timsmiJHismistn uil 407. Donderdag 20 Februari. A HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden franco1,50 Enkele no miners- 0,05 Uitgever I?. O. W IJ T M A IV, te MIIDDEI/BTJRGh Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 19 Februari 1879. De Staiyiaard van heden, over het laatste der artikelen van het program handelende, doet een krachtig woord tot nadere aaneensluiting in onze kringen hooren. Na betoogd te hebben dat partijbeleid en partij- 'formatie in den Staat noodzakelijk zijn, teekent bet blad deze weinig aantrekkelijke schets van ons partijver band en onze organisatie. Immers, gelijk het lange jaren ook onder ons stond, heet men dan een partij te vormen, en wordt er van weinig anders dan van een onderlinge kloppartij vernomen staat men tegenover de buiten wereld solidair (aaneengesloten) maar om in eigen kring elke verantwoordelijkheid van zich af te schudden wordt er telkens kracht in gisting gebracht, mtfar die, door ontstentenis van goede raderen en spillen en drijf riemen, eenvoudig teloor gaat en dus verspild is heet er leiding te zijn, maar doet ieder wat goed is in zijn oogen hebben vaak onbevoegden het hoogste woord, terwijl het vertrouwei wegsmelt; en is het droeve resultaat, dat een zeer onbehagelijk gevoel van malaise door alle rangen sluipt eindelooze teleur stelling afmat, naijver rondspookt de een de schuld op den ander werpt en het heilig pand, dat men beschermen vou, keer op keer geschonden en geha vend wordt, dat we het moeten aanzieü en er bij kunnen weenen. Hoe is dit kwaad te bestrijden? Door open bare organisatie onzer partij door het geheele land. Dat neemt dat bange en benepen gevoel weg, alsof men, met aan den partijarbeid deel te nemen, eigen lijk iets deed waarvoor men zich te schamen had. Hiermee toch wordt alles in den stille getrokken; wordt op de werking der partij de stempel der duis'erlingen gezet; en verkrijgt de schandelijkste intri gue (kuiperij) ter kwader ure vrij spel. Maar ook er moet een afgewerkte, wel ineengezette, voor ieder naspeurbare, en onder ieders toezicht val lende, samenstelling bestaan 1 Een organisatie, die wortelt in eenheid van begin sel, lessen der geschiedenis en levensopenbaringen, die op dien wortel allengs een stel van bij elkaar koorende begrippen eu denkbeelden deed opschieten. Van die begrippen, in trouw aan het beginsel de toepassing leerde maken op de stellingen die op maatschap pelijk en staatkundig gebied aan de orde zijn. En aisnu, de partijgenooten in deze gedachtenwereld in leidende, er voor bezielende en er door opbellende, hun krachten verbindt en in verband zet, om er de verwezenlijking van voor te bereiden. Tot zulk een samenstelling behoort dan, dat men zelf off ire en offeren leere. Wie geld heeft, zijn geld; wie invloed heeft, zijn invloed; wie denken kan, zijn geestesarbeid; wie spreker is, het gewicht van zijn woord. En opdat nu deze aldus in beweging gezette kracht niét verward werke, niet zichzeff verniele, noch ook verspild worde, is het noodzakelijk dat men over heel het land zich aaneensluite en een ieder doe weten wat voor zijn rekening komt. Er moet een pers zijn, niet om te woelen in eigen ingewand, maar om eendrachtelijk den tegenstander af te slaan en het eigen bolwerk te sterken. Op die pers moet sluiten een net van kiesvereeni- ginge die plaatselijk en zelfstandig nochtans één zijn in program en doel, door ineensluiting in een Centraal- Bureau, bij elke stembus regelen wat te regelen valt en den oud-Hollandschen pijlbundel weer in de klauw van den Leeuw doe schitteren. En eindelijk moet, zoowel die pers als die groep Vereenigiagen, verbonden zijn aan de politieke lei ders der partij, die, wetende wat niet ieder weet, de richting hebben aan te wijzen, waarin de werkzaam heden moet loopen. Wie moet deze taak aanvatten Door opdracht der kiesvereenigiugen moet in een Centraal Comité de kring van mannen worden aangewezen, aan wier handen de antirevolutinnaire partij in den lande met gerustheid haar toekomst toevertrouwt. En i3 dat doel, waarop het Centraal-Comité het uitzicht opende en opende in den goeden, logischen weg; door samenwerking van alle districtsvereenigingen eenmaal bereikt, welnu, dan kan en zal ook de ure voor onze sterke, maar gedeelde, en daarom gehavende groep in den lande aanbreken, dat de naijver verdoove, het krakeel tot zwijgen worde gebracht; en, bij een partijdiscipline die organisch en dus moreel werkt, het