MENGDE BERICHTEN. BUITEN LA ND. d«/)'eft volstrekt *»V - "P ^aan de opmerkzaamheid van het elirwerden onttrokken, doorliet aantal er te verminderen, en alle uithangborden drankhuizen te doen wegnemen^, al staan j er de schoone namen van WelvarenEendracht rof Vriendschap op. 'ut' Lui en lekker leven de drankverkoopers van ,,fet geld, dat aan de huisgezinnen en aan betere o doeleinden 'wordt onttrokken. Het is hun be- 381 dtr? de drinkers zooveel mogelijk van het 'r en lideliik vocht innemen. Als verleiders, als mot J eze otrumenten des Boozen staan zij daar in hun 3 vuffet, achter hunne toonbank. Hunne stoffelijke p^ rtvelvaart staat op een hoog voetstuk, waar ronder de welvaart, de rust, de vrede, het van zoovelen begraven liggen. Zal men nu maar voortgaan met zingen: Daar kan de koning niks aan doen Daar kan Kappeijne niks aan doen au Zij kunnen er iets aan doenmaar behoeven Midd.arbij den steun van alle welgezinden, die nu ®n iaar al te dikwijls de dronkenschap met een glimlach begroeten, waarvan men niet altijd de bedoeling spot of welgevallen kan V' onderscheiden. Onze afkeuring der dronkenschap blijke on miskenbaar. -L- Middelburg, 13 Januari 1879. Mr. D. P. l'idiiuAi beeft ous de beleefdheid aangedaan ons zijn academisch proefschrift //De Leer der Souvereiniteit" toe te zenden. Wij hadden het genoegen den schrijver reeds vroeger als een voor- 0 stander der christelijk-historische beginselen te keren kennen, maar toch heeft het ons aangenaam verrast, dat hij voor zijn proefschrift het genoemd onderwerp heeft gekozen „Wat hij o. a. schrijft over de //dragers der Souvereiniteit", en „de opdracht der Souvereini- teit" aan onzen eersten koning hoofdstakken, die a ons het eerst aantrokken lazen wij met instem- V OaL in zijne stellingen, in zooverre die van poli- ',n. ken aard zijn, doet de heer Fabius zich kennen i iemand, die ook op andere punten onze begin- >lcn is toegedaan, In stelling XX toont hij besliste denkbeelden te lebben over het vraagstuk der prostitutie. Wij begroeten dus iu den heer Fabius een mede- itrijder, niet alleen met hart en pen, maar ook iemand geharnast met wetenschap, tevens erkennende in zijne voorrede //De vreeze des Heereu is het beginsel der wijsheid en der wetenschap.* Onlangs is ons verweten ouze „diepe armoede aan staatkundige leiders wij denken er nog niet aan, om den heer Fabius den titel van leider toe te kennen, maar wij verheugen er ons over, dat hij zich dien titel kan verwerven. Ouze groote Groen van Prinstercr noemde zich eerst evangelie-belijder, daarna wilde hij nog nauwelijks als staatsman worden aangezien. De apostelen, die door hunue prediking zulke groote veranderingen teweeg brachten, waren eeuvoudige lieden alleen Faulus was een geleerde, en boewei hij overvloediger arbeidde dan zijne mede apostelen, hoewel zijne kennis hem onschatbare dien sten bewees, nogtans was hij in de eerste plaats evangelieprediker, De Heer, die zijne arbeiders in stilte kiest en voorbereidt, de Heer, die in de laatste jaren zoovelen, zonder dat zij 'tooit vsrinoed hadden, riep tot den arbeid aan de christelijke pers, de Heer zal voorzien in de behoeften van Zijn volkHij toont het ook nu door ons nevens anderen een man te geven, toegerust met wetenschap, boven de velen, die hunne veel geringere talenten daarom niet te verwaarloozen hebben. Wij verzamelden hier en daar de volgende berichten - betreflende de komst van UO. itlM. deu Koning en de Koningin in Nederland. Te Oldenzaal, het eerste station op Nederlandsch grondgebied, werden de Koning en de Koningin door A,e3en Commissaris des Konings in Overijsel en verdere verwelkomd, te Zutfen door den Commis saris des Kouings in Gelderland, en te Apeldoorn door de bevolking met den burgemeester aan 't hoofd. Het wederwoord des Kouings was voor zoodanige j offioieele gelegenheid zeer hartelijk. Te Oldenzaal vveuschte