BERlCil TEN. HANDELSBERICHTEN. schikte dagen en uren, door moderne predikanten worden geleid." Dir is in hoofdzaak de iuhoud van het groote stuk van Os. Koch. Reeds toen uit het vorig nummer van De Hervor ming bleek, dat wij over onze „onware voor stelling" der zaak eene terechtwijzing zouden krijgen, henben wij het oordeel van verscheidene kerkeraadsleden ingeroepen, die verklaarden ons bericht geheel overeenkomstig de waarheid--te- vinden. Wij- hebben geen klad geworpen op onze moderne stad- genooten, maar Os. Koek zelf heeft, zooals alle ker keraadsleden op twee of drie na gezegd hebben, zijne geestverwanten een slag in 't aangezicht gegeven. Als een predikant erkent zijn tijd beter te kunnen gebruikeü, dan met het vervullen eener van ouds bestaande spreekbeurt, dan is dat een bewijs van diepge-.laalde belangstelling in zijne prediking. De gesc liedenis van de weekbeurt, zooals Ds. Koch die verhaalt, is ook niet juist, althans niet volledig, om niet te zeggen scheef voorgesteld. Vroeger werd de heele Bijbel roudgepreekt. Elke predikant had twee achtereenvolgende dinsdagen voor éetf" hoofdstuk. Al zijne ambtgenooteu, die dan natuur lijk nergens anders moesten prediken, kwamen bij hem ter kerk, om scherp toe te luisteren. Zoo hielden zij toezicht op elkanders leer. Na kerktijd kwamen zij allen, en ook wel predikanteu van andere genoot schappen als gasten, ten huize van den spreker bijeen, en de pas gehoorde preek was het onderwerp van gesprek en becordeeliug. Teen nu de moderne predi kanten de meerderheid kregen, werden de dinsdag- avondbearieu gelegenheden tot bijbelbestrijding, de bloemlezing werd eene doornenlezing, en het dorainés- kransje een strijdperk, ten slotte slejhts nu en dan door de orthoduxe predikanten bezocht, om er met hun protest tegen den muur te loopen. In de tijden toen de N. H. Gemeente te Middelburg van de zes of zes en predikanten er maar een of twee orthodoxe had, is het meest belangstellend deel dier gemeente de weekbeurten ontwend, menigeen leerde vergeten er het kerkbriefje op na te zien; 't was toch zoo dikwijls mis. Doordat gaandeweg drie orthodoxe predikanten elk eene ma indelijksche bijbellezing zijn gaan houden op de genoemde zaal, wordt zeker het gemis aan de vroegere wekelijksche schriftverklaring vergoed, maar toch wordt nog de weekbeurt door vele orthodoxen gewaardeerd, en kan de opkomst bij de geloovige leeraars op diasdagavond nog wel de vergelijking doorstaan met die bij moderne predikers op zondag. Intusschen zij opgemerkt dat de zaal hoofdzakelijk is gebouwd, omdat de vrijzinnige kerkvoogden de kerk niet wilden afstaan aan Ds. Nonhebei, tot het houden van bidstonden voor de Nedeilaudsche (Nieuwe Rot- terdam?che) Zendings-Vereeniging. In hoevi r de oorspronkelijke bedoeling der week beurt bewaard blijft in de, blijkens de advertentiën niet dikwijls wederkeerende, volksvoordrachten van „Evangelische Vo'orüitgang", kunnen wij niet beoor- deelen. Wij kunnen de persoonlijke redenen, door Ds. Koch voor zijn besluit en verzoek aangevoerd, Z'-er goed begrijpen. Hij kan veel meer voor zijn part ij belang doen, door aankomende onderwijzers der staatsschool in de moderne leer te onderwijzer, dan door le prediken voor „een klein aantal goede vrienden;* en over het algemeen prediken moderne leeraars toch niet gaarne uit den Bijbel, dit ziet men genoeg aan de onder werpen, welke zij, volgens De Hervorming, op volks voorlezingen en in de Vrije Gemeente behandelen. En nu de „onwaarheid" dat de moderne rich'ing te Middelburg achteruitgaat. In weinige jaren is de kerkeraad, vroeger geheel liberaal of modern, geheel in orthodoxe handen ge komen. Onlangs waren er in eene godsdienstoefening, behalve de weezen, twee „zitting" hebbei de ouderlin gen en drie huisgenooten van den predikant, slechts drie hoorders opgekomen. Niet het modernisme maar de onverschilligheid wint veld, want de onverschilligen mogen wij, volgens den feest redenaar van den jongsten Pruiesiantendag, niet rekenen onder de modernen, die nog een gods dienst hebben. Zeer voorzichtig drukt Ds. Koch zich dan ook uit, als hij zegt, dal het bijwonen der godsdienstoefeningen, door modernen geleid, toeneemt, als die op geschikte dagen en ureu worden gehouden. Dat geschikte hangt zeker veel