(illRISTELIJK-QISTORISGH BLAD, „V. Saterdag 23 Januari. i a - 11 1 11 Verschijnt el ken Maandag, Woensdag en Vrijdag-I v o\o ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Vijs per drie maanden francof 1,50 j énkele noraraers,- 0,05 Uitgever G. W IJ T M A N, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 11 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 24 Januari 1879. Terwijl wij dit schrijven wordt langs onze Nedcr- landsche spoorlijnen een kostbare last vervoerd, met bestemming naar de plaats, waar Nederland in eere bewaart, hetgeen het stoffelijks heeft overgehouden van de leden van zijn vorsten- en heldengeslacht, die door God uit hunnen aardschen werkkring zijn opge roepen. Terwijl dit blad in handen komt, richten zich in Nederland en in omliggende landen aller blikken naar die bewaarplaats in het oude Delft groot is het getal der duizenden, die zich daarheen spoeden, om getuigen te zijn van de indrukwekkende plechtigheden, verhouden aan het bijzetten vau den .geliefden d ode bij de overblijfselen zijner doorluchtige voorvaderen. Kille pracht, tentoongespreid in duizenderlei afwis seling van zwart en zilver, moge getuigen van den vouw, in millioenen warme harten gevoeld door ter halver stok uitgestoken vlaggen moge hulde gebracht worden aan de nagedachtenis van onzen vorstelijken zeeman,toch zal Nederland moeielijk de Luxembur gers kunnen overtreffen in huldeblijken, bewezen aan het stoffelijk overschot van den landvoogd, dien zij van zoo nabij in al zijue vorstelijke en huiselijke bemi[menswaardigheden leerdeü waardtereu. Allen, die Prins Hendrik leerden kennen, had den hem lief, en meer dan eenig ander lid onzer vorstelijke familie, stelde hij het volk in de gelegenheid tot de zoozeer gewenschte kennismaking. Geen waardigheden en hofgebruiken waren voor hem beletselen, om de man des volks te zijn; en zijn persoonlijk afdalen tot het volk, zijn persoonlijk deel nemen aan handels- en nijverheids-ondernemingen was geen beletsel voor hem, on in vorstelijken glans boven allen uit te bliiikeu, evenmin als zijne han - dels uiderneming, zijn winkel aan het Suez-kanaal, een beletsel was, om hem door het huwelijk te doen opnemfii onder de leden der voornaamste vorsten- familie. die van alle Europeesche vorstenfamiliën, het meest aan hofgebruiken gehecht is. Wij behoeven echter niet te blijven opzien tot die prachtige uiterlijke teekeuen van rouw, niet te blijven uitweiden over de aardsche deugden van den overle den vorst, niet te blijven staren op den door zooveel marmer gedekten, door zooveel herinneringen gekroou - den grafkelder, want Zelfs de zee zal hare dooden geven, Als de Levensvorst hen wekt, Die, wanhopig kampend om hun leven, Door de golven zijn bedekt, - Wie geen liefdeband het doodskleed spreidde, Wie geen vriend ten grave begeleidde; en daarom zien wij over dood en graf onzen prins na, die aan deze zijde eene treurende weduwe, twee treurende familiën, een treurend volk, een gezegenden naaiu en vele schatten acbterliel, maar ook kennis had aan hetgeen alleen waarde heeft, als alle dooden, neen, alle herlevenden gelijk slaan, en de niet gelijkstaande talenten worden gewogen. Wij weten niet wat in de binnenkamer, wat in den vorstelijken familiekring werd gebeden en gespro- k n, maar er zijn redenen om te geloove.", dat voor den troon zijns Gods, en voor den troon zijns broe ders, Prins Hendrik niet zelden de dierbaarste be langen van het Nederlaudsche volk warm heeft bepleit. Maar al te dikwijls verspert aardsche grootheid den weg tot hemelsche heerlijkheid, toch hebben wij cle hope, dat, God aan Prins Hendrik de genade heeft verleend, die voor alle vorsten en voor alle onderdanen het ééne noodige is. Van ganscher harte stemmen wij in met dr. Brons veld, als hij zegt Mijn volk, pleng tranen op het lijk bes Edelen eu l'raven, Die u bemind heeft en gediend Met al zijn kracht en gaven. Leg bloemen op dat dierbaar lijk, Breng leliën en rozen Want reine zin en trouwe min Was 't deel, door hem verkozen. En leg den Bijbel op zijn hart, En vouw zijn handen samen Want op des Heei-en heilig" Woord Sprak hij ootmoedig Amen. En dek hem toe met Neerlands vlag, Met de oude, trouwe kleuren Den band. die Prins en vlag verbond Mig ook de dood niet scheuren. Draag zoo hem henen naar het graf, Te vroeg voor hem ontsloten En vaak nog worde daar een traan Van rouw en dank vergoten. In den Haag is bij gelegenheid van de begrafenis van Prins Elesidrik de geheele koninklijke familie, uitgezonderd de Prius van Oranje, aangekomen. Ook