(1IIS .V. 225. Donderdag' 13 December. 1377 Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francof 2, Enkele no miners- 0,07 Uitgever: Gr. W IJ T M A N, te MIDDELBÜR(}. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 —6 regels 1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 12 December 1877. De Rijksmiddelen hebben over de eerste elf maanden van 1877 opgebracht f 87 186 563. 84 te gen f 88 003 240. 80 in 1876. De raming over dat tijdvak beliep voor 1877 f 81 939 950. 73, zoodat de raming met f 5 246 613. 11 heeft overtroffen. Sinds ons laatste nommer verscheen heeft de tweede kamer aangenomen de begrootingen voor marine en financiën. Bij financiën weuschte de heer Wiriigens dat de eerste leening door ons land te sluiten, mocht bestempeld worden met den naam van oorlogsleening oindat z. i. de oorlog tegen Atchin alleen de schuld was van onze achteruitgaande financiën. Gisteren was de begrooting voor het departement van oorlog aan de orde. Met betuigingen van welwillendheid en ver trouwen werd deze minister door vele leden begroet. Velen hielden zich een beoordeeling vau 's ministers daden tot later voor. De heer de Mijier, als lid der tweede kamer in het district Haarlem gekozen, werd toegelaten. De ccpsle kamer heeft tot commies-griffier benoemd mr. O. W. Star Numan, tot nu toe in gelijke betrekking bij de tweede kamer, en de Indische be grooting zonder discussie aangenomen. De resident van Samarang, dus een man, die onge veer gelijk staat met een commissaris des konings hier te lande, heeft in een gedrukten brief zijne mede-ingezetenen dier stad uitgenoodigd, om gelden bijeen te brengen ten behoeve van de vernieuwing van een Moliammctaasasctocsi tempel. Is hij dan, even als de Romeinsche hoofdman te Kapernaüm, van heeler harte overgegaan tot den gods dienst, dien hij op zijne standplaats leerde kennen, en wil hij nu eene moskee bouwen, zooals gene eene synagoge Och neeu, hij doet het uit louter welwil lendheid, en rekenende op de dankbaarheid der Ja vanen. Hij doet, wat zoovelen voor hem en nevens hem deden en doen, maar op eene meer in het oog vallende wijze. Hij zelf bekommert zich klaarblijke lijk om Godniet, maar wil de Moha mme tanen te vriend houden of krijgen. De Middelb. Cour. haalt een spreekwoord aan men moet er op letten wanneer een stuk is ge schreven, en in d i t. geval ook w a a rergens het geschreven is. Het is dus zoo kwaad niet om in de Oost te doen, wat g'euoemde resident thans wil be werken. De Romeinen, die zooveel volken onderwierpen, hadden eer. Pantheon, een tempel voor alle goden. Zoodra zij een land in hun rijk inlijfden, kreeg de ia dat land vereerde god ook een plaatsje in het Pantheon verder verdroegen zij alle godsdiensten alleen de Christens n vervolgden zij nu en dun [gruwelijk, zoo als ieder in't martelaarsboek lezen kan. Onze regeering schijnt er omtrent evenzoo over te denken als de Romeinsche. Als 't, volk in de Oo»« maar schatting opbrengt is 't genoeg. Aan de hoo- gere roeping, die Nederland tegenover Mahominetaan Heiden heeft, denkt zij niet. 