van deu stand van barometer én thermometer af. Misschien hebben de voorstellingen in 't paardenspel op zaterdag- en zondagavond ook wel invloed op het bezoek der zondagmorgen- en avondgodsdienstoefenin gen. Overigens wijzen de collecten bet uit, hoe het met de opkomst der modernen staat. Onlangs hebben wij er eene vermeld, die negen cent boven nul stond, 't Gebeurt niet zelden dat de- diaken, als hij weg bleef, hoogere boete zou moeten betalen dan het be drag der ingezamelde som. 0 ïh U IÉ i\ uf iij Ondanks het ongunstige weder van heden had toch de hardrijderij op schaatsen op een afgesloten gedeelte der vest plaats. Een schoorsteenbrand bij een bewoners van de Langen Delft lokte tal van tneuschen daarheen zoo besleedden dezen middag sommigen hun tijd aan het ijs en sommigen aan het vuur. - Tc Meliskerke is 11. Zaterdag aangifte gedaan van mazelen, dit is het eerste geval aldaar. Te Koudekerke zijn de mazelen aan het afnemen, terwijl te Biggekerko nog dagelijks n'euwe gevallen zich voordoen. Een gedicht uitmuntend door vorm en schoon van gedachte, schreef de heer ten Kate bij den dood van Prins Hendrik. In .Meinoriam, zooals hij het beti telde, is in druk verschenen bij den heer JL). J3. Cen ten le Amsterdam. Het 32s'e Nedcrlandscke landhuishoudkundig oongres zal in de maand Juni e. k. te 's Bosch worden gehouden. De Nederlandsch-Amerikaansche stoomvaartmaat schappij wil 1 millioen tegen 5 pet. lemen. Een Amsterdammer kon de bekoring die daar ligt in een lintje en een kruisje op de borst niet weerstaan. Hij sierde zichzelf, met de Aijeh-medaille, j Om hem vour al te groote zelfvoldaanheid te be waren stopte de politie hem wegens deze zaak een proces-verbaal in de hand. De door Nederland op de wereldtentoonstelling te Parijs tentoongestelde groepen in naiionale klee derdrachten zijn thans geplaatst in het Nederlaudsche museum voor geschiedenis en kunst in den Haag. Voor hen die er van houden dagelijks de ad vertentiën in da courant na te lezen, waarbij wordt keunis gegeven van geboorten, sterfgevallen, en huwe lijken, was het zeker niet onwelkom, dat er enkelen waren, die trachtten eenige afwisseling in die eento- niga lectuur te brengen. Het is toch niet zeer aange- naam zoo tallooze malen achtereen te lezen „bevallen I van een zoon", „bevallen van eeu dochter, enz-", in j welke lange lijst slechts bij uitzondering twee zoons j of twee dochters eenige meerdere belangstelling welen j op te wekken. Boveimien het vrerdt ook onderwetsch j het moet zoo lang niet duren. Eu het was i.iet con sequent ook Men schrijft immers O.erleden den zooveelsten Jan. Piet of Klaas. Ergo moest het voortaan ook zijn Geboren den zooveelsten Jantje, Pietje of Klaasje. Toen eenmaal de eerste schrede was gedaan, was het natuurlijk te verwachten, dat meer verbeteringen in de wijze van ad verteeren niet meer zouden uitblijven. En dat deze verwachting niet ongegrond was, blijkt uit eene advertentie ia het UtrechtsCh j Dagblad van vrijdag, waarbij een zilveren kuwelijks- 1 fee3t wordt bekend gemaakt als volgt Getrouwd H. L. E. en S. E. C. de II Utrecht, 25 Januari 1S5-1. De burgemeester van Amsterdam heeft de lief dadigheid der ingezetenen ingeroepen voor eene buitengewoue gift aan de armen bij de heerscbende koude en den stilstand der scheef vaart. De ontzet.énde koude, welke in de laatste week van December in het noordeu der Veret n'igde stalen heerschte, heeft ecu zeldzaam natuurwonder gescha pen, namelijk een zestig voet dikke ijsbrug over de Niagara. Deze brug ontstond den 29 December, nadat reeds eenige dagen lang groote massa's ijs en sneeuw over den val waren meegesleept. Om 8 uur des morgens van den 29 December, 't was Zondag, zetten zich de kolossale schotsen, die uit de meren worden aangevoerd, onder de hangende brug vast, zoodat het watervlak door een plat ijsdek scheen te zullen worden over brugd. Plotseling echter brak de ijsdain onder don derend gekraak in duizend stukken. Om 10 uur geraakte het uieuvve ijs weder vast. Dit bjod tot 2 uur 's middags weerstand aan den machtigen stroom der watermassa, die, iedereen weet het, hier zulk ontzettende kracht vertegenwoordig. De strijd van den woedenden stroom inet de ont zaggelijke eti steeds aangroeiende ijsblokken was reusachtig, en ging gepaard