GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. Krcipl, alsmede Bede, Alpenherder en Morgenwande ling van F. Abt. Tot afwisseling werden voordrachten gehouden door de heeren Unger en Visser. Bij het einde sprak Graaf vaii Lijnden, Burgemeester van Koudekerké, hèii krachtig woord, waarna de vereenigiug aanhief Hij leve lang, wijzeEr lebe hoch Moge de bijval, die de"r. reenigiug ten deel viel, haar steeds op den goeden weg doen voortgaan. ierlt, ^citool en bending. De heer H. W. van Lindonk, predikant bij de Nedenfuitsclie' hefroriöde gemeeni'e te Ommeren, heeft voor het beroep naar Vlissiugen bedankt. Er zijn vele soorten van ijsvermaak. In sommi gen streken van Zeelaud houdt men liarndraverijeo met klompen op liet ijs. Dat 'heet een Volksvermaak. Te Schiedam plaatst men een wagenwiel op een in 't ijs geslagen paal. Het wiel wordt rondgedraaid nadat er eén touw aan bevestigd is, aan welks uiteinde eene slede is vastgemaakt. Bij sdetle wenteling van het rad, wordt de slede met verbazende vaart rondge slingerd. Donderdag w^rd weder dit kunststuk vertoond door de middelpuntvliedende kracht werd een twin tigjarig j angeling, die op dc slede zat, er uitgeworpen en bleef, met verbrijzelde hersenpan, dood op de plaats. Hel Vaderland bevatte in zijn noiumer vau Zater dag reeds het portret iu houtsnede van deu nieuw benoemden piesident der fransche Republiek Jules Grévy- Hij heefc zich blijkbaar goed gehouden in de laatste tien jaar is hij niets veranderd (Arh. Cour.) Als tegenhanger van het bericht, dat de Studenten-debatingclub te Delft het groenloopeu wenscht afgeschaft te zien, wordt uit Leiden gemeld, dat in de eerste vergadering der Debatingclub van het Leidmhe studeuteukorps prof. Buys insgelijks de wënschelijkheid dier afschaffing heeft verdedigd, doch dat zijn slellingen door de talrijk opgekomen studenten met groote meerderheid werden verworpen. In den gevel van een huis op de Leliegracht te Amsterdam, waar de bekende letterkundige Potgieter eene reeks van jareu heeft gewoond, is thans een ge denksteen geplaatst met het volgende opsolirift.E. J. Potgieter woonde is dit huis van 1 Mei 1855 tot zijn sterfdag op Februari 1875." Het publiek "heeft'toch merkwaardige eigenschap pen. De" groote prijs in de wereldtentoonstelling is gevallen op eén lot van een werkman Aubyiot. Deze is terstond de held van den d.tg geworden. De dag bladen déelen bijzonderheden uit zijn loven mede en het publiek leest ze met groote belangstelling. Maar het g.iat nog verder de straat, waarin hij woont, is van den ochtend tot den avond zwart van menschen om het huis te ziea waariu de winner van den grooten prijs woont. Het staat bijna gelijk met het verhaal omtrent de Amsterdammers, die samenschoolden aan den kant »an de gracht, waarin een meisje een kwartje lier vallen. In de stadskas \an Milaan is een half uiillioen frank gevonden, die daarin sedert 1S69 rente loos is gebleven, en het overschot is van een inschrij ving tot het verlee. en van hulp aan iu den oorlog gewonden Franschen eu Italianen. Gelukkige stad Milaan, hoe menige gemeente zal u benijden! Zondag ochtend werd in de gemeente Leirauiden bij een hooiberg gevonden een elfjarig meisje, paars van koude en gebrek, en aangetast door de mazelen. Dit kind was der. vorigen Donderdag door hare ont aarde moeder d'e deur uitgezoudeu om een dienst te gaan zoeken, wijl ze met bedelen niet genoeg thuis bracht. Gedurende al dien tijd heeft het kind onder den 'blooten hemel vertoefd. Pai'abel, voorstellende de vooruitgang van het militairismè in onze dagèu Een Oostenrijkseh Minister, den Minister van oorlog, is aan het woord Geachte Heeren, Napoleon I versloeg ons bij Ma rengo en Austerlitz, omdat het parlement de crediet- aanvragen voor het leger geweigerd had. Geschreeuw aan de linkerzijde Toentertijd bezaten wij geen parlement. De president. Ik verzoek u den spreker niet in de rede te vallen. De Minister van oorlog. Napeleon I beschikte in 1812 over niet minder dan 800,000 man en tóch werd hij geslagen. Hoe kunt gij verlangen, dat wij tegenwoordig met 800,000 man zullen overwinnen. 