J BUITENLAND. Oudejaarsavond-mijmeringen. BurgOlijke Stand! HANDELSBERICHTE»; Graanmarkten enz Prijzen van effecten. De toevloed van vreemdelingen bij 's konirjgs in tocht in Amsterdam zal zeer talrijk zijn. Nu reed9 is in de voorname hotels geen kamer meer "beschikbaar. Ook bet Belgisch gezantschap meldde zich te laat bij het Amstel-kotel aan. Velen zullen in Haarlem een onderkomeu moeten zoeken Voor kamers, waar de stoet langs trekt, worden zeer hooge prijzen, men zegt zelfs f400 betaald. Iemand die aanteekening heeft gehouden van de droge en natte dagen in het afgeloopen jaar, zond aan het Handelsblad daarvan het volgende overzicht. Maand. Droog. Maand. Nat. Januari 3 Januari 28 Februari 7 Februari 21 Maart 3 Maart 28 April .15 April 15 Mei8 Mei 23 Juni15 Juni 15 Juli12 Juli 19 Augustus 8 Augustus 23 September 13 September 17 October .11 October 20 November 7 November 23 December 0 December 31 Droog 102 dagen. Nat 263 dag. Een nieuwe bankbreuk in Engeland komt de reeds heerschende financieële rampen vergrooten. Duizenden in West-Cornwell lijden groote schade door het springen van de Cornish Bank te Truro. De bekende Amerikaansche predikant Henry Ward Beecher, die daar te lande zooveel opgang heeft ge maakt, zal eerstdaags naar het vasteland komen, om in Engeland, Schotland en Ierland en ook in Neder land en België, als hij voor de beide laatste lan den uitnoodiging ontvangt, lezingen te houden. Voor Engeland heeft hij een contraet gesloten, dat hem voor 50 lezingen het honorarium voor 5000 pond sterling en vergoeding van alle reiskosten ver zekert. Alweder is een belangrijke plaats in Afghanistan door Engelsche troepen bezet. Bij Kandahar zoo heet die plaats zal het leger dan ook waarschijn lijk voor dezen winter stand houden. Overwinningen worden op overwinningen gestapeld. Engeland kan tevreden zijn. Maar het is een onaangename boodschap dat Shere-Ali de bescherming van Rusland ingeroepen heeft; dat, naar men meèint, zijn zoon Jakoob Khan, gezworen heeft getrouw te zullen blijven aan de instruc tion zijns vaders. De Emir zou 'wenschen op deu voet der Europeesche mogendheden behandeld te worden en zijn zaak gaarne voor een Europeesck Congres gebracht willen zien. Waarschijnlijk zal Engeland dat zaakje wel zonder groote bezwaren in orde weten te brengen. Met een dood paard is 't goed sollen. Tusschen vorst Bismarck en deu Duitschen Bonds raad wordt van gedachten gewisseld over de finan cieële denkbeelden van den Rijkskanselier. Men is het tot nu toe wat hoofdbeginselen aangaat niet eens. De man, die onlangs een aanslag waagde op bet leven van den Spaanschen koning, werd dezer dagen ter dood gebracht. Onrust eu woeling blijven de Turksche en Rus sische hoofdsteden beroeren eu Engeland wordt voort durend door financieele rampen geteisterd. JX Waarde Johannes! Hier zend ik U het tweede stuk van mijn brief, Johannes, en als 't kwik niet al te hoog rijst, jongen zal het ook wel het laatste zijn. Ge hebt" immers nog wel onthouden, dat de driehonderd vijf en zestig booze en goede dagen zoo innig Vroom een lied zongen ter eere van den God der eeuwen, en dat onze dominé zoo'a goede dominé is. Dat de anderen ook wel goed zijn, maar, zooals ik U in mijn postscriptum nog schreef, dat voor eenvoudige zielen de onze zoo goed is, omdat hij altijd denkt aan het: Broe ders, hebt elkander hartelijk lief!" Ook weet gij zeker nog, dat bet een mensch bang worden kan, als hij op oudejaarsavond zijn vrouw en kinderen rond de tafel ziet zitten, eu wat hij daii tot zijne ziel zeggen moet. Ja, zoo bang kan het een eenvoudig mensch worden en het hart schiet hem somtijds zoo volr dat hij er van zwijgt, omdat hij er niet van spre ken kan. De menschen zeggen, dat de mond uil den overvloed des harten spreekt, maar als 't hart ten boorde vol is, Johannes, dan loopt er de inond niet van - over, mijn beste. Dan gaat de mensch uit naar buiteu en zegt niets. Dan kijkt hij naar den met duizend sterren bezaaiden hemel en hij zegt nog niets. Dan als ge hem vraagt, wat hem schort, Johannes, dan vouwt hij de handen en zegt nög niets, maar die traan, die