't Is dus in de goed om mede te helpen bouwen aan eene e. ir als nn een voornaam overheidspersoon open- gelden inzamelt voor zulk eeti doel, ziet hij dan ;t in, dat hij op.Java een tijger aait van de zelfde rt, die in Atchin zich zoo duchtig met nagels en verweert 3^i bericht dat in Engelsch Indie, terwijl de regee- haud voor de oogen houdt, Mohanmetanen geworven voor het Turksche leger. Het. lig van Engeland gedoogt niet dat Rusland aar om duit het-dat. de dweepzucht zijner rdanen wordt geprikkeld, eene dweep zucht, die, nog zooveel jaren niet geleden, tot feilen, bloedigen opstand oversloeg. Het is dus om het handelsbelang, uit winzucht, dat Europeanen, (naam) Christenen met de volgelin gen van den valschen profeet heulen. Het Handelsblad ziet dit in, acht zoodanige hande ling ongepast, en meent dat.de heer Saaijraans Vader, kamerlid voor Goes, anders steeds het mikpunt, van den spot der liberale courantenschrij vers, nu toch niet geheel ten onrechte kan zeggen dat het Mohammetisme in Indië wordt getroeteld. Het verblijdt ons dat althans de oogen van het Handelsblad opengaan. In onze Oost worden alle godsdiensten, hoe ellen dig ook, ontzien, de meeste tegenwerking onder vinden «ie zendboden van Christus. Nog pas heeft de minister van koloniën tot den heer Tedin'g van Berkhout gezegd, dat de verspreiding van het Chris tendom geen aanleiding mag geven tot versto ring der rust. Die aanleiding nu nemen allen, die zich tegen hst Christendom willen verzetten. Hier te lande heet het Christelijk onderwijs „de vlieg die de zalf dc.et stinken."' In onze Oost. beschouwt men de zendelingen als aanleiding gevende tot verstoring der rust, kollekteert openlijk een ambtenaar voor eene moskee, en dit is, volgens de Middelb. Courant, de uitdrukking van den algemeeneu geest der Indische ambtenaren. Uit Engelsch-Indië verzeildt men troepen om te strijden voor Allah en zijn profeet. Welk een monsterverbond! Want in der waarheid zijn vergaderd tegen uw heilig kind Jezus, welken Gij gezalfd hebt, beide Herodes en Pontius Pilatus, met de Heidenen en de volken ïsraëls," doch gelukkig „om te doen al wat uwe hand, en uw raad te voren bepaald had, dat geschieden zou. En nu dan, Heerezie op hunne dreigingen, en geef uwen dienstknechten met alle vrijmoedigheid uw woord te spreken." i De Goesclie Courant deelt mede De overgehaalde dijk van den TSioorsfijpoIcleü» is reeds tot boven stormvloedshoogte opgewerkt en op h-t buitenbeloop grootendeels met rijs beslag belegd. Met eiken dag wordt de toestand geruststellender en men vertrouwt Diet grond, dat het zal mogen geluk ken den polder te behouden. Ook Zondag jl. is weder doorgewerkt, en aan den inlaagdijk wordt mede met kracht gearbeid. Voortdurend komt meer werkvolk derwaarts, en tot nu toe worden de Werken door zeer gunstig' weer begunstigd het is zêer te hopen, dat dit weer en vooral een zuidelijke wind nog eenige dagen mogen aanhouden. Wij vestigen do aandacht onzer stemgerechtigde lezers op de verkiezing van een commissaris voor den polder De stembilletten kunnen wor den ingeleverd, Donderdag, Vrijdag' en Zaterdag, op de gewone tijden en plaatsen. Volgens te Amsterdam ontvangen telegram, is de chef der §aa23ia$a*A« expeditie, de heer Schouw Santvoort, te Djambi aan eene hartkwaal overleden. Dat dit bericht zoowel om den persoon als omzijn arbeid algemeene deelneming verwekt, behoeven vve wel niet te zeggen. De Heer Cd. Buskcso ISnet, keerde in het vorige jaar uit Indië in ons Vaderland terug. Een gedeelte van zijn reis, nam. van Napels naar Arasier- dam, werd door hem beschreven, en het is de moeite waard, aan de hand van dien geestigen en scherpen opmerker den tocht door Italië, Zwitserland en Frank rijk naar Nederland mede te maken. Eindelijk is hij le Amsterdam gekomen, en nu ziet hij rond en zegt wat hij ziet, na zoovele jaren, die hij in Indië doorbracht. Over veel en velerlei spreekt hij zich uit. Wel is zijn oordeel hard en staat hij daar voor ous met het ijzeren gelaat van den ouden