Itcrk, Üchaol en lending. m BERICHTEN. BUITEN LAN i>. De Pest in Rusland. 9-ofdbestuur van het Fonds, tot aanmoediging - s'uersteuning van den gcwapenden dienst in Nederlanden, heeft besloten, dat aan de verminkten rden strijd met Atjeh, over het jaar 1879, 150 pet. Ltfhooging van het bedrag hunner gewone gratificatie i worden uitgekeerd. -Die verhooging wordt gevonden, uit de renten van ptWKonings geschenk bij Zr. Ms. 25jarige regeering. m.» aaulal dezer verminkten bedraagt slechts 12. #In 't begijn van 1877, zoo schreef de heer Glin- '""terman, dezer dagen vormden eenige Christelijke 'v/rienden te Amsterdam het plan, voor de werkcii- dc standca» een rust- en outspanningsplaats te ope- vAnen; dit plan zal weldra zijn verwezenlijkt. Men stelt zich voor een gebouw op ie richten, v. met een groote zaal beneden, waar de werkman thee, koffie, licht bier en niet bedwelmende di;aukeu kan krijgen. 80 Personen kunnen ei plaats vinden en rooken is geoorloofd. Een kleiner kamer op dezelfde verdieping dient tot leesverlrek, en is van boeken en tijdschriften voorzien. De groote zaal zal eeu balkon aan den waterkant hebben. Op de eerste verdieping zal men een zaal hebben voor pl. m. 500 hoorders. Daann znllen lezingen vau godsdienstigen en gemengden aard 's avonds gehouden worden. Op de tweede verdieping zullen 2Q a 30 slaapvertrekken voor ongehuwde mannen worden iugericht en zal de woning van den direc teur zijn. Het „koffiehuis" zal niet alleen handelsonderneming zijn, maar ook Zendingsarbeid ton doel hebben. Groote raoeielykheden braoht de vraag, hoe dit laatste te verbinden met het koffiehuis en logeineuthooden, vooral wijl men geen aangrenzeud huis koopen kon. Immers reeds de grond heeft een aanzienlijke som gekost, en nog is voor bouw en meubelen minstens f60,OoQ noodig. Het comité trachtte dit bijeen te krijgen, door het verspuiden van gedrukte circulaires onder vrien- den vau den werkmanstand. Het kleine comité had 3' bijna i/5 van het benoodigde bijeengebracht, en in 't eeïst Yondt zij niet veel meêwerking, Men begreep 1 toen, dat de aangeboden aandeelen a f250, f 100 en alll 50 velen te groot waren. Thans zijn ook kleinere !;Ji verkrijgbaar. Hetgeen van de verdeeling in kleiner atukken volleekend werd is als gift te beschouwen. <s Het geheele noodige bedrag is er nog niet, maar toch zal men beginnen. Het plan. is vast- i/ gesteld, en de eerste paal zal denkelijk in 't begin h van Maart worden geslagen. Na de finanoieele uit til* komsten der koffiehuizen" in Engeland te hebben gezien, zegt de heer Glinderman, is mij duidelijk geworden, dat het goed is, het bedrijf niet met de CSpending to vereenigen. De vergaderzalen boven zullen f. (iaarom een afzonderlijken opgang hebben." Een behartigenswaardig woord zegt dc Londensche Standard naar aanleiding van het ongelooflijk zachte vonnis, (zieons no. 400) dat geveld is in zake de on trouwe dii-ecteiircJi der «City- of Gliiigowbauk. „Zulke beminnelijkheid is een. positieve fout in een rechter" zegt bet blad. //tiet is zijn eerste plicht om het publiek te beschermen eu zedelijke zwakte in een rechter is daarom even onvergeeflijk als lafhartig heid in een generaal. Vonnissen als dii zijn weinig anders dan reclitstreeksclie opwekkingen tot bedrog!" De oudste predikant der Ned. Herii. Kerk de heer I. Prins te Amsterdam, nog slechts korten tijd eme ritus, is op 93-jarigen leeftijd overleden. Donderdagavond traden in de Nieuwe kerk f;e