GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. INGEZONDEN STUKKEN. HANDELSBERICHTEN. 5 1 moet daarvan ^/6 besteed worden tot oprichting eener Drentsche paardenstoeterij en het overige 7s wederom rentegevend, met oploopende rente belegd, totdat het verdubbeld is. Heeft dit plaats, dan moet de helft bij het kapitaal der stoeterg gevoegd, de wederhelft als voren belegd, en dit zoo dikwijls herhaald wor den, dat er geen behoefte aan uitbreiding der stoe terij bestaat, vooral in die streken in Noord-Nederland alwaar het Drentsche paard voor fokkerij gezocht en gekweekt wordt. Het genootschap zal, als het zoover gekomen is, met het overschietende een reserve-kapi taal moeten vormen van twee ton gouds en daarvan de rente ten voordeele van den Drentschen landbouw aanwenden, tot opnieuw de stoeterij weder behoefte aan fonds heeft. Tot aan den tijd dat de jaarlijksche rente f16,000 bedraagt, moet alle 10 jaren, te begin nen met 1880, de rente van dat tiende jaar, doch tot geen hooger bedrag dan f 503, gevoegd worden als bijprijs bij den hoogsten geldprijs voor een dek hengst van het genootschap en onder dezelfde voor waarden toegewezen. Geduld is zulk een schoone zaak Vrijdag werd de aankomst van den Mailsteamer Stad Middelburg te Vlissingen te vergeefs verwacht. Volgens een telegram uit Queenboro' ontmoette de Stad Vlissingen, die Donderdag avond van Vlissingen naar Queenboro' vertrok, hem op de gewone hoogte. Nadat de Belgische sleepboot England Vrijdagmiddag van Vlissingen, en een andere sleeper van Queenboro' vertrokken waren om de Stad Middelburg op te zoe ken en, zoo uoodig, hulp te bieden, werd het tele- graphisch bericht ontvingen, dat hij op eeu wrak een wiel besoliadigd had en op de hoogte van Ostende was. Zaterdag morgen II uur, is de Mid delburg met eigen stoomkracht in de haveu te Vlis singen binnengekomen. Het schip is thans in het dok te Middelburg gezet, om nagezien te worden. De schade blijkt zeer gering. De proeftocht met een der nieuwe booten, Priuses Marie, zal op 20 dezer in Engeland plaats hebben, en indien deze voldoet, zal die boot zoodra mogelijk in geregelde vaart gebracht worden De verre-spreker, die ons zoo pas is komen verbazen schijnt gevolgd te zijn door een verre-kijker van ongekende kracht. Deuk eens. De Standaard van heden is uit Zaamslag ingelicht omtrent de toe stand van deu Thoornpolder. En dat in deze donkere dagen voor Kerstmis. Ook de N. R. Courant van Vrijdag overkwam hetzelfde geval. Precies hetzelfde zag hij die //ons meldt." De Zaamslagsche kijker moge verre kunnen zien, vlug ziet hij in elk geval niet, want het bericht is heden juist al acht dagen oud, en komt niet van Zaamslag maar van Wissekerke, werd niet ingezonden aan de N. R. C. of Standaard, maar aan de Goesche Courant. Overigens is het bericht vrij juist. Te Amsterdam zijn 5 knapen, een dievenbende, door de policie ingerekend. Op de hoek Rokin-Beursstraat kon men Zater dag den heelen dag groepjes menschen met gapenden mond zien staan. Wat er dan te zien was Wel er was en bel op een staak geplaatst en een man er bij gezet om aan die bel te trekken, als de tram in 't gezicht was Het scheen ot die menschen het daar zeer vermakelijk vonden, Zal het lieflijke vrede op aarde" nog op ons aanstaand feest werkelijkheid worden Zal na zooveel maanden van strijd en woeling, van moord en gru welen, de morgenzon van vrede dagen Zullen we thans, in plaats van de geschiedenis der menschelijke ellende te schrijven ons eens kunnen zetten tot het vermelden van liefde en vrede, van rust en voor spoed Belangrijke berichten kwamen, sinds ons laatste noramer verscheen. Ziehier een telegram heden bekend geworden. Lord Derby heeft Zaterdag aan den Ministerraad eene nota van Turkije medegedeeld, waarin de Porte verklaart, een bemiddeling vau Europa aan te nemen. Zij wijst er in deze nota op, dat een constitutie ten uitvoer is gelegd, welke gelijke rechten aan alle on •danen des Sultans 9chenkt, en dat aan de mili- eer van beide landen is voldaan, zoodat geeu ief voor de voortzetting des oorlogs bestaat. Tur- heeft zijne hulpbronnen nog geenszins uitgeput is tot alle offers voor zijne onafhaukelijkheid en griteit bereid, maar het wenscht een einde te aken aan het vreeselijke bloedbad. De Porte doet beroep op het gevoel van