hem van de warg vloeit, zegt alles,-alles, Johannes. Sommigen gaan op oudejaarsavond naar builen en weenen bitterlijk. Anderen gaan uit en storten een stroom van tranen, van louter geluk en dankbaarheid en zaligheid. Want een mensch kan het zoo donker vinden hier.beneden eu als hij dan eens klaps met zijn beangsten blik daarboven in het licht baadt. Hij kan zich zoo verlaten gevoelen, Johannes, en als de goede God dau zoo vriendelijk op Hem neerziet en -1" duizend sterren fluisteren „Werp al uw bekommernissen op den Heer, wa.it Hij zorgt voor IJ Hij kan meenen, dat de geheele wereld tegeu hem vecht eu hij tegen de geheele wereld. Eu als hij dan met een goed geweten den blik angstig naar deu hemel richt en «de geheele berg vol ziet van vurige paarden en wagen en rondom hem, wat meent gij, Johannes, dat. hij u veel vertellen zou Gij hebt mij in uw laatsten brief geschreven, dat de nihilisten u den hemel boven 't hoofd en de soci alisten den grond onder de voeten wegnamen Mijn beste Johannes, ik wilde, dat ge het mij nooit ge schreven hadt, want ik weet, hoeveel n welen er ook over uwe ziel hangen, dat ze toch doorschijnend genoeg blijft om den lieven, blauwen hemel met die duizend sterren van geloof en hoop en liefde te weerkaatsen eu dat kan uwe ziel toch slecht doen, Johannes, als die hemel er niet meer is. Ge zult u verschreven hebbet?, mijn waarde, ze breken bun eigen hemel boven 't hoofd weg en dat geef ik u gaaf toe. Maar ik heb diep mede lijden mei alle nihilisten, Johannes, en ik ben maar innig tevreden en recht dankbaar, dat gij en ik geen nihilist zijn want dat is toch onze verdienste niet. Ik ben zoo bang, dat ze, als ze den hemel afgebroken hebben, de hel boven het hoofd timmeren, want een mensch wil toch wat boven bet hoofd hebben, Johannes, en de oudejaarsavond en de levensavond, die zijn toch door geen timmerman af te breken, al is hij ook volslagen nihilist. Wat hindert u dat, Johannes, of ze den grond onder uwe voeten rooven Ge wordt zwaarmoedig, oude jongen Zeker, omdat het nog geen oudejaars avond was en de lucht al lang zoo zwaar op u en de menschen drukte. Keut ge dan 't oude versje niet meer „Het vogeltjen op 't golven van de takken Zingt ongestoord den toongalm die hem last; De broze twijg dreig', daar hij kweelt, te knakken. Hij is zichzelf zijn vleugelen bewust." dat wil zeggen, Johannes, dat ge rustig doorzingen kunt, als de grond onder uwe voeten wegzinkt, om dat ge u door de vleugelen van bet vertrouwen ge dragen voelt en ge, zwevende door de lucht en stij gende naar de wolken nog beter zingen kunt „Rust mijn ziel, uw God is Koning, dan hier beneden op den raoerassigen grond. Of ge hen daarom maar hun gang moét laten gaan en ze niet storen moet, Johannes? Dat weet ge wel beter, mijn vriend enj omdat ik u zoo lief heb en ge zulk eenen schoooen naam draagt, bid ik u, ja, ik bezweer het u, verdedig uw grond en uw huis en uw vrouw en kinderen en de menschen en de raenschheid, verdedig ze met alle macht. En als gij uiet meer kunt en ge uw laatste lading verschoten en uw laatsten bloeddruppel gestort hebt, laat uwe ziel dan rusten, want „God is Koning, Johanues, en „heel de wereld Zijn gebied 1" Hij is een machtig Koning, Johannes, en hoe meer Hij toelaat, dat Zijne vijanden den hemel boven hun hoofd en deu grond u onder de voeten afbreken, des te eer zal Hij ons dien hemel boven het hoofd «pan nen, waaronder geen nihilisten meer timmeren, en of de socialisten daar ook den bodem oudergraven zul len Dat gelooft ge immers niet, mijn beste Jo hannes llij is een machtig Koning, en zonder Zijn wil valt er geen haar van uw hoofd. Ook vind ik het zoo troostrijk, Johannes, dat Zijn rijk niet is van dit onderrauausche, zoodat geen doctor in de philo- sophie en geen arme dweeper hem naar het hoofd of van dea troon schieten kan. In gindsche verte verliest de adelaar den blik en de schutter zijn schot. Ver staat gij, Johannes, Hij is buiten "het bereik van de kwaadwilligheid der menschen en dat is gelukkig voor ons, arme menschen zooals gij en ik. Ja, dat is gelukkig cn ik ben gelukkig als ik dat bedenk. Of