CllHISTlLUh-ÜISTORISCn BLAD. Saterdag' 18 «lanuari. Middelburg, 17 Januari 1879. *u. ;>oa. HET LUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- vond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50 j Énkele nomrners- 0,05 1?. O. Uitgever w I.J T 3i v IV, 3[IDDELBUR( 4. Prijs der Advkrtentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1(5 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents -per regel. 2. r?S. «Ie Stolling heeft den directeur van het kabinet gelast om door middel van de Staats-courant aan autoriteiten, collegiën en particulieren, die aan zijne majesieit adressen van gelukwensching en hulde hebben aangeboden ter gelegenheid van boogstdeszelfs verloving en echtverbintenis, zijner majesteits hartelij- ken dank te betuigen en daarbij de verzekering te geven vau zijner majesteits diep gevoelde erkentelijk heid voor de daarin uitgedrukte gevoelens. De proclamatie der Laxcniburgschc Begee- i*isig, waarvan in ons vorig nomraer melding is gemaakt, luidt als volgt „Luxemburgers „Het Luxemburgsche land treurt onder den druk van een zwaar verlies. „Prins Hendrik der Nederlanden is heden ochtend onverwacht overleden. „In aller gemoederen heerscht droefheid en ontsteltenis. „Zijne Majesteit de Koning-Groothertog, die als een bewijs van erkenning der buitengewone ver diensten van den hoogea afgestorvene en als blijk van zijn hartelijke liefde hem juist de hoogste eer had bewezen, verliest in hem den trouwsten onder daan, het land den onwrikbaren beschermer, die steeds tot elke opoffering bereid was. „Mogen de bewijzen der diepe smart van een ge heel volk de droefheid van ous Koninklijk Huis eenigermate tot leniging strekken „Moge de zwaar beproefde Prinses, door eene onaf wendbare beschikking zoo hard getroffen, in de uiting van het innigste en eerbiedigste medegevoel alle Luxemburgsche harten te midden van haar onuitspre kelijk leed althans eenigen troost kunnen vinden „De onvergankelijke nagedachtenis aan de verhevene deugden van den door iedereen geëerden Prins zal voor altoos gelijk een beschermengel over het Land zweven, voor hetwelk zijn hart zoo warm heeft geklopt. Luxemburg, 13 Januari 1879. Uit Apeldoorn bericht men, dat eerstdaags de Koaiiug en de Koningin zich voor een paar dagen naar den Haag begeven zullen, maar de Koning heeft uitdrukkelijk verklaard geenerlei openbare hulde te verlangen. Men zegt, dat tot na Paschen, 13 en 14 April, alle officieele feestelijkheden geschorst zijn. Wat lokale vermakelijkheden enz. betreft, bij den dood der koningin werden deze gedurende drie weken ge staakt, welke termijn waarschijnlijk ook thans wel zal worden aangenomen. De prins vog Wied zal eerstdaags uit Duitschland in den Haag terugkeeren. De opper-ceremoniemeester maakt bekend dat, ingevolgen de bevelen des konings, het hof den rouw zal aannemen, wegens het overlijden van zijne konink lijke hoogheid prins Hendrik der Nederlanden voer den tijd van twaalf weken. Naar het Dagblad verneemt, zal Z. M. de Ko- ning 24 Januari a. het stoffelijk overschot van Z. K. II. Prins Hendrik, 't welk dien dag uit Luxemburg naar 's Gravenhage zal worden gevoerd, tot aan de grenzen van ons land te gemoet reizen,om. het vervolgens langs den Rijnspoor tot. Den Haag te begeleiden. Vandaar zal het lijk van den Vorst per Hollandschen spoorweg naar Delft worden overgebracht. Den vol genden dag, Zaterdag, zal de plechtige ter aarde bestelling in de Nieuwe Kerk te Delft plaatshebben. Het Handelsblad zegt Het heebtste gedeukteeken, dat de nagedach tenis van Prins Hendrik in levende herinnering houdt, dat heeft zich zelf geslicht door zijne dadeu, zijn wer ken des vredes, die in de geschiedboeken van ons vaderland steeds met eere zullen vermeld staan. Bij duizendpn is