BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. lil het nieuwe gebouw van de Leidsehe kweek school voor de Zeevaart wordt iu den vourmuur een nis gehouwen, waarin het borstbeeld van prius Hen drik zal prijkeu. De nieuwe school, die als stichting rau den edelen Vorst mag aangemerkt worden, zal den naam dragen van //Prius-Hendrik School,Zij wordt opgetrokken naast het belangrijk te herstellen oude gebouw op een aan te plempen gedeelte van het Galgewater, waardoor tevens een nieuwe speel- en oefenplaats wordt verkregen. Het spoorwegverkeer wordt in Rusland op ontzaggelijke wijze belemmerd door sneeuwstormen. Vertragingen van een dozijn uren waren gering ge acht, en de reizigers rekenen zich gelukkig, als zij er daarmede afkomen. Een drie dagen aanhoudende sneeuwstorm heeft onder anderen den Kursk Cha.koffAzoff spoorweg aan beide einden geheel ingesneeuwd. 7000 arbeiders onderhielden 2 dagen lang een zwak verkeer voor personen aan goede rentreinen was niet te denken totdat ten slotte ook dit gestaakt moest worden. Ook op andere spoorwe gen is dit geschied, terwijl op enkele lijnen slechts met de grootste inspauuiug en toch aanmerkelijke ver tragingen, het verkeer kan worden gaande gehouden. Het door reizigers druk btzochte Zwitsersche dorp Meiringen (kanton Bern) is bijna geheel een prooi der vlammen geworden. Ook de dorpen Stein, Hausen en Eisenbolen bij Meiringen zijn in de asch gelegd. Omtrent de oorzaak van de ramp wordt Diets gemeld. Dezer dagen is te Antwerpen een stoomboot uit Amerika aangekomen met 115 ossen. De prijs was iets lager dan de Brusselsche markt en het vleesch uitstekend. Men hoopt, dat door dergelijke aanvoeren, in Engeland reeds gewoon, het vleesch goedkooper zal worden. De tijd zal 't leereu. Vijf docters en twee rechterlijke ambtenaren zijn nog steeds aan het onderzoeken of de man, die op den koning van Italië heeft geschoten, gek is of niet. De man zelf beweert goed bij zijn verstand te riju en spreekt volstrekt geen onzin. Voor een opper vlakkig beschouwer is hij dus niet gek. Of hij het echter voor de wetenschap niet heeten moet, wordt onderzocht met den dynomometer, den aesthesiometer, den sphygmograaf, de schedelonderzoekingen en door electrische proeveu om de mate zijner gevoeligheid vast te stellen. De burger iu Zoeloe-land is soldaat van zijn kindsche jaren af tot zijn grijsheid toe. De koning der Zoeloe-kaffers bezit regimenten van knapen die ter naauwernood sterk genoeg zijn, een lans te dragen, en ook van grijsaards, die naauwelijk meer op hun beenen sti.an kunnen. Alles wat niet tot het schoone (Zoeloe) geslacht behoort, is soldaat van de wieg tot het graf. De krachtige mannen vormen de kern van het leger, dat op 40 a 50,000 man geschat wordt. Het is in 12 corpseu verdeeld, te zamen 33 regimeuteu vormende, waarvan er 18 bestaan uit getrouwde en 15 uit ongehuwde mannen. De regimenten dragen geen volgnommer, ze worden genoemd naar de bergen, rivieren en zoogdieren, vogels eu kruipende diereu van het land. Enkele regimeuleu hebben eeretitels bekomen, welke o. a. als volgt luiden De Baude- loozen, de Opbruisendtn, de Bedachtzamen, de Laud- rustbewaarders, enz. Eene beschrijving, van de verwoestingen der pest die zij in 1813 te Malta aanrichtte, is af grijselijk. Men meent dat de besmetting toen door huiden uit Alexandrië daar is overgebracht. Niemand mocht toen buiten komen. De