Middelburg de predikanten Nouhebel, Rijnders en Roozemeijer op, om aan de gemeeule de stichting earner christelijke school voor on- en minvermogenden aan te bevelen,. De eerste spreker wees het op het verband, dat er bestaat tusschen school, maatschappij en kerk, eri toonde, door het voorbeeld van de oprichting eener christelijke school te Leiden, de mogelijkheid aan, van door sameuwerking het gewenschte doel te bereikeu, al schijnen de bezwaren ia het eerst onoverkomelijk. De tweede spreker betoogde de onmogelijkheid der scheiding Van onderwijs en opvoeding, van daar dat de onderwijzer der jeugd zijne overtuiging, welke dan ook, in zijn onderricht moet laten door schemeren. Het ideaal der staatsschool wordt in de werkelijkheid niets dan een koud realisme. Door den laatsten spreker werd de gemeente ge waarschuwd tegen het rerwaarloozen der opvoeding in den huiselijken kring. Eene christelijke school I is hoog noodig, opdat het kind, gewend aan eene v'iristelijke leiding te huis, ook een onderwijs out van- ge in deu zelfden geest. Op elk gebied moet Koning Jezus heerschen. Yooral d,aar aan armen de gelegenheid vaak ontbreekt, om zich aan de opvoeding hunner kinderen naar behooren te wijden, is het tot stand komen eener christelijke school voor on- en minvermogenden dub bel wenschelijk. De collecte bedroeg f130. Landbouw. Te Utrecht werd deze week eene voorbereidende vergadering gehouden, om uilvoering te geven aan het plan der Hollandsche maatschappij van landbouw tot net h -uden van eene internationale tentoonstel ling van paarden in 1879 of 1880. Eene commissie van 15 leden werd benoemd jm met het hoofdbestuur de voorloopige uitvoering van dat besluit op zich te nemen. Bij de koninklijke maatschappij „de Schelde" te Vlissingen is toezegging vau werk ontvangen, waardoor de werklieden, aan die inrichting verbonden, geruimen tijd bezig zullen kunnen worden gehouden. Te Grijpskerke zijn in 1878 39 kinderen gebo ren er. 31 personen oveileden, terwijl 8 huwelijken zijn gesloten. We-gens het uitbreiden der mazelen, is de school te 's Heer Arendskerke tijdelijk gesloten. Even zoo te Wilhelminadorp en Rilland. Sedert Maandag avoud werd: de persoon van J. de A. op Oud-Sat>binge (Wolfaartsdijk) vermist, zonder dat men evenwel nog het ergste vermoedde. In den volgenden morgen werd hij echter, bij opsporing, in den Schengepolder gevonden, maar levenloos, en in een toestand, welke tot het vermoeden van zelfmoord leidt. G. Ct.) Te Amsterdam is, een meel- en broodfabriek afgebrand, terwijl de bakkerij en de overige belendende gebouwen gespaard bleven. l)e boeken en de papieren zijn gired. De fabriek was verzekerd vcor 4'/= ton. Een zeer talrijke meuigte wachtte dinsdagavond ip en buiten die Port van Clevé (een kof fiehuis te Amsterdam) de ontbranding der elec- trische verlichting in de daartoe besterode cilinder vormige lantaarns af. Nadat in den aauvaug hier en daar eene hapering was ontdekt en kleine moeilijkheden i,n de practische toepassing waren ov;'erwonen, brandde het licht in zijp volle kracht, zoowel in. de zaal als daarbuiten, deu avond in deu dag herscheppende. Van de drie toestellen aan dan N. Z. Voorburgwal bleef een nagenoeg ongebruikt, zoodat daar twee gloeiende bollen haar stralen ver»preidden en inderdaad zooveel licht gaven dat de derde niet noodig was. Toen in de zaal beide lichten naar eisch brandden, ging een krachtig hoezee voor het nieuwe licht en voor de