GEMENGDS BERICHTEN. BUITENLAND. Db levensloop vau een Dagblad Correspondent. het nieuwe licht dat ontstoken is, het geloof verloren aan hooger kracht en leven en zit nu verlamd op den bodem van het stof. Zilver en goud worden ge kocht en gebedeld. Met zilver en goud wordt die arme maatschappij bevredigd. Zang en spel, comedie en concert moeten haar verder hare ellende doen vergeten. Maar wordt dan dat alles niet gevoeld? Gaat er dan geen kreet op over malaise, over ver lamming, over achteruitgang op elk gebied O ja getuige het bovenstaande. Doch men neemt zijn toe vlucht niet tot de bron, waar alleen nieuwe levens kracht is te ontvangen. Och neen, wij leven in een tijd van bedwelmende middelen, door dronketien op geestelijk en verstandelijk gebied toegediend en aan geprezen. liet is een tijd van losmaking, van wan verhoudingen Het geloof wordt van de wetenschap, de opvoeding van het onderwijs losgemaakt. Daar is een revolutie in de maatschappelijke standen, tot groote schade voor die maatschappij zelve. En wat is daarvan de oorzaak In de eerste plaats, dat Busken Iluet en zijn col lega's het volk vervreemd hebben van het geloof der vaderen van het gehoorzamen aan dat Woord, dat ons leert, waar wij hebben te staan en te blijven. Eu dan dat bespottelijk opvoeren van het onderwijs, vooral op onze hoog-re burgerscholen. Wat ons in die hoogere burgerscholen stuit is dit dat zij een groot deel onzer Natie vernederen tot de categorie der b e d e'e 1 d e n, die voor het grootste gedeelte uit de beurs van anderen studeeren. Maar wat ons ergert en bedroeft is dit dat deze scholen oorzaak zijn dat onze burgerij verloopt. Daar zijn maar weinig timmermans- en metselaars-en meubelmakers- en schoen makers- en kleermakers-zonen, die het handwerk van liu.il vader leereu, en meesters zoeken te worden in dat. vak. Neen daar is men te voornaam toe. Men j moet naar een hoogere burgerschool. .Men is er opge leid tot. allerlei onmogelijke betrekkingen, en komt eindelijk aan spoor, of telegrafie, of op een kantoor terecht om een kommervolle toekomst te gemoet te gaan, terwijl men als een flink en g ed ontwikkeld timmermans-of schildersbaas, zoo niet geld, dan toch een goed stuk brood had kunnen verdienen. Wij gelooven, dat het meer dan tijd wordt, op deze dingen te wijzen. een preek aan te hooreu, zou de telefoon zelfs in de kerk dienst kunnen doen, en, bij het tegenwoordig groote gebrek aan predikanten, zelfs veel dienst. Con certen, comedies en hoevele andere publieke ver makelijkheden en streelingen van het gehoor zal de nieuwe onderneming tot één brengen. In den telefoon erlangt de centralisatie haar hoogste uitdrukking Vau tijd tot tijd ontmoet men in de dagbladen staalt jes van spoorweg-dieverijen. Tot nu toe wordeu I die mededeelingen van de zijde der spoorweg-directiën met een voornaam stilzwijgen beantwoord. Toch, we 1 gelooven dat eindelijk het rechtsgevoel aandrijven zul tot het nemen van afdoende maatregelen. Uit dat oogpunt verolijden we ons in mededeelingen als de hier volgende ingezonden aan het Utrechtsch Dagblad: Aan het publiek maak ik bekend, dat ik verleden week per Oosterspoor van hier een kisije verzouden heb naar het Nieuwediep, dat onderweg opengebroken en beioofd is. Twee jaren geleden verzond ik een dergelijk kistje per van Gend en Loos, verleden jaar per Rijn spoor, en de uitkomst was altijd zoo als nu, dat ik bestolen werd. Het getal spijkers, dat ik ge bruikte, nam toe in dezelfde