rondventers die voedsel aan de huizen brachten, waren uitgezon derd zij zetten de mandjes voor de deuren neder en ontvingen het geld in flesschen azijn. Aan een aantal tot levenslange gevangenis veroordeelden werd volledige ontheffing van straf beloofd, als zij zich be lasten wilden met het begraven der dooden en het buiten de stad brengen en verbranden van besmette kleeren eu meubels. Het begraven ging als volgt De veroordeelden kwamen met lange haakstokken de kamer iD, sloegen de baken in de kleedereu van den overledene en sleepte hem zoo den trap af naar bui ten, waar zij hetu op eene kar wierpen en verroerden naar buiten de stad, waar de lijken in kalk begraven werden. Een aantal Turksche pestdokters werden toen ontboden, wier behandeling vereeuwigd is op een aan tal ruwe teekeningen, later als dankoffers voor de redding in verscheidene plattelandskerkjes geplaatst. Men ziet ze daarop de pestbuilen met een gloeienden ijzeren haak uittrekken. Hoe velen door die behande ling genezen werden is onbekend. De eersie daad der nieuwe Fransche regeeriug was het ontslaan en benoemen van hooge rechterlijke amb tenaren en legerkommacdanten. Allen die verdacht werden niet van goedeu wil jegens de republiek te zijn, kregen ontslag en werden vervangen dcor mannen van republikeinsche beginselen. De tweede daad was het indienen van een wet, ontslag verleenende aan de veroordeelden om de commune in 187L. Deze berg heeft echter een muis gebaard. Alleen aan hen die bij verstek veroordeeld zijn (dus vóór de veroordeeling uitgeweken waren) is ontslag van ver volging, en herkrijging van burgerschapsrechten toe gezegd. Al dadelijk vindt de uiterste linkerzijde in deze voordracht stof om de regeering te beschuldigen van verloochening barer begiuselen. Woensdag heeft de Keizer van Duitschlaud in persoon de zitting van den Rijksdag geopend. In de bij die gelegenheid uitgesproken troonrede een wein g uitvoeriger dan gewoonlijk troonreden zijn bracht de keizer, na de leden welkom le hebben geheeten, allereerst zijn dank aan het Opper wezen, voor de bescherming in gevaar en voor zijne genezing; verder aan den kroonprins voor zijne be windvoering, en eindelijk aan de leden voor den steun, dien zij den verbonden Regeeringen verschaft hadden, bij het tot stand brengen van eene wet tot breide ling der tegen de grondvesten van den Staat en de beschaving gerichte agitatie. Hij sprak daarbij de verwachting uit, ook in de toekomst op dien steun te mogeu rekenen, indien blijken mocht, dat de ge nezing der maatschappelijke kwalen nog onvoldoende is. De troonrede spreekt orer het ontwerp van wet, waarbij den leden van den Rijksdag strengere disciplinaire straffen kunnen worden opgelegd, bij het te buiten gaan van het reglement van orde. De Engelscheregeeriug zeudt hals over kop versterkin gen, ten bedrage van 7000 of 8000 man naar Afrika. Aan de regimenten te Chatham en Portsmouth wordt nauwelijks tijd gelaten om de ransels te pakken. Zeil klaar of niet de transportschepen moeten voort. In afwachting van nadere berichten, is men niet bezorgd voor Lord Chelmsford, die sterk genoeg is om in eene defensieve houding de Zoeloe's te kunnen afslaan. Wat men het meest 'ducht, is een mogelijke algemeene opstand van de Zoeloe's in Natal en van de Kaffer-stam men aan de grenzen. In den toestand te Liverpoul is nog geen verande- ring gekomen. De sjouwerlui