GIRISVILIJMISmiMH BLAD. AT(>. 408. Zaterdag' 22 Februari. Middelburg, 21 Februari 1879. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1»50 Enkele nommers- 0?05 Uitgever: P, G. W IJ T M A N, te MIDDELBUR( F. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 *-^5 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. De Standaard levert heden het 72ste artikel orer „On9 Program" en daarmee ook hel slof. Be langrijk en actueel is hetgeen ook weder in dit nommer over partijbeleid gezegd wordt. In ons vorig nummer werd, naar aanleiding ran het eerste artikel ▼an de Standaard over partijbeleid, betoogd dat openbare organisatie van onze partij noodig is, dat die organisatie offers vraagt, eenheid eischt, en moet wortelen in pers en kiesvereeniging. Partijvor ming wordt in 't belang van een goeden gang van zaken geboden; zelfs tandige partijformatie is voor den anti-revolutionair plicht. Wij hebben menig aanrakingspunt met andere partijen. Met den conser vatief hebben ook wij liefde voor den roem van ons nationaal verleden en voor hetgeen historisch ge worden is, met den liberalist houden we onze constitutioneele vrijheden hoog in eere, met Rome keeren we ons tegen de beginselen der revolutie, met den radicaal komen we op voor de rechten der maatschappij. Maar dat zegt daarom niet dat deze partijen, willende wat wij bedoelen, het niet anders of ook maar ten deele willen. De anti-revolutionairen in ons land zijn in den boezem van ons volksleven dragers en vertegenwoor digers van zijn schoonst en edelst verleden. Er leeft in hen een type van onze nationaliteit dat tot roeping heeft dezen karaktertrek in de nieuwe zich vormende volks type over te planten. Met dezen adelbrief staan we tegenover het Roomsche type der middeneeuwen, zoowel als tegenover de nieuwe formatie der liberalisten, met een eigen beginsel. Een zelfstandige partij zijn we, na lange en baDge worsteling geworden, en daarvoor zijn we dan ook erkend, door alle overige, partijen. Een partij niet met een kerkelijk maar met een staatsrechterlijk stelsel. Voor deze bewering strekke het program ten bewijs. Voor alles bedenke men echter dat wij nog geen parlementaire maar een volkspart ij zijn. Een goede partij formatie moet uit het volk zelf op komen. In het hart des volks moet een behoefte, een zedelijke drang, een hooger besef opleven. Lang zamerhand brengt deze behoefte tot aaneensluiting, zoo wordt de v o 1 k s p a r t ij geboren, die teu laatste slechts parlementaire partij worden kan. Daartoe wordt geëischt 1. dat de gedachten, die zich in het hart des volks vermenigvuldigen, over gezet worden in Staatsrechtelijken vorm en haar vertolking vinden in de practische toepassing op de stellingen van Staatsbeleid die aan de orde zijn; 2. dat de aanwezige krachten der partij zich niet slechts sociaal aaneensluiten, maar ook in het kader van een Staat kundige formatie worden ingeleid en 3. dat de levensgedachte, die zulk een volksgroep bezielt, ook door mannen van bekwaamheid en positie in zich worden opgenomen, die in staat zijn, niet slechts om op parlementair terrein even vastberaden weerstand te bieden als het volk dit doet in het maatschappelijk leven maar ook om, des vereischt, den Koning als raadslieden te dienen, ten einde deze volksgedachte (naar de eischen van recht en billijkheid gezuiverd) over te schrijven in de wet. Parlementaire partij zijn we dus'nog niet, want daartoe ontbreken ons deze drie onmisbare gegevens. Maar we moeten het trachten te worden. Daartoe kan het program dat voor ruim een jaar der kiesvereni gingen voorgelegd werd, en thans zoo uitvoerig door de Standaard besproken werd, een eerste step zijn. Zoolang we ons nog in de positie van een volks partij weten is er voor on9 slechts dit te doen 1. dat we ons van elk opereeren in den regeerings- kring af hebben te houden, om al onze kracht saam te trekken op de bewerking van den volksgeest2. dat we de mannen van naam en positie, die in de Tweede Kamer onze kleuren toonen, ook bij verschil van inzicht en vaök uiteengaande sympathiën, met dankbaarheid hebben te eeren, hebben te steunen met gebed en te achtervolgen met onze liefde, niet wijl ze in staatsrechtelijken zin onze Kamerpartij vormen, maar wijl ze, als kloeke volkstribunen, onvermoeid en ouvertsaagd voor ons in de bres spriDgen zoo dikwijls een door ons gekoesterd verlangen door hen zelf be seft wordten 2. dat, gelijk het nu staat, aan een overnemen van het bewind onder Antirevolutionaire leiding nooit anders te denken viel, dan waar ona geen andere keus bleef dan tusschen een zich schik ken in wat onvermijdelijk, bleek of prijsgeven van ons beginsel. In een der laatste nommers van het Zeeuwsch Dagblad (heden door de Nieuwe Goesche Courant overgenomen) wordt medegedeeld dat jbr. mr. J. J. Pompe va:i llecrdcrvoort, rechter in de arroudissements-rechtbank te Middelburg, Candidaat zal worden gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, in het district Goes, in plaats van zijn schoonvader mr. P. H. Saaymans