{1IIR1S TL IJ R-SIS T 0 RIS CII BLAD. 1 aoo. Zaterdag- ff JanuarT HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50 Enkele noraraers- 0,05 F». Uitgever G. W IJ T 31 A IV, TE MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 10 Januari 1879. Bij gelegenheid van het huwelijk van Z. IM. den Koning is aan verschillende gevangenen vermindering van straf verleend. Onder de feesten bij gelegenheid 's Konings huwe lijk te Arolsen gegeven waren de opgevoerde tableaux vivants, voorstellende zeven momenten uit uit onze geschiedenis wel het voornaamste. Men zag een helder verlichte groep, Willem de Zwijger wordt vertoond, die tegenwoordig is bij het doorsteken der dijken gedurende het beleg van Leiden, üe vorst is door soldaten en boeren omringd. Het water stroomt door de reeds gemaakte opening. Vol ernst slaat Oranje dit gade. Kleeding en gelijke nis zijn historisch getrouw. Het orkest speelde Wilhelmus. De Koning stond op, het en geheele gezelschap volgde zijn voorbeeld. Aan dezen groep is zeer veel moeite besteed. Professor Bauer, uit Düsseldorf, heeft in Nederlan d geruimen tijd vertoefd om de onderwerpen te be- studeeren vóór hij dezen groep ging ontwerpen. De medewerkende personen zijn, voor de gelijkenis, met zorg gekozeu Burgers, officieren, ook van de garnizoenen te Cassel en te Düsseldorf, namen er aan deel. Prins Willem werd voorgesteld door luitenant baron van Eynatten. De tweede groep stelde Prins Maurits voor, terwijl hij omringd door zijn soldaten, God op zijn knieën dankt, na het winnen van den slag bij Nieuwpoort, De prins werd voorgesteld door den regeeringsraad Oseus. De gelijkenis was volkomen. Als het gordijn ten derdenmale wegschuift, ziet men Prins Frederik Hendrik. Op een fluweelen kussen worden hem de sleutels aangeboden van de stad 's Hertogenbosch, die hij zoo pas veroverd heeft. Tegen over hem bevinden zich de raden der stad, krijgslie den, waaronder gewonden, vrouwen en kinderen uit de stad. De laatsten dragen de kleederdracht met de hooge witte mutsen uit de Meierij. De verlichting en de strenge klassieke lijnen van dit tafereel zijn meesterlijk. Majoor baron von Heynitz stelt Prins Frederik Hendrik voor. De poorten der stad maken daarop plaats voor een deftig binnenvertrek. Aan de tafel zit in zijn hoogen gebeelfihouwden stoel Prins Willem III, dien men terstond herkent. Hij is omgeven door zijn raden- Men ziet hem tegenover Fransche gezanten op het oogenblik dat hij vol verontwaardiging hun vredes voorslagen afwijst, met de woorden //Liever sneuvel ik in de laatste schans, dan zoo'n schandelijken vrede te sluiten.* Luitenant graaf von Bismarck is Prins Willem de Derde. Deze groep was zeer edel van opvatting en uitvoe ring. Trouwens, het zijn ook officieren uit Düssel dorf, van het huzarenregiment. waarvan enze Koning chef is, die haar uitvoeren, De vierde groep gaf ons Koning Willem I te zien, als hij Neerlands kroon aanneemt. Hij heeft de grondwet in de hand en is omringd door de vier hoofddeugden matigheid, moed, kracht en gerechtigheid, voorgesteld door vier jonge dame1*. De Nederlandsche* leeuw ligt aan de voeten van den Vorst. Een volgend tafereel geeft ons Koning Willem II, terwijl hij gewond van het slagveld van Waterloo op een baar weggedragen wordt. Hij is-omringd door officieren en soldaten in verschillende uniformen, van verschillende landen, van den stijf gekleeden infante rist met hoogen stropdas en- breed uitloopenden chako tot den zwierigen bergschot. De groep, op heuvel achtig terrein, was schilderachtig en vond grooten bijval. Men erkent er de meesterhand van professor Bauer in. Hij heeft niet alleen zijn personen en costumes met groote zorg eu historische trouw geko zen maar ze ook heerlijk gerangschikt. Vooral treft de afwisseling der groepen. Het gordijn trekt weg, en men ziet op het doek van den achtergrond het paleis Het Loo, tusschen het hooge geboomte gelegen. Op den voorgrond staan heesters en bloemen te midden van deze het bekende standbeeld de Faam, en hier omheen gegroepeerd eenige jonge dames, waaronder de drie nog ongehuwde prin sessen van Waldeck. De toonen van het Nederlandsche volkslied ruischen door de zaal. Alle toeschouwers zijn door verrassing getroffen. De Koning betuigt luide zijne ingenomenheid. De muziek zwijgt. Prinses Helene van Waldeck treedt naar voren en spreekt een Slotrede uit, waarvan de correspondent der N. R. C. de