blijven werk weigeren tegen 3 gulden per dag of 40 cent per uur en dit, terwijl er duizenden elders gaarne voor de helft van dit loon de banden uit de mouwen zouden steken. Daar de heereu sjouwers echter met een weekgeld van minstens f 18 uiet tevreden zijn, moet een van En- gelauds voornaamste havens gesloten blijven als ware zij geblokkeerd. De berichten omtrent de pest in Rusland waren heden ongunstiger. Talrijke uieuwe gevallen zijn voorgekomen. slagen een nieuw worden opgetrokken. Ho^^^_ den kan? Slechts dit antwoord is hierop te geveinl het Evangelie, dat volkerenen inenschen vernieuwt! de politiek zal niemand leven, maar bij het Bi des levens, dat zij bereiden noch uitdeelen kan. grijpt Engeland zijn roeping, dan zal het, thaai Cyprus gevestigd, nog iets meer doen dan de s<S wacht van den Islam ziju, en leener van den „zia man*. Het Oos en eu zijn toekomst. Da derde vrede in den Oosterschen oorlog is ge sloten ongeveer een jaar nadat de Turken deu strijd moesten opgeveu. De vrede van San Stefano werd door dien van Berlijn aangevuld, en deze laatste maakte weer een nieuwen vrede tusschen Rusland eu de Porte noodig. Hoe lang zal de laatste van kracht zijn Eén slechts weet het. Onder de belanghebbenden wordt zeker op een vreedzame ontwikkeling niet met veel grond gehoopt. Immers het gewichtigste, het Griek- sche vraagstuk is niet slechts olopgelost, maar wordt bedenkelijk, en de wijze waarop dat van Bulgarije is behandeld, is weinig moedgevend. De Bulgaren in Oost-Rumelië willen eenerzijds met hun Noordelijke broederen vereenigd zijn, en duchten anderzijds de wraak der Turken. Hun krachtige vertoogen aan de Europeesche commissiën heb ben niet gebaat. Thans trachten zij, tegen deu zin van Rusiaud, hun belangen in te brengen op de aanstaande vergadering van Bulgaren te Tirnova. Baat dit alles niet Jan zou weer het zwaard kunnen moeten beslissen, en men weet wat het //Gaat liet halen" in 'tOosten beduidt. In de Grieksche provinciën van wat nog Turkije heet zal het verlangen naar vereenigiug met Grieken land steeds sterker worden. De Porte toch is meer dau arm. Zij verliest nu behalve de schatting van Servië en Rumenië, nog de inkomsten van Bosuië, Bulgarije enz. Oost-Rumelië is ook, voorloopt ten halve, straks geheel verloreu. Haar blijft dan niets over dan uit Macedonië te persen wat er in mocht zijn, na den opstand en de troebelen der jongste maanden. De Europeesche staten, vooral Engeland, zullen na tuurlijk wel al het mogelijke doen om de rust in 't Oosteu te bewaren, maar een doorgerotte boomstam valt, spijt alle boschwaehters. 't Gewichtigst is Je vraagwat van Turkije zelf moet worden of het na verliezeu en geldelijke uit putting nog kan blijven bestaan, en zijn taak vervullen. Oppervlakkige beschouwers kunnen beweren, dat wel meer staten van zware wonden zijn hersteld en opge wekt tot nieuw leven. Maar men vergete niet dat de oorlog in Turkije geen oorzaak maar gevolg van het diep verval was. Het ondermijnd en vergane gebouw te stutten baat blijkbaar niet. Daar moet op betere grond De leeraar en de metselaar. {Uit de Hope.) Een leeraar ging omstreeks hei middaguur lang3 straat voorbij eenige metselaars, die hunne piJpeV rookten na het middagmaal, toen hij een liji hoorde zeggen z/lk zon ook wel dominé willen zijn, om niets fel doen te hebben dan rond le wandelen met een lange! zwarte jas, en een