hij zijne Gemalin geluk op Neêrlands grond, en verklaarde als Koning der Nederlanden dat geen vorstin op dit uur rijker was dan zij, te midden van eene liefhebbende, trouwe en goede bevolking. In Apeldoorn had men de ontvangst recht feeste lijk gemaakt de bevolking smaakte dan ook het ge noegen dat het Vorstelijk Echtpaar Zaterdag in open rijtuig het dorp bezocht. De afdeelingen van de Eerste Kamer der Staten-Generaal hebben Donderdag en Vrijdag onder zocht de wetsontwerpen thans bij die Kamer aanhangig, en wel in de eerste plaats die, uitmakende de Staats- begrooting voor 1879. Het bericht ook in ons vorig nommer overgenomen betreffende het uitblijven van het fttooBU «cliip Maas, berust op een misverstand. Het stoomschip Maas, van de Nederl. Amerikaansche Stoomboot maatschappij ligt veilig en goed te Rotterdam. Volgens het Weekblad van het Regt bedraagt het getal militairen, die geheel en gedeeltelijk gratie hebben gekregen van Z. M. den Koning, ongeveer 300, en dat der burgerlijke gevangenen ongeveer 100. Het geruchtmakende rainisteriecle besluit, waarbij van de onderwijzers verlangd werd dat zij de oorzaken van het schoolverzuim der leerlingen zouden opgeven volgens bepaalde rubrieken, is door den minister ingetrokken. Al de tijd en het papier in 1878 aan de nakoming van liet dwaze besluit gegeven, is dus verspild, maar beier half gekeerd dan heel gedwaald. Was dit het eenige maar, dat van den arbeid des onderwijzers verloren ging ArnhCour.) De viering van den driehonderdjarigen gedenkdag der Uuie van l (recht, die gelijk aanvankelijk was bepaald op 23 Januari zou plaats hebben, is voorloopig uitgesteld. Het koude weder verbiedt alle feestviering, tenzij in goedverwarmde lokalen de dag, die aanvankelijk bepaald was, valt juist in de week van het verblijf der Vorstelijke personen te Arasterdam, en de voor zitter, prins Hendrik, is overleden. Een viertal ingezetenen van Middelburg zond ons eene circulaire ter aanbeveling van de wederoprichting eener afdeeling der Schippersvereniging „Schutte- vacr". Hoewel we meenen te weten dat bovengenoemde vereeniging wel eenigszins nuttig heeft gewerkt voor de binnenschipperij, kunnen we thans toch moeilijk een oordeel vellen, over het al of niet geradeue van opnieuw met een stortvloed van adressen en requesten de regeering te gaan overstelpen. De Middelburgsche afdeeling telde iu 1872 het kapitale getal van 246 leden en nu niet een meer. Het komt ons voor dat de schippers, in wier belang dan toch hoofdzakelijk deze vereeniging bestaat, door dit terugtreden hebben getoond, dat h. i. het voort durend bestaan der afdeeling Middelburg overbodig is. Opmerkelijk is het opschrift der circulaire .-//Een woord om achting uit achting*. Achting voor deu persoon des stichters is het hoofdmotief der heereu die wederoprichting van de Middelburgsche afdeeling wenschen. Van die achting wenschen we niet het minste af te doen. Hij, die als Sohuttevaer op een 80 jarig nuttig en werkzaam leven mag terugzien, verdient alle achting, maar achtiug, hoe goed gemeend ook, kan geen motief zijn tot stichting van eene vereeniging, en achting alleen kan allerminst eene vereeniging in 't leven behouden. Daartoe behoort meer. De heer frl. W. vau de Garde, hoofdonder wijzer aan de openbare school te Grijpskerke is als zoodanig te Noordgouwe benoemd. licrk, School eti Ending. Ds. H. Q. Jansen, Predikant te St. Anna ter Muiden, hoopt den tweeden Februari a. s. zijne 40- jarige ambtsbediening te herdenken. Wegens het overlijden van Prins Hendrik zal geen hardrijderij op schaatsen te Middelburg plaats hebben Door de administratie van het Belgisch loods wezen te Vlissiagen fs als maatregel van voorzichtig heid, met het oog op de menigte schepen, die voor Antwerpen ter reede liggen, en de ingetreden vorst, bepaald dat schepen van grooter diepgang dan 20 voet voorloopig niet naar