male als de onveiligheid, maar het beeft mij niet mogen baten. Ik weet, dat dit niet. te wijten is aan de directies ik weet ook, dat klagen niet helpt evenmin als spijkers, en de lamlendigheid waarmee zij, die er misschien iets aan konden doen, zich bij zulke openbare schandalen neerleggen, geeft mij de zekerheid, dat de dieven naar hartelust zullen kunnen voortgaan. Ik wensch alleen naar 's lands wijs en 's lands wijs is im mers 's lauds eer? //het feit te constateeren," dat ik behoor in de lange rij van hen, die door spoor- j wegbeambten zijn bestolen. Utrecht. j. Harïog. Dat het. woord des Heeren voidest wil oïu Ie oogsleRt11 oak nog waar is in onze dagen kan ons de volgende opgave betreffende den stand der bevolking op aarde leeren Het aantal menschel) op de aarde bedraagt 1288 milli- oèn, waarvan behooren 369 millioen tot het Kaukasische, 552 tot het Mongoolsche, 190 millioen tot. hel. Aethio- pische, 100 millioen tol hei Amerikaansche en 180 tot het Maleisché ras. De verschillende volken spreken 3604 talen en hebben 1000 onderscheidene godsdiensten. Kr sterven jaarlijks 33,333,333, mensehen of ongeveer een in de. secoi.de. Het aantal geboorten is echter grooter. Er bestaan 335 millioen Christenen, 5 millioen Israëlieten. 600 millioen behooren tot r'en godsdienst vanB.mdha, 160 millioen tot dien van Mahomed en 200 millioen Afrikanen zijn heidenen. Van de Chris tenen belijden 170 millioen den Roonisch katholieken, 76 millioen den Grieksch katholieken en 80 millioen den Evangelisch' n godsdienst. Het wordt vermoeiend telkens te vermelden, waar reeds proeven met den IclcpSsoji genomen zijn, wij geven daarom liever onzen lezers een proefje van de omwenteling, die de telefoon (nieuwe spelling) belooft., als hij allengs nog eenige verbetering heeft ondergaan, Het zal uan voortaan niet meet. noodig zijn, dat een beroemd redenaar werelddeelen en landen en steden afreist om zich te laten hooren. Hij behoeft slechts een spreekbuis in zijn kamer te laten vervaardigen en spreekt er zijn redevoering uit, die langs den telefor u-draad wordt voortgeleid, waar men haar heb ben wil. In de gehoorzalen der geheele wereld be vestigt men gehoorbuizen, verbindt ze met. den ge- leiddraad, en gesteld, pater Hyaeiuthe treedt ten 7 ure 's avonds in zijn eigen kamer op, en enkele seconden of minuten later wordt hij bijna gelijktijdig cu le Amsterdam, cu te Berlijn, cn te Londen, zelfs j te New-York gehoordja overal, waar men maar j een telefonisch uiteinde aan den telegraaf-draad vast maakt, zal men den redenaar kunnen hooren. Jammer, dat de telefoon nog onbekend was, toen de wet op het Hooger Onderwijs in behandeling was. Meer dan een universite't zou gebleken zijn niet noodig le wezen. Slechts had men in de voornaamste steden van ons land gehoorzuleu ingericht oru Hooger Onderwijs te ontvangen en veel geld was gespaard gebleven en veel ijdelheid van professoraten-jacht was overbodig geweest en het feit, te Utrecht ge zien, dat er dit jaar meer professoren zijn aangekomen dan studenten, zou niet gehoord zijn en wij hadden, om geschikte hoogleeraren te erlangen, onze toevlucht niet tot liet Buitenland behoeven te nemen. Ook in velegemeenten van ons vaderland, waar in zijn godsdienst geen hooger eisohen stelt dan iierit, School cn lending, Ber. tot pred. bij de N. II. G. te Oostzaan AY. F. Plüggcl Oostermeer. Rozenburg Hoogvliet F' fl'strlk Caudida.it. Wageningen E. C. van Bnerlc Maassluis. Ber. tot pred. bij de C. G. G. te Leiden li. Gispen Kampen. Wolvega A. van Wijk Sappemeer. Aangen, het ber. tot pred. bij de C. G. G. te Nieuw-Venuip C. Kuiper Amersfoort. Bed. voor het ber. lot pred. bij de N. H. G. te Putten 11. 