UilII 1ST 1 LI.JHISTORISCH BLAD. .V. 402, Zaterdag* 8 Februari. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drib maanden francof 1*50 Enkele nommers- 0,05 P. G. Uitgever YV IJ T M A IV, MIDDELBURO. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 7 Februari 1879. In de Woensdag namiddag gehouden zitting heeft de femeenteraiid v«in Middelburg zich eenparig vereenigd met de gewijzigde voorstellen^ van burge meester en wethouders tot reorganisatie van het gymnasium, overeenkomstig de jongste door de regee ring gestelde eischen. De kosten werden op f 17000 's jaars berekend. Van de regeering zal eene subsidie ten bedrage van de helft dier kosten gevraagd en vermoedelijk verkregen worden. In dit laatste geval zal de gewijzigde inrichting met den nieuwen cursus iu September a. s. een aanvang nemen. Burgemeester en Weihouders zullen ten spoedigste de noodige voor stellen indienen tot inrichting en verbouwing der lokalen. Tot de zeldzame besluiten door een ge meenteraad genomen behoort zeker wel dat tot intrekking van het besluit van 15 Januari jl., waarbij aan dr. H. A. De Jongh op zijn verzoek eer vol ontslag is verleend als gemeente-geneesheer. Die intrekking is geschied, omdat dr. De Jongh niet heeft Voldaan aan de door den raad gestelde en door hem aanvankelijk aangenomen voorwaarde, dat hij de stads- practijk zou blijveu waarnemen totdat eene andere reeds bestaande vacature van gemeente-geneesheer vervuld zou zijn. Negen van de 17 leden stemden vóór de intrekking van dit besluit, zoodat het reeds verleende eervol ontslag waardeloos is geworden. Voor steraden de heeren Tak, Damrae, van Hoek, Jeras, Dronkers, Snijders, van der Harst, de Wind en Fokker. De gemeente Vïisslngcn heeft opnieuw vergunning gekregen om voor 1879 verbruiksbelasting te heffen. De leden der centrale liberale kiesvereeniging te Goes vergaderden gisteren om de statuten rast 1e stellen. Zou een wenk voor onze kiezers, om vooral dit maal vroegtijdig met voorbereiding te beginnen, over bodig zijn? De ongesteldheid van den nieuwen ininis- stci* van oorlog bestaat daarin, dat hij het spits in den rug heeft en koorts. Op zesenveertig jarigen leeftijd komt men dit echter wel te boven. Intueschen is het geen aangenaam begin. De minister van Marine, die pas van het tijdelijk beheer van het Departement van Oorlog ontslagen werd, moest het weder aanvaarden, nog voor hij het had nedergelegd De indiening der definitieve begrooting van Oorlog zal waarschijnlijk door deze ongesteldheid weder wat langer achterwege blijven. Er rust geen zegen op Tot de leden der Tweede liamcr die dit jaar aan de beurt van aftredeu zijn, en die meer dan anderen onze geestverwanten en vertegenwoordigers zijn, be- hooren de heeren Jhr. M. M. van Asch van Wijck, A. baron Schimmelpenuinck van der Oye, O. baron van Wassenaer Cat wijck, jhr. J. L. de Jonge, en mr. P. H. Saaymans Vader, zitting hebbende voor de districten Amersfoort, Deventer, Leiden, Middelburg en Goes. Te Utrecht is tot lid der Provinciale Staten ge kozen mr. A. VV. van Beeck Calkoen, antirevolutio nair. Onlaugs werd mr. den Tex, burgemeester van Amsterdam, genoemd als aangewezen opvulger van den gouverneur-generaal van Nedcrlandsch- Indië, mr. van Lansberghe. Thans rerzekert men dat het lid der Tweede Kamer, de heer O. van Kees, vroeger als lid van den Raad van Indië aldaar bekend onder den naam van //koning Otto" de aangewezen man is. De sterfdag van Vondel heeft, voor zoover we uit de verschillende