telkens iudirect steunen van den tegenstander aan wie den eed bij ons vaandel heeft gezworen, door de publieke opinie worde belet. De 62ste verjaardag van Z. M. dea Honing; wordt heden, volgens 's Konings verlangen, niet op de gebruikelijke wijze gevierd. Morgen zal Z. M. de com missiën uit de beide Kamers der Staten-Generaal ontvangen, ter aanbieding van de reeds vroeger vastgestelde adressen van rouwbeklag. De Arnhemsche courant en het Nieuws van den Dag wezen in den laatsten tijd herhaaldelijk op de toekomst van het Huis van Oranje in verband tot de belangen van liet vaderland. Do:>r het over lijden van prins Hendrik* is ons den man ontvallen die bij voorkomende gelegenheid als regent zou kun nen optreden. Buitenlandsche bladen verzekeren dat de Prins van Oranje niet meer naar Nederland zal terugkeeren. Schijn van waarheid krijgt dit bericht door de voortdurende afwezigheid van den Prins, zelfs bij de begrafenis van Prins Hendrik. Is er nu niemand in Nederland, heeft de Arnhem sche courant gevraagd, zoo vertrouwd met den Kroon prins dat hij de belangen van het vaderland en zijn vorstenhuis hem op 't hart drukken kan. Het Nieu ws van den Dag geeft den raad dat de Eerste Kamer in besloten vergadering over deze zaak handele, en eene commissie benoeme om den Prins te gaan spreken. Z De nieuwbenoemde leden werden beëedigd en töj gelaten. Vrijdag is de bekende motie van den hel van Kerkwijk over teruggave van bet waarborgkapl faal voor den spoorweg Rotterdam-Munster aan orde. De dagbladen bevatten, in navolging van hq Handelsblad, eene beschrijving van het natiouaa linSdeblijk, aan II. M. de Koningin te schenkeil Het bestaat uit een halssnoer gemaakt van 54 edell gesteenten en een broche (doekspeld of borstnaaldf bestaands uit diamanten. Dit kostbaar kleinood H. M. waarschijnlijk te Amsterdam worden aangebol den, waar het Koninklijk echtpaar omstreeks 12 Uier (verjaardag van de troonsbestijging van Koning Willem III, voor 30jaren,) zal verblijf houdeu. De schippersvereeniging „Schuttevacr" te Mid delburg is als een phenix uit haar asch verrezen. Zij telt thans 80 leden. In hare eerste vergadering is nog niet besloten adressen aan de regeering te zenden. Dit volgt 'eersl later. Nu werd gesproken over tonnen die men ir de Kil overbodig aclite, over behoefte aan remming- werken op de sluizen te Vlissingen en Veere,-&^è?-4* wenschelijkheid om borden in plaats van vlaggen o] de bruggen te plaatsen en over de ongeregelde ligging der modderbakken te Veere. Bij de Kamer van Koophandel te Vlassingen i ontvangen eene mededeeliDg van den ministe van waterstaat, dat eene voorloopige regelinj heeft plaats gehad met de regeering van En geland, betreffende de wegruiming van drijvend wrakken, zoo die, voor de scheepvaart gevaarlijk ergens ontdekt worden. Door wederzijdsche telegrafi sche mededeeling zullen de betrokken autoriteiten elkaa de noodige inlichtingen geven, teneinde dit gevat voor de scheepvaart le verwijderen of zoo veel mogelij te verminderen. Naar wij vernemen zullen door eenige bekend leden der Chr. historische partij in het kiesdistrii Goes, pogingen worden aangewend tot nauwere aat eensluiting, tegen de aanstaande verkiezing. De Tweede Kamer der Staten-Generaal kwam gisteren bijeen. Ingekomen zijn, wetsontwerpen tot het nemen van buitengewone maatregelen tegen be smettelijke ziekten (pest), tot bekrachtiging eener over eenkomst met Brazilië, en eene mededeeling dat de minister van oorlog den 14en zijne betrekking aanvaard heeft. Eenigen tijd geleden werd te Hontenisse door ee aantal belangstellende ingezetenen eene vergaderic gehouden ter beraadslaging over een beter verkei tussehen deze streek en Zuid-Beveland over Wesier-Schelde. Is over deze zaak reeds sedert lang zeer veel g sproken, thans schijnt ze toch tot rijpheid te zi gekomen. In de genoemde vergadering werd ee Commissie benoemd, die in last ontving zich t Gedeputeerde Staten van Zeeland te wenden, n verzoek, de thans bestaande dienstregeling van provinciale stoomboot, die, van Vlissingen uit, Wal oorden slechts tweemaal per week aandoet, in e geregelden dienst te veranderen tussehen Walsoord en Haosweert, die tweemaal daags werd verricht. Daar bij eene goede dienstregeling niet alleen de meente Hontenisse maar het geheele kanton Hulst gr belang heeft, werd door de Commissie ook eene ver dering gehouden te Hulst, die door eenige genooc

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1