rechtvaardigheid der Vdheden en protesteert tegen elk denkbeeld tot van zelfstandige Staten, althans een bewijs dat d3 Porte bemiddeling het sluiten vaü den vrede, en aldus een be verder dan toen alle voorstellen der nvoudig werdeu van de hand gewezen. In Frankrijk is het, om in de volkstaal te spreken, suiker tot op den bodera. Mac-Mahon gaf niet alleen toe wat het optreden van het kabinet Dufaure betreft, maar richtte zelfs tot de vertegenwoordigers des volks een zoo verzoenende boodschap dat de linkerzijde in Senaat en Kamer niet ophield van toejuichen. De Maarschalk erkende nu rondborstig dat de meerderheid voor de republikeinsche regeering had gekozen en dat de oplossing van den crisis 's lands welvaart bevorderen zou. Wat wil men meer Ook de wolk die Frankrijk bedreigde is dus voorbij gedreven en in rust en vrede kan het dat Nu weet ieder zoo goed als wij dat een man als Mac-Mahon, zoo beginselloos en onzelfstandig, die heden verzekert een dam te moeten opwerpen tegen het schadelijk drijven der radicalen, en morgen een boodschap aan 's lands vertegenwoordiging zend om de repubUkeiusche instellingen te verheerlijken, niet geschikt is vertrouwen in te boezemen, dat het hoog ste staatsambt hem blijft opgedragen is zeke niet zeer geruststellend. Men moge bovendien zeggen dat de Porte in da nota aan de groote mogendheden geenerlei melding maakt van de groote offers die Rusland eischt, maar stilzwijgend aanneemt dat Rusland aan de ver zekering geen veroveringen te zullen maken, getrouw zal willen blijven, iets wat nog zal moeten bewezen worden en in elk geval schier niet te gelooven is. En alzoo moge men onze redeneering, die hoop op vrede tracht te doen herleven, zoeken krachteloos te maken. Voor ons is ditmaal al wat ons omringt somber genoeg om ons nog niet meer dan noodzake lijk is bezig te houden met droeve voorspellingen Wij hopen op de komst van den vrede, en van Hem die den Vredevorst is. Hij alleen is machtig licht en en leven uit te storten over een aarde, zoo menig vuldig door duisternis en somberheid omringd. Nederl. Gertific. WerkelijKe schuld, dito dito dito dito dito dito Loten stad Rotterdam dito dito Amsterdam Rusiand. Obligatiën 1798/181G Certifie. Inscr. 5 serie Obl. Hope Go.1855 6e serie dito f 10U0 1864 Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, 11 Dec. 1877. Geachte Redacteur! Nadat ik een Nederlandsch minister, (Minister is immers Staatsdienaar tegenover eenen volksvertegen woordiger heb hooren gewagen (zie o. a. Middelb. courant van Vrijdag 7 Dec.) van een oproerig volk - r achter de kiezers, verwonder ik mij haast over niets Fransche volk arbeiden tot meer. 't Minst van al over bet bewijs van opper vlakkigheid in de eerste beginselen der geschiedenis, door een Nederl. minister, al pronkt hij duizendmaal met den titel van Mr., geleverd. Toch verwonder ik mij al over niets meer, ik verbaas mij nog somtijds. Dit was het geval onder 't lezen van een opstel door dezelfde courant, een dag vroeger gegeven. Het is die beruchte geschiede nis van dien opium chinees, wien rechtvaardig van het gouvernement p. m. f 1400 toekwam en ze niet in tijda kon bekomen, tengevolge van de slordigheid van een O. I. ambtenaar. Mijne verbazing deed mij verstommen, doch ik wachtte, in de onderstelling dat de Redactie van mijn gewestelijk weekblaadje, onpar tijdig genoeg zou zijn, om dat zaakje eens op te halen en misschien een enkel Zweedsch luciferlichtje bij te zetten. JawelMorgen Die Red. heeft ge makkelijker taak in het uit slecht Vlaamsch weer brengen in mal Nederlandsch, van de Chronique scan- daleuse der Jezuïten, die zij vereenzelvigt met alle geestelijken, zelfs met de protestantsche predikanten, die zich nimmer het prasdicaat «geestelijkheid" toe eigenden. M ij, geeft dat veel stof tot denkeu. Luister eveu Een Nederlandsch minister verklaart openlijk dat zulk een eer en plichtvergeten ambtenaar, zulk een schuldige on bekend is en wel onbekend zal blijven Wat moeten wij leeken eu oproerlingen, wij volk achter de kiezers, van zoo iets denken Ziet een Nederlandsch Minister geeu kans om een plichtvergeten ambtenaar te ontdekken O, wanneer men i n Nederland eeu eenvoudig, schraal bezoldigd ambtenaartje, wegens verzuim, geeu vergrijpafzet, zonder eenige consideratie, waarschuwing of disci