Üerk, School en Sending, GEMENGDE BERICHTEN. omvergehaald. Varkens, te vet om er een loopje meê te nemen, werden in der haast geslacht. Met bedrukt gelaat keerden velen van een bezoek aan den dijk huiswaarts, en moest men de woorden van sommigen onvoorwaardelijk gelooven, dan zou weldra het door brekend zeewater als een Oost-Indische banjir, vijf a zes palm hoog, ons, onvoorzichtige nieuwsgierigen, te. gemoet stroomen. Op den dijk gekomen aanschouwden wij een tooneel van ramp en bedrijvigheid. Daar, waar binnen men- schenheugenis buitendijks een schor lag, 150 meter breed, waarop de schapeu graasden, daar stond nu de zee 16 meter diep. Tot op een meter afstands van de smalle kruin was de dijk afgebrokkeld en in het diep verzonken. Aanvankelijk was het beschadigde deel 290 meters lang, doch langzamerhand verdwenen er meerdere stukken in de diepte nut palen, steen- glooiing en al, tot dat de schade zich over omtrent 380 meters uitstrekte. Het was op eene plaats dui delijk zichtbaar, hoe het water onder den versterkten voet van den dijk heen woelde. Groote brokken grond smolten als suiker in de zoute golven. Eene schare boerenarbeiders was bezig den steil— afgescheurdeu dijk met spaden te effenen. Van alls richtingen kwamen mannen aaudragen met groote zeilen, anders bestemd om er koolzaad op te dorscken, maar nu opgeëischt en willig afgestaan om zoo mo gelijk te behouden, wat te behouden zou zijn. Die zeilen werden van den kruin van den dijk tot in 't water nedergelaten en vastgemaakt met touwen, waar aan op korte afstanden zakken vol steenen waren bevestigd. Vier mannen hielden zich in een roeiboot gereed tot redding, voor 't geval dat een stuk dijk met de daarop staande arbeiders mocht inzakken. Weldra maakte de invallende duisternis een einde aan den arbeid, en ingenieur, opzichters en polder bestuurders, anders zoo fier op het //breidelen van den oceaan", moesten machteloos staan toezfen. Ge lukkig beschikte God een zuiden wind. Moet de wind in de eerstvolgende dagen uit het noorden de golven in de bres drijven, dan is alle hoop op be houd verloren. Het was een fantastisch tooneelde nachtwacht op den dijk. Mannen liepen met lantaarns af en aan, om toe te zien of zeilen en touwen vast bleven. Groepen rustende arbeiders zaten, lage» en stonden rond groote vuren van rijshout en teertonnen. IJverig was de rijkspolitie in dc weer, om onvoorzichtige toe schouwers op het gevaar opmerkzaam te maken. Terwijl aan de eene zijde de golven plasten, ruischten aan de andere zijde de schoven ongedorscht graan, die nog zooveel mogelijk op wagens werden geladen. Niet allen treuren over de ramp. Door het te niet gaan der raeekrapcultuur en het mislukken van den aardappeloogst, gaan vele arbeiders een droeven winter te gemoet. Met vroolijkkeid op het gelaat zag men ze op de roode Zeeuwsche driewielskarren naai den dijk rijden, om grond te gaan.aanvoeren. Men verhaalt dat eene vrouw schreide van blijdschap, omdat er nu werk zou komen. De arme bewoners van het Zouuedorp echter hebben reeds hunne levens middelen en hun huisraad op de zolders geborgen, in afwachting van de dingen die komen kunnen. Breekt de dijk door, dan hebben zij vooreerst geen werk, en eenige palmen zeewater in huis en hof. Bij de 'Tweede Kamer is ingekomen de begrooting voor het departement waterstaat enz. Bij de afdeeling posterijen wordt o. a. gezegd dat bij de onderhaudelinge.il met de .HatiiscSiappij Zeeland alleen het verkrijgen eener betere postge- mceusebap met Engeland op den voorgrond gestaan heeft. Ala beginsel geldt, dat de dienst met de meest snelvarende bootc- en dagelijks, ook des Zondags, moet uitgevoerd worden. Overigens is de goede en re°-elniat'ge uitvoering van den dienst zooveel moge lijk gewaarborgd. De handel zal daardoor in het be zit geraken eener rechtstreekse he dagelijksche gemeen schap, met booten onder Nederlandsche vlag. Uit officieële berichten blijkt, dat de heer prof. Ouack den heer Gleichman opvolgt als secretaris- directeur van de Nederlandsche Bank. Door het hoofdbestuur van het anti-ciieiistver- vï»ngings3)««id zijn bij gelegenheid der optreding van een nieuw bewind adressen gezonden aan den koning, de Tweede Kamer en den raad van ministers, om aan te dringen op de invoering van persoonlijken dienstplicht. In het adres aan den Raad van ministers wordt er o. a. op gewezen, dat twee der tegenwoordige raads lieden van de kroon, jhr. H. O. Wichers en mr. J. G. Gleichman, leden zijn van den Bond en dat mr. J P R. Tak van Poortvliet op 30 Juni 73 stemde voor den