lerlt, ^cltool en GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. De val van Plevna. .ast aangevoerd, bcnoodigd voor de deklaag op het dagen de electrische verlichting toegepast, die verreweg Nooderhoofd het Zuiderhoofd is daarmede reeds ge- de voorkeur schijnt te verdienen boven gaslicht. reed. Met het maken van den straatweg van Velsen naar IJ maiden is 10 dezer een begin gemaakt. Met de verbreeding van het Kanaal aan de zuidzijde is men tot ongeveer 1500 M. gevorderd ook aan de noordzijde wordt met kracht gewerkt. Van de IJpolders zijn t.hans in het geheel reeds De Noordpool-expeditie zal in bet laatst van Mei 1878 gereed zijn om haar weteuscbappelijken tocht naar het Noorden te aanvaarden. De ouderzeesche spoorweg tusschen Frankrijk en Engeland, die vele zaakkundigen tot voor weinig tijds meenden, dat zeker zou tot stand komen, schijnt verkocht 4045 H.A, voor f 9 266 653, of gemiddeld aan onoplosbare bezwaren onderhevig te zijn. Bij de f 2383 per H.A. Tot 1871 brachten de gronden ongeveer de som op, waar hun waarde oorspronkelijk op geschat was doch na dien tijd, toen men overvloedige oogsten in die reeds verkochte landen had zien binnenhalen, werden de prijzen meer dan de helft hooger. Op het oogeublik ia de stand der droogmakerijen de volgende De polders, I, II, III (we9t), V en VI zijn geheel verkocht en in handen van de koopors overgegaan. Polder IV, die tot grondberging wordt gebezigd, is nog niet met de polders V en VI in verbinding gebracht, doch wordt door tijdelijke bemaliugsmiddelen droog gehouden. Polder I1l oost, die reeds het vorige jaar gekaveld en bezaaid was, doch dezen winter door onderloops- heid van het stoomgemaal gedurende de hevige stor men in Januari weder volliep, is op nieuw droogge malen en bezaaid, terwijl ook polder VIII in cultuur is gebracht, zoodat deze beide polders waarschijnlijk nog dit jaar in veiling zullen komen. Aan de beringing van polder VII wordt met den meesfceri spoed gewerkt, zoodat deze spoedig droog gelegd zal kunnen worden. "Ber. tot pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Delden P. C. Barbas Arnerongen. Lienden ',t>n Candidaat. Aangen. het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Vrouwepolder dr. J. Rosier Candidaat. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Langerak .1. K. S. M. Loyson Bruchem. Jaarsveld J. f,. Klomp Lienden. Vroomshoop l>. len Kale Candidaat. Aangen. het ber. tot pred. bij de C. G. G. te Oud-Vosmeer C. Wijdoogen Zuidwolde. Met 1 Januari a. s. treedt te Veere in werking eene inkomstenbelasting, waarin zal worden aange slagen ieder, die een inkomen bezit van ineer dan twee honderd gulden. Men klaagt te Veere over de weinige daar aan wezige urinoirs, en over de scheutigheid van hen, die bekeuren. Men bekeurde o. a. Zondagavond nog een Arnemuidschen visscher, die op schippers wfjze de geheele haven voor één urinoir aanzag. Door A. S., werd ter gelegenheid van het St. Niolaasfeest, van Harderwijk naar een ingezetene te Vlissiugen per spoor door bemiddeling der expeditie- onderneming van van Gend en Loos, verzonden een kistje, inhoudende: 6 boterletters, 1 kistje sigaren en 85 cent. Met kwam j. 1. Zaterdag aldaar aan en bevatte toen slechts 2 letters en in plaats van 100 slechts 75 sigaren. Dinsdag is het. der politie te Vlissingen mogen gelukken drie v.tlsche Engelsc'ie guinjes in beslag te nemen en J. v. d. D. een Nederlander van ge boorte en van beroep stoker, na een hevige worste ling te arresteeripl Genoemde persoon is Woensdag naar liet huis van verzekering te Middelburg gebracht. Voorzeker mag wel als eene bijzonderheid worden vermeld, flat in der. tuin van deu heer V. B. te Ba\i eenige erwten, die met den zomer zijn blijven liggen, thans in vollen bloei staan, waaronder zich ook reeds bijna geheel volwassene bevinden. Te Brtiinisse is een tjalkschip, de drie Gebroe ders van Dordrecht, op deu blinden dam iu het Zijpe gevaren, het schip is door midden gebroken. Sctiip en lading, uit steen bestaande, zijn verloren. Ter Beurze te Amsterdam is dezer dagen ter teekening nedergeltgd een verzoekschrift aan den Minis ter van Waterstaat, om, in verband met de maildienst over Vlissiugen, geschikte sneltreinen die haven en Amsterdam te doeu loopen. Sedert eenigen tijd hebben bijna bij alle expeditiën bij herhaling vermissingen plaats van verzonden goe deren naar men verneemt, ook weder onlangs van zilveren voorwerpen per expeditie van van Gend en Loos, verzouden aan het adres van een magazijn in gouden en zilveren werken te Utrecht. Iu verband hiermede zijn