berichten opmaken kunnen slechts onder een zeer beperkt getal vereerders weerklank gevonden. Bij de herdenkingsrede van dr. Schaepman waren nauwelijks 200 peraoneu tegenwoordig, evenzoo was bij het hechten van een koperen krans aan het standbeeld de opkomst gering., in de straat naar dichters naam genoemd was een vlag te vinden, de schouwburg waarin een zijner stukken wdé Leeuwen dalers* werd ten tooneela geroerd, was niet druk bezocht. De oorzaak van dit verschijnsel is zeker voor een groot deel te zoeken in de onbekendheid van het grootste deel ouzes volks met zijn dichter-vorst, I maar toch ook wel in het feit door het Evangelisch Zondagsblad reeds genoemd, nl. dit, dat de Vondel- i vereeuiging een bij uitstek Roomscbe is gewordeD, sinds men in naam den dichter, inderdaad den Roomschen dichter vereert en de Ultramontaneu j spreken van ,/onzen Vondel.* Dr. Schaepman en prof. Alberdingk Thijm, twee j hoogst bekwame mannen, maar ook twee besliste I Ultrainontanen, wareu bijna de eenige tolken bij de herdenking, gelijk ook op het Letterkundig Congres te Kampen, waar tot deze viering besloten was, het over wicht der Roomschen onmiskenbaar was. Het meest genietbaar, hoewel weinig bezocht, was de Vondeltentoonstelling. Zij bestond nit handschriften, platen, portretten, schilderijen, bustes enz., van Von del, op Vondel betrekking hebbende, door Vondel bezongen, afkomstig van vrienden en tijdgenooten van Vondel. Als pendant van de prachtige buste van JSicolaas Tulp dour Quellines, heeft men kunnen bewon deren de niet minder fraaie van Vondel, door den- zelfden beeldhouwer. Dit laatste borstbeeld, het eigen dom van jhr. Huydecoper van Maarseveen, was nog maar door weinigen gezien daar het op geen tentoonstelling heeft geprijkt. De heeren Kneppelhout en professor de Vries tc Leiden zonden hun portret ten van Vondel, dour Filips de Koning; jhr. 0. Hartsen, mr. M. J. van Lennep en vele anderen voegden er hun afbeeldingen van den prins der dichters bij, dien men, dank zij de collectie de Vos en andere bezitters, op iederen leeftijd kau volgen. De Muider- kring was rijk vertegenwoordigd. Dichters, staatslieden, magistraten, geleerden, vorsten, Hooft, Brandt, Visscher. Tesselschade, rarlaeus, Vossius, de Groot, Hoogerbeets, Arminius, CJittenbogaert, Six, Bicker, de Graaf, Huy decoper, Joan de VViti, kortom al wie naam had in dat gulden tijdperk onzer historie kon men in Arti terugvinden. Samnël Hcudrik Serné. In den laten avond van 18 Jannari j.l. overleed te Zwolle op twee en vijftig jarigen leeftijd de trouwe Serné, de volhardende arbeider aan al wal in den volsien zin des woords waar, schoon en goed is. De vrees om te weinig te zeggen van hem, die in stilte met zooveel gaven woekerde, weerhield ons tot dusver van het mededeelen van eenige bijzonderheden uit zijn leven, dat voor het grootste deel aan het welzijn en het genot van anderen gewijd was. Ofschoon hij nooit echoolonderwijs genoot, was hij een gelukkig beoefenaar van verscheidene wete schap pen, en in den Bijbel, zijn eerste en voornaamste lees boek, was hij geheel te huis; zijne kennis der talen van de ons omringende volken stelde hem in staat tot het schrijven van een boek over de Christelijke Jongelings-Vereenigingen, dat Hesekiëls Mission an den Jiinglingen geheel in de schaduw stelt. Van de beste Fransche en Engelsche liederen bracht hij er verscheidene in onze taal over. Zijne dichterlijke gaven wareu steeds aan het christelijk lied gewijd. Ontegenzeggelijk