1{. A. bulge Ned er horst dB. Bed. voor het ber. tot pred. bij de C. G. G. te Broek o/L C. Kuiper Amersfoort. Men schrijft ons uit Oosterland Het jaar is nog niet verstreken alvorens wij ons hier in erbeteringen mochten verheugen op stoffelijk gebied. Eene doelmatige verlichting op straat en in de kerk. De laatste mag ongetwijfeld op den naam van sierlijk aanspraak malceu. Eere zij onzen nieuwen Ambachtsheer, die daartoe zoo krachtig heeft mede gewerkt. Eere aan kerkvoogden, die deze goede zaak hebben ter hand genomen. Eere ook aan den heer de Jong Zijlstra te Zierikzee voor zijne nette en billijke leverantie. Tot bestuurders van het Blauwbeen-fonds te Goes, gelijk men weet bestemd oin jongelieden van goeden aanleg en van onbemiddelde ouders ingezetenen der gemeente, in staat te stellen om het onderwijs aan een der hoogere burgerschool te Goes te genieten zijn benoemd de heeren dr. A. W, van Campen, YV. j F. Busing, dr. Z. Th. Diehl en Z. D. van der Bilt la Moithe. De bestuurders zijn door den stichter gekozen i>e schepen verdelger Phonix heeft zijn wederga gevonden. Op één dag werden door een groote stoombootwelke meldt de Ter Neuzensche Courant, waaraan we dit bericht onfleeneu, nieteen scheepje met aardappelen bestemd voor Antwerpen, en een sic mschip de Seaham van Ter Neuzen naar Goole in den grond gevaren- De bemanning van deze beide vaartuigen werden door den reus opgenomen. Onder de gemeente Sprundel (Noord-Brabant) is een bende smokkelaars door de maréchaussee over vallen. Eenige zakken met p. m. 1000 kilogr zout werden in beslag genomen en tegen de smokkelaars proces-verbaal opgemaakt. Het zout is bij den ont vanger te Elten gedeponeerd. De diergaarde te Amsterdam heeft dezer dagen een groot verlies geleden door den dood van den z/goeden Albert," het eenige exemplaar van het apen geslacht der Orang-Outangs in den tuin. Met het aaukweekén dezer apensoort schijnt men niet geluk- lukkig. Albert was een goed zachtzinnig dier, zeer nieuwsgierigdoch niet hebzuchtig. Het witte aapje, zija hokgenoot, was eerst zeer treurig over het verlies van zijn makker, doch een gitzwart nichtje troost hem thans over zijn gemis. Albert wordt in hel. museum opgezet. Een Ned. schoolmuseum zal geplaatst worden in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, in een zaal boven den ingang. Uit Engeland, Frankrijk en Duitschland zijn veel inzendiugen gekomen. Het mu seum zal in zijn soort hoogst merkwaardig en zeer volledig zijn. l)e bibliotheek van het Nederl. Onder- wijzers-Geuootschap woidt bij het museum ook ge plaatst. Voor een som van f 210,000 is te Bloemfon tein, hoofdstad van den Oranje-Vrijstaat, de bouw eener nieuwe Nederd. geref. kerk aanbesteed. Betreffende den diefstal van nagenoeg f 100,000 te Pernis, verneemt de N. R. Ct. nader, dat drie broeders, neven van den bestolene, Zaterdag iu hech tenis zijn genomen en naar Dordrecht overgebracht, waar zij in verhoor werden genomen. Twee van hen zijn echter weer op vrije voeten gesteld. De derde, thans nog in hechtenis, is als kind langen tijd bij ziju oom te huis geweest. Hij blijft echter ontkennen den diefstal gepleegd te hebben. Uit Limburg komt de volgende droevige statistiek. Er zijn in deze provincie 5 kloosters