406, Winsdag* 18 Februari. (JHRISTSÜLIJR-HÏSTORISCH BLAD. Onze deelneming' aan de Unie van Utrecht, Verscfiijat eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1»50 Enkele nommers- 0,05 Uitgever: F». G. WIJTMAN, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16. regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Met opzet spraken we tot nu toe weinig over een te Utrecht op 23 Januari jl. tot stand gekomen Bond, die optrad onder den naam van Unie van Utrecht. Slechts met een paar korte berichten hebben wij onzen lezers medegedeeld, dat de Bond »de school met den Bijbel" te Utrecht was gevestigd, en dat zijn doel was om het partijzuchtig drijven dat zich in onzen tijd op schoolgebied openbaart te nekken. Waarom spraken we zoo weinig van dien Bond? Omdat we onverschillig zijn voor wat hij bedoelt? Zeker niet, we gevoelen ons, ook in dit uiterste hoekje van ons land, gemeen schappelijk aansprakelijk waar het geldt de be langen van het christelijk onderwijs. Omdat we den Bond mistrouwen dan? Maar immers daarvan kan geen sprake zijn, waar onze uitnemendste en kloekste verdedigers, als mr. de Savornin Lohman en dr. Kuyper, om van anderen niet te spreken, hun naam leenen. Eene »Unie" van burgers, in het heiligste en dierbaarste bedreigd eene Unie van hen die in stille rust God en de Overheid wenschen te dienen, en daarom ook trachten te voorzien in datgene wat de Staat niet geeft, en waar het door anderen gegeven wordt nog bemoei lijkt, d. i. christelijk onderwijs, zulk eene Unie zou ons veel eer een ideaal zijn. Maar plaatse lijke behoeften en plaatselijke omstandig heden zijn menigmaal sterker dan hartelijke wenschen. Zoo ook hier. Met het reeds be staande moest gerekend worden, en niet minder met de behoeften, die zoo dringend vervulling vraagden. Onmogelijk konden we ruim een jaar geleden, (26 Januari 1878) toen we onze lezers met het plan tot oprichting van eene derde Christelijke school te Middelburg bekend maak ten, voorzien, dat na zulk een korten tijd zich mede de behoefte zou doen gevoelen aan uit- bouwing van eene der bestaande Christelijke scholen. In ons nummer van 19 December zijn de twee plannen tot vermeerdering en vergrooting van de instellingen voor Qhristelijk onderwijs te Middelburg het oprichten eener Christelijke school voor on- en minvermogenden en het uitbouwen der school voor lager- en meer uit gebreid lager onderwijs van de Christelijk Ge reformeerde Gemeente uitvoerig besproken. Van het wélslagen van het eerste plan, zullen we, naar we hopen, weldra hooren, de uitvoe ring van het tweede plan is verzekerd. Verze kerd door de goedkeuring der meerderjarige mannelijke leden vau de gemeente, (baar demo cratische inrichting schrijft zoodanige handeling voor) verzekerd ook door de talrijke hulpmid delen, voor zoodanige uitbreiding onmisbaar. Het terrein achter de school in de Graven straat biedt ruimschoots gelegenheid aan, om voor de 3000, waarop het plan geraamd is, eene school te verkrijgen, beantwoordende aan de eischen des tijds, voorzien van voldoende ruimte voor 400 kinderen, van een gang, loopende langs de vijf' afdeelingen waarin de school zal verdeeld zijn van een afgesloten in- en uitgang alleen ten behoeve der school van voldoende luchtverversching en genoeg- zamen toevoer van licht. Bovendien zullen de twee nieuwe lokalen die aangebouwd worden het voordeel aan de school opleveren, dat niet alleen meerdere en kleinere klassen zullen ge vormd worden, maar ook dat de scheiding naar stand en leeftijd op voldoende wijze zal kunnen plaats hebben. Het is zonder twijfel een groot bezwaar, dat kinderen wier bestemming is weldra meer uit gebreid lager onderwijs te ontvangen, met kin deren wier leertijd onherroepelijk met het twaalfde jaar moet afgedaan zijn, dezelfde les sen moeten ontvangen. In een of twee der nieuwe lokalen zullen de kinderen van on- en minvermogenden, die van drie kerkelijke ge meenten en enkele fondsen steeds van deze school' gebruik maken, jdaats kunnen vinden. Het personeel thans reeds aanwezig, biedt ruimschoots gelegenheid aan om daaruit het grooter aantal onderwijzers voor de toekomst te recruteeren. Inrichting en onderhoudleggen echter der