C H RIS T1L !J K-HIS T O R1S CII BLAD. X". 388. Dinsdag 7 Januari. Het Militair Tehuis, HET EUH>EN, Ver schijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50 Enkele no miners- 0,05 Uitgever Gr. WIJTMAN, TE MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per repel 15 ets.; Familie-berichten van^ regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. 3 dat men te Middelburg wil stichten, ondervindt tegenwerking. Dat was te verwachten. De of ficieren hebben met de beste bedoelingen er voor gezorgd, dat er in de kazerne eene ont spanningstaal is ingericht, en 't is niet vreemd dat heeren, wier wil wet is, dat heeren, die op geenerlei gebied aan concurrentie gewend zijn, het al heel onaangenaam vinden, wanneer zich een mededinger opdoet. Waren zij maar koop lui, of doctors, of advocaten, of dominés, of kamerleden, zij zouden geleerd hebben, dat er tnenschen zijn, die 't meenen evengoed, of beter te weten dan zij, maar voor zij het tot mini ster van oorlog gebracht hebben, weten zij van geen tegenspraak of concurrentie. Het is waar dat de zaal, thans in de kazerne ingericht, frisch, helder en doelmatig is het is waar dat er gezorgd wordt voor gepaste spelen, die wij niet veroordeelen kunnen. (Wie alle spel nalaat, omdat hij zich met iets beters kan bezighouden, moet niet vergeten dat er een tijd was, dat zijne levensopvatting ook niet zoo ernstig was als thans.) Maar toch, bij al het goede, dat men er tracht te brengen, de ka zerne blijft kazerne, en de kazernegeest is een ellendige geest. -Het begrip van mannelijkheid, dat men den goldaat inprent, is al heel nauw verwant aan vuwheid en onverschilligheid, en ondanks alle verbod is het maar al te waar, dat in de kazer ne »de vloeken rollen als erwten". Juist het strenge toezicht," waarop de keer V. T. zich in de Middelb. Courant n° 293 be roept, maakt het verblijf in de uitspanningszaal iliet aangenamer. De soldaat is er niet vrijen dat mag hij toch buiten de diensturen wel zijn. Hij is toch niet met lijf en ziel aan den dienst Verkocht? Als hij ook in zijne uren van uit spanning onder streng toezicht van zijne hoogeren Staat, en elke handeling, die den opzichter niet bevalt, tot rapport en tot handelen naar be vind van zaken" dat is al spoedig tot Straf aanleiding geeft, dan is het met het genot gauw uit. Zijn er soldaten naar harte lust met eenig spel bezig, en willen hoogeren in rang zich hetzelfde genoegen verschaffen, dan zijn er allerlei voorwendsels te vinden om de jongens te verwijderen, »als kinderen om een boodschap." Wij willen gelooven dat vele officieren, die Zelf den soldatenstand gekozen hebben, er zich geheel in vinden kunnen, maar de loteling is geen soldaat uit vrije keus, en daarenboven llebben officieren heel veel vrijen tijd, dien zij Ook 't huis of in de sociëteit in volle vrijheid doorbrengen. Doet het ons genoegen, dat de heer V. T. de godsdienstkwestie er buiten laat, al wil hij godsdienstige vorming tot kerk(gebouw) en catechisatiekaraer beperken, een ander tegen spreker, die zich »oud milicien" noemt, heeft eenige hatelijkheden te zeggen aan 't adres van de predikanten, onderteekenaars der circulaire. »Nu zij geen school met den Bijbel kunnen krijgen zegt hij onder anderen trachten zij een koffijhuis met den Bijbel op te richten." Het is bekend dat militairen geen trouwe kerkbezoekers zijn. Yelen willen van de kerk niets weten, anderen durven er uit menschen- vrees (vrees bij een militairniet heengaan. Maar daartegenover staat het feit, dat twee en zestig officieren lid zijn van den Militairen Bond. Bij den ongeloovigen geest, die tegen woordig onder de hoogere burgerstanden niet het minst heersckt, is het een verblijdend ver