met een donderend ge weld, dat tot op verreu afstand vernomen werd. De stroom was niet in staat den steeds hechter wordenden dam mee te sleepen of er doorheen te breken. Toch moest hij zich een baan maken. Nu werd de ijsvloer opgelicht eu ontstond er een ontzag wekkende boog de Niagara stroomde er onder dour om zich een weg naar de diepte te banen. De reuzen brug staat nu, door sueeuw en vorst voortdurend in aeehiheid winnende, 60 voet dik en een mijl lang, alsof zij voor eeuwige tijden gegrond vest was; zij reikt van Point Lookout op den Arae- rikaanschen oever tot bij de spoorwegbrug op den tegeiiovergesteldën oever. Twee Evangelisten hebben een zending maakt in het departement Var, in het Zuid-Oosl Frankrijk gelegen. Hnn arbeid is tot heden -1 gezegend geweest. Op allerlei plaatsen hetl bijeenkomsten gehouden. In anderhalve maant! den zij dertig vergaderingen, gemiddeld met 190 hoorders, allen Katholiek. Te olies wareal verschillende avonden, na elkander meer da] hoorders bijeen, waarouder 150 vrouwen. Een teur, die deze beide evangelisten vergezelde, ver! in deze plaats alleen meer dan 97 Nieuwe TestameT God doet groote dingen in Frankrijk, en dil^ verblijden wij ons. Niet zoozeer in het liberalismt!^ zoodanig. Dat heeft zijn vreeselijke klippen, watl het strandt, indien het niet door geloof wordt zield en geleid. „Daar is protestantisme i" de lucll zeide onlangs een parijsche ouvrier en daarover i heugen wij ons. Een protestantisme, dat protest! legen alle menscheiijk gezag, uilgenomen tegen van zijn eigen I k, is het verderfelijkste 1 er gevonden kan worden. Maar een protestautisi dat zicb onderwerpt, aan het gezag van Gods Wo<. en tot ooi moedig geloof brengt, is een zegen de natiën. BUITHN LAN De vreeselijke pestziekten die de bevolking i gebied van den VVolga (Rusland) zoo zeer teistert,; in de laatste dagen, ook door de felle koude, men meent, eenigszins tut staan gekomen. De reg ringen der verschillende lauden zijn echter in d( zaak niet gerusl. Men meent dat Rusland met k& nelijke bedoeling de waarheid verborgen houdt, hoe ijverig ook de correspondenten der groote blaq zijn mogen, tot een onderzoek op het tooueel ellende zelf wagen ze zich toch niet. In hei Ooste, rijksche huis van .Afgevaardigden is de regeeri gevraagd of zij niet voornemens is eenige voorzorg maatregelen tegen de besmetting op de grenzen nemen. De regiering antwoordde, dit zij in oud* handeling is met de Russische en Pruisische rey ringen om in overleg met elkander iets t3 doen het gevreesde gevaar te weren. Het ministerie Dafaure in Frankrijk is begonq uitvoering le geven aan gedane beloften. Een w(fc ontwerp is ingediend waarbij verplicht lager onder* wordt ingevoerd. Zij die in gebreke blijven hut kinderen onderwijs !e doen geven, zullen met ver van politieke rechten gestraft worden. Men verwacht nu zeer spoedig de bekendmaking van het vervangen vin generaals en militaire •hfuj hebbers. Met het tractaat tusschen Rusland en Turkije het nu zoo ver, dat 35 dagen gesteld zijn als terroi die- mag verloopen na de ondorteekeuing van 1 tractaat, eer de Russische troepen het Turkse gebied moeten verlaten. Wisten we nu slechts wai neer het tractaat zal onderteekend worden. Prijzen van effecten. Amsterdam, 24 Jan. 1879. üp.derl. Certiüc. Werkelijke schuld. 2y« pet. 63 dito dito dito 3 75 dito dito dito 4 97 Loten stad Amsterdam 3 101 dito dito ttotterdam 3 l'u ttusiand Obligatiën 179S/1S15 5 1 Certific. Inscr. 5e serie 1S54 5 5i Dito dito 6e serie. 1855 5 71 Obligatiën lito 1000 1864. 5 9( dito L. 100 1872 5 81 dito L. 100 1873 5 S3 5 81 dito leening 186769 4 72 Loten 1864 5 13.' 5 133 Aand. Spoorw. Gr. Slaatsch. 5 lil Oblig. dito u/2 Si Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltiséhe spoorweg 3 41 dito dito Jelez Orel 5 8' Oblig. spoorweg Poti-Tiilis. 5 8; dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Oharkow Azow. 5 s: Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 5 dito dito Weenen. 5 Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli. 5 5 dito dito Febr./Aug. 5 - dito dito April/Opt. 5 a dito in papier Mei/Nov. 5 5 Italië. Oblig. Z.-ital. spoorweg. - 3 4 Spanje. Obligatiën Buiten! 1 1 dito Binnenlandsche 1 A

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3