BUITENKAN D. Droeve tijdingen uit Rusland. HANDELSBERiüülTN. NUEZ0NDEN STUKKEN. milt te voorkomen, of de kniebanden waarmee zich destijds de heeren sierden. Nevens een paar schaatseu van Ao. 1600, toebehoorende aan de heer C. A. de Koningh, te Enkhuizen, is er ook eeu van 1S13, ran historische waarde. Op dean sterke ijsloopers kwam in 1813 schipper Klaas Eek van Alkmaar naar Zaandam gereden en riep „Oranje boven" toen hij voor de Zaan was. Maar was de Franschman te Alkmaar verjaagd, jammer genoeg voor Klaas, die een fermen schaats reed en hart in het lijf had, regeerde de overweldiger nog te Zaandam. Klaas werd gegrepen en moest zijn oranjelievende rid op deze schaatsen duur be- koopen. Hij werd nog even voor het vertrek der Franschen, dat een paar dagen later viel, op den Burcht te Zaandam gefusilleerd. Het bestuur der Amstelhötel-maatschappij heeft besloten, geene vergoeding of schadeloosstelling te vorderen voor de kamers, die voor de feestweek be sproken waren. Dit is zeer te waardeeren, daar de maatschappij een bijlrage aan de feestviering heeft toegezegd en niet onaanzienlijke kosten heeft gemaakt voor I et talrijk bezoek dat verwacht werd. Te Amsterdam zijn effecten gestolen, vervat in pakketten, die bij van Gend Loos ter bezorging waren gegeven. Maandag namiddag vervoegden zich daar ten kantore vier heeren, die den chef vroegen te spreken. Eeu jongetje, die in het lokaal, waar de heeren kwamen, alléén aanwezig was, riep den chtf en in dien tijd verdwenen de heeren, de pakketten en een zakje met specie medenemende. Er is altijd baas boven baas In een vorig nomm ;r maakten wij melding van den 92jarigen heer Buiskool te Beerta, die nog lustig schaatsen reed. Thans wordt uit Friesland gemeld, dal de 96jarige Dirk Janis Jvaiper te Wolvega voor eenige dagen een tocht op schaatsen maakte naar Echtenerbrug, om zijn aldaar won enden 92jarigen broeder te bezoeken- De reis had hem zoo weinig vermoeid, dat hij 's namiddags naar Wolvega op gelijke wijze wilde terugkeeren, hetgeen men echter niet heeft toegelaten. De erfgenamen van Pius IX hebben een begin gemaakt met de verkooping bij opbod van de meu belen en andere voorwerpen die hem toebehoorden. Onder de verkocht wordende voorwerpen zijn er me nige, wier eenige waarde daarin bestaat, dal zij eigeudom waren van Pius IX. Men vindt er b. v. pantoffels, soutanes, barretten en hoeden onder, die, juist omdat ze half of geheel versleten zijn, door de liefhebbers gewild zijn. Welk een menschvergoding Er bestaat een gevoelen, dat door velen wordt gedeeld, volgens hetwelk de zaken in het Oosten nooit voor goed geregeld, en tot een duurzamen toestand gebracht zullen worden, vóór de Turken, over de zee van Marmora, weer naar hun stamland Azië zijn vertrokken. Of dit juist is kunnen we voor 't oogenblik onbeslist laten, maar zeker is, dat de drie millioen Turken bezuiden den Balkan ongemerkt en langzamerhand als Europeesch volk beginnen te verdwijnen. Reeds heeft de Porte bij al haar doen en laten drie groote mogendheden naar de oogen te zien, te weten Oostenrijk, Engeland en Rusland, indien men Frankrijk buiten rekening wil laten. Haar eigen onderdanen in Albanië laten hun naam al zeer weinig recht wedervaren, en gelijk men weet, wordt het ge zag der Porie in Oost-Rumelië ook tamelijk gekort wiekt. Voeg daarbij nu het voorstel van den Engelschen gezang te Kpustantinopel om het beheer der in- en uitvoerrechten ook geheel aan Europeaneu toe te vertrouwen, en de slotsom is, dat de verhevene Porte eigenlijk veel gaat gelijken op een doortrekkende vreem deling, en ziju volk, onder vreemden invloed óf zich niet meer thuis gevoelen en vertrekken, óf wel zijn eenheid verliezen en ouder Franken, Slaven, Grieken, enz. verstrooid raken zal. Rusiand trekt langzamerhand zijn troepen terug, en de weldra bepaald gesloten vrede, zal dit nog meer bespoedigen. Voor Turkije is dit echter geen winst. Integendeel, wanneer men nagaat, dat reeds nu het geld ontbreekt om het leger te betalen, vraagt men zich af waaruit de kosten voor nieuwe bezettingen zullen gedekt worden. Wellicht zal Eugelands geldkist alles te verantwoorden hebben, maar Engeland zal zich zeker laten betalen voor zijn hulp, zoo niet in geld dan in grondgebied, baadelsvoordeelen of iets dergelijks. Met Griekenland blijft de Porte oostersch kalm en traag aan .het onderhandelen. De Grieksche regeering die wellicht vreest dat uitstel afstel wordt, is nu voornemens haar bezwaren aan de Porte en in eeu nota