schijnseldat nog zooveel officieren toonen hart te hebben voor Christelijke inrichtingen ten dienste van den soldaat. Die twee en zestig officieren weten ook wat er in de kazerne te koop is, en zij steunen met woord en daad pogingen, als thans te Middelburg worden aangewend door de heeren Nonhebei, Roozemeijer en Rijnders. Zegt dat niets? Het Militair Tehuis, dat wij hopen te Mid delburg te zien verrijzen, is niet uitsluitend eene Middelburgsche zaak. Middelburgscke lotelingen kunnen, als zij in hunne stad moeten dienen, zoo dikwijls moge lijk naar huis. Juist de van elders komende soldaten hebben het meest behoefte aan een toevluchtsoord, aan vriendelijke ontvangst, aan verademing na de tallooze kommando's en vloeken, die zij hebben aangehoord. Waar moeten de jongens, de jongens uit chris telijke gezinnen blij ven, die lange winteravonden die lange zondagen, als de mooie zaal in de kazerne vol zit met manschappen, die daar nu wel niets uitvoerendat strafbaar is volgens de regels der kazerne, maar toch geen aangenaam gezelschap voor hen zijn? Zegt ons, ouders, broeders, zusters, verwan ten en vrienden, zegt ons, zoudt gij ze niet gaarne zien in een gezellig vertrek, in een goed gezelschap, dat hun zooveel mogelijk het te huis vergoedt? Welnu, stoort u niet aan al de redeneerin gen van den heer Y. T., die de mooie zaal voor de uwen niet beter kari maken dan zij is, en 't gezelschap moet laten zooals het is. Stoort u niet aan oude miliciens", die bang zijn voor predikatiën. Stoort u niet aan moderne en liberale" heeren, die per advertentie i klaren, dat de zaal in de kazerne voldoencj Ontvangt de circulaire voor het n-i Tehuis met welwillendheid, en zendt kein.j ze ophaalt, niet ledig heen. Moge het goede tegenstand en onver3ch heid ontmoeten, dan toch niet bij u\ heel ongeij van iemand,^ Nog van andere zijde tegenspraak gekomen. Niet de zaak bestrijdtmaar die geen vrede heefk de personendie haar hebben opgevat. Een inzender, S., in de Bazuin vindt niet goed, dat drie predikanten der N. H. J zich de oprichting van het Militair Tehuis hel aangetrokken, zonder de Chr. Gereforme™ er in te kennen, d Moet daarom iets goeds, waarvan ook ,r der C. G. Kerk kunnen gebruik makes waarbij zeker, naar onze meening, hunne n werking wordt gewaardeerd, als eene par "tfll worden beschouwd Ook vindt de heer S. het vreemdj| blad, »het welk gemeenschappelijk worlt; geven en bearbeid, bij ^gelegenheid, deze zaak besprak en aanbeval, nu ooiM zooals onlangs, toen het eene commissi Kampen gold, dat esklusieve karakter be. 1 en veroordeeld heeft." Ons antwoord op deze aangehaalde zins' kan heel in voudig zijn. Wij hebben er zelfs niet aan gedacht, de heeren Non hebei, Roozemeijer en Ryr zich de zorg voor het Tehuis op den haalden, dat daar iemand anders eenigzins loersch op zou kunnen zijn. De active kende) leden der Ckristelijk-kistorische hebben zooveel te doen, dat zij zelfs blij m< zijn, als zij eens niet geroepen worden om nieuwe zaak op het getouw te zetten. In hart zeiden wij WelEerw. Heeren, gaat ge uwen gang. Naar onze gewoonte steunen wij elke g zaak, die ons onder de aandacht komt, ej een vriendelijken wenk heel gaarne ooi goede dingen, die wij wellicht zouden voo zien. 1 Wij vonden in der tijd de commissie Chr. Geref. professoren niet de aangew mannen voor een Nationaal huldeblijk, zagen in, dat onze roomsche en liberale 1 genooten met hen niet zouden willen werken, maar wij zien niet in, dat de j van de drie genoemde predikanten. geen borg genoeg zouden opleveren bij de sti van een Christelijk Militair Tehuis, Ieder, die ons blad kent, zal er w overtuigd zijn, dat wij ons in de ver

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1