kerkelijk gemeente, wier eigendom deze school is,in de toekomst meerdere lasten op. De toe komst van het Christelijk onderwijs is voor een goed deel afhankelijk van de geestkracht, den moed en de offervaardigheid van hen, die in den bloei van dat onderwijs eene »hoop des vader lands" zien. Het moge waar zijn, en het is. Gode zij dank, waar dat de financieële toestand van onze scholen niet slechter is dan die van den Staat, nadat de nieuwe onderwijs- wet zal ingevoerd zijn, en zeker minder zwak dan die van zoo menige burgerlijke gemeente, welke om de hooge onderwijskosten zich ver plicht ziet subsidie aan Rijk of provincie te vragen, toch blijft de toekomst van bet christe lijk onderwijs zorgelijk, steeds onze liefde en onze toewijding vragende. Dat het aan die hef de en toewijding ons Christen volk nog niet ontbreekt, dat bewijst Delft, waar men eene nieuwe school gaat bouwen dat bewijst Leiden, waar de vereeniging voor chris telijk onderwijs een tweede school zal openen, en waar de school der Christelijk Gereformeerde Gemeente op de Hooigracht vergroot wordt dat bewees Zaamslag waar onze vrienden vooi korten tijd een nieuwe school openden, dal bewijst ook Middelburg waar een der christe lijke scholen sal worden uitgebouwd, en waar we hoogst waarschijnlijk weldra van den bouwi eener nieuwe school zullen hooren. In den geest van de Unie van Utrecht (zoo wel in die van 1579 als in die van 1879) wenschen we een nauwen band tusschen de verschillende gewesten en plaatsen, met behoud echter van ieders zelfstandigheid en rechten..-: Aan den strijd, die het gevolg van die Unie is, wordt ook door ons deelgenomen, zij het dan ook dat niemand der onzen onlangs te Utrecht tegenwoordig was. Middelburg, 17 Februari 1879. De Staais-courant bevat een overzicht van 'j Rijks middelen in Januari. Het gezamenlijke bedrag der middelen en inkom sten die iu dezen maaudelijkschen staat zijn op°,°n^- men, is voor 1879 op f 98,908,562 geraamd. Voor' 1871 was de raming dierzelfde middelen f 94,388,828. De raming voor 1879 is dus ruim 4Va millioen hoo- ger dan die voor 1878. De volle opbrengst dezer middelen was in 1878 f95,900,767. Wij zullen dus dit jaar 3 millioen meer aan belastingen hebben op te brengen om de opbrengst aan de raming te doen beantwoorden. Deze drie millioen meer ziet de Minister van fi- nantiëu te gemoet eerstelijk, uit de geleidelijke stij ging der directe belastingen, die op f 24,3 millioen geraamd zijn tegen f 23,7 millioen in 1878; voorts uit eene vermeerdering in de opbrengst der registra tie, die 7 ton hooger geraamd zijn uan verleden jaar eindelijk en vooral van de uitbreiding van het suc cessierecht tot de rechte lijn. Deze belasting, voor 1878 geraamd op f 6,900,000 wordt thans begroot op f 9,246,000, dus ongeveer f 2,3 millioen hooger* Voor de eerste maand des jaars heeft nu de werke lijke opbrengst al zeer slecht aan de verhoogde ra ming beautwoord. Hei 1/12 van die raming van bijna f 99 millioen is t 8,242,000 dat is dus de som die elke maand gemiddeld moet opleveren. De maand Januari nu heeft niet meer opgeleverd dan f 5,921,000.' dat is f 2,3 millioen minder dan de raming. Zelfs blijft Jauuari 1879 nog vijf ton beneden Januari., 1878. Het zonderlingste daarbij is, dat juist de suc cessierechten zelden zoo lage opbrengst- hebben 'ver toond als in deze eerste maand des nieuwen jaars. Zij waren geraamd op f770,500 zij hebbeo opge bracht 368,000. Verleden jaar was het toch nog f 465,000. Naar de N. R. Ct. verneemt, is er bij den Raad van State een wetsontwerp ingekomen tot wij ziging van de wet op de Rechterlijke Organisatii en van het Wetboek van strafvordering. De strekking van het wetsontwerp is deze, dat de Gerechtshovel zullen worden uitsluitend Hoven van Appel. De crimineele zaken zullen voortaan behandeld worden als de correctioneele, bij de Rechtbanken, zonde: verplichte instructie enz. In alle zaken kan de be klaagde rauwelijks gedagvaard wordenhij heel echter het recht; tegen die dagvaarding in verzet 1 komen en of de raadkamer der rechtbank besli dan, dat de zaak moet worden geïnstrueerd, of 2 verwijst de zaak. rechtstreeks naar de zitting.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1