van Minderbroe ders, 5 van de Sociëteit Jezus, 5 van Redemptoristen, 10 van Tertiuuisten, 11 van Ursulinen, 9 van Zusters van Liefde, 3 van Broeders van de Onbevlekte Ont vangenis van Maria, 3 van Carraelitessen, 1 van Brigittinen, 1 van Conventueelen, 1 van Redempto ristinuen, 1 van Dames van 't, Heilig hart, 1 van Zusters van Barmhartigheid 1 van Broeders van den h. Aloysius van Gonzaga, 1 Missiehuis (volgens de Tijd geen klooster), 1 van Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid, 1 vau het Goddelijk kind Jezus, te zamen 58. Iu het zweet uws aanschijns zult gij uw brood eten, was Gods gebod. Ach, gingen zoovele bewoners en bewoonsters eens de maatschappij in en deden ze dan eens iets goeds! Petersburg was Maandagavond voor een groot deel geïllumineerd. De vreugde over den val van rievna is in de Russische hoofdstad algemeen. Het krijgsplan van Totieben is goed, zeer goed ge bleken. De bekwame krijgskundige kende zijns vij- ands krachten. Hij wilde hem overwinnen door den honger, hij heeft hem door uitputting overwonnen. Het beste der Turksche legers, ouder den bekwamen Osman-Paella, heeft zich. genoodzaakt gezien, zich op genade of ongenade over te geven. Osman-pacha be proefde dezer dagen met zijn door koude en ontbe ring gedund leger een wanhopige poging om ziou door den ijzeren gordel heen te slaanen het einde was dat Plevna, en Ostnan-pacha, en zijn leger in handen van het Russisch-Sumeensche leger viel. Turkije verliest niet alleen daardoor zijn beste leger, maai ook een posilie, die een groot deel der Russi sche strijd nacht vasthield, welke nu gebruikt kan worden om den marsch naar Adrianopel, zoo het. we der dit toelaat, te wagen. Nog behouden de Turken wel hun flankpositie aan de Lom, steunende op geduchte vestingen en met het vrije verkeer over zee, maar het zal den Russen thans betrekkelijk weinig moeite kosten, het leger van Suleiman pacha in bedwang te houden. Of Mehemed Ali zich nu nog lang in den Balkan zal kunnen staande houden, wordt twijfelachtig. Best, mogelijk dat de Turksche strijdkrachten zich bij Adria nopel zullen moeten conceutreercu. Reeds lang is er sprake geweest, dat de val van Plevna aanleiding tot het aanknoopeu van vre desonderhandelingen zal geven. Met het oog op noodwendige financieele operation van Rusland is-het wel denkbaar, dat men er meer van hooren zal, maar of het er toe komen zal, en of die onderhandelingen eenige kans van slagen zouden hebben, is vooralsnog ruoeielijk na te gaan. i)at wc het van ganscher harte horen, behoeven we wel niet te zeggen. Terwijl in het Onsten een klein lichtpunt hoop op vrede geeft, doet Frankrijk meer en meer van zich spreken. Het ministerie dat de heer Batbie lid van het rechter ecutrum vormen zou, is nog niet opgetreden. Is de opdracht aan den heer Batbie gegeven, niet een trek van den maarschalk of zijn raadslieden om tot een tweede ontbind'hg te komen Zuil-n de republikeinen ouk thans niet weder het. ministerie, dat. vermoedelijk weldra optreedt, dadelijk van zich afstooten Ziedaar vragen, waarop we heden het antwoord moeten sehnKig blijven. De oploss;g iaat zich spoedig voorzien. Dezer dagen werd in Engeland algemeen Luid gebracht, aan den heer Archibald Forbes, den oonj correspondent van de Daily News. Een fees! werd gegeven waarop enkel journalisten tegen' waren. Zij eerden in Forbes den meester ii^ maar ook het groote publiek bleef niet

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2