iik'-i ^rimïüt ënt"; khTtknTa Sir -j limit, School en ^cn.iimj. het sedert de overmaking op den 16 dezer ontvangeue nitmaken een bedrag van f 6801.85, waarvan f 6800 ter beschikking van den gouverneur van Cu rasao gesteld zijn. Door een Amerikaansch professor is een spreek buis (telephon) ingericht, waardoor het stemgeluid op verren afstand wordt gehoord. Hij is zoo groot als en heeft den vorm van een tootieelkijker van middelmatige groote. Bij het ge bruik houdt men hem in de hand en plaatst hem naar gelang men wil spreken of hooren voor den mond of 'net oor. Aan de breede zijde bevindt zich een kleine opening, ternauwernood zoo groot als een kwartje aan hef andere einde van den toestel bevin den zich twee schroeven, waaraan twee leidingdraden bevestigd zijn. De toestel is op ieder der beide statious, tusschen welke men wil werken, volkomen gelijk van constructie en dient zoowel om te hooren als om te spreken. Deze eenvoudigheid is trouwens het merkwaardigste van den geheelen toestel. Brengt men nl. op twee statious, al zijn zij ook van elkander verwijderd, dezen toestel in verbinding met de leiding, dan is alles tot volkomen werkzaamheid gereed. Men neemt op bet eene station den toestel op een of twee duim afs'and van den mond en spreekt met gewo.m slem zoo dui delijk mogelijk in de opening. Indien op het tweede station de opening van den toestel aldaar tamelijk dicht aan het uor wordt ge- houdeu, hoort men woord voor woord het gesprokene en kan zelfs de stem, den klank en het karakter zoo getrouw waarnemen, dat men den spreker gemak kelijk herkent als men met zijn stem bekend is. Ook een lach of zucht wordt duidelijk waargenomen en bij eenige oefening schijnt het den hoor Ier toe dat de spreker zich iu een naburig vertrek bevindt. Wil men op het gehoorde een antwoord geven, dan breugt men het instrument van het oor naar den mond en kan onmiddclijk gaan spreken, zoodra men zeker is dat de persoon op het andere station den toestel aan het oor heeft gebracht om het antwoord te vernemen. De Telephon maakt in Duitschland zeer veel opgang. Thans is er een ingericht tusschen Varzin het zomerverblijf van vorst Bismarck, en Berlijn. Het blijkt, dat ook op dien grooieu afstand het ge luid zoo goed wordt voortgeplant, dat een gesprek tusschen van Bisnnrck op zijn buiten en de beambten aan 't ministerie in Berlijn, zonder eenig bezwaar kan plaats hebben. Naar de N'. R. (J. verneemt is het schip voor de Nuderlaudsche expeditie naar de streek een buitengewoon sterke en versterkte sehoensr van 80 ton, die den naam van Willem Barendsz dra gen zal reeds besteld. Een bekend natuurkundige heeft zich aangeboden om den tocht mede ie maken, en bovendien nog twee jeugdige zoölogen, van welke er echter maar één kan worden geplaatst. Prof. Buys Ballot zal als medelid der uitvocrings- commissie oplredet om de instructiën te helpen vast stellen. Ter kenschetsing van de opcnötïa'c scüiool in Engeland Jiene het volgende bericht In de maaudelijksche vergadering der School-Com- inissie te Bristol werd medegedeeld, dat eene onge noemde dame de som van 500 pond sterling heeft gegeven, om daarvoor bijbels te koopen, die als prijzen moeten warden uitgereikt aan kinderen, die de van overheidswege gestichte school bezoeken, en die in bijbelkennis uitmunten. Eene afzonderlijke commissie is aangewezen om een plan te ontwerpen, volgens hetwelk de kinderen in bijbelkennis zullen worden geëxamineerd. Het zou grappig zijn de gezichten der leden eener Nedcrlandsehe plaatselijke Schoal-Cmnmissic ffc zien, als iemand hen eens eene.de.gelijke verrassing nerfiode. Betreffende de onlangs geboren twecB5:agZiïsiea*s te Zwammerdam schrijft men het vólgende aan de Standaard Dezer dagen werden in deze gemeente aan zekere Wclsenes, bode bij het telegraafkantoor te Bodegra ven, twee kinderen van 't vrouwelijk geslacht ge boren, dit* met de hoofden aan elkander gegroeid zijn. Voor 't overige geheel welgevormd, liggen ze in tegengestelde richting. De onderste deelen van de achterhoofden en van de nekjes zijn aan de zijden aan elkander gegroeid, zoo, dat de beide ooren zicht baar zijn. Ware dit slechts eene pees,%zoo zou men door langzame wringing die misschien kunnen ver buigen maar daar het van achteren één schedel schijnt, is dit onmogelijk, en zijn deze schepseltjes voor hun leven tot liggen alleen geschikt. Of dit leven lang' duren zal, durft men niet te bepalen. Dit is zeker dat ze beiden reeds eenige dagen vol maakt gezond zijn en alle verrichtingen noodig tot het