aan de mogendheden te kennen te geveu. „Baat het niet, het schaadt toch ook-niet." De nationale vergadering en de Senaat in Frank rijk hebben, gelijk te verwachten was, hun voorzitters uit de partij der meerderheid, die der republikeinen gekozen. De regeering heeft aan talrijke veroordeel den voor het commune-oproer kwijtschelding of vermindering van straf toegestaan, en verklaart tegen ambtenaren die niet voor de republiek ziju met ernst haar plicht te zullen doen. Een gevaarlijke boodschap voor velen. Een Russisch blad, wel een der meest ge zaghebbende, heeft eciie reeks artikelen aan Ruslands f.nancieelen toestand gewijd en komt daarin tot de weinig hem 'igende conclusie, dat „de Russische schatkist in de laatste jaren zoo zwaar be last werd, dat, het zeer de vraag is, of het Russische budget ooit weder met een batig slot zal sluiten." Deze sombere beschouwingen berusten in 't kort hoofdzakelijk op de volgende gegevens: Van 1872 1876 had Rusland zich financieel zoo goed hersteld, dat het zijne schuld van lieverlede met 99 millioeu had verminderd. De oorlog met Turkije, en hetgeen daaraan voorafging en er op volgde, heeft Ruslands financieele zorgen met de volgende veriüeerderd Bankbiljetten 1876 100,000,000 roebels. 1. Oostersche leening 200,000,000 roebels. 2. Oostersche leeuiog 300,000,000 roebels. Leening van 1877, 65 millioen pd. st. 100,000,000 roebels. Rijksbiljetten 100,000,000 roebels. Totaal 800,000,000 roebels. Rekent men de interest gemiddeld op 5 pCt. voor de leerlingen en op 4 pCt. rcor de Rijkspapieren, dan heeft Rusland door den laatsten oorlog voor rente en aflossing ziju jaarlijksc.li ba lget met 11,500,000 roebels bezwaard. De uitgifte van papiergeld bedraagt bovendien Buitengewone uitgifte tot bestrijding der oorlogskosten tol 18 Dec. 1878 457,750,000 roebels, bedrag van vroegere uitgiften 720,265,125 roebels, totaal 1,178,015,125 roe bels. Bij deze schuld moet nog gevoegd worden zegt het Russische blad, het nog ongedekte te kort der Rijksbank en de serien schatkistbiljetten welke op korten termijn zijn uitgegeven. In een der Russische provinciëu, Astrakan is een pestziekte uitgebroken, die reeds velen ten grave sleepte, en de bevolking met vrees vervult. Wij laten hier eenige opgaven volgen die we hier en daar verspreid vonden. Groote bezorgdheid wekt de uitgebro ken pestziekte te Petersburg. Alle maatregelen, tegen de epidemie tot nu toe genomen, blijken vruchteloos te zijn. In het d:strikt Sonotateff sterven zooals men- schen, dat volgens particuliere berichten de lijken niet meer kunnen begraven worden De reg.ring tracht zooveel mogelijk het publiek gerust te stellen en verbood aan de dagbladen andere dan officie.de berich'en over de ziekte op te nemen. Dit heeft de schrik: vergroot. Personen, die nog voor dat het ver keer laugs deu spoorweg Grase Zarizin verboden was, naar Moskon en Petersburg gevlucht ziju, verzekeren, da', ook in de stad Zarizin en 80 nabij gelegen plaatsen de ziekte uitgebroken is. Alle berichten stemmen daarin overeen, dat de epidemie zich sterk uitbreidt en reeds de rivier de Wolga over is. De Hérald verhaalt, dat een jonge kozak in zijn geboorteplaats Watljank (goevern. Astrakan) den 9 Nov. (O. S.) teruggekeerd, zijn bruid eeu Turksche sjaal schonk. Nauwelijks had bet meisje haar aan gelegd of zij werd ziek, en stierf. Alleu die bij haar waren geweest, werden aingelast en verbreidden de riekte in hunne gezinnen. Alle zieken stierven. Vhle vluchten naar andere plaatsen en brachten z >o de besmetting over. In het genoemde dorp werden van 9 November tot 20 Deeember 195 personen ziek en stierven er 143. Toen de vorst inviel, ver minderde de ziekte, maar met zachter weder, nam zij weder toe. De verschijnselen zijn: hoofdpijn, mat heid, klierenzwelling onder de armen of aan den borst, met donkerblauwe kleur, plotselinge bewusteloosheid, D'e dood volgt na 10 minuteu, eeu uur of den derden dag. Het aanraken van een kleedingstuk van den gestorvene is «oldoende om een doodelijke besmetting over te brengen. dito dito dito dito dito dito Loten stad Amsterdam 3* dito dito Rotterdam 3 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 Certitic. Insor. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. 1855 5 Obligatiën li to 1000 1864. 5 dito L. 100 18725 dito L. 100 18735 dito 1877 nito5 dito leening 186769 4 Loten lö045 Loten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr. llaatsch. 5 Oblig. dito4V2 Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltise.be spoorweg. 