een groot aantal veriegenwoo.digers van buitenlandsche hoven zijn aangekomen, die namens hunne vorsteu de begrafenis-plechtigheid zullen bij wonen. Luxemburg bereidde Woensdag zijnen land voogd een zeer pleehtigeu uitvaart. Niet alleen in de straten, door wolke de stoet trek ken moest, maar aan ieder huis waren zinnebeelden van rouw aangebracht met naamcijfer en witte bloe men; in de hoofdsiraat zijn dwars over den weg reusachtige met zwart en wit omze'te vanen en ver sieringen aangebracht. De balkons en andere voor uitspringende gedeelten der huizen zijn met zwarte kleeden behangen. In het paleis in de stad zijn alle vensters bedekt, zwart met goud, en overal met het naamcijfer H. Deze droevige versiering mankt een diepen indruk bewoog zich niet een groote menigte langs de straten, men zou de s ad voor een reusachtige rouwkapel houden. Ook het groote raadhuis is aan alle zijden van boven tot beneden in rouwkleureu gehuld, op de groote Markt ver. ijst een kollossale katafalk met de kroon van den stadhouder des groothertogs, een waar kunststuk dat in eeu uur tijds is verrezen. Aan de hoeken der straten ziet men groote masten met in het zwart gehulde, vlaggen. De stemming der bevolking is geheel overeenkom stig den toestand. Stil en ernstig beweegt de menigte zich op den weg naar Walferdauge en de grenspalen der stad, om den stoet te begeleiden men hoorf anders spreken dan van Prins Hendrik den Goee Hoe verder men door de stad wandelt, hoe d, de indruk wordt van de algemeene deelneming, verscheidene gruote huizen leest men op zwart j of fluweel het opschrift Honneur au Prince Hi aan een ziet men tien kransen van milten eu rozen oin de beeltenis van den Prins. De lantj zijn alle met zwart omgeven, de winkels zijn ge? of van boven tot beneden in rouw. l)e deelneming is nog oneindig grooter d; Parijs bij de uitvaart van Thiers. Uit alle de des lands stroomen belangstellenden toe. Opmerl is het, dat men, ook bij het verkoopen...v/y progamma's der pleehtigheid op straat, geen geschi zelfs geen luid gesprek hoort. Daar komt langs den weg uit Walferdan» lijkwagen, met zes paarden bespannen en gedekt het zwarte, met zilver omzette, kleed. De hofbean volgen met het dienstpersoneel, mannen eu vroii Aan de grenspaal van de stad wordt de wagei gewacht door wellicht 10,000 personen, waart van deputatien en burgerlijke eu militaire autorili en 30 muziekkorpsen. Ook hier werden weder eeoe menigte bloeme kransen geoffird, waarbij een bijzonder groote, hulde van Luxemburgers die te Parijs wonen eu studenten, die daar op kosten van düu studeerden. liet was een indrukwekkend ooge: blik toen stoet zich in beweging zette. Alles trok iu de P orde voort; de schitterende koperen helmen brandweer, de groene uniformen der leden van schillende corporatiën staken af bij de zwarie k derdracht der geestelijken en rechters, den zwa lijkwagen en de met sneeuwwolken bedekie lucht' Het getal corporatiën, dat in het programma op geschat was, steeg tot 102. Zoo trok de stoet, rr dau een mijl lang, door de straten, te midden vele duizenden, die allen met ontblooten hoofde stoffelijk overschot zagen voorbijtrekken. Achter honderden schoolkinderen deden de muzienkorpseu treurtnarschen hooren. Aan het spoorwegstation werd het lijk in de wa«" kamer geplaatst, d.e in een rouwkapel was hersc pen. De lijkkist werd op eene verhevenheid neergp waar. na gezang en zegening, de predikant Neumar eenige treffende woorden van afscheid sprak. Negen leidertafels hieven voor het station tri zangen aan, terwijl de leden der hofhouding hi waarts keerden. De duizenden toeschouwers verspr. den zich, het klckkespel en het kanongebulder stonaden. l)e plechtigheid was geëindigd. Een treffend bewijs van de uitzetting ot Sttititsiiiiff.'fcTCsi leverde de Standaard dezer da; Ziehier het lijstje van de uitgaven voor eiken tak dienst in 1850 en in 1878 1850.' 1878. Vermeerd. Huis d K nings f 800,000 f 950,000 f 150. Hooge Collegiën 550,000 615,000 65, Buitenl. Zaken 520,000 639,000 119. Justitie 2,270,000 4,410.000 2.140^ Biunenl. Zaken 4,200,000 29.000,000 24.800, Marine 5,325,000 14,000,000 8,675', Financien 8,000,000 17,330,000 9,330, Oorlog 11,000,000 22,560.000 11.560. Koloniën 120,000 1,700,000 1,580, Dat alles te zamen geuomen maakt eeue verir dering van p. ra. 49,000,000. Zegge negen en vet millioen. Slechts een hoofdstuk wijst vermindering aan, van Nationale schuld, in 1850 geraamd f 36,425,000 ec in 1878 op f 27,175,000.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1