lichamelijk leven, geheel natuurlijk zijn geweest. Dat ze ook afzonderlijk gevoelen, blijkt als men ze slechts een oogenblik gadeslaat. Terwijl het eene rustig slaapt, is het andere wakker, vertoont een pijnlijk gelaat of maakt beweging met hand of voet. Voedde men ze eerst met melk uit eene flesch, thans ontvangen ze de moedermelk door middel van elas- fieke buizen, zonder ze in de gewone p sitie te brengen, daar dit onmogelijk is. Zelfs moet de rich ting, waarin ze liggen, sieeds geheel horizontaal zija. Dat er vele nieuvvsgierigeu van heinde en ver komen, om dit wonder te zien, is te begrijpen. Ook vele geneeskundigen overtuigen zich er van, en herinneren zich niet, ooit dit verschijnsel gezien of er van ge hoord te hebben. Voor den vader en de moeder met hunne overige kinderen, is deze wonderlijke geboorte niet ongezegend. Tot op dit oogenblik verkeerden ze in droevige armoedige omstandigheden nu vloeien allerlei gaven langs allerlei wegen hun toe. De moeder, die bij vroege gelegenheden misschien aan veel ge brek had, wordt na van al het noodige ruim voorzien, zoodat zij zich iu een vrij goeden toestand bevindt. Uit Bodegraven wordt gemeld, dat de Zwam- merdamsche tweelingzusters (met de hoofden aan elkaar geboren) Zaterdag ochtend, eenige uren na elkander, zijn overleden. De heer Wiersrua schrijft aangaande de vergadering bij gelegenheid van de opening van het Asyl Öiceii3>eek, iu de Wekstem het volgende Sinds enkele jaren heeft eene predikantsvronw uit Liverpool, Mevrouw Josephine E. Butler, in vereeni- giug met vele invloedrijke personen een kruistocht geopend tegen de prostitutie (het ontuchtig leven.) Hare stem vond weerklank in ëen tal van vergade ringen en bijeenkomsten. Zij schreef een boekje dat over gansch Europa in verschillende Uren bij duizen- tallen verspreid wordt. (Vertaald uitgegeven bij Höve- ker en zoon, prijs 30 ets. get.: Openbare zedelijkheid.) Daarbij heeft zich den 19 Maart 1875 een vereeni- ging gevormd, die hare vertakkingen over heel Europa heeft en arbeidt, tot. afschaffing der prostitutie voor al in zoover zij beschouwd wordt als gewettigde en geoorloofde instelling. Vrucht van het streven dier vereeniging is ook geweest het eerste congres te dier zake, gehouden te Génèvc van 1723 Sept. jl. Voorstanders der denkbeelden van Mvr. But tier uit vele, landen van Europa zijn daar geweest. De directeur van 't Asyl, een der .werkzame leden van dat Congres, bood de stellingen op die vergadering aangenomen, thans ter bespreking aan. Prof. Beets vroeg of het doel was om reeds in dit samenzijn ëen verklaring of besluit tegenover die stel lingen uit te lokken. Hij moest dit besluit ontraden. Ook prof. Gunning uit Amsterdam sprak in dien geest. Maar het bleek dit was de bedoeling niet. De grootje zaak die het gold, moest opnieuw onder aller aandacht gebracht, en vooral de vraag tot rijp heid komen, hoe de regeeringen tegenover dat toene mend kwaad zich moeten gedragen het laten gaan, zoo als het gaat (Engelsch) of bij de wet het regelen en dus geoorloofd maken, (Fransch.) liet Fransche en het Engelscbe beginsel werden warm besproken en daaruit bleek dat er bij velen veel, bij enkelen weinig sympathie was voor Mevr. Butler en haar streven. Prof. Doedes dankte den president voor de leiding der vergadering en het. inleiden van een onderwerp, dat iu ieder geval ernstige bespreking en studie eischt, en meer en meer aan de orde zal komen. 16 Nov. '77 zoo besluit de schrijver in de Wekstem is een belangrijke dag geweest in de gesch'edenis der Christelijke philantropie in Nederland. Ik geloof dat de belijders Gods meer met woord en daad tegen de zonde moesten strijden. De taaiheid onzer Chistelijke liefde moet meer blijken tegenover een ieder, die in zonde voortgaaf, opdat de geest behouden mocht worden in den dag des Hoeren. Maar ook de barmhartigheid onzer Christelijke liefde moet meer blijken tegenover ieder berouwhebbende. Dan zullen we hoéïangs zoo meer droefheid hebben over aiulerer zonden, blijdschap hebben over anderer berouw. Ber. tol pred. bij de N. H. G. Ie Vrouwepolder i. Rosier Candidaat. Boden M. Rijcrkci-k Bovensmilde. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Overlangbroek W. L. Wellur Bunnink. Elburg li. Bax Doornspijk. Huskerhorne J. Bouvvvin Vreeland. Barneveld A. Reuier Wilnis. Ber. tot pred. bij de C. G. G. te Keerde II. M. vae tier egt Arnhem. De predikant der Christelijk Gereformeerde ge meente te Veere, de heer P. den Boer, zal D. V. a. s. Woensdag het voorrecht genieten, zijn 25-jarig jubilé als predikant te vieren. Te 's Gravenpolder is door de heeren W. F. A. Winckel, predikant, en C. AI. Bekaar een zon dagschool geopend, welke door een 50 tal kinderen bezocht wordt en welk getal zeer waarschijnlijk zal vermeerderen, Dezer -lagen had te Oo«tburg de verkiezing phg voor drie notabelen, waarbij de aftredende leden( Kotvis met 79, Iz. cle Smids met 85 en B. de Die Bz. met 82 van de 132 steramen herkozen werden. Het gaat, naar het schijnt, der nieuwe mode kerk te Arasterdam niet naar den vleescbe. Verled week werd gemeld, en het bericht is later nog r_ tegengesproken, dat nog slechts vijf namen op lijsten, die bij boekhandelaars waren nedergelegd vc kwamen. De Hervorming verzekert dat de mi opgekomenen ter meeting oieest nieuwsgierigeu wan Vrijdagmorgen te acht uren is te Heinkenszi brand ontstaan in de schuur van W. Meijler, die is afgebrand. Bij deu lievigen wind bestoud er vrees voor de belendende gebouwen, doch gelukkig k'e de de wind en werd de brand alleen tot de schuur paald. /De schade is nog al aanzienlijk en men me! dat niets is geassureerd. Betreffende de stormen die in de laatste da- woedden vernamen wij het volgende Gisteren nacht is bij Bruinisse gezonken tjalkschip Botterdam 2, geladen met guano, komei van Brouwershaven. De opvarenden zijn uit den ra gered door Bruinisser schippers. Tengevolge van het doorbreken van een slu dam nabij Halfweg werd Vrijdagmorgen een groot deelte van den spoorbaan van de Holl. spoorwi maatschappij te Amsterdam onder water gezet. Di< tengevolge is de weg, even nadat de eerste tij daarover was gegaan, aldaar onklaar geraakt. J met kracht inspoelende water legde de dwarslig^ bloot en deed de baan op verschillende punten af» ven, zoodat zij gevaarlijk werd voor het vervoer. Bi twe uren oponthoud werd daardoor iu den die veroorzaakt, in welken tijd met in allerijl ontboden gerekwireerde zandtreinen de weg hersteld werd. De hooge waterstand van de Haarlemmer vi en de hevige westenwiud, die het water in de ri< ting van Amsterdam met kracht opstuwde, zijn we noodlottig geweest voor den Overbraker Biunenpolt die zich langs deze vaart uitstrekt. Daardoor is groot gat in de kade geslagen en de landerijen st grootendeels blank. Bij Zand voort strandde Vrijdag het Duits schoenerschip Paul Ernst, kapitein George Ernst, laden met graan, van Hamburg met beslemming li Lauderneau (Frankrijk.) Het bericht dezer stranc te 10 ure aldaa* aangebracht zijude, werd dadk de reddingsboot naar de plaats des onheils gezonc De pogingen om verbinding met het schip te ver! gen door middel van den vuurpijltoestel misluk- en uu moest de boot geheel vrij in zee, en nip genstaande de hevige branding, waardoor zij versq dene malen werd teruggeslagen, gelukte het eind! aan de wakkere bemanning bij het schip te kon Het vaartuig lag dwars en geheel op zijde, zoo 2 dat de mast op de reddingsboot neersloeg; na 01 looflijke krachtsinspanning gelukte het eindelijk, man der equipage te redden de vierde, stuurt, Heinrich Wendt, was eenige uren vroeger door. stuurrad doodgeslagen. Het schip, voor een gebouwd, is oogenschijulijk heel gebleven en zit. melijk hoog. Vrijdag ochtend zijn op 't Zuideinder Wi, onder de gemeente Giethoorn, twee open vaartui door den storm in den grond geslagen. De opva den, bestaande uit twee huisgezinnen te zame personen die van Steenwijkerwold naar Wanne] veen verhuisden, zijn gered. Van de inboedels, en levensbehoeften is veel beschadigd en verle geraakt. De toestand in Frankrijk wordt steeds meer i. wikkeld. Vrijdag werd een nieuw ïriinisterit) noemd, echter niet een ministerie naar het geno der meerderheid. Zaterdag verscheen het kaf voor de vertegenwoordigers der natie. Geueraal Bochebouet hoofd van het Kal, las in den Senaat de volgende verklei, voor „Tengevolge van de jongste debatten ij- beide Kamers heeft de president der republic," ministeriëele portefeuilles toevertrouwd aan maf die tot programma hebben zich buiten den p ken strijd te houden. Wij zullen getrouw 5' van het land in acht nemen en den raaarsc bijstand verleenen, dien hij van ons vraagal rijk heeft behoefte aan kalmte en rust na CV periode van agitatie. Het is van het hoogst^ in dit gedeelte van het jaar het afdoen der 5 zaken zooveel mogelijk te bevorderen. O -k 5 tentoonstelling van 1879 voorbereidii Wij zullen alle pogingen aanwende administratie op een goeden voet I11 en de bestuurstaak behoorlijk te Dit is voor ons de meest dringende

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2