Iterlt, jsdtool ut ifndiitjj, GEMENGDE BERICHTEN. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer te Assen zijn 1090 stemmen uitgebracht. Er moet herstemming plaats hebben tuscheu de hb. van der Feltz, die 518 en de Vos van Steen wijk, beiden candidaten der liberalen die 333 stemmen bekwam. Te Leeuwarden is gekozen dè heer de Roo met 1079 van de 1625 geldige steramen. De heer Ker- dijk had 288 en de heer de Savornin Lohmau can- didaat der antirevolutionairen 240 stemmen. Te Zutfen is gekozen Mr. C. J. Sickesz met 1403 van de 2669 st., baron Schimmelpenninck had 1262 st. Te Haarlem is gekozen de heer W. de Meijier met 785 van 1137 stemmen de heer van Lennep had 160 en de heer Kerdijk 39 stemmen. De toestand van den Tlioornpoldcr, gemeente Wissenkerke, is nog steeds zorgwekkend. Deskundi gen vreezen voor het behoud, indien de wind uit het N. W. mocht opsteken, of indien er veel water aan den wal komt. Men werkt met alle kracht tot beveiliging en is nog steeds bezig met dag en nacht te dorschen, en have en goed in veiligheid te brengen. De overtocht met de nieuwe stoomschepen der maat schappij Zeeland van Londen naar Amsterdam zal in 15 a 157? uur kunnen geschieden, zoodat bij een vertrek uit Londen, te 8.25 's avonds, de brieven maal den volgenden dag te ll»/s a 12 uur te Am sterdam kan ontvangen worden. Er kan dus meer dan een uur worden gewonnen, daar de post over Ostende, die te 8.24 's avonds uit Londen vertrekt, eerst te 12.45 's namiddags iu Amsterdam aankomt De samenstelling van het departement, van oorlog is meer in overstemming gebracht met de organisatie van het leger, terwijl tevens aan de chefs der verschillende wapens en diensten een meer recht- streekschen invloed op het beheer dier wapens en dien sten verzekerd is bij een kon. besluit, waaraan de volgende bepalingen ontleend zijn. Het departement is verdeeld in acht afdeeliugen, te weten a. Secretariaat b. Generale staf c. Infanterie d. Artilleriee. Cavalerie f. Genieg. Geneeskun dige diensth. Intendance. De. afdeeliugen worden door den min. van oorlog voor zoo veel noodig, verdeeld in bureaux. Aan het hoofd van de afd. secretariaat is de se- eretaris generaal geplaatst. De chef van den geue- ralen staf, de inspecteurs der verschillende wapens en de chefs der verschillende diensten zijn chefs van de afd. bh. De chefs der afdeelingen bh. zijn verantwoordelijk voor den toestand van het wapen of dienstvak, aan het hoofd waarvan zij cresteld zijn In verband hiermede oefenen zij, als zelfstandige auto- teit, het gezag uit, waarmede zij krachtens hunne instructie bekleed zijn, en houden zij, zoo dikwerf hun dit noodig voorkomt, na bekomen machtiging van den minister van oorlog, inspectiën over het personeel en materieel van hun wapen ot dienstvak. Geen officier kan langer dan zes achtereenvolgende jaren bij het, departement van oorlog werkzaam zijn Hiervan zijn uitgezonderd a. de chefs der afdeeliugen b. de officieren, die wegens het getni9 van een hun ner ledematen voor den actieven dienst ongeschikt geworden en dien ten gevolge bij het dep. vau oorlog werkzaam gesleld zijn. De officieren, die. bij het dep. van oorlog werkzaam zijn, worden, het dep. verlatende, bij een der korpsen van het leger in dienst gesteld en kunnen eerst na twee jaren effectieven dienst bij de troepen, weder bij het dep. van oorlog of in eenige andere speciale betrekking worden geplaalst. Deze bepaling is niet van toepassing op de hoofd officieren, die thans aan het hoofd van de verschil lende bureaux zijn gesteld. Ook kan van deze bepaling, in geval van volstrekte noodzakelijkheid, worden afgeweken voor de officieren van het wapeu der genie. De thans bij het. dep. van oorlog werkzame officieren i worden, voor zoover zij reeds zes jaren of langer bij het dep, van oorlog werkzaam zijn, naar gelang de eischen van den dienst dit toelaten, voor zooveel noo- dig door andere officieren vervangen. Dit besluit treedt in werking met 1 Mei 1878. Het Zeister Weckfol. wijst er op, dat de ex- j Minister van der Heim iets heeft volbracht, wat geen der vorige Ministers heeft gedaan gekregen en onder het Ministerie-van Hall tweemaal te vergeefs is gepoogd: hij heeft ons verlost van 't kwade nationale geweten, iu den vorm van Belgische centen. Al ware het al- leeu