zomer een versterkte liberale meerderheid in de kamer, en met haar ook een liberaal ministerie. Een der eerste zorgen van het nieuwe kabinet en het strekt het tot eer was, te voldoen aan de eischen der wet, in dit geval dus den kiezers gelegenheid te geven vijf vertegenwoordigers meer te kiezen. Dat men met ongelooflijken spoed deze zaak zoekt ten einde te brengen, moge niet zeer mooi van de meerder heid, die zoo lang de voorsehriflen der wet te ont duiken wist, gehandeld zijn. Toch hiervan valt weinig te zeggen. Immers net geweten der heeren kan plot seling ontwaakt zijn, en hen verplicht hebben het verzuim ia te halen. Maar dit is een verwijt, door alle niet-liberalen erkend, dat de eerste minister van het Koninkrijk der Nederlanden zoo weinig aan het zedelijk ideaal voldoet en zoo weinig ruimte van blik toont te bezitten dat hij, alleen rekende met het grof ste eigenbelang, de districten Amsterdam en Rotterdam, dus de meest radicale, met eeuige buitengemeenten samenkoppelt om alzoo elk district met één lid te vermeerderen. Dat een minister niet werken zal in 't belang zijner tegenpartij, begrijpen we volkomen, die eisch zou in een wereld vol eigenbelang al te dwaas zijn, maar dat een zoo hooggeplaatst bewindsman er toe komt om op zoo grove wijze het zekere voor het onzekere te nemen dat is rechtaf stuitend. Ondanks de woorden „doe wel en zie niet om" krijgt het al den schijn alsof des ministers practijk bestaat in het „dwingt ze om in te gaan." Ook de kiesdistricten in enze provincie zulien eenige wijziging ondergaan. Middelburg zal verkleind worden en Goes vergroot. Goes zal, volgens het ont werp, een dubbel district worden. Welke de gevolgen van deze verandering zijn zullen, kunnen niet be palen. Dat zal eerst de toekomst kunnen leeren. Tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuur kunde aan 's rijks universiteit te Utrecht is benoemd dr. W. Kapteyne, leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Middelburg. Voor de verkiezing van een commissaris voor den polder Walcheren zijn uitgebracht 246 stemmen. Te Middelburg 213, te Westkappelle 27 en te Oost- kappelle 6. Op den heer J. van den Broeke waren 79 stemmen uitgebracht, op den heer W. Reijnierse 57. Zoodat tusschen deze twee heeren een herslemming zal moeten plaats hebben. Voorts verkregen, mr. W. C. Borsius 42, J. H. Snijders 36, C. J. J. A. van Teyliugen 16 en J. Cijsouw 6 stemmen en 8 personen ieder 1 stem. Sedert de overmaking op den 24sten November jl.is bij het Departement van Koloniën, ten behoe ve van de noodlijdenden in de kolonie Curasao ontvangen een bedrag van f 10,288,81, met het bij die overmaking overgehoudene uitmakende eene som van f 10,288,93, In - verband hiermede wordt een bedrag van f 10,300 ter beschikking van den Gou verneur dier kolonie gesteld. Te Vlaardingen wenscht men een Fonds voor Vlsschers-Wednwen eni Weeasen op te richten. De naaste aanleiding daartoe is het onheil, dat plaats had, toen de logger het Noorden den 26n Nov. bij' de monding vau den Waterweg vastraakte de equipage meende het schip te moeten verlaten en is om zelf behoud met de eigen onverzekerde bagage in een bootje overgestapt doch dit is door de zee overval- :i en omgeslagen, woordoor 13 zeelieden in de gol ven den d od hebben gevonden. In den loop van dit jaar zijn alzoo 40 kloeke