Autwerpen mogen opge- loosd worden. Zaterdag heeft zich ook het eerste geval van mazelen te Veere voorgedaan. Iu de vorige week was te Goes door den landbouwer J. W. van 's Gravenpolder een middel tot vernietiging van Let ongedierte bij het rundvee gerkocht en daarmede had hij de huid van achttien stuks raestvee iugewreven. Eenige uren daarna be merkte men, dat het vee min of meer ongesteld was, waarop speedig een veearts werd gehaald, die consta teerde dat de dieren vergiftigd waren. Door dadelijk aangebrachte hulp herstelden zestien stuks spoedig, maar een moest de kuur met deu dood bekoopen, terwijl een ander nog herstellende is. Onze dagbladen bevatten tal van ongelukken door het ijsvermaak ontstaan. Te Rottevalle (Friesland) zakten drie personen door het ijs en verdronken. Bij Zurfen verdronk een 18 jarig jongeling. Te Haarlem zakten 3 jongens door het ijs, twee hunner moesten het met de dood bekoopen. Te Middelburg zijn gisteren, naar we vernemen twee schaatsenrijders deerlijk gevallen. De eeu lijdt aan herschenschudding. De inschrijvingen voor het nationaal huldeblijk aan H. M. de koningin hebben ongeveer f 32000 be dragen. Daar uiteukele rijke bronnen nog bijzondere bij dragen moeten toevloeien, heeft het hoofdcomité oni geen tijd te verliezen, besloten de levering van het hoofd sieraad (parure) voor den prijs van 45 mille aan twee leden van den Amsterdamschen gemeenteraad Jitta en Mendes, chefs van twee voorname handelsfirma's in edele steenen op te dragen. De Friezen zijn thans in of liever op hun ele ment het ijs.. En 't wordt te meer gewaardeerd, nu de winters in de laatste jaren zoo weinig dien naam verdienden. Schaatsenrijden en al wat daar mede in verband staat zijn scheriug en inslag van de gesprekken. Den bijtklopper wordt eiken morgen gevraagd, hoeveel het den afgeloopen nacht wel heeft gevroren en daarnaar wordt dan berekend of het niet haast „paardenijs" zal zijn. Zóóver is 't nu nog niet, doch het ijs is reeds zeer sterk, al brengt het trek ken met de zeesluizen, zeer noodig met het oog op den hoogeu stand van het boezemwater. hier en daar wakken aan, zoodat voorzichtigheid dubbel noodig is. De ijsklubs zijn overal druk in de weer om hard rijderijen op schaatsen te organiseeren. Het fortuin blijft de Britten iu Afghanistan toe lachen. Belangrijke plaatsen, als Djellalabud en Kbost trekken zij zonder slag of stoot binnen; ook Kanda har schijnt huu zonder tegenstand hare poorten te zullen ontsluiten. In het open veld, zoo er een enkele maal geschermutseld moet worden, is 'c meestal met eene horde bergbewoners, wie het niet om lands-verdediging, maar om plunderen te doen is, cn die zich door een schot of wat op de vlucht la en jageu. Kortom, de defensie is nul, de overwinniugen kosten geen offers. De Emir is op weg naar Petersburg, Jakoeb Khan is nergens te vinden, het Afghaansche leger verdween in rook en de bevolking, om haren vrijheidszin en haar muselmansch fanatisme zoo be kend, schijnt met volkomen onverschilligheid het juk der Christenen zich te laten opleggen. Afghanis tan toont zich rijp om ingelijfd te worden. In de roomsehe kerk broeit iets ongewoons. De Paus heeft eeu herderlijk schrijven aan de beminde geloovigeu gericht. Tot nu toe is dat schrijven niet openbaar. Men meent echter dat daarin de ernstige wensch wordt uitgedrukt om tot verzoening met de Europeesche Staten te komen, du3 te breken met het ultraraontanisme, Di .nfengevolge ontving de Paus dan ook reeds félicilaiiën uit verschillende Staten, vooral uit Duitschland. Het schrijven is, zvaals wij opmerkten, tot neg toe niet openbaar. De toekomst zal moeten leereu of dat alles niet ove:dreven is. Over de financieile politiek van Vorst Bismarck wordt veel geschreven, maar weinig begrepen. Wel kom zal hoogstwaarschijnlijk eeu helder betoog des-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2