Scherp rechter vanmaar van hetgeen hij zegt, kan de waarheid niet worden ontkend. Opmerkelijk bovenal is het oordeel, door dezen vader der Moderne Theologie over de vrucht van bet Modernisme, van den nieuwen strijd tegen het oude kerkgeloof, uitge- sprokenmaar ook over de wanverhoudingen, op maatschappelijk gebied ontstaan. Doch wij willen hem zeiven het woord geven. Na iets over de trage spoor wegen in ons vaderland te hebben gezegd, waarvan de treinen den indruk maken van, in plaat? door locomotieven te worden getrokken, door conducteurs te worden geduwd en een woord over Havard's Villes Mortes aan de boorden van Maas en Amstel te hebben gesproken, vervolgt hij „Doordat de fabrieksnijverheid geen hoofdfactor is van 's lauds welvaart, vindt de Nederlander buiten s'liuis niet veel te verdienen. Doch ook in den han del gaat weinig om. De koloniale markt is flauw gestemd. Bloeien doet alleep het banlcicrsbedrijf. De Nederlander is een geboren kleine rentenier, cn bij het voorulurend stijgen der prijzen vau alle eerste levensbehoeften; is speeulceren in vreemde fondsen zijn eenige kans op lotsverbetering. Er wordt in Nederland veel gedronken, maar nog meer gedobbeld. De millioene die voor jenever worden uitgegeven, telt men bij tien; die welke in den laatstee tijd aan Spanje, aan Nöord-Amerika, aan Turkije verloren zijn, bij honderdtallen. De weelde neemt aanhoudend zoo toe, dat in alle standen der maatschappij de men- schen zich bekrimpen moet, n. Negen tienden der ingezetenen leven boven hunne krachten. De zonen van den middenstand worden opgeleid voor onmoge lijke betrekkingen, Trouwen de meisjes, dan weet men niet waarop. De ouders voelen zich de zorgen boven het hoofd wassen. In de huisgezinnen hèerscht een materieële geest niet de opgewekt-materieële, die alle vermogens op vermeerdering vaD rijkdom doet richten, en met geestdrift richten doet, maar zijn wanhopige schaduw, die aan niets anders leert deuken, dan aan wat mee eten of drinken, en waar mede men zich kleeden zal. De reactie tegen het kerkgeloof in den boezem der beschaafde burgerij heeft niet de vruchten gedragen, die men er van ver wacht zou hebben. Vpor' het prijs gegeven oude geloof is geen nienw in de plaats gokomen. De kun sten zweven laag bij den grond. De architectuur (bouwkunst) bevindt zich in handen van bazen. Slechts zeer enkele schilders, onder de ouderen, her halen zich niet. Velen hebben de bezieling er aan gegeven en werken uitslai'oud voor kunstkoopers, op bestelling. De poëzie ligt braak. Onder de jongeren is niemand, die een leesbaar vers kan schrijven. Hunne romans en hunne novellen zijn scheef gevoeld, flauw gedacht en stijlloos. De maandwerken lubben een graad van onbeduidendheid bereikt, waarbij de middelmatigheid gunstig afsteekt. Van het tooneel lean men zingen „Hier heeft hel ploertendom zijn zetel opgeslagen." De kanselwelsprekendheid is zoek. De Handelingen van de Stat en-Generaal leggen getuigenis af van het peil. waartoe het parlementaire leven gedaald is. De dag- en weekbladen storten over ons lande en donkeren tijdstroom van niet ouder woorden te brengen verveling uit, en met moet zich met de beide handen liet hoofd vast houden, om er aandachtig bij te blijven j Het is wel een l-ir.ge lijst van bittere verwijlen. Maar ot ze waar zijn en verdiend Wij gelooven, dat Nederland diep zijn hoofd heeft te buigen, maar i ook op heeft te heffe a om rond te zien naar de oor- i zaken van dat alles. De maatschappij heeft, bij

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1