wij anders reden hebben, om ons onge lukkig te gevoelen, wij, arme m&nschen Heugt u den strijd in 't Oosten nog, Johannes, en hoeveel dooden er vielen Hadden ze die Turken maar vroeger uit ons goede werelddeel gejaagdDoch neen, dat mogen we niet wenschen, Johannes, al staat het ook nog zoo vreemd, dat de halve maan blijft schijnen, als de zon weer aan liet afnemen it-. „Rust mijn zielUw God is Koning, Johannes Maar wat we wel wenschen mogen, Johannes, dat wat het even wicht van Europa minder in gevaar brengen zal dan elke poging, om het te bewaren met de vuist van den sterke Dat het kanon wordt vernageld en het zwaard zich buige voor Hem, die komt, om allen strijd te beslechten en de krijgsklaroenen den enge lenzang blazen en de palm des vredes de bloedende menschheid over het gelaat wuive en. gij en ik, Johannes net mei zoovele bloedige slagen kostte* Dan zal het u goed zijn, beste hoop, mij ook. Gij bidt dat immers ooH waarde. Hij komt, Johannes, Hij kont en uw hart reeds klaar, om He' s re ontl Johannes? Laat ons Hem wachte Johannes, Hij komt onverwacht Bereid ook uwe vronvs' uwe lieve kinderen, op Zijne komst en laat Hij niemand in uw huis slapende vinden Bid voor Johannes, dat ik ook wakker blijf! God zij m< JohanDes eu met de uwen, dit jaar, totdat de e des vredes komt en u en hen toefluistert: „De N ter is daar en Hij roept u Vaarwel Johannes geloof, dat ge onder Gods oogen, altijd wèlvaai stormt het nog zoo, en al steken de winden van zijden op. L"w JAN P.S. Kappeyne kan u niets doen en uwe kin< ook niet, zoo God het niet wil. Maar laat mij^ eens herinneren, dat God zien wil, of gij he niet wilt, voor geen geld ter wereld wilt, dat hij kinderen der wereld prijs geeft. „Ruste uw ziel, Johannes, en vin de zij hare slechts in den onophoudelijken arbeid en strijd uw Heer! Vaarwel Johannes! Een gelukkig niet jaar!" i Grijpskcrke. (December 1878.) Bevallen Maas, geb. Meijers, d. S. Huisman, geb. Dekker M. Koppoolse, geb. Hugense d. W. Flipse Groenenberg, z. (levenlJ. Wouterse, geb. Moe (levenl.) Overleden: Cornells Bastiaanse, m van J. Schl^J 41 jr. Antbeunis Huijsman, wedr. 76 Gehuwd geene. g Rotterdam, 6 Januari. Zeeuwsche aanvoer ontl* Overmaasche Flakkeesche matig, Taiwe 10 a 20 <j Gerst 20 cent lager. Overigens onveranderd. Haa weinig beteekenend. ,r Amsterdam, 4 Jan. 1879. Me.derl. Certific. Wérkelijke schuld. 2' dito dito dito 3 dito dito dito 4 Loten stad Amsterdam 3 dito dito Rotterdam 3 tinsiand Obligatiën 179S/1815 5 Certific. Inscr. 5e serie 1S54 5 Dito dito 6e serie. 1855 5 Obligatiën dito ƒ1000 1&645 dito L. 100 1S725 dito L. 100 1S735 dito 1877 dito5 dito leening* 186769. 4 Loten 1864 5 Loten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 1153 Oblig. dito4J/o S7l Aand. Kie'w-Brest 5 dito B&ltische spoorweg. 3 46a dito dito Jelez Orel 5 Oblig. spoorweg Poti-Tiilis. 5 SS1 dito dito Jelez-Griasi. 5 S2-' dito dito Charkow Azow. 5 81' Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 52' dito dito Weenen. 5 53; Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli. 5 48' dito dito April/Oct. 5 531 dito in papier Mei/Növ. 5 52' dito dito Febr./Aug. 5 52' Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 44' Spanje^ Obligatiën Buiten 1 1 14 dito Binnenlandsche 1 13' Portugal. Obligatiën 3 49' Turkije. Inschrijv ing Alg. schuld 1865 5 9; Obligatiën 1869 5 Egypte, dito 18765 51 dito 1876 6 - Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 dito dito dito Wö. étys Brazilië Oblig. 1865 5 Ö2< dito 1875 5 „89' Prijzen v;tu coupons. Amsterdam, 4 Jan. Me tall f 21,40; dito zil f21,40; Div. Eng. per u; fll,82>/3; Eng. Portugal pe f 12,Spaansche piasters 1 47,55; Amerikaans< dollars (in goud) f2,451/". Amsterdam, 3 Jan. Metall. f 21,371/2 dito zil f2l,37Vs; Div. Eng. per f 11,80; Eng. Russen pe 112,05; Eng. Portugal per ïi: £12,Frans f 47j Belg. f47,60; Pruis f 58,70; ïlamb. Russen fl,20VaI sen in Z. R. 1'l,15l/2Poolsche peril.Pooische Z. R. f—Spaansche piasters f47,55; Spaan: binneclaadsche f 2,2G1/2; Amerikaansche dollars f2 papier f2.45Va-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3