!p- Herh, School en lending. GEMENGDE BERICHTEN. meer in den geest van het Christendom dan door de verspreiding van dogmatische stellingen. Dit antwoord gaf den he r Tediug v n Berkhout aan leiding tot protestceren. Er is gewezen, zegt deze spreker, op de geschiedenis,maar die geschiedenis bewijst ook, dat er groot verschil heeft bestaan tusschen de Generale Sta ten en de bewindvoerders op Java. De maatregelen, in vroegercn tijd genomen, werden genomen op last van bewindvoerders der O. I. Compagnie, met op dien van de Generale Staten. De wijze van uitvoe ring van hun last is dus niet aan die Staten te wijten. Spr. ontkent ten sterkste de juistheid van hetgeen door den minister is gezegd. Bij weuscht in den loop van het debat, bij de betrekkelijke onder-afdeeling, aan te toonen op welke wijze door de liberale politiek ten aanzien van het Christendom is gehandeld. De heer lnsinger klaagde over de kwijning van handