GEMENGDE BERICHTEN. ran God) \0Jieid zoekt in levrediging van [eesekes. ^lezers, lioe droevig onze blik moge >ij bet zien van alles, wat ons omringt, gelooven aan de waarheid van het Fransche ik woord, dat zegt: de vrijheid is nog niet •men, maar komen zal ze; en in het Boek boeken is door eene onfeilbare hand ons fe profetie van vrede nagelaten. ons daarop den blik vestigen bij het aan van den tijdkring, die zich voor ons Gedachtig aan kVade tijdingen, die altijd vroeg genoeg komen, zal het zonder twijfel het best zijn te wachten tot dat meer zekerheid is verkregen. Middelburg, 3 Januari 1879. 99. dc ÜOJftiug is maandag, onder luide uiching der bevolking, te Aro'lsen aangekomen. Z. n. prins Alexander, die deze week nogmaals het zijner moeder bezocht, vertrekt maandag uit den tot het maken van eene langdurige buitenland reis. de lijst der dooden die in 1S78 aan het land ender christelijke- historische partij ont komen de volgende bekende en verdienste namen voor van Eik, oud lid der Provinciale Staten van -Holland mr. E. J. J. baron van Heemstra, der Tweede Kamer J. L. Nierstrasz oud-lid der Kamer en dr. M. Cohen Stuart, emeritus- 'og YÓor het jaar 1878 eindigde, nam de dood man van beteekenis uit ons midden weg. De heer Roo van Aider wcrclt, minister van oorlog, maanden lijdende aan een ongeneeslijke kwaal, visselde het tijdelijke met het eeuwige. heer de Roo had zich door onvermoeide arbeid- nheid, door zijn groot talent, door zijn krachtige rtuiging en door zijn vast karakter een eereplaats vorven. Met vaste hand en seherpen blik heeft ■erkt of was hij dikwijls de eerste en 'om onmeedoogeud den ellendigen slentergang militaire stelsel aan de kaak te stellen, hem de taak van hervormer was opgedragen, ij door Hem die niet antwoordt van Zijne op het ziekbed neergelegd, waar hij aan fooze smart ter prooi, in den avond van jl. 'dag den laatsten adem uitblies. an de Bredasche courant wordt uit den Haag fcreven dat, naar men aldaar algemeen verzekert, in de Staats-courant aangekondigde groote gar- :oeusvci*au4]ei»iug geen plaats zal hebben, zou den aanstaanden minister van oorlog, ver- generaal Bijen, niet voor zulk een be- fait accompli willen stellen. Bovendien •n tegen de ontworpen verdeeling der troepen, ;ens den briefschrijver, alierlei bezwaren van tselijken en algemeenen aard. schijnt aan sommige dingen niet gedacht zijn. Zoo meldt men dat te Bergen-op- n voor de drie compagnieën, die er meer en, geen voldoende huisvesting is, en men ze toch niet reeds met Mei laten kam en Te Terneuzen zijn de bestekken voor jaarlijksch onderhoud van vestingwerken en mili- r-ebouwen opgemaakt, alsof van vertrek des ens op 1 Mei geen sprake ware. Te Vlissin- ordt het algemeen depot van discipline geves maar nog geen maatregel is genomen om een Kazernes daarvoor in te richten. Men verwacht tog menige1 verandering in de regeling. mededeelingen van het Hangsche Dagblad' in zake belasting-ontwerp op de kapitalen in por- buille hebben deels tegenspraak ontmoet, deels onrust gewekt. t inquisitoriale aan zoodanige belasting verbondeu, druk daardoor gelijk trouwens door elke ook weder opgelegd, zal de nieuwe g zeker reien tegen zich innemen. Bij koninklijk besluit is bepaald dat ook vrouwen e meisjes betrekfelngeai kunnen bekomen bij posterijen en de telegrafie, van directrice af tot c j meest ondergeschikte betrekking toe. Zij worden aan dezelfde voorwaarden onderworpen als de man nelijke beambten. Slechts eene beperking is gemaakt, zij kunnen geen houger bezoldiging krijgen dan f1000. Waarom niet Of de vrouwen