gisteren nacht te Utrecht een der be dienden var» genoemd expeditiekautoor en zijn vrouw in hechtenis genomen. In de nieuwe fabriek van de heeren F. A. Swa- uers en Zonen te Tilburg wordt sedert eenige laatste onderzoekingen is men op zoovele binderuissen gestuit, dat de aanleg van een tunnel, zoo niet als onmogelijk, toch als hoogst onwaarschijnlijk te be schouwen is. Als een merkwaardig teeken des tijds wordt uit Noord-Amerika meegedeeld, dat de Christennegers thans in het bezit van hun vrijheid, in steeds toene mend aantal hun voornemen te kennen geven om te verhuizen naar hun moederland. Voor de toekomst van Afrika is dit zeker niet van belang ontbloot. De gezondheidstoestand van den Paus schijnt zeer achteruit te gaan. Alle bisschoppen ter wereld zijn aangeschreven gebeden voor zijn herstel ten hemel op te zenden. Een te Edinburgh wonende schatrijke Ame- rikaan8che dame, miss. Thompson, heeft de fantaisie zoover gedreven, om haar lievelings-pouy van een hoefbeslag van massief goud te laten voorzien. dakje. Dufaure is gereed, en beden reeds zal het journal offiniel aan Frankrijk, dat zooveel maanden in onrust en spanning verkeerde, de tijding brengen, dat een ministerie van onverdacht republikeiusche beginselen de teugels van het bewind beeft aanvaard. Wij laten hier de namen volgen van hen die thans de ministerieële zetels te Versailles zullen innemen. Hun namen mogen, na e°n crisis met zooveel hinder nissen, wel aau de vergetelheid worden ontrukt. Het zijn de volgende heeren Dufaure, minister van Justitie en president, Marcére, binnenlandsche zaken, Waddington, buitenlandsche zaken, Bardoux, onder wijs, Borel, oorlog. Pothuau, marine. Léon Say, fiuan- ciëD, Teisserenc de Bort, koophandel, Treycinet, open bare werken. Het groote feit, op het oorlogstooneel voorgevallen, noopt ons eenigszins uitvoerig, in een afzonderlijk opstel, de laatste dagen van Turkije's macht binnen de gevallen schansen te beschrijven. De strijd zal tot het uiterste worden voortgezet. Aldus is te Coustantinopel door den Grooten Raad van het krijgswezen besloten, 't Getuigt misschien meer van vertwijfeling dan van heldenmoed. Maar in elk geval het getuigt van levenskracht. Het is een onbegrijpelijk waagstuk, dat Turkije gaat on dernemen. De feiten zijn niet weg tc cijferen. De Daily News zegt het terecht door den val van Plevna gaat niet alleen een vesting met haar garni zoen, maar een geheel leger voor de Turken verloren. Osmau-pacha heeft vijf maanden lang een Russische strijdmacht van 120,000 man van Adrianopel ver wijderd gehouden. Maar zijn troepeu zijn thans ge heel of grootendecls krijgsgevangen. Een ontzaggelijke strijdmacht en een buitengewoon groote voorraad kost baar oorlogsmaterietl zijn verloren. Hoe zal men die vervangen En toch wil men den strijd tot hel uiterste voortzetten. Het zal ongetwijfeld een strijd op leven j en dood worden. De voordeeligste kansen er is 1 niemand die 't durft betwisten zijn aan den kant j van Rusland. Die Mogendheid heeft haar handen thans vrij iu geheel Bulgarije aan deze zijde van den Balkan Servië zal nu wel zoo spoedig mogelijk de opkomende zon aanbidden Rumenië moet en zal tot eiken prijs medegaan Griekenland ziet het tijd- j stip van de buitverdeeüng naderen en verloochent j zijn vermetelheid niet, na eeuwen her, ook nadat het, zéé geheel ontaard is van zijn klassieke voorgaugers. 1 Turkije rekenen misschien op den winter, waar- door de Russen, als zij over den Balkan gaan, veel grooter moeite zullen hebben, zich hel noodige te verschaffen, en hun onder de mohamme- taansche bevolking van Rumelie iedere medewerking zal ontbreken, daarom meent de Turksclie regeering waarschijnlijk, dat haar toestand weinig verergeren kan. Nog beschikt, zij over honderdduizendeu solda ten, en bij de algemeen heerschende meening onder de Turken, dat zij voor hun bestaan vechten, is het niet ondenkbaar, dat de regeering niet anders kan dan tot het uiterste volhouden. Daarbij zal wel niet geheel de hoop ontbreken dit de ijverzucht der mogendheden Turkije in den uit— tersten nood nog te stade zal komen. Man Mahon had reeds sedert Maandagochtend een ministerie, maar Frankrijk heeft het niet mogen we ten. Minstens vijf malen was er ministerraad, maar wat er gedaan moet worden bleef zelfs den ministers duister. Eindelijk heeft men, daar het toch zoo niet ging, bekend gemaakt, dat. Mac Mahon het onbekende pro gramma van het onbekende ministerie niet kou goed keuren, zoodat het ministerie even geheimzinnig, verdw, n n zou zijn, als het verschenen is. t Mac Mahon heeft daarop