Vader. De gezondheidstoestand van den minister van kolo niën den heer mr. P. P. van Bosse is zeer zorgelijk. De zieke lijdt aan hevige koortsen en inwendige ontsteking. Op de vorige algemeene vergadering van het ilinl- tapatiorsïjond werd besloten een adres te zenden aan Z. M. den Koning, .net het verzoek het initiatief te nemen tot het verkrijgen van wettelijke bepalingeu tot beteugeling van het misbruik vau sterken drank. Aan die opdracht is in ruimen kring gevolg gegeven. Uit een 70-tal plaatsen zijn en worden adhaesie-adres- sen verzouden. Ook verschillende gemeenteraden heb ben opnieuw hun aandacht aan de zaak gewijd en gepetitioneerd of huu plaatselijke verordening verscherpt. De Vereeniging van burgemeester» en secretarissen in N. en Z-Holland zonden een zelfstandig gemotiveerd adres. Ten slotte heeft ook de Syncde der Nederduit- 9che Hervormde kerk een schrijven gericht aan de kerkeraden, om deze op te wekken bij adres de Hoóge Regeering om dergelijke maatregelen te verzoeken aan welke opwekking reeds door zeer vele gehoor is gegeven. De 300ste gedenkdag van de Unie van Utrecht is bij onze landgenooten in Amerika niet onopge merkt voorbijgegaan. Te Grand Rapids, in Michigan, werd door een sedert 5 jaar aldaar bestaande Iljllandsche onderlinge vereeniging, dit geschiedkuudig feit gevierd op Don derdag 23 Januari, door het houden van een optocht met fakkellicht, begeleid door een militair muziekkorps, het houden van toespraken door een zevental Hol landers, het zingen van toepasselijke liederen en de uitvoering van eenige muziekstukken. Voor hst ge bouw, waarin het feest werd gegeven, was eene ech.t Hollandsche illuminatie met vetglazeti en lampions aangebracht. De zaal zelve was versierd met de Hol landsche driekleur en de wapens der zeven provin ciën. Vele burgers namen aan de feestelijkheden deël. Terecht, brengt het Hollandsche in Amerika ver schijnende blad De Grondwet hulde aan de vader landsliefde en gehechtheid aan het oude vaderland bij onze landgenooten te Grand Rapids. f erft, .School eir lending. De Vereeniging ter opleiding van jongelingen tot predikanten, te Doetinchem, heeft in de laatste twee maanden aanzienlijke giften ontvaugen Men spreekt van een gezamelijk bedrag van f13,000. Landbouw. In eene dezer dagen te 's-Bosch gehouden vergade ring van het bestuur van het 32ste Nederlandsch landhuishoudkundig congres heeft zich een feestcom missie gevormd, die bestaat uit een vijftigtal ingeze tenen, daartoe door het congresbestuur uitgenoodigd. Het hoofdbestuur dier commissie bestaat uit de heeren jhr. mr. E. van Rijckevorsel van Kessel, J. Meijers, kapt. der artillerie, jhr. rar. F. X. A. Verheijen en F. A. van GefFen vau der Wecgen, met den heer G. Bosch als president. De feestcom missie zal onder anderen trachten te zorgen voor de receling eener tentoonstelling van paarden, vee, pluim gedierte enz. het doen houden eener harddraverij van paarden, het organiseeren van volksvermaketijkhedeD, enz. Sempervirens geeft het volgende recept om tegen het einde van Maart of in het begin van Aprii pitten van appelen en peren te zaaieD. Men moet ze eerst te weeken leggen in water, vermengd met een handvol keukenzout. Na verloop van een paai dagen, wanneer de pitten genoeg gezwollen zijn, giel men het zoute water af, spreidt de pitten uit op eer houten vloer of op een zeil, en laat ze zooveel op drogen, dat men ze behoorlijk kan uitstrooien. Daarop zaait men terstond als gewoonlijk. Men beweert, dal de aldus behandelde pitten niet door muizen worder aangetast en doorgaans reeds in 't begin van Mei weelderig ontkiemen. Gelijk behoort te geschieden mei alle zaadbedden, moeten ze bij droog weder dagelijks worden begoten't is een hoofdvereischte, da1 al te dikwijls verzuimd wordt. In het jaar 1878 hebben de Vereenigde Staten van Amerika 300 millioen dollars meer uit- dan in gevoerd. Naar luid der berichten, kan er dan ook een geduchte coucurrentie van Amerika tegenover den landbouw en de nijverheid van Europa iu de naaste toekomst verwacht worden. Het Journal des Débat! bevatte dienaangaande onlangs de medëdeelingen, dal er een enorme uitvoer van vee uit Kanada naar En geland op til is. In de provincie Ontario berekenl men, dat meer dan 350,000 ossen en 500,000 scha pen bestemd zijn, om naar Liverpool gezonden t( worden, zoodra de vaart op de St Laurens zal geopenc zijn. Een huis van Toronton is tegenwoordig ii onderhandeling met het Britsche gouvernement', on geregeld versch vleesch uit Kanada naar de Engelschi troepen in Gibraltar en op het eiland Cyprus t< bezorgen. De Bulletin de Correspondance te Havre bevatte onlangs een bericht van dergelijken aard. Da blad deelde mede, dat de stoombooten Greece en Italy van New-York, te Londen waren aangekomen, onde meerdere koopwaren 1.550 balen geweven goederei van Amerikaamsche fabrieken aan boord hebbende met bestemming naar China. De Amerikaansche nij verheid is dus genoegzaam ontwikkeld, om hare pro

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1