'Hackelberg. Daarom staan wij u thans een mil lioen toe. De Mi'isler van Oorlog. Ik verzoek u mijne heeren wel te willen opmerken, dat wij vier grenzen te ver dedigen hebben. Georges Khan had twee millioen strijders tot zijne beschikking. Y/alfrura. Ook ik sta u 2 millioen toe. Sturm (ironischj. De geesel Gods, Attila stond aan het hoofd van drié millioen man. De Minister van oorlog. Ik wilde juist uwe aan dacht op dit punt vestigen. Als Attila, vijftienhonderd jaren geleden, 'drie millioen man noodig had, hoeveel te meer dan heden Gijger. Verdere discussie is overbodig, bij accla matie staan wij u drie millioen toe. (Algemeene bij valsbetuigingen.) De Minister van oorlog. Ik dank u mijne heeren I Eeue zaak nog de chef mijner sectie bericht mij zoo juist, dat de Amerikaan Edison eene electrische mitrailleuse heeft uitgevonden, die in tien minuten tijds 3 millioen menschen onschadelijk kan maken. Neuwirth. Is nwe Excellentie van meening, dat vier^ïullioeu man voldoende zouden zijn De Minister van ojrlog- Als wij iu oorlog met Amerika gewikkeld worden, zulleu vier millioen vol- doènde ziju om den strijd een kwartier lang vol te houdeu. Maar wij moeten op alle gebeurtenissen zijn voorbereid, eii daarom dunkt het mij noodzakelijk de bevolking van geheel het Keizerrijk te wapenen. Baron Holg. Ik stel de vergadering het volgende ontwerp ter beoordeeling voor; „Alle vertegenwoor digers die heden in dtze Kamer ver eeuigd zijn zullen als vrijwill-gers voor den tijd ran 10 jaren dienst nemen bij het leger, ten einde aan de overige bevolking een goed voorbeeld te geven. (Het voorstel wordt bij acclamatie aangenomen en rele afgevaardigden begeven zich terstond naar de kazerne. Zieken aan boord hebbende, moet het schip i aanzegging quarantaine hóudem Ingeval er opl of bij de aankomst personen aan boord ziju overlJ moet dezelfde quarantaine toegepast werden, goederen der overledenen verbraiid en vervolg het schip gedesinfecteerd worden. Grévy, Gambetta, Dufaure, ziedaar het drietal dat de aandacht lot zich trekt. Aan eerstgenoemde, wijden we heden een afzonderlijk artikeltje. De belangstellende lezer kan daaruit weten, welk het verleden is ran Jen 70 jarigen grijs tard, wier. thans het hoogste staatsambt in zijn vaderland is opgedragen, en van wien men de beste verwachting heeft. Gambetta is zaterdag met 314 van de 405 stem men tot president der Kamer van Afgevaardigden gekozen, 't Kan verkeeren, was de spreuk van Brede- rode, en zoo ooit dan is deze wel toepasselijk op Gam bei ta. Wie zou in den woesteu, in blinde vaart voorthollenden dictator van 1870 den toekomstigen pre sident eeuer parlementaire vergadering hebben gezien P Wie ter wereld zou hem, die geen hinderpalen achtte, geen arbeid telde, geen tegenstand kon doen verflau wen, ooit de taak hebben toegewezen die hem thans wacht. Een taak die eervol is maar zich hoofdzakelijk bepaalt tot het geven van het woord en tot het openen eu sluiten eeuer vergadering Wie zou hebben kunnen deuken, dat hij wiens naam in '72 en '73 genoeg was oiu een storm in de Kamer ran Afgevaardigden te doen ontstaan thans baar voorzitter zijn zou. En toch Gambetta is president en zal don derdag den tioogen zetel innemen, waarschijnlijk om mede te deelen, dat Dufaure, president van den ministerraad, zijn ontslag wenscht. Dufaure is door zijn krachtige houding tegenover den afgetreden presi dent meer populair geworden dan ooit. Meu zou hem gaarne behouden, maar zijn hooge leeftijd uoopt hem, meent men, tot het nemen van ontslag. In Engeland is het bericht ontvangen, dat de oor log tegen de Zoeloe^ begonnen is. De directeuren der City of Glasgow'oauk zijn tot gevangenisstraf veroordeeldtwee tot 18 maanden, de vijf overige tol S m lauden. Waarschijnlijk 13 de wet in hare volle gestreugheid toegepast, maar de straf is zoo weinig iu overeenstemming mei het door de misdadigers gestichte kwaad eu met de veront waardiging, d )or hun schurkerij opgewekt, dat dit proces wel mede zal werken om een herziening te verkrijgen van de wet over baukroeten, waarop trou wens reeds djo'r de City vau Londen werd aauge- drongen. Betreffende de gevreesde ziekte in Rusland verne men we heden het volgende Op keizerlijk bevel zulleu vijf durpen, waar de pest uitgebroken is, verbiaud worden. Dit middel klinkt barbaarsclier dan liet werkelijk is, wijl de dorpen uit niets dan ellendige hutten bestaan. In Duilschland zijn bij keizerlijk bsluit de voorzorgsmaatregelen vast gesteld. De gez mdheids commissie voor de Schelde- afdeeliug heeft de volgende beschikkingen genomen Alle schepen, komende uit Russische havens der Zwarte zee en der zee van A/.of, zullen aan den zoo genaamde Doel bij Antwerpen van wege de gezond