weder om Dufaure ge- zouden, een stap die van een man van karakter, na de wijze, waarop hij de onderhandelingen met Dufaure had afgebroken, stellig niet te wachten zou geweet zijn. Woensdagavond laat is Dufaure op hel.Elysée geweest, en daar hij een andere opvatting heeft van trouw aan zijn woord en zijn beginselen dan de maarschalk, herhaalde hij zijn voorwaarde, dat er een werkelijk parlementair ministerie moest optreden, waarin Bar doux. Beth mout, Say en Waddington plaats zouden vinden, en ziet nu is alles gegaan als van een leien Maandag ochtend ten 7'/? ure wierp Osman Pacha zich met nagenoeg zijn geheele macht op de Russisch- Rumeensche posities noordwestelijk van Plevna, hoofd zakelijk op de verschansing bij Oponetz (of Opanes), Doluji- en Goruji-Nctropolje, welke den weg naar Widdin versperden. Blijkbaar had de Turksche bevel hebber gedurende den nacht zijne hoofdmacht over de rivier de Wid gebracht, zoodat zij zich bij 't aanbreken van den dag ploiseling met alle kracht uit het zooge naamde brnggehoofd, welke zijne meest westelijke ver sterking vormde, op de Russische insluitingslinie wierp Deze aanval schijnt de belegeraars verrast te hebben, daar een bericht van den llden uit Bucharest, zegt, dat de Turken weldra de verschansingen bij Goruji- Netropolje binnengedrongen waren. Iu allerijl rukten de Russen ""hit de versterkingen aan den weg naar Sofia en de Rumeniers uit hunne verschansingen tegen over het fort Bukowa iu het noorden tot ondersteu ning der Russische grenadiers-brigade op, welke de bedreigde punten bezette. Het gevecht was moorddadig doch ondanks alle kracht, waarmede de uitval onder nomen was, slaagden de Turken er niet niet ir. zich van den weg naar Wnldin meester te maken. Osman Pacha, die zijne troepeu herhaaldelijk tot den aanval aanvuurde, werd in dit gevecht aan het been gewond. Na een strijd van 5 uren ziende, dat alle pogingen vruchteloos waren, liet de Turksche veldheer het sig naal tot den terugtocht blazen eu wilde hij zijne troe peu binnen de verschansingen van Plevna laten reti- reereii. De Russen en Rumeniërs aan het oost- en zuidfront der insluitingslinie hadden echter gedurende het gevecht niet stilgezeten, zij hadden zich uit het noorden en uit het zuiden, waarschijnlijk na slechts zwakken tegeustaiul te hebben ontmoet, van de Turk sche redoutes meester gemaakt, en zich tusschen de stad Plevna en de Wid ingeschoven, zoodat den Tur ken ook de terugtocht afgesneden en Osman Pacha met zijn leger ingesloten wss. Toen de Turksche veld heer dit bespeurde, gaf hij zich op genade of onge nade over. Een particulier telegram uit Bucherest aan de Köl- nische Zeitung zegt, dat in Plevna hoegenaamd geen levensmiddelen meer aanwezig ware: dat uitgehongerde Turken onmiddelijk na de capitulatie de Russen om voedsel smeekten en 40,000 gevangenen en 400 kanon nen den Russen iu handen vielen. Het officieele Russische telegram verklaart echter, dat het aantal gevangenen en tropeeën nog niet opgegeven kou worden, wat trouweus zeer natuurlijk is, en waarschijn lijk zal dan ook later het door den correspondent der Kölnische Zeitung genoemde cijfer blijken veel te ho~g te zijn. Het gevecht was bloed g eu het slag veld overdekt met dooden en gewondenook het Russische hoofdkwartier erkent dat de geallieerde troe pen zware verliezen leden, vooral de Astrakansche, Siberische en SamojmLche grenadiïr-regiu.enten. Volgens Russisohe berichtou was Osman Pacha aan het been, volgens een audere lezing echter aan de hand ernstig gewond toch voerde hij persoonlijk met generaal Ganjetzky, bevelhebber vm het Russische greuadierskorps, de onderhandelingen over de over gave. Hij stemde volkomen in met eene onvoorwaar delijke capitulatie, maar uitdrukkelijk verklaarde hij zich slechrs a-iu deu Keizer van Rusland op genade af ongenade over te geven, en niet aan deu vorst vau Ru- menie, dien hij een rebel noemde. Hij gaf zijn de gen dan ook aan den Russischen generaal der grena diers over. Naar de verklaring der gevangen genomen chefi van den Turksche» staf telt het leger van Plevna 60" bataljons, weinig cavalerie. 7 pacha's (generaals) en 60 stukkeu geschut,. Het aantal troepen is eebpet niet daarnaar te bepalen. Het bedraagt zeker "vets minder dan 30,000 man, doch zelfs al is l\x< berient uit Bucharest waar. dat behalve 40, slagvaardigen nog 20.000 zieken en gewonden^!*-1 Russen in handen vielen, dan nog is 't een onve* kelijke roem voor Osman Pacha, dat hij ir^ strijdmacht ongeveer 120,000 vijanden vasth'

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2