3 dito dito Jelez Ore) 5 dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Chnrkov/ Azow. 5 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 Oosten». Oblig.metal, in ziiv Jan./Juli. 5 «iito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 Rade. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 Spanje. Obligatiën Buïtenl 1 Portugal. Obligatiën.3 Turkije. Inschrijving Alg. schuid 1865 5 Obligatiën 1869 5 D 13| 111 i Ga 45 14L (■r*au markten enz Middelburg 16 Januari. Uit Walcjieeen was ruimen aanvoer. Rogge is 25 cent, winiergerst 10 cent en Walcherselie witte boonen 25 cent lager; goede Wal- chersehe nieuwe tarwe voor consumtie flauw gevraagd en 1' 9,betaald; nieuwe rogge l' 6,50; wiutergerst f 6,90 a f 7,Walchersche zomergerst f 6,25, Zeeuw- sche zomergerst f5,90 afgegeven; goede Walchirsche witte boonen 25 cent lager a f 11,25 gekocht. Ver scheiden landlieden wilde voor den prijs niet verkoo- penWalcherselie bruine boonen 1' 11,75; dito paarden- booncn f 7,50; dito groene kookerwten l 9,25 a f 9,50; winterkoozand tot 112,50 aangebo.en; kanariezaad f 8.betaald. Boter t 0,95 a f 1,05. Eieren per 100 stuks f 5,40. Vlissingen, 17 Jan. Boter per kilogram 11,10. Eieren f 1.50 a f 1,60 de 26 stuks. ï'iijzea va» ettecte». Amsterdam, 16 Jan. 1879. Ne.derl. Certitic. Werkelijke schuld. 27-pet. 633/» Zondagsrust. Met diepen weemoed zal ongetwijfeld ieder reel geaard Nederlander het bericht vernomen hebben den dood van onzen geliefden Prius Hendrik. Wat ons Vaderland door dit overlijden verliest, reeds in alle couranten breedvoerig, naar recht waarheid omschreven wij brengen eerbiedig hulc aan de nagedachtenis van hem, die steeds bij ons vo in gezegend aandenken /al blijven. Het verwonderde mij dan ook uiets, toen Maandags avonds in de Middclburgsche Courant la dat van wege den Minister van Binnenlandsche Zake1 aan onzen Burgemeester per telegraaf was bericht, dt alle openbare voorstellingen enz. voorloopig moesti gestaakt worden. Volkomen vereenig ik mij met dit uiterlijk teek' van rouw, wij, vormelijke meuschen, kunnen niet levf buiten den vorm, jammer genoeg dat uij het wegvt len van zóó vele vormen, het wezen der zaak mei wegzinkt. Wat mij echter grieft is dit op Zoudag 12 Ja jl., toen toch herdacht de Ned. Hervormde Gemeen van Middelburg den dood van haren Heeren Heihui en werd het Heilig Avondmaal in de Koor- e.-A" Kerk bediend, terwijl aan den avoad van d^ V vei zeker met toestemming va het GemeentebegtL^\9- Oorty vrijheid werd verleeud, om zijne voo'-stei„ri}liaa doen plaats hebben, bovendien werd èn op d'e. 7el èn des avonds op de Balans de gelegenheid geof om zich met schaatsenrijden te vermaken. Het is dan ook geen wonder dat velen met zich daaraan hebben geërgerd, het betreurende j ook iu onze stad het bewustzijn van Christendom diep is gezonken, de stad waarvan het toch vod eenige jaren nog gold „Men kan het iu Middelburj zien als het Zondag is Nu ecli'er op eens, door den dood van een onze medemensehen, staat alle openbare vermaak stil, ei hoewel hiermede, hetzij nogmaals gezegd, ten voll instemmende, vraag ik toch Is dit geen scherp con trast Veel wordt er over de schending van den Rust dag geklaagd, maar wat wordt er gedaan tot beteu geling? Hoe zouden wij als burgers geen recht hebbei oui onze rechtmatige klacht iu te dienen bij de be voegde macht Zijn wij het als Curistenen nie verplicht Tot nog toe was het protesteeren van enkelen al een stem, roepende in de woestijn, maar als all christenen uit Middelburg zich vereeuigden, om tege dit misbruik te protestceren, eti het niet enkel iiete bij het klagen over den tegenwoórdigen toestand, zo dat niet helpen Wij leven toch immers nog in een christenland, ei worden bestuurd door mannen, die den naam va christenen dragen, en voor hen geldt immers, als vot ons allen, het woord „Men moet Gode meer gehooi zaam zijn dan de meuscheu" Wij weuschen eerbiediging van den rustdag, slu ting van alle openbaar Yermaak, muziekuiivoerin enz., even als voorheen, en dit zoo wel voor vreer deliugen als voor inwonende .burgers geldende. Mocht het zoo plotseling en smarielijk afstervi van onzen geliefden Prins Heudrik een roepstem zi ten leven voor het N^derlandsche volk, dat zi. steeds meer en meer begeeft op het pad, dat afvot van den God der vaderen. Ontvang den dank yoor de plaatsing dezer regel van Iemand uit de volksklasse. Middelburg 16 Januari 1879.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3