varensgezellen van Vlaar dingen in zee omgekomen Op nieuw moet daarom op de weldad'gen in den lande een beroep gedaan worden, om zoo mogelijk eenige verzachting in het lot der nageblevenen aan te brengen. Die herhaalde oproepingen t_>t milddadigheid intus- schcn worden mischien ie veelvuldig en men gaat schromen, telkens de hand uit te steken om nieuwe offers voor een zelfde doel. Die herhaalde noodzake lijkheid nogtans is levens het beste bewijs, dat hulp noodig is. Om nu daarvoor eenige zekerheid te ver schaften worden pogingen aangewend om een vast fonds in het leveu te roepen, uit de rente waarvan, met de bijdragen der zeelieden, men hoopt voort durend hun achtergebleven belrekkingeu te kunnen onderhouden. De reeders hebben uit hun midden een commissie gevormd, die in dien zin een oproe ping deed. Te Amsterdam studeeren thans aan de unirer- siteit in de godgeleerdheid 22, in de rechtsgeleerdheid 28, in de wis- en natuurkunde 23, in de geneeskunde 316 studenten. Onder laatstgenoemden zijn er echter 249 voor militairen dienst. Hieruit blijkt, dat wan neer eens die militaire studenten elders gingen stu deeren wat niet zoo onmogelijk is er slechts 146 studenten voer Amsterdam overbleven. I.idien dit niet veranderde, zou aan Amsterdam haar universiteit duur komen te staan. Door den heer W. L. Weter, vroeger predikant te Petersburg, wordt medegedeeld dat van 12 April tot 26 September dezes jaars aan gewonde en zieke Russische soldaten zijn uitgereikt In de Russische taal. N. Test. 2942Evange liën 2325 Psalmen 1705 Tractaten 24,223 Ge zangen 800verschillende boeken 27 Nos van een tijdschr. 154. Slavonische taal N. T. 102Evg. 60 Pa. 120. Bulgaarsch. N. T. 22Ps. 10. Romaansch. N. T. 22 Ps. 25. Poolsch. N. T. 457 Ps. 246; Tract. 604. Duitsch. N. T. 439; Gez. 400; Tract. 1583. versch. 30. Lettisch. N. T. 284; Gez. 600 Tract. 1337. Esthisch. N. T. 113Tract. 300. Littausch. N. T. 28. Samagitisch. N. T. 12. Hebreeuwsch. N. T. 16; Evg. 53; Ps. 150. Tartaarsch. N. T. 10. Turksch. Aan Turken voor zooverre ze van geene andere taal gebruik maakten, N. T. 144. Moge de belofte des Heeren „Mijn Woord zal niet ledig wederkeeren, maar al doen wat Mij behaagt" ook hier in vervulling komen. Zoo ergens dan is wel hier behoefte. Uit het Oosten kwam het licht tot het Westen, terwijl het zelf in duisternis werd gedompeld. Moge het spoedig verkeeren Er is een ster in Jacob opgegaan. Zij verlichtte voortaan Oos ten en Westen gerb, Jsdtool en bending. Ber. tot pred bij de N. H. G. te Schoonhoven F, J. Heineman Kethel. Brandwijk NV. van Dis Ciilaarshoek. Oosihem E. A. Lasonder Oldebroek. Blokzijl C. Ier Spill Westkappelle. Ber. tot pred. bij de C. G. G. te Niewoldde J. J. Dekkers Joure. Beverwijk M. H. k. Mol Dirkshorn. Aang. het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Sprang J- T. F. I). Lauls Eemnes. Niedorp L. S. Schollen Candidaat. Metzlawier NV. Ukken Hornhuizen. Aang. het ber. tot pred. bij C. G, G. te Heerde H. M. v. d. Vegt Aruhem. Tilburg E. NV. king em. predik. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Blijswijk F. J. Heineman Kethel. Lienden G. NVelsels Austerlitz. Giesen Nieuwkcrk T. F. Weslrik Candidaat. Bed. voor het ber. tot pred. bij de C. G. G, te Hoogkerk J. J. Dekkers Joure. Naar de Zierikzeesche Nieuwsbode meldt vierde de heer P. A. Exel, hoofdonderwijzer aan de bijzondere school te Zierikzee Zaterdag gedach tenis van zijn 25jarige loopbaan als onderwijzer. Vele en rijke geschenken vielen-hem ten deel en van alle zijden genoot hij blijken van achting en waardeering zoowel van particuliere personen als van verschillende autoriteiten, ook vooral, van zijne talrijke leerlingen en hulponderwijzers die thans dankbaar met hem feest vieren. De Hollandsehe Zendeling Woelders heeft 29 Juli 1876, te Andia op Nieuw-Guinea 3 Papoeas gedoopt, nadat hij met nog 2 andere Zendelingen de doopeliugeu onderzocht had. Het zijn de eerste vruch ten na een 16jarigen arbeid. De eene is een vrijge kocht meisje (Lydia) uit den stam der Kanuibalen de andere een knaap (Johannes) die tot den Zendeling kwam, nadat zijne vader voor zijne oogen ont hoofd was de derde een meisje (Anna) welks vader en moeder op eenen dag stierven. Alle drie leg den eene gcede belijdenis van hun geloof af- Men berekend dat de partij der ritualisten in de Engelsche Staatskerk ongeveer 2000 milioen lee- ken en 4000 geestelijken telt. Zij treedt steed stouter op en ontwikkelt groote kracht en energie. Dit ver schijnsel, voor Rome zoo gunstig, is een donkere stip aan den horizont van 't protestantisme. De algemeene commissie der vereen, te Doetinchem tot opleiding van jongelingen voor het predikambt bij de herv. kerk, met meer dan 1000 leden als contribuanten, zijnde als rechtspersoon erkend bij Kon. besl. ad. 8 Sept. jl. heeft thans bij gemotiveerde circulaire bekend gemaakt, dat aan hare zorgen (in vereeniging met de commissie voor inwendige zending) zijn toevertrouwd 140 knapen en jongelingen; 8 zijn alreeds tot het predikambt toegelaten. Aan de aca demie te Utrecht studeeren 21, aaD 't gymnasium te Doetinchem .60 op de dag- en kostschool aldaar 54, daarenboven zijn er nog 4, die dit jaar door middel van privaatlessen hunne studiën voorzetten. De com missie herinnert aan 't vele, dat dagelijks vereischl wordt, doet een krachtig beroep op de medehulp der gemeente-leden in ons vaderland, en heeft een groot getal inschrijvings-billetten naar heinde en verre rond gezonden, waafop giften voor ééns jaarlijksche vraagd worden. l Naar wij vernemen, heeft een milde hand l de vrije ge neente te Amsterdam een gift van dub t gulden doen toekomen, zoo meldt De Hervorm(J Wij leeren hieruit weder dat zelfs eene gemeente modernen vrij moet zijn, zullen harten en han,! voor haar geopend worden. Wanneer zal men eens overal gaan wagen met de vrije kerk en' vrije school 5 Zekere heer Huijgens te Witmarsum, die aid godsdienst-onderwijs geeft, zonder de titels te bezit die daartoe volgens de reglementen der Ned. He: kerk bevoegdheid verleenen, was dientengevolge d( het"klassikaal bestuur van Franeker veroordeeld. De synodale commissie heeft echter dat vonnis v< nietigd, omdat dan ook zelfs aan ouders de bevoegd heid zou ontnomen worden, om hunne kinderen gocl dienstonderwijs te geven. Niemand behoeft dus meer uit vreeze voor kerkelij overheden het geven van Zondagschool-o d e r w ij s na te laten. Jj Door het bestuur der Evangelische Alliantie zi- de volgende onderwerpen voor de gewone week cl gebeden opgegeven Zondag 6 Januari. Prediking over Openb. 