persoonlijken dienstplicht. Betreffende de jjeuevcr-raiupcn is het volgende ie melden Zondag avond waren in den Haag acht politiedienaren noodig om vijf woestelingen, die door den drank ontmeuschdt waren te arresteeren, en dit geschiedde niet dan nadat een der nachtwachts met het hoofd op een steenen paal was geslagen. Op denzelfden avond kou men mede in den Haag getuige zijn van een dronken en vechtend gezin op straat Een zoon en twee dochters gingen hnn vader te lijf, maar de oude heer gaf de ontvangene oor vegen met woeker terug. Aan dit walgelijk tooneel werd door de politie een einde gemaakt. Te Delft namen 'ijf dronken kereU een melkkar- retje van de stoep eener melkverkoopster mede. De vrouw verzette zich daartegen maar zonder gevolg, de zoon kwam haar te hulp en werd zoozeer mishan deld dat hij in huis gekomen ineenzakte en overleed. Dit alles geschiedde laatstleden Zondag in het, Christelijke en helaas dranklievende Nederland. Het blijkt al wee", dat er niets Nieuws oanler de Zon is. Van alle kanten komen nu berichten van brievenbestellers, die van een lan taarntje voorzien zijn. Na Zutfen, maakt ook Tilburg aanspraak op de eer, en nu wordt gemeld, dat reeds sedert twee jaren de brievenbestellers te Leerdam bij donker weer een lantaarntje getruiken, dat zij met een riem om het lijf bevestigen, om de adressen beter te kunnen lezeD. Ten aanzien van de vrees, dat alle aan den Rijn woneuden zouden vergiftigd worden ten gevolge van het zinken van een schip met arseniczuair, schrijft de Arnh. Ct. wHet gevaar van vergiftiging is niet groot. Bij gewonen waterstand voerc de Rijn per seconde 1700000 kilo water af. Als nu in tweemaal 24 uren al het arseniczuur werd opgelost, zou dit verdeeld zijn in 293760000000 kilo's of liters water. Op elke 3 millioeu kilo water zou dan 1 kilo arseniczuur komen dus op elke kilo lh miligram. Zelfs de meest dor stige kan dus niet vergiftigd worden."' Een ingesteld onderzoek heeft bewezen dat vol strekt geen vergiftige bestanddeelen in het water te vinden zijn. Ber. tot pred. bij de N. H. G, te Jaarsveld J. Klomp Lienden. Weersele Cannegieler Everdingen. Kwadijk Ih 31. Maaldrink Candidaat. Ber. tot pred. bij de C. G. G. te Nieuw-Veunep C. Kuyper Amersfoort. Aang. het ber. tot pred. bij de N. H. G. te 's Heerenhoek H. W. Brandt Stellendam. Nieuw en St. Joosl. Engclherl Candidaat. Beu', voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Bruiuisse dr. A. Kuyper eraer. predik. Reu veen E, A. Lazüiidcr Oldebroek. llil.egersberg j Weslhofl' Bennekom. Zegveld De Zondagsschool te 's Gravenpolder bezocht door 50-kinderen is gestichi door de heeren ds. A. Wiu- ckel en C. M. Dekker, (deze laatste naam kwam in ons vorig bericht foutief voor.) De loodsschoener van Vlissingen, die men vreesde dat vergaan was, is Maandag gelukkig gear riveerd. De vreugde der betrekkingen kau men zich eeuigszius voorstellen. Een kippendief te Oudelande, die er weder 17 gciikt had is aangehouden, en zal thans, in plaats van de kippen, voorloopig in eene kleine afgesloten ruimte worden bewaard. Sinds het aanleggen van den Sloedam strnd op den grond van een der omwonende eigenaars een tapperij. De bewoner van deze keet, hoewel dikwijls aangemaand, scheen niet te willen verhuizen. Hij werd daartoe Zaterdag genoodzaakt, want, de keet werd, op last van de politie, boven zijn hoofd afge broken. In het Weekblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen van Maandag vindt men de volgende redeneering over den Zondag. De heer Vorsterman van Oijen stelde voor op Zondag 16 December een vergadering voor tuinbouw te Oostburg te houden. Tegen die vergadering op Zondag bestond bij een paar personen bezwaar, een bezwaar, zegt de schrijver, dat ik in de verste verte niet deel, omdat ik de leer ben toegedaan, dat de Zondag is voor de menschen en de mensch volstrekt niet ten pleiziere van den Zondag. De Zondag is er om eens afwisseling, eene verpoo- zing te hebben van dagelijksche bezigheden wil men hem nu nog gebruiken om naar de kerk te gaan, dan wordt hij misschien dubbel nuttig besteedmaar wordt hij gebruikt om met gemaakte godsdienstigheid een dag van de vervelendste verveling te worden, dan geloof ik dat men hem beter af kan schaften. Maar om bij mijne schaapjes terug te keeren. Even goed als men op Zondag eene wandeling gaat doen naar buiten, of een rij toertje in 't land, kan men op een Zondag middag, dan hier, dan daar te zamen komen, voonl in den zomer, om de inrichtingen van tuinbouw, die in ons kanton zijn, in oogenschouw te nemen, loopende zaken