echter ongetwijfeld het besef levendig, dat het dankbare volk, hetzij door het besluit der Regeering en der Landsvertegenwoordiging, hetzij op andere wijze hem deu tol zijner daukbaarheid behoort t.e brengen. Mogt daartoe worden overgegaan, dan zij het gedeukleeken een stichting, die getuigt van hetgeen het onvermoeide streven was van den diep betreurden Vorst De Amsterdamsche Courant is van oordeel, dat het thans, na den dood van Prins Hendrik, niet meer aangaat de fonteinen op Soestdijk te doen stellen. Zij aeht die levendige, bruisende fonteinen te weinig overeenstemmend met den gemoedstoestand der we duwe. Daarom wenscht genoemd blad, dat in de plaats van het vasigestelde geschenk een ander worde gekozen de vergroote bus'e van den Prins op een monumentaal voetstuk. Raming voor 1 maand f 7,866,00( Opbrengst December 1878 f 7,867,00( 1878 f 7,597,001 De volgende staatjes geven de vermeerdering ei vermindering van de opbrengst der middelen in 1878 vergeleken met die in 1877 Vermeerde- Verminde ring. ring. Directe belastingen. f 402,000 In- en uitgaande rechten. f 548j90( Accijusenf 1,309,000 f Waarborg en belasting op gouden en zilveren werken, f f 17,00( Indirecte belastingen f f 201,00< Domeinenf f 40,00 Posterijenf 171,000 f Telegrafenf 33,000 f Acten jacht en visscherij. f 4,000 f Loodsgeldenf 13,000 f Tctaal f 1,932,000 f 806,00 De Eerste Kamer heeft woensdag de begrootingen voor Suriname en Curasao, het doraeinfonds en het ontwerp tot verkoop van vestinggronden aan de ge meente Groningen aangenomen. Heden vangt de discussie over de Staatsbegroo- ting aan. Bij de Tweede Kamer die tegen maandag middag ten twee ure, in buitengewone zitting is bijeen geroepen is ingekomen de volgende koninklijke boodschap Het Loo, 14 Januari 1879. Mijne Heeren\ Het heeft den Almachtige behaagd Zijne Konink lijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden, Onzen bemiuden broeder, na eene kortstondige^ziekte, op den 13den dezer tot zich te nemen. Met diepe droefheid geven Wij U kennis van den slag, die daardoor Ons en Ons huis heeft getroffen. Wij twijfelen niet, Mijne Heeren, aan uwe deelne ming in deze Onze droefheid, en bevelen u in Godes heilige bescherming. WILLEM. netto vermeerdering f 1^6.0Q( Vermeerdering en vermindering van de opbrl der middelen in 1878, vergeleken met de raming dit jaar Meer dan de Minder fl raming. de raminl f 294,000 f f Directe belastingen. In- en uitgaande rechten. Accijnsenf 1,048,000 f Waarborg en belasting op gouden en zilveren werken, f Indirecte belastingen f Domeinenf Posterijenf Telegrafenf Acten van jacht en visscherij f Loodsgeldenf 27,001 f 1,00( 85,000 f f 166,00( 231,000 f 21,000 f 10,000 f 21,000 f Uit het overzicht der Uijksiniddelen der laat ste maand des Yorigen jaars blijkt dat de cijfers de volgende zijn Totaal f 1,710,000 f 194,00( netto meerder opbrengs dan de raming f 1,516,000. De groothertog van Hessen, schoonzoon van ko ningin Victoria, en familie worden Maandag a. s. ti VI iss in ge ii verwacht, om van daar naar Engelani over te steken. Het Koninklijke Engelsche stoomjach „Victoria and Albert," aan boord hebbende den prin van Walis, zal het vorstelijk gezin afhalen. De Clir. Jougeling9-Vereenigiog te Mid delburg, „Koop de waarheid en verkoop ze niet herdacht woensdag haar twaalfjarig bestaan. Des avonds ten half zes ure kwam zij met eenig barer begunstigers en verdere belangstellenden (hoew< klein in getal) bijeen, in het kerkgebouw der Ch Geref, Gemeente (Langedelft), waar door Ds. Keulemans de feestrede werd uitgesproken. Na; aanleiding van 1 Cor. 16 I3b „Houdt u mann lijk" wees ZEerw. op het gepaste en noodzakelijl dier vermaning van Paulus, e& sprak eindelijk daa]

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1