hebben Jongelings-Vereeniging en Zondagschool de meeste vruchten van zijn arbeid ge plukt. Zes en twintig jaar, van hare oprichting af, was- hij de leidsman der Jongelings-Vereeniging in zijne woonplaats, en zijue zondagen waren, na het uit« gaan der YVaalsche Kerk, waarin hij het orgel bespeelde, geheel gewijd aan het onderricht van jeugd en joDge« lingschap in de kennis van het ééne noodige. Een stervend christen uit de heidenen beloofde eens, als de zendeling hem volgen zou, hem voor Gods troon te geleiden met de woorden dit is de man, die mij geleerd heeft wij gelooven dat Serné nu om« geven is van eene schare dergelijke getuigen. De Tweestemmige Christelijke Feestliederen en de daarbij beboerende Christelijke Liederen voor Zondag scholen, alsmede de liederenbundel Hosanna, dooj Serné verzameld en gearrangeerd, zullen nog lang gewaardeerd worden, en daarin niet het minst zijn eigen dichtwerken en compositiën. Vele jaren was Serné werkzaam op het handels- en kassiers-kantoor der firma Doijer 8c Kalff, daarna kwam hij aan 't hoofd van een kassiers en effecten kantoor, dat, na 't overlijden van den chef, zondei zijne hulp niet had kunnen voortgezet worden. Bij de vele werkzaamheden, aan zijn beroep en aan de leiding van vele //Christelijke Belangen* verbondeD, wist de odvermoeide arbeider, letterlijk in snipper uren, nog tijd te vinden tot het teekenen van've^ 5cheidene kaarten. Zijne kaart van Palestina wordt tot dusver alleeen door die van v. d. Velde ovei troffen. Zijne kaarten van Java en van den Oost- Iudischen archipel zijn de volledigste die bestaan j bij een zeer behagelijk voorkomen zijn zij eerderover- laden te noemen, dan dat men ze ook maar de minste onnauwkeurigheid zou kunnen verwijten. Zijue kaart der Kustlanden van de Middellandsche zee is zijn laatste arbeid, en slechts op dringend verzoek van der uitgever ondernomen. Een door hem vervaardigd kunstwerk getuigt van zijue grondige kennis van schip en tuig, eene kennis, te veel door Nederlanders verwaarloosd. Hoe groot echter zijne kennis was van de groot« werken des Scheppers, van het aardrijk en zijne for- matiën, van het hemelruim en het sterrenheïr, Serné wist het aardsche en het hemelsche elk op zijn waren prijs te schatten. Hij wist dat, waar profetieën, talen kennis te u.et gedaan worden, de liefde blijft, en zijne hartelijke liefde schitterde door alles heen. Het verwondert ons dan ook niet tc vernemeD, da 22 rijtuigen en eene groote schare zijn lijk volgden In zijn arbeid voor het heil der jongelingschap hat hij het voorrecht gesteund te worden door de predi kanten en leden van alle kerkgenootschappen, en zo< klonk ook bij de geopende groeve met ongeveinsd' waardeeriug de afscheidsgroet der predikanten Ver meer, Gispen en Daubanton. Zijne altoos welkome brieven vraren van het be gin tot het einde steeds even onberispelijk gesel reven helder, frisch, belangrijk, vol liefde, en zoo wai ook zijn leven. Zondagschoolkinderen zongen bij het graf het lied dat zij van hem leerden Ver boven 't prachtig sterrendak Daar is een heerlijk oord, Waar zaal'gen in hun blank gewaad God prijzen ongestoord. Het heilig, heilig is de Heerl* Weergalmt den hemel door. Maar hoor! ook veler kindren stem Vermengt zich met hun koor Zoo wij gelooven in Gods Zoon, Dan juichen we ook eens voor den trooD, Dan zien we elkander zalig weêi, En scheiden nimmer, nimmer meer. Zoo zij het, trouwe Serné, tot weerziens

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1