heids-pol itie worden gevisiteerd. Wanneer zij minder dan twintig dagen reis hebben, moeten zij de overige dagen quarantaine houden. Twintig of meer dagen hebbende, moet de kapitein een gezondheidspas kunnen overleggen, w «ariu geconstateerd wordt dat óp de plaats vau afvaart tijdens ziju vertrek, geen pest heerschte. Tevens moet blijken, dat de bemanning nog volledig is en er geen zieken aan boord zijn. Be nieuwbenoemde President Fransche republiek. Frinqois Paul Jules Grévy, de nieuw benoeu President der Fransche Republiek, werd den 15dl Augustus 1813 te Mont-Sous-Vaudrey (departemenl Jura) geboreu uit eenvoudige, doch welgestelde oudersï Hij studeerde te Parijs in de rechten, waar hi<tÉ 1837 voor het eertóè ;ds advocaat optrad, affzichl spoedig deed keni^H^&cen degelijk rechtsgeleerde eu een warm verd^y^MjÉ beschuldigden der radicale partij iu het beken^HHfe Barbes. Na de revolutie B^^ebruari 1848 benoemde hem Ledru Rollin, de toenmalige Minister van Biuuen- landsche Zaken en een det vijf leden van het voor- loopig bestuur, tot regeeringscommissaris in het Jura- departement. Grévy behoorde tot de weinige verte- geawoordïgers van de voorloopige regeeriDg, die door omzichtigheid, gematigdheid en vastheid van karakter de Republiek geacht maakten. Bijna eenstemmig! benoemde men hem dan ook tot afgevaardigde naar de Constituante, waar hij een der degelijkste en kalmste woordvoerders der democratische partij was. Zijn helder oordeel en doorziekt deed hem toen reeds de mogelijkheid voorzien van den coup d'état van 2 December. Hij voorzag de gevaren der ver kiezing van een president der Republiek door het algemeen stemrecht en trachtte die te voorkomen, door op het artikel, voorgesteld door de Constitutie en luidende „het Fransche volk vertrouwt het uit voerend bewind toe aan een President, die bij eene algemeene verkiezing voor den tijd van vier jaren met meerderheid van stemmen wordt benoemd^ het amendement voor te stellen „De vergadering geeft het uitvoerend bewind aan een burger, die den titel draagt van president van den Ministerraad. Die president wordt met meerderheid van stemmen door de vergadering gekozen. De president van den ministerraad wordt benoamd voor een onbepaalden tijd en kan altijd worden ontslagen." Niettegenstaande Grévy zijn voorstel met zijne gewone duidelijkheid uiteenzette, werd het verworpen met 643 tegen 158 stemmen. Steeds onwrikbaar trouw aan zijne beginselen, ver zette Grévy zich met kracht tegen den coup d'état van 2 December, waardoor Napoleon III op den troon kwam, en behoorde dan ook onder aïïreïïMM die toen gevaugeu genomen werden hoewel hij koB| daarna weer iu vrijheid gesteld werd. Grévy trok zich toen uit het staatkundige leven terug en hield zich uitsluitend bezig met zijn beriep, tót hij in 1868 nogmaals met groote meerderheid gekozen werd tot afgevaardigde van h,et Jura-depar- tement, terwijl hij ook het volgende jaar zitting kreeg ia bet Wetgevend Lichaam. Bij de verkiezing van 8 Februari 1871 werd hij door drie districten, Parijs, Rhone, en Jura, als cau- didaat gesteld hij nam toen de caudidatuur van het Jura-departement weer aan, en werd toen gekozen tot president van de zoogenaamde vergadering van Bordeaux, welke post hij bekleedde tot April 1873, toen hij haar wegens beleedigingen, hem door de rechterzijde aangedaan, neerlegde. Nogmaals zonden de kiezers van hetzelfde dcarle- meat hein den 20eu Februari 1S76 als hun afgevaar digde en den 13en Maart daaraanvolgende werd hij met 462 tegen 6 stemmen benoemd tot president der kamer, welke plaats hij vervulde tot 30 Januari van dit jaar, toen hij tot de hoogste waardigheid iu den Staat benoemd werd. CORRESPONDENTIE Het stukje van D kan niet geplaatst worden, daar verandering ouraogelijk is. i'rij/.ea van effecten. Amsterdam, 1 Febr. 1879. tfederl. Certific. Werkelijke schuld. 2>/2 pet. dito dito dito .3 dito dito dito 4 Loten stad Amsterdam 3 dito dito Rotterdam 3 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 Certific. laser. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. 1855 5 Obligatiën 1 ito f 10U0 1864. 5 dito L. 100 18725 dito L 100 18735 dito 1S77 dito5 dito leening 186769. 4 Loten 1861 5 Lóten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr. Slaatsch, 5 76 97i«/u 104'/s 1033/4 94*/* 547* 75»/." 9"7* S27, 82'7,V sH. 72'/, 132"/. 138»/, 114'/. A

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3