7 9,1 Maandag 7 Jan1 Gebed en dankzegging voor pe soonlijke en algemeene weldaden. Gebed om Go zegen over degenen die vroeger bevoorrecht ware en om een kinderlijken en eenvoudigen geest. Dinsdag 8 Jan. Gebed voor Gods kerk in al landen, om hare verlossing van de dwalingen, en ha toenemen in geloof, heiligheid, macht en wijsheid, e om den Heiligen Geest. Woensdag 9 Jan. Gebed voor de christelijke hui gezinnen, voor zieken en treurenden, voor kindere, die de scholen bezoeken, voor jongelieden, en voc onze zonen en dochteren, die openlijk Christus belijdei Donderdag 10 Jan. Gebed voor alle natiën, voc den koning en allen die in hoogheid zijn, voor on leger en voor de zeelieden, en voor alle philantropi sche inrichtingen, voor vrijheid tot prediking van he evangelie, en om wijd geopende deuren tot versprei ding van het evangelieverder om het einde va; den oorlog, en dat rechtvaardigheid en vrede bij alle: mogen wonen. Vrijdag 11 Jan. Gebed voor de zending onder Israë en de heidenen, voor Zondagsscholen en om Gods zegen over alle pogingen, die aangewend worden tot verspreiding van het evangelie. Zaterdag 12 Jan. Gebed voor de verspreiding var den bijbel, voor de heiliging van den Zondag, voo: het tegengaan van onmatigheid, voor de wederoprohtl^ van gevallenen en voor de bewaring van alle reizen- den, zoowel te land als te water. Zondag 13 Jan. Prediking over Matth. 5 16. Wekstem.) Ds. L. J, Van Rhijn, pred. bij de Herv. Ge meente te Wassenaar, in orthodoxe kringen dooi zijn verschillenden arbeid wel bekend, heeft het plat in 't volgend jaar zijn emeritaat aan ta vragen, nt 40jarige ambtsvervulling. De Commissie van voordracht voor de aanstel ling van hoogleeraren in de godgeleerdheid van wegt de Hervormde Kerk in de universiteisteden is tegei 18 December a. s. bijeengeroepen. Den 16 Januar d. a, komt Synode in buitengewone vergadering bijeer om uit de voordracht der Commissie de vereisc' benoemingen te doen en de aangehouden herziening v het reglement op het examen ter toelating tot Evangeliebediening in behandeling te nemen met w daar meer ter tafel zal gebracht worden. Landbouw. Wij vernemen met bijzonder genoegen, dat de co lectieve inzending, die onzen landbouw te Parijs ve' tegenwoordigen zal, alle kans heeft om uitmunten te slagen, wat b. v. zeker het geval zal zijn met i, afdeeliug „vlas." Een aanzienlijk aantal belangrijk monsters is toegezegd, wat nog steeds toeneemt. led die in 't bezit is van iets goeds, heeft bovendien a' nog gelegenheid om 't aan den secretaris der Commisi den heer P. F. L. Waldeck, te Loosduinen, op geven en op die wijze aan 't groote doel mee te we ken onze landbouwproducten de figuur te Parijs t laten maken die hun toekomt.. Landb.-Ct Door mr. J. W. J. Baron de Vos van Steenwijk een plan ontworpeu, waarvan wij hier de bijzond^ heden laten volgen, in de hoop dat er wel ee zal zijn die tijd en geduld heeft om alles naut&eufl na te gaan 60~R Hij heeft aan 't hoofdbestuur van 't genoot 1 ter bevordering van den landbouw in Drefoth,ter I schrijven gericht waarin hij met 't oog opde le-ta' ging van een Drentsche paardenstoeterij, het gliAt^ schap f 2500 aanbiedt, om op een der grc4)otbo}0C van onze nationale schuld te beleggen en een nader op te geven som, rente op rentvert oploopen, totdat de jaarlijksche interesse^' bedragen, hetgeen over circa 160 jaar hh zal. Is het kapitaal tot'die hoogte ge1

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2