daarvoor", schrijft het blad, ,/dau moest de natie hem dankbaar zijn. Het is geen kleinigheid, de .millioenen struikelblokkeu te hebben weggenomen, dte elk oogenblik van den dag iederen Nederlander in verzoeking brachten in strijd te handelen met 's Lands wet, en die hem meestal elk oogenblik deden bezwijken het is geen kleinigheid, den goddeloozen woeker den nek te hebben ingedrukt, waarmede Ne- derlandsche fabrikanten z'oh verrijkten door steeds in vreemd, opzettelijk daartoe ingevoerd geld hun werk lieden te betalen. Eu wat moest zoo menig fabrikant doen, dié;, van den kleinhandel zijn schuldvorderingen in vaatjes centen uitbetaald kreeg, wanneer daarvan steeds 70 pCt. in de vreemde munt bestond Wei gerde hij zoo betaald te worden, dan weigerde men hem de betaling. Eere dus, dubbel eere den ex-Mi nister van der Heim Wij wijden hem geen stand beeld, gegoten uit de verstooten onvaderlandsche munt, maar den' dank van on9 bevrijd Neaerlandsch ge weten Het mag misschien gevraagd worden hoe groot het aandeel in den roem mag zijn voor ons volk dat den minister is voorgegaan in het verdrijven van deze immigranten. beteekenis, bestemming en gebruik van het werden voorgesteld, en het slotwoord was, het moet met zijne tonen prediker van het evan zijn tot lof van God. Ps. 33 vers 1, en 2 werd gezongen en het w aan het orgel gegeven waarna met dankzeggin het zingen van psalm 98 vers 3 deze plechtig besloten werd. Woensdag jl. mocht de leeraar der Chr. E gemeente te Veere, de heer P. den Boer, het g voorrecht genieten zijn vijf-en-twintigjarig jubih leeraar te vieren. Van alle zijden ondervond de jubilaris belang ling, en menig cadeau werd hem aangeboden. I avonds herdacht ZEerw. de weldaden Gods met saamgekomenen in het kerkgebouw, waarin hij zeven jaren geleden voor het eerst den predik beklom. In het Nieuws van den Dag komt een brief voor van den heer F. T. Burgers, gewezen President der Transvaalsche Republiek, geschreven naar aanlei ding van de bekende beschuldigingen, door ds. Lion Cachet tegen hem ingebracht. Aan het slot van den brief komt het volgende voor z/Wat eindelijk het jaargeld betreft dat, gelijk men beweert, ik van Engeland ontvang, kan ik slechts zeggen, dat het geheel onwaar en van allen grond ontbloot is. Ter informatie van den heer Cachet en anderen, die er zich over bekommeren, verklaar ik echter dat ik met volle vrijmoedigheid een jaargeld, indien zulks mij vanwege de Transvaalsche Regeering zou worden aangeboden, zonder aarzelen zal aanne men, niet als een geschenk, maar als iets dat mij in alle rechten toekomt. Ber. tot pred. bij de N. H. G. te Bath c. s. <lr. Stekhoven Candidaat. Arnemuiden J. M. C. 11. Mond Candidaat. Aang. het ber. tot pred. bij de N. H. G. te St. Kruis W. van Elden Breskens. Leersum J. 0. Hecssc Candidaat. Nijkerk P. fiarslra Klundert. Zuilechem W. Maan Candidaat. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Sloten dr. A. Kuvper em. predik. Bleiswijk P. J. Heineinan Kethel. Aang. het ber. *tot pred. bij de C. G. G. te Almelo J. van Iloule Nijverdal. Men schrijft ons uit Goes Dinsdag avond mocht de Chr. Geret. Gemeente te Goes het voorrecht genieten dat haar orgel, geleverd door de firma II. van Dam Zonen van Leeuwarden werd inge.vijd. Geluid en toonkracht, sprekend frout en schildering, maken een zeer goeden indruk. Alles beantwoordt zoo wel aan de behoeften der gemeente als aan de e'schen vau het kerkgebouw en verstrek ken den bouwmeester tot eer Eene groole schare woonde deze plechtigheid bij waaronder ook waren de WelEd. heeren Burgemeester en Wethouders der gemeente Goes. Nadat Ps. 68 vers 10 als voorzang zonder orgel spel gezongen was werd door den leeraar ds. de Pree een iuleidend woord gesproken ter opwekking om God te loven. Een harp op het midden der orgel- spbsen herinnert ons aan deii liefelijke in psalmen, die hemel, aarde en zee ter hulpe riep om met hem God te loven, en daartoe van eigen zwakheid bewust, de harp aangreep om met de liefelijke tonen, onttokkeld aan hare snaren, zijne stem te steunen en zijn gemoed op te wekken tot den lof van God. Eer het. orgel werd ingewijd en zijn liefelijke toon geuo- ten werd, moest het den Heere voorgesteld, aangeboden en toegewijd worden met de bede dat zijn Naam er door verheerlijkt en het dienstbaar