af te doen, en pogingen aan te wenden om den tuinbouw te veredelen. Des namiddag gaat er in den regel maar een luttel beetje volks naar de kerkde predikanten en de geestelijkheid zullen er dus geen minder hoorders om hebben. Wat denkt men van zoo'n Zondagsheiliging Opmerkelijk is het dat bovengenoemde schrijver zijn tegenstanders steeds schaapj es noemt. Zou hij zich bewust zijn voor w o 1 f te spelen r Anders is deze telkens terugkeerende gemeenplaats niet best te be grijpen. Te Ooltgensplaat trad een spreker in een land bouw vergadering op. Toen hij een woord of wat gezegd had, bleef hij steken, hij kou niet meer. Bij den stortvloed van welsprekendheid waarmee de Nederlanders overstelpt worden, is dat wel een ver meldenswaardige uitzondering. Hoe de Ooltgensplaters zich onder 't geval hielden wordt niet gemeld. Hoever de liefde voor mensch en dier in onze dagen gaat blijkt uit een oproeping waarbij jhr. P. J. de Bije, president der Kindervereeniging tot bescherming der dieren te Ederveen, giften aan de dierenbescher mers vraagt, om de kinderen die zich in hun jeugd reeds aan de zaak der dierenbescherming wijden, op Kerstdag feestelijk te onthalen. De Brielsche afdeeling van het Protestantenbond heeft zonder slag of stoot van den gemeenteraad des Zondags, op de daartoe noodige uren, vrije beschikking gekregen over de burgerschool, ten behoeve der op te richten Zondagschool in modernen geest. Dit is een zeer verblijdend feit, daar nu de orthodoxen zich mede slechts tot den gemeenteraad te wenden hebben, om dadelijk voor dergelijken arbeid de noo dige lokaliteit te verkrijgen. 't Is niet de eerste maal dat in den Briel een voorbeeld is gegeven, dat groote gevolgen voor het g e h e e 1 e land kan hebben. z/Het Noorden" anti-revolutionair Weekblad voor Groningen, zal voorloopig niet meer verschijnen. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat door een grondeigenaar onder Zevenbergen dezer dagen een volbloed Engelsch vet varken, geschat op eene zwaarte van vierhonderd kilo, aan een slager is verkocht voor eene som van f 225. Te Raamsdonk is een stocf omgevallen in de kerk en daardoor een brand ontstaan, die eenige banken vernielde. Door de ontzettende hitte is het fraaie orgel zwaar beschadigd. De Zwammerdamsche tweelingen zijn door dr. Preericke te Bodegraveu op spiritus gezet, otn ze in 't belang der wetenschap te kunnen bewaren. Ook hier te lande worden van wege de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, reeds proeven met den telephon genomen, die tot dusver uitstekend moeten geslaagd zijn. Onder de berichten betreffende den storm van Zaterdag e.t Zondag vernamen we het volgende Een vischlogger van Ylaardingen strandde. De be manning had een boot uitgezet en was daarin ge sprongen dit vaartuig sloeg om en op een na ver dronken allen. Van IJmuiden wordt gemeld, dat eergister tus- schen IJmuiden en Zandvoort gestrand is het. Duit- sche schip Greifswald, kapt. Vorbrodt, van Dantzig met een lading hout naar IJmuiden bestemd. Het I schip is totaal verbrijzeld vier man zijn drijvende gevonden op een stuk hout en gered, doch vermoe delijk zijn negen man verdronken. De oorzaak dezer ramp wordt toegeschreven aan het breken van den sleeptros. Een handschoenen-waschvrouw te Breda heeft zware brandwonden bekomen door het gebruik van naphta bij lamplicht. In de nabijheid van Heringen hadden vijf per sonen zich boven een oven, bestemd tot het droogen van suikerbieten, te slapen gelegd. De oven is in brand geraakt, en later heeft men de geheel verkool de lijken van de "vijf ongelukkigeu teruggevonden. In de vorige week is in de nabijheid van Beu ningen een wild zwijn geschoten het woog ongeveu 200 pond. Zeker II. van Kleef, die Friesland rondreisde om wals afgezant van den Koning" oude illustraties duur te verkoopen, is daarvoor door de Rechtbank te Heerenveen met een maand celstraf beloond. Vrijwilligers hebben zich voor den Noordpool tocht aaogeboden, meer dan gebruikt kunneu worden De commissie komt echter nog f 12,000 te kc' Arasterdam behoort die volgens het Hbl. bijeen^ brengen. Tot dusver deed de hoofstad nog veel-J weinig. Zijn er 100 ingezetenen, vraagt het die den roem van land en stad elk f 100 uver hebbel^H Alle man nu boven om te helpen en 't schip uit Amsterdam, uit IJmuiden naar het Noc'^g^B Te Amsterdam is, aan bet Rhijnspoor-st.^r^H een arbeider betrapt op 't stelen van een paar nen uit een pak, ter verzending aangebodeu. Voor Curatjao, Bonaire en Aruba werd dl^|

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2