wakkere ondernemers der l'ort van Cleve op. Onder scheidene raadsleden, benevens de Burgemeester met de wetliouders Tromp. Üriesseu en, Van Ti,enlioven, namen met belangstelling de uitgebreide machinekamer, de toestellen en de werking van het licht in oogen- schouw. Tot 15 dezer zal het eiken avond branden. De dochter eener arme weduwe moest wegens ziekte tussehenfijds haar dienst verlaten had en eenige moeite om het haar toekomende loon te krij gen. De moeder sprak er een advocaat over, die bin,een weinige dagen de verschuldigde som wist te krijgen. Hiervan werd aan de arme vrouw f 7, ter hand gesteld, terwijl de advokaat het overige, zijude f 18,46 voor zijn bemoeiingen, behield. Bovendien moest de tegenpartij hem, boven het verschuldigde nog f 2,80 betalen. De bemoeiingen van den advocaat hadden bestaan in het aanhooreu van de bezwaren der weduwe, bet schrijven van écu brief en een briefkaart aan de tegenpartij, het ontvangen van het geld en het uitbetalen van de f 7. Dit feit wordt medegedeeld in de Prov. G.ron,. Courant. Een trein uit Keulen liep gisteren nacht in een glasblazerij. De bandbreuk, welke het onheil veroprzaakte, had, luidens door de lijninspectie ontvangen mededeeling, nog voor Porta plaats, maar eerst 100tal passen voorbij Porta geraakte de locomotief los. Ten gevolge hiervan werden de post-, bagage- en een, volgens andere berichten twee, personenwagens uit de rails geworpen en bijna geheel verbrijzeld. De postwagen vloog zelfs tot op het binnenplein der glasblazerij de.locomotief echter bekwam geen letsel. In de glasblazerij, moet de trein groote verwoestin gen hebben aangericht. Dooden ziju er intusschen niet fe betreurenwel een aantal meer of minder ernstige verwondingen, in het geheel acht. De trein conducteur werd zwaar, een secreteris bij de posterijen en twee andeïe postambtenaren werden licht gewond terwijl in een der berichten ook sprake is van een bagagemeester. De andere gekwetsten waren passagier». zers eenige, naar de bron te oordeeleu, juiste berich ten over het ontstaan en den stand der vreeselijke ziekte die Rusland teistert, De nieuwe staatkundige toestand in Frankrijk trau gisteren in. Gambetta aanvaarde bij de opening der Kamer het voorzittersambt met eene korte toespraak waarin hij dank betuigde voor zijne benoeming en constateerde, dat Frankrijk de republiek heeft gewild en dat, nu deze gered is, de vrede is gered. De af» gevaardigden hebben baar, even als de vrijheid, verzekerd. De nienw president Grévy had eene boodschap ingezonden. In die boodschap zegt Grévy, dat hij aan de groote wet van het parleraen'air régime oprechtelijk onderworpen is, eu nooit zich zal verzetten tegen den wil des volks, uitgesproken door de constitutioneele organen van het volk. Bij de ontwerpen, welke zij zal aanbieden, en Tij de behandeling van vraagstukken- door de leden van het Parlement te berde gebracht, zal de Regeering zich laten leiden door de behoeften en de wenschen van het land, door den geest van. vooruitgang en van verzoening. Zij zal bovenal haar aaudacht wijden aan de handhaving van rust, veilig heid en vértrouwen, gelijk door Frankrijk wel het vurigst wordt verlangd. Bij het leauitvoerleggen der wetten zal de Regeering toonen, dat zij doordrongen is van de gedachte, w-elke de wetten ingaf, zal zij liberaal en rechtvaardig jegeus. al lep zijn. Zij zal alle rechtmatige belangen beschermen; de rechten van den Staat zal zij vastbesloten