volgende vertaling geeft I. wWij zijn ten eind, de groote eu ed'le helden, Die, hel verlicht, voorbij uw oogen snelden, Getuigen van een vroeg're heerlijkheid, Zij allen werkten voor eer Eeuwigheid. De roem der daden eens door hen verricht, Is 't heiligst monument, in Nederland gesticht, z/Oranje boven," klinkt het sinds in 't. ronde En vol van geestdrift hoort men 't woord verkonden: 't Oranjehuis is alles voor ons waard; Het schiep ons volk een veilgen eigen Kaard. II. z/Ook gij, Vorstin, ziet u op Hollands weiden Een eigen haard, een nieuw tehuis bereiden De grootste schat, het kleinood van een vrouw, Al noemt men 't hut of koninklijk gebouw. Bewaar het goed, en moogt gij 'I hoog vereeren Dat liefde daar aan uwe zij regeere Dan zullen 's huwelijks zegeningen allen Den Koning, dien gij volgt, ten deele vallen. Met Willem van Oranje hand in hand Breng ge op die wijs geluk aan Nederland. III. Op de Faam wijzende z/Het standbeeld daar, luid kondigt het u aan Wat uw gemaal voor Neerland heeft gedaan. Hij heeft milddadigheid, door vorstenrecht, De Oranjepaarl, aan zijne kroon gehecht. Moogt gij daarom u vast aan hem verbinden Een tweede leven in zijn leven vinden Der weezen, der verlaatnen leed en sroarte, Bereidet gij den weg reeds tot uw harte. Ook ver van hier, op Hollands kouingstroon, Wacht u, voor de eigen daden, 't zelfde loon. Zoo vaart dan welDat God de Heer u leide, Dat de englen palmen op uw heerbaan spreiden Wij zullen dankbaar zijn voor 't heil dat gij ontmoot, En strooien wij thans bloemen voor uw voet Zoo neemt ze dankbaar aan; beschouwt ze als teeken Dat 't scheiden hier geen banden kan verbreken» De bloemen hebben in de laatste dagen Den gloed der liefde vaak hierheen gedragen Zij vormen dan een onverwelkbren band Van Waldecks bergen heen naar Nederland Door de bevolking van Apeldooroi wordt hei aan HH. MM. de Koning en de Koningin een 1 telijke ontvangst bereid. Bijna voor elke woning in die gemec prijken groene dennen en guirlandes. In Oranjepark een sierlijke eerepoort, even op bet. plein voor de poort van het pal Boven deze prijkt aan de voorzijde op een sehi woord welkom, en aan de andere zijde de van Nederland en Waldeck-Pyrmont. Het hek voo Basse-Cour van het paleis is met zware guirlanc doorvlochten met Oranjedoek, versierd, terwijl standaard met 't Nederlandsche wapen, en schi met de naamletters W. en E. daarop zijn aangebr. Op het Ba9se-Cour zijn eene menigte Nederlands1 Waldeck-Pyrmontsche en oranjevlaggen en wir aangebracht, afgewisseld door wapenschilden van provinciën rn de naamcijfers van HH. MM. Ai d schilden en vlaggendragers zijn onderling verbom door draad, waaraan de ballons eD lampions illuminatie zullen bevestigd worden. Op hi? voor het Basse-Cour en op het perron zijn pir geplaatst, welke lampions zullen verlichten bovi zal men den grond met honderde lichten bezi Het station op het perron gebouwd is Z. M. gebruike aangeboden, door de Hollaudsche spoi wegmaatschappij. Het is in rustieke stijl opgetrok en met dennenhout,en kur-;en bast van bui bekleed, terwijl 2 ramen en 3 deuren alle met sp gelglas licht en toegang geven het geheel ma eeu hoogst aangenamen indruk, vooral bij het bi nentredeu. De wanden zijn met blauw tarlatan bekleed, wa over getrousseerd wit neteldoek, versierd met bloea en de nationale kleuren. Het raidden gedeelte het plafond vormt een koepel waarin een kre hangt met 50 kaarsen, het geheele plafond is j drapeerd even als de wanden. In het midden, m over den ingang aan de spoorlijn, is eene 'A spiegel aangebracht met bloemen omgeven. Tvvee^ porceleinen kachels zorgen voor behoorlijke wa^ Aan deuren en ramen bevinden zien zware. 1 gordijnen, en op den vloer tapisserie tapijt <c Een lelegraui bij de regecring uit Tndië aan komen, berient dat aanhoudende regen eu overstri raingen belangrijke krijgsverrichtingen in Alj h onrac lijk maken. Een benting met acht stukk.m geschut genomen. De gezondheidstoestand is guusiig en politieke toestand wordt beier. Na van den minister van marine eeu bn-es ig antwoord te hebben gekregen op de vra ig of op medewerking op nieuw kon worden gerekend een tweeden Moordpooliocïai met. de Wil Barents, heeft het comité van uitvoe i ig, de hf| I. D. Fransen v. d. Putte, voorziite VI il O. baron van Wasseuaer Catwijek, jhr. r J., Jonge, (penningmeester,) dat in de vergadering*

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1