en meisjes zijn voor het vak ge schikt; of zij zijn er niet voor gesohikt. In het laatste geval stelle men ze niet aanin het eerste hebben zij recht op dezelfde belooning als de man nen, want niet de personen, maar de diensten wor den betaald. (Arnh. Cour.) Tot wethouder te Goes vacature van den heer J. A. A. Transen van de Putte is benoemd de heer jbr. M. J. de Marees van Swinderen, met 7 stemmen, op dr. CalJenfels waren 3 steramen uit gebracht. Veerc, 2 Januari. Maandagavond vierde de Chr. Zangvereeniging wZangliefde wekt vlijt" te Veere haar eerste jaarfeest. Na opening met gebed door den President werdeu eenige liederen en psalmen op vier stemmen gezongen v/aaibij vele leden toonden in het afgeloopen jaar goede vorderingen gemaakt te hebben. De avond werd verder gezellig en in vroolijke stemming doorgebracht, en het feest om tien ure met dankzegging gesloten. Biggckerke, 2 Januari. De zangvereeniging *Nut en Genoegen* vierde Maandag avond haar een jarig bestaan, met tal van genoodigden. De uitvoering bestond in het zingen van psalmen en godsdienstige liederen, afgewisseld door eenige toespraken. Een cn andere bracht ware feestvreugde zelfa van ben die vroeger afkeurend spraken kon men thans de betuiging hooren zulke genotvolle uren hebben wij nooit bijgewoond. fterk, School eit ieitdtitfl. Naar wij vernemen heeft de heer J. C. Boot, hoofdonderwijzer aan de christelijke school te Oud- Vosmeer, de benoeming aan de nieuw op te richten christelijke school te Zaamslag aangenomen. Bij den tegenwoordigen gedrukten toestand van den landbouw in het Westerkwartier van Groningen willen de landbouwers niets meer de liooge loonen betalen aan hunne dienstboden, die thans betaalt worden. De laatsten hebben zich nu vereenigd, om niet tegen minder loon nieuwe verbintenissen te sluiten. Tot dusver gaat alles vreedzaam toe, en vermoedelijk zullen beide partijen wel tot een schikking komen. Te Zwol'e zijn gearresteerd twee knapen van 14 en 15 jaren, waarvan de een eergisteren avond na een raam te hebben opengebroken, in eene woning buiten de Sassenpoort aldaar is ingeslopen cn uit eene kast f 4,50 heeft ontvreemd, welk geld hij met den ander die op de uitkijk stond, heeft gedeeld waarna zij het geld grootendeels versnoept hebben. Op verschillende punten van den Dam te Amster dam zijn reeds de toebereidselen gemaakt voor de-, eleetrische verlichting met Joblockhoff kaarsen gedu rende de feesten te geven tijdens het verblijf van Z. M. den Koning en de aanstaande Koningin in de hoofdstad. De stormen dezer wèek waren voor velen te Amsterdam zeer onvoord'eelig. De eerepoort op de Hoogeeluis waaide omver, en drie- in aanbouw zijn de woningen, met niet al te dikke muren, en niet zeer solide fundeeringen, zakten mede ineen. Het Oranje-weeshuis te Huizen heeft van baron I W. R. van Tuijl van Serooskerken van Zuijlen, on- 1 lange ovnrleden, een legaat ontvangen van f 4000. Een zeker predikant Dissel te Bladel deelt in de Haarlemsche Courant het volgende, schier onge looflijk, feit mede Een mau, 86 jaren uud, van de roomsch katholieke godsdienst, kan door toenemende blindheid (vroeger was hij kleermaker) volstrekt niets meer verdienen hij woont geheel alleen in eene hoogst armoedige en tochtige leemeu hut en is door enkele liefdegaven en karige toelagen van het armbestuur der burgerlijke gemeenfe voor hongerdood bewaard. Hij onderwerpt zich zoolang hij kan aan allerlei ontbering en lijden, om zoover mogelijk het tijdstip te verschui ven zijner publieke uitbesteding door het algemeen armbestuus. Dat zulk eene