verdedigen, eu groote belangstelling zal zij toonen in he; leger, welks eer en belangen het voorwerp zullen zijn van haar tee- derste zorgen. Zij zal rekening houden met verkre gen rechten en bewezen diensten, maar zij zal ook waken, dat de Republiek wordt gediend door ambte naren, die geen kwaad van haar spreken cn haar n iet vijandig gezind zijn. Zij zal voortgaan de goede be trekkingen van Frankrijk met de mogendheden t,e ontwikkelen en zal zoodoende tot den algemeenen vrede bijdragen. De Kamer juichte deze boodschap van Grévy toe, slechts, de rechterzijde bewaarde het zwijgen. Wij kunnen, slechts hopen dat de wijze van uitvoering overeenkomstig het programma zij. Dan zal Frankrijk althans v,ooreerst eeuige vastheid in zijn bestuur zien. Wij kunnen slechts hopen dat Frankrijk genezen vvorde van de revolutie koorts die dat rijke, energieke land uu eens in de armen der geestelijkheid en dan weder in de armen dercomuue-maamm voert. Zullen de beginselen waarvan ook deze regeering uitgaat haar niet te machtig worden Onder eene afzonderlijke rubriek vinden onze le Voor zoover na te gaan is heeft de ziekte zich het eerst te Wedljanka (nabij Moskou) vertoond. Of zij juist daar is ontstaan en welke plaatselijke omstandigheden haar aldaar kuunen hebben begunstigd, is nog niet be kend. De bewering dat eenige uit den oorlog teruggekeer de lro«pen, en een aantal lijken van typhuslijders, of, volgens eene a.idere lezing; van paarden die aan kwaden droes waren gestorven, in den omtrek der plaats te ondiep waren begraven, en dat in de nabijheid van dit terrein zich de eerste ziektegevallen hadden voor gedaan, is tot nog toe niet bevestigd. Daarentegen ontbreekt het niet aan mededeelingen, waaruit men kan opmaken dat hier geen sprake is van een zelfstandig eerste ontstaan der ziekte, maar van eene voortzetting eener langdurige reeks ziektegevallen, oorspronkelijk uit het noordwesten van Perzie. In het hoogland, hetwelk zich aldaar van den Ararat tot ten zuiden van het Schari-meer uitstrekt en ten noorden aan Russisch Kaukasië grenst, heeft de pest zich sedert 1863 bij herhaling, aanvankelijk iu geringen, later in toenemend sterker graad vertoond, gelijk ook bij afwisseling in het dal van den Beneden-Eufraat bij Bagdat heeft plaats gehad. Het drukke verkeer tusschen de Mohammedaansche secte der Sciiten in het genoemde hoogland en hare heiligdommen te Ker- bella eu Redschef aan deu Beneden-Eufraat, sohijnt op het herhaalde uitbreken der ziekte in die beide plaat sen steeds iuvloed te hebben gehad. Vermoedelijk wordt dit bevorderd door het feit dat birdie secte de afgestor venen in een zeker aautal tegelijk, per karavaan r.aar die plaatsen worden vervoerd om er te worden begraven, terwijl zoowel bij de voorloopige bewaring als bij het transport en de begrafenis de zorg voor openbare gezondheid op de ergelijkste wijze wordt verwaarloosd, Iu welke mate de ziekte gedurende de laatste tien jaren in het genoemde hoogland heeft geheersckt is onmogelijk na te gaan, doordien de bewoners uit vrees voor afsluiting het bestaan en de verspreiding der ziekte steeds trachten geheim te houden. Toen zij er in 1871 in ruime mate heerschte en er eene officiëele Commissie van vi#r geneeskundigen aan kwam, was deze piet in staat door te dringen tot de biunenlaudsche districten vanwaar de ziekte was uit gegaan, daar de omwonende stammen ben eenvoudig

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2