plinaire straf, is het dan niet de moeite waard om alle krachten aan te wenden om zulk een plichtver- zaker te ontdekken en minstens genomen tot schade vergoeding te doen noodzaken. Waarom"niet direct een bijzonderen agent naar Indië gezonden om dat onderzoek te doen Ik grond mij op ht slot van het verhaal der Mid- delburgsche Courant, waar er sprake is van ontslag uit de eene en verhooging tot de andere betrek king en vraag dan Zou men er niet toe kunnen of willen komen om den schuldige als met den vinger aan te wijzen Heeft deze zich zoo verdienstelijk ge maakt, door pluimstrijken en vleien of weet hij zoo veel van achter de schermen, dat men hem niet wil vinden Heeft Graanmarkten enz. Rotterdam, 17 Dec. Tarwe flauw gestemd met on veranderde prijzen. Rogge 10 20 ets. minder, zomer- gerst 10 ets. minder, paardenboonen 10 ets. minder, üe overige artikelen bleven in prijs gelijk aan die der vorige week. De verkoop ging over 't geheel zeer langzaam. Prijzen van effecten. Amsterdam, 15 December 1877. Loten 1864 Polen. Oostem Obligatiën 186769. Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito Aaml. Kiew-Brest dito Baitische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. dito dito Jelez-Griasi dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow. Aand. Warsehau-Bromber dito dito Weenen. dito dito April/O dito in papier iuei/N( dito dito Febr./Ai Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg Spanje. Obligatiën Buitenl dito Binnenlandsche Portugal. Obligatiën Turkije. Inschrijving Alg. schuld Egypte. Araerik. dito 1868 dito 1873 Obl. Vereenigde Staten 1904. dito dito diti dito 1865 2'/a pet. 635/8 •3 76s/a 4 100V8 3 IOD/4 3 lOOJ/a 911/» 5 59 5 73 5 847/8 783/4 5 793/ie 5 143 5 139 4 4 693/,6 5 1063/. 4 ö6'/ 5 46 3 44V8 81 5 S3!/4 5 5 5 51 5 -51/2 5 555/s 539/i« 5 - 3 41'/ia 1 13Vs 1 12'/s 3 50'/a 5 <5 7lA» 7 5 6 - 5 943/a Prijzen Tan coupon». Amsterdam, 15 Dec. Metall f 20,95 dito zilver f 21,95; Div. Eng. per t 11,90; Eng. Portugal per k t Spaansche piasters f ,71Amerikaansche dol lars (in goud) f 2,46l. 2. Amsterdam, 14 Dec. Metali. r 20,95; dito zilver t 22,05Div. Eng. per 11,90; Eng. Russen per f 12,05 Eng. Portugal per ft* f', Frans /"47.90 Belg. 47,80 Pruis 58,90 Hamb. Russen fRus sen in Z. R. f 1,191/4 Poolsche per fl. Poolsche oer Z. R. fSpaansche piasters/',71;S-paansche binner.- landsche f ,65 Amerikaansche dollars 2,46 V»; papier t 2,37. hij wellicht een adspirant kamerlid met be hulp vau duivelskunsten tot zijn doel gebracht Dut is immers mogelijk en ik meen dat het volk als het van een kruiwagen spreekt, dat alles verstaat onder het enkele woordje protectie Is het niet uit te maken welk edel of onedel par venu toen feitelijk de Indische financiën controleerde of dirigeerde. Ziedaar geachte Redact ïur, eenige vragen en op merkingen, die ik onder de oogen van het publiek wensch gebracht te hebben, geheel en al voor mijne verantwoordelijkheid. Ik schreef onder den iudruk mijner verontwaardi ging, maar ik heb miju opstel nog eens nagelezen en wat geschreven is blijft geschreven, en zelfs hoop ik dat de moderne pers, als ze zoo onpartijdig is, als ze zegt te zijn, mijn schrijven zal overnemen. Iu België neemt de journalist soms de taak van het openbaar Ministerie op zich, ja soms van onder zoeksrechter. 'k Wou 't in Nederland ook mode eu geoorloofd was Beleefdelijk verzoek ik u voor deze regelen eeu plaatsje te willen inruimen in "Het Zuiden," binnen kort beloof ik u dun de geschiedenis van een persoon, waaruit zelfs Ministers en Kamerledeu, nog zullen kunnen leeren Mijn brief zou te groot worden, vergun mij daarom nog even eene kleine vergelijkende opmerking Duizenden Nederlanders eu vreemdelingen sneuvel den, duizenden werden levenslang gebrekkig en onge lukkig, millioenen guldens bracht de natie ten offer en nog is Atjeh niet gewonnen. Er zal drie dagen lang te Amsterdam ten toon gesteld worden eene verzameling van voorwerpen, bestemd voor de wereld-tentoonstelling te Parijs en afkomstig van h«t eiland Sa~oe. Wat heeft dat gekost? Een handvol zilver jaarlijks en de toewijding en zelf opoffering van één eenvoudig man, een zendeling. Aan Atjeh verkondigde men den wil van Nede land met een beroep op Neêrland's macht grootte.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 3