wandelstok in de hand te dragen, en dan veel geld te ontvangen." Van zelfs, er werd gelachen ten koste van den^ dominé, doch deze keerde zich dadelijk om, en zeide 1 //Zoo, dan zoudt gij wel dominé willen zijn Hoe! veel verdient gij per week J //Zeven en twintig shillings", was het antwoord, i //Wel" sprak de leeraar, hoewel ik maar een arm! man ben, 'k wil u zevtn en twintig shillings geven, indien gij zes dagen met mij wilt gaan om te zien' hoe het u bevalt." De metselaar trachtte terug te trekken, doch zijne kameraden zeide tot hem jrNeen, man gij hebt gezegd, gij zoudt wel dominé willen zijn nu moet gij met den dominé mee ook." Alzoo trok hij zijne jas aan en ging op 't pad met den leeraar, onder 't luid gelach van zijne kameraden. De dominé keerde zich dadelijk om naar een achterstraat, en zeide tot zijn medgezel dat ze een zieken man gingen bezoeken en dat ze zeer za^hljsa naar boven moesten gaan. z/Wat ziekte heeft deze man vroeg de metselaar. «De pokken", antwoordde de dominé. j Och, dan zoude ik liever hier buiten willen wach ten, Mijnheer" zei de man, „want ik heb ze zelf nog niet gehad en ik heb een vrouw en kinder^ om voor te zorgen." ,/Dat is juist mijn toestand", antwoordde de leeraar, „wantik heb ze nog niet gehad, en ik heb een vrouw en kinderen, die van mij afhankelijk zijn. Maar gij hebt beloofd om met mij te gaan, waar ik ga." De man van steenen begon het niet langer te bevallen, en na eene korte tusschenpooze vroeg lr^ „En waar gaat gij vervolgens heen De dominé zeide hem, dal zij een ander huis moesten bezoeken, waar de vader in zijn doodkisten het geheele huisgezin ziek lag aan de scharlakenkoorts, en ook moesten ze een huisgezin bezoeken waar de zenuwkoorts was en den volgenden dag zou er nog een langer omgang wezen. Dit bracht den metselaar aan den grond. „Mijnheer" zijde hij", laat inij, als 't u belieft, terug gaan naar mijn oude werk en ik zal nooit iets meer zeggen tegen de de djrainé's." Alzoo ging bij terug naar de steenen. Eii het is te hopen dat hij zijn woord gehouden en nooit den dominé weer beschimpt heeft als iemand," die niets te doen heeft dan rond te wandelen met eene lange, zwarte jas, eu veel geld te ontvangen." Graanmarkten enz Middelburg, 13 Februari. Met goeden aanvoer blee de tarwe in een doen, wintergerst 15 ets. honger, Wal chersehe witte boonenSO ets. hooger, bruine boonen 25 ets hooger. Nieuwe goede Walchcrsehe tarwe t' 8,75 a f9, rogge f 6,50. Wintergerst 1'7,15. Walehersehe zomergers f 6,25. Zeeuwscbe dito t' 5,90 algegeven geringe soorl bleef onverkocht. Walehersehe goede nieuwe witteboo nen f 12,50 met graagte betaald. Dito bruine boo nen f 12,25. Dito paardenboonen f 7,25. Dito groem kookerwten i' 9,75 besteed. Winterkoolzaad f 12,5( gepresenteerd. Boter per kilogram f 1,16 a f 1,20; eieren per 10 stuks f 4:50. Vlissingen, 14 Febr. Boter per kliogram f 1,25 h f 1.3C Eieren per 20 stuks f 1,35. Prijzen van effecten. Amsterdam, 13 Febr. 1879. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2*/a pet. 6313/ dito dito dito 3 761/] dito dito dito .4 „98 Loten stad Amsterdam 3 1043/, dito dito Rotterdam 3 1031/: Rusland Obligatiën 179S/1815 5 „95 Certific. Inscr. 5e serie 1S54 5 .547/ Dito dito 6e serie. 1855 5 75," Obligatiën dito ƒ1000 1864. 5 901 dito L. 100 1S725 ditoL. 100 18735 83 dito 1877 dito5 853/

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3