gemaakt worde tot slichting der geine nle en tot verheffing van den zang. Na het gebed werd door den spreker voorgesteld dat straks op het v.oetstuk des orgels geteekend worde de besteraraingssprenkLoofd God met het orgel waarna Ps. 150 vers 1, en 2, gezongen werd met begeleiding van het orgel. In aansluiting met de spreuk sprak de leeraar een woord tot opwekking om God te loven, en toonde aan dat God waardig is dat men hem love, en het betamelijk is, dat Hem op de welvoegelijkste wijze die lof worde toegebracht. Tot erkentenis van het eerste werd de gemeente bepaald bij haar verleden, haar heden en hare toe komst, en daarmede aangedrongen tot lofzegging Gods. Voor het tweede werden wij gewezen op het orgel met zijue honderden pijpen, groote en kleine, die elk hare plaat9, toon, en bestemming hebben, allen door eenen adem aangeblazen, en gehoorzaam zijn op den wenk van éénen samenstera mer in ééue melodie tot één harmonisch geheel. Oorsprong en Zondag nacht is, door den feilen wind uit Westersche haven te Vlissingen losgeraakt een hoog die zonder bemanning alléén de reis op de Sch heeft aanvaard en vermoedelijk te Hoofdplaat is gekomen. Gisteren middag werd te 's Gravenpolder ongehuwde vrouw, die uitgegaan was om hot sprokkelen, onder weg door eene zenuwtoeval o vallen, waardoor zij in een sloot viel. Hcewe door eenige mannen, die haar hadden zien va bijna onmiddelijk daaruit werd opgehaald, kot geneesheer, die spoedig op de plaats van het o aanwezig was, niets anders doen dan constat* dat de vrouw overleden was. De ongelukkige was, door dezelfde oorzaak 11 meer dan eens in het water gevallen. Dezer dagen werd een arbeider te Oostkap door een vallenden boom, die hij bezig was met ro zoodanig getroffen dat hij op de plaats dood 1 De ongelukkige laat een weduwe met zes kindere Omtrent de redding van de equipage vat t bij Brouwershaven gestrande schip Empress of meldt men dat de reddingsboot Willem schipper Bakker, Zondag den 25en naar de stran plaats vertrok, doch dat het door den hevigen 1 en zware buien uil het Noorden niet gelukte oi' wrak te naderen. Den 26en, des ochtends ten 4* vertrok de reddingsboot, andermaal gesleept doe' sleepboot Zuid-Holland. Het weder was toen wa daard en de wind W. N. W., en het gelukte met veel moeite, dewijl de zee nog zeer hoog- om den gezagvoede»-, dien9 vrouw en twee 1 kinderen en de overige equipage, te zamen soaen, te redden. Bij de redding en bij den tl keer naar het wrak, waarheeu zij op verzoek vai gezagvoeder vertrokken om nog eeuige kleedin< ken te redden, werden twee ankers en dertig tros verloren, en bij het overzetten der geredde breukelingen op Zuid-Holland, kreeg de red. boot door in aanraking te komen mei het ber.' der sleepboot, een gat van ongeveer acht dui- een der luchtkasten. Het commando over de Willem Barend: schip dat de Nederlandsche noordpool-expedit maken, is opgedragen aan den luit. ter zee A. de Bruyne. Te Amsterdam z'jn proeven met een te3 genomen, en op 6000 meters afstand bleek dit tuig zeer goed te voldoen. Buiten Amsterdam zal een algemeene slacht" (abbattoir) worden gesticht. Behalve vele balken zijn te Noord wijk een" tal lijken aangespoeld van het Duitsch schip (- wald, van welks strandig melding is gemaakt. Te Krewerd, i door den storm een gi van den westergevel van den toren der herv. gt te die reeds lang bouwvallig was, afgewaaid. Te A., waar sinds vele jaren groote d1 heerscht onder de vlee=*chhouwers, ontving ee^"3 moeder op hare aan den slagersknecht gedan of de prijs van het vleesch nog niet verhïbl het schertsend antwoord o neen, mevrouw, dal immers mijn patroon niet lan *er equipage ki houden Te Arnhem stond voor de Rechtbank ee terecht, beschuldigd van het stelen van aard' Trot9 alle bezwarende getuigenissen, ten sf toespraken van den President, bleef hij ^bar' ontkennen. Alvorens het O. M. zijn requ droeg, hield de President hem nogmu. 2c bekentenis tot verlichting van straf kon 1 we ontkentenis. Het requistoir volgde, 5] LM| kentenis. Daarop bepaalde de President 3 Ail op 4 Dec. en deed de volgende zaak iO^l toen keerde bekl. terwijl hij vertrok, gende nog een woordje asjeblieft, heere,(3 maar zeggen ik heb het gedaan. werd uu veranderd van 6 in 4 maand,r

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2