uitbesteding een schrik beeld is, dat zoo menigen armen soms jaren te voren kwelt, wordt verklaard door het lot o. a. van eene 86jarige, insgelijks roomsch katholiek, vrouw, die, geheel blind, door een burgerlijk armbestuur (op de manier, ten platten lande, naar ik hoor, alge meen in zwang) aan den laagsten bieder voor de som ran f 52 's jaars is uitbesteed, onder beding, dat zij moet arbeiden zooveel en zoolang zij kan. Wien gaat geene .rilling door de leden bij de gedachte, dat die vrouw o. a. in het guurste jaargetijde naar buiten wordt gedreven om, op de drassige akkers (terwijl zij. nauwelijks met eenige lompen gedekt is) neergezon ken, op het gevoel af beestenvoeder te verzamelen, of, als dit door de sneeuw onmogelijk is, met hare stramme handen den clorschvlegel te roeren. „Van vertrouwbare zijde werd mij dezer dagen verklaard, hoe het mogelijk is deze vrouw voor f 52 *s jaars te voeden en te verplegen en nog winst te trekken, maar over die hartverscheurende werkelijkheid hang ik thans liever een sluier. Hoe is het mogelijk dat zoo iets in het Christelijke, om zijn liefdadigheid geroemde, Nederland gebeurt Men leest in de N. R. C. Massignano is een lief dorpje, nabij Ancona aan de helling van den Monte Conero gelegen. Het bezit eene vrij groote kerk, in welke jaarlijks op den 15den December een feest gevierd werd, dat voor de vrome gemeente uit den omtrek niet geringe aantrekkelijkheid placht te bezitten. Ik moet er bij. roegen, dat dit bedehuis met de meeste andere ge bouwen van dien aard de bijzonderheid gemeen heeft van eertijds gediend te hebben tot begraafplaats, zoodat de bodem er van pene met zerken overdekte holte is. Den 15deu December uu zou aan het kerkfeest te -Massignano buitengewone luister worden bijgezet door het optreden van een prediker, die wijd en zijd vermaard is wegens de sterke longen, de heftigheid zijner gebaren, liet donderende van zijn stemgeluid en den gloed zijner schilderingen van BeëlzebuTs vlaramenrijk. Gij zoudt zweren, wanneer ge dezen redenaar in het vuur zijner rede mocht hooren, dat hij zooeven van een langdurig verblijf in den helschen zwavelpoel moest zijn teruggekeerd zóó nauw keurig toont liij zich vertronwd, niet slechts met de duivelen persoonlijk, maar ook met de verschillende hoogst vernuftig uitgedachte folterwerktuigen, waarmede deze heeren de zielen pijnigen van al degenen, die hier op aarde een oor leenden aan de vloekwaardige inblazingen van den modernen geest. Indien ik u hier een staaltje afschreef van den preektrant dezes weleer waarden vaders, zoo zou misschien deze of gene uwer lezeressen het brokstuk uilknippen, om bij gelegenheid hare stoute kinderen er mee naar bed te jagen. De kerk was vol neen proprol zóó vol dat er geen muisje meer plaats in zou gevonden hebben. De redenaar blies en siste en bulderde, hij liet zij a oogen rollen en zijn tanden knarsen. Opeens schiet hij half over den kansel heeD, kliett de lucht met zijn welgevulde armen, en schreeuwt met eene stem waar van hij zelf wel scheen te schrikken Beeft, zondaars siddèrtwant' voorwaar zegge ik u de helfcche kuil gaapt onder uwe voeten 1" Nauwelijks waren die woorden over zijne lippen - of zoo waarlijk het aardrijk opende gulzig zijne kaken, en gansch de gemeente verzonk De vloer was onder de saamgepakte hoop bezweken vloekend, kermend, gillend, lagen allen op en doop elkander te midden van de knoken der afgestorvenen I Ik houd mijne pen hier in. Wat er volgde, moge uwe verlbeeding uw malen. Want zeker dit tafe-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2