CIIRISTELIJR-HÏSTÖRÏSCIH BLIK. 40i>. Zaterdag' lo Februari. Is hieruit ook iets voor ons te leeren? Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen .Prijs per jIkï-e maanden francof 1,50 Enkele noniiners- 0,05 Uitgever P. Gr. WIJTMAN, te MIDDHLBTJRO. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1— regels I,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Het is nog slechts weinige dagen geleden, dat ons de namen werden medegedeeld van de leden der Tweede Kamer, die aan de beurt van aftreding zijn. Onder deze komen voor Zeeland voor de heeren mr. P. H. Saayraans Vader en jhr. J. L. de Jonge, zitting hebbende voor de kiesdistricten Goes en Middelburg. (De afge vaardigde van Zierikzee treedt eerstin 1881 af.) Indien we goed ingelicht zijn, zullen onze Goesche vrienden ditmaal voor een nieuwe keuze staan. De heer Saaymans Vader zoo werd ons gezegd wenscht zijn mandaat wegens hoogen leeftijd, niet vernieuwd te zien. In het kiesdistrict Middelburg staan onze tegenstanders mede voor een nieuwe keuze. Den aanstaanden zomer wacht ons dus in beide districten nieuwe strijd. De ongunstige uitslag, een vorig jaar in het district Goes bij onze pogingen geleden, kan geen maatstaf zijn om zuiver de stemming in dat district af te meten. Integendeel, indien een candidaat kan gevonden worden op wien allen, die de christelijk-kistorische beginselen toegedaan zijn, en de toepassing er van wenschen te bevorderen, kunnen stemmen, dan is de profetie niet gewaagd, dat het district Goes, ook in zijn tegenwoordigen vorm, niet een belijder der liberale beginselen ter Kamer zal zenden. Het district Middelburg heeft, in de vier jaren, die verloopen zijn sinds jhr. de Jonge geko zen werd, ook menige verandering ondergaan. Er is een stuk afgenomen,jen er zijn kiezers bijgeko men, de verschillende partijen trokken de lijnen scherper door, en onze tegenstanders zijn door den schok in 1875 werkzamer en waakzamer geworden. Maar dat bewijst immers nog niet, dat de strijd voor een vertegenwoordiger van onze beginselen in 's lands raadzaal ditmaal een hopelooze zijn zal Indien dat zoo ware, o, zeker, we zouden ook dan niet wenschen achter te blijven bij de stembus. HePis ons ongetwijfeld te doen om onzen candidaat gekozen te zien. Al onze arbeid en strijd is niet een spel, waarmee we het ons Voor een oogenblik druk maken, maar de waarachtige overtuiging, dat onze maatschappij op den doolweg is gebracht door der liberalen" streven. De treurige ge dachte dat ons vaderland in Godvergetenheid, ongeloof en losheid van zeden den weg opgaat, dien het arme Duitschland sinds lang bewan delt, legt ons de verplichting op, om, afgedacht van de uitkomst, al ware het ook dat wij alleen stonden, ook bij de stembus getuigenis van ons geloof te geven. In 's lands vertegenwoordiging, waar ook onze belangen worden besproken, waar zoo wel de zedelijke als de stoffelijke belangen der natie worden bepleit, een zetel te winnen of te behouden, kan ons geen onverschillige zaak zijn. Zullen we dit met - bedaardheid, en overleg, met kracht, maar ook met wijsheid doen? Dan hebben we iets (neen veel) van onze tegenstanders te leeren. In het kiesdistrict Goes organiseerden de liberalen eene centrale- liberale kies vereeniging. gelijk we reeds met een enkel woord hebben gemeld. Het doel der vereeniging zelve is: »in het hoofdkiesdistrict Goes de verkiezing te bevor deren van vertegenwoordigers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van wie met grond de toepassing der liberale beginselen wordt gewacht". Dit doel kan bevorderd worden we ge bruiken hier de woorden der Goesche Courant Door toetreding van allen, die de liberale beginselen zijn toegedaan en de toepassing ervan wenschen te bevorderen. In elke gemeente van het district moet zich de vereeniging vestigen, en niet beter zal voor zeker de band gesloten kunnen worden dan door het vestigen van afdeelingeu in den uitge- breidsten zin. Overal, waar tien leden zijn, kan zulk eene af deeling gevestigd worden. Wat den werkkring der afdeelingeu aangaat, zij zijn geheel vrij gelaten in het kiezen van haar bestuur en het regelen van hare huis houdelijke belangen. Wil zulk eene afdeeling hare bemoeiingen uitstrekken tot de verkiezingen voor Provinci ale Staten of Gemeenteraad, dit staat haar heel vrij, maar geschiedt dan buiten de algemeene vereeniging om. Voor het eigenlijke doel: het stellen van can- didaten voor de Tweede Kamer, vormen alle afdeelingen een geheel. Van elk afdelings bestuur wordt een lid voor het centraalbestuur gekozen. De verkiezing voor een eventueelen candidaat is zoo geregeld, dat zij alle mogelijke waar borgen oplevert om een te verkrygen, die door de meerderheid der liberalen wordt verlangd." Tot zoover de Goesche Courant, en nu onze vraag: Is een zoodanige organisatie voor ons on mogelijk? Kan Nederland en Oranje" te Mid delburg zoo iets niet tot stand brengen? Het zou haar mogelijk (zij is niet jong meer) voor versuffen bewaren. En de jeugdige vereeniging Nederland en Oranje" te Goes? Zou een ai beid als deze haar niet op eenmaal in dé uitgebreide en belangrijke Zeeuwsche distric doen wortelen Wij doen een beroep op alle mannen vai onze richting om handen aan 't werk te slaar Eendracht maakt macht, en nu is het tijd. Middelburg, 14 Februari 1879. Eenige voorstanders van het Christelijk Nation? schoolonderwijs hebben het plan gevormd om te iTTTëc! eene vereeniging op te richten, die zich ten doel stel om door het bewaren en verkoopen van scSieur papier, die scholen te steunen. Misschien is voor sommigen de herinnering nï overbodig, dat reeds voor geruimen tijd ds. Nonheb te Middelburg zich bereid verklaard heeft, oud papi< te verzamelen, en de opbrengst tot Christelijke doe! einden aan te wenden. Dat van die gelegenheid nc al druk gebruik gemaakt wordt, vernamen we reec menigmaal. Met de verplaatsing van het algemeen depot discipline van Naarden naar Vli.«*9iiig£££*ü^fl| men, ondanks overwonnen plaatselijke bezwaren, no; niet in het rechte spoor te zijn, althans aan de zo< noodige veianderingen der kazerne te Vlissinger waarvan voor 1 Mei a. s. ruim f4000 vertimmert moet worden, is tot nu toe nog geen hand geslagen Naar men wil, heeft de waarnemende Minister vai oorlog bezwaar gemaakt de begrooting goed te keuren het aan den nieuwen Minister overlatende, in dezer te beslissen. (N. R. C.) De heer mr. D* Van Eek, had gisteren dertig jarei lang onafgebroken zitting gel ad in de Tweede Kamer Vele bewijzen van vriendschap en waardeering zoowe van zijne mede-afgevaardigden als van de kiezers uit Zeeland zijn door hem ontvangt n. Een stoffelijk bewijs van erkentelijkheid van zijnf kiezers, dat nog niet gereed was, zal hem later aan geboden worden. Onder degenen, die hem hunne gelukwenschen kwa men aanbieden, bevond zich ook de heer Storm var 's-Gravesande, die mede gedurende die dertig jarer lid der Kamer is geweest. N; R. C. Q. N. verhaalt in de Nieuwe Rotterdamsche Com. rant van donderdag het bijna ongelooflijke feit, da een soldaat voor acht dagen in ijzeren boeien ii gesloten, omdat hij, als schildwacht op het Buitenho staande, de wacht niet in het geweer riep bij heJ voorbijrijden van een gesloten coupé, zonder eenig on> derscheidingsteeken, met een koesier niet in livere op den bok, in welk rijtuig de Koning in burgerklee ding gezeten was. De officier van. de wacht die op zijne kamer zat, heeft 8 dagen streng kamerarrest bekomen. De Middelburgsehe en Arnhemsche couranten reker n.en er vast op dat dezs mededeeling zal tegenge sproken wordeü. Wij niet. We hebben in de laatst* dagen gehoord dat de „zonen onzes volks'', zij di( „goed en bloed voor ons vaderland veil hebben' gecommandeerd werden om in Corty's paardenspel t< Middelburg te spelen. Met die wetenschap achtei wij het zeer wel mogelijk, dat een soldaat in boe« wordt gesloteD, omdat Jyfj niet gissen kon wie er ii een gesloten rijtuig zit5 0f dat een^ officier arres: krijgt, omdat hii} op een bovenkamer zittende, nie wist, wat er op straat gebeurde.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1