia, dan hoopt zeker ieder eeht Nederlander, wiens nationaliteit hem dierbaar is, dat het thans aangeboden ontwerp voor aanneming moge vatbaar zijn, opdat we ons weldra in een eigen wetgeving i p dit gebied mogen verheugen. Nog zij aangestipt dat door den minister van water- staas een wetsontwerp tot invoering van postspaarban ken bij den raad van state is ingeuiend. Bij het graf van den minister van koloniën rar. P. P. van BSoase werd door den minister president Kappeyne eeu korte lijkrede uitgesproken. Hij herinnerde, hoe kort geleden een jeugdig ambtgenoot hier aan den schoot der aarde was toevertrouwd, met wieu groote verwachtingen, de hoop des vaderlands, ten grave daalde. Thans verkeerde men in andere stemming. Thans was men niet ouder den weemoe digen indruk van onvervulde verwachtingen. Van Bosse had zijn taak ten volle vervuld. Van 848 af, toen de grondwetsherziening door hem mede was voorbereid en dat groolsche werk was opgebouwd en voltooid, had de overledene alle groote maatrege len helpen tot stand brengen, hetzij als minister, hetzij als volksvertegenwoordiger. Met ongeëvenaarde werkkracht en groo'e talenten begaafd, heeft hij vele raaien aan het hoof van departementen gestaan. Vooral was hij doorkneed in alle geheimen der financiekuust en waar hij niet als minister optrad, was hij als kamerlid nuttig werkzaam. Zonder ijdele woordenpraal, wars van rhetorische wendingen, wist hij door zijn helderheid en eenvoud te overtuigen en vaak tegenstanders voor zich te winnen. Van Bosse was steeds een trouwe vriend en zijn hollundsch karakter verloochende zich allerminst in den huise- lijken kring. Als degelijke woorden op zijn graf konden worden beaamd, dan voorzeker kon van hem gezegd worden Hij is een edel mensch, een nuttig burger geweest. dat zij het hoofdonderwijzers-examen achter den hebben. Dit is werkelijk dringend noodig. De aanhaugige wetsvoordracht nu laat het kw onverminderd voortbestaan, want de bezitter den hulpooderwijzersrang zal kunnen deelnemen 1 het examen voor.de nieuwe akte A mid'tlbaar i derwijs dit examen zal niet zwaarder zijn dan taaiexamen, dat tot nu toé volgens de wet op lager onderwijs werd afgenomen en zoo wordt voordeel, dat van voorschriften als die in art.' der wet van 17 Augustus 1878 kou wordeu 1 wacht, volkomen te niet gedaan. Doch er is meer. De minister wil aan de hoe onderwijzers de gelegenheid geven, op betrekk< gemakkelijke wijze de de bevoegdheid te verkrij om ond rwijs te geven in vreemde talen," eu al is hun uitspraak van die talen ook niet bijrol goed." M. a. w bij het examen, dat op groud art. 65 der wet van 17 Augustus 1878 afgenoi zal worden van bezitters van den hoofdoaderwiji rang, al minder geëischt worden dan bij de t< woordige taalexamens volgens de bestaande we: het lager onderwijs ^voornamelijk wat de uiisp betreft", zal men toegeeflijker zijn. Ziedaar wa onder;eekenaars niet aarzelen verderfelijk te noet Juist met betrekking tot de uitspraak laten de te; woordige examens ook van velen onder hen toeg laten worden veelal genoeg te wenschen c l»e onderie kenaars zetten verder uiteen, hoe. hun oordeel, een regeling mogelijk is, dü. eischeu voldoet. Die regeling zou in hoofcToï de volgende kunnen zijn iu de plaats van het ex voorgeschreven in art. 77 der wet op het raiddel onderwijs, treden twee examens, het éétie voo ak'e A. dit laatste omvatte niet de letterku en kan worden afgelegd alleen door hen, die in bezit zijn van den hoofdonderwijzersrang dit w het examen, dat bedoeld is door art. 65 der wet 17 Augustus 1878 en bij algemeenen maatregel inwendig bestuur nader kan geregeld worden geve de onderwijsbevoegdheid in vreemde talen de lagere schoolmisschien zou de bevoegheid ku worden uitgestrekt tot burger dag- en avondscl ambachts en zeevaartkundige scholen, maar in geval gelde zij voor de hoogere burgerscholen 3jarigeti eurstis, voor welke evenals voor die öjarige cursus het bezit der akte B. een veren wezen moet. Verschillende bezwaren, die men tegen deze res zou kunnen aanvoeren, worden door de o teekenaars onaannemelijk geaeht en i de daaraan verbonden bezwaren niet ki wordeu opgeheven, dan zouden zij liever het gt voorstel door de Kamer zien verwerpen, dan regeling tot stand zien komen, die door hen ten ei male onvoldoende wordt geacht. Het hoofdbestuur der vereeniging Volksonder wijs heeft noodig geoordeeld bij de Tweede Kamer bezwaren intebrengen tegen de ïegeling van het lager in verband roet het middelbaar onderwijs. Iu de eerste plaats is het de wetisch der onder teekenaars, dat voortaan zij, die aan het lager schoolonderwijs zich wijden, niet door voorbereiding voor een examen in vreemde talen zullen worden afgeleid van hun studie der gewone vakken, vóór Naar aanleiding van onze mededeeling betre het weigeren van den Amsterdamschen kerker» 1861, om een gcdenktecken op het graf v; Costa te plaatsen, bevat het Handelsblad het volj De toenmalige kerkeraad had het verzoek toegestaan, maar de predikant dr. Spijker daartegen in verzet, niet omdat het da Costa maar uit beginsel, omdat het z. i. niet paste I tot dergelijk soort van eerbewijzen te leen< kerkeraad kwam toen op zijn reeds genomen 1 terug en besloot dit en dergelijke aanzoeken hand te wijzen. De orthodoxe kerkeraad heeft dus ditmaal in den geest van den kerkeraad van 1861 gebi en nu blijkt dan ook voldoende dat er, bij he geren van toegang tot de Nieuwe kerk, om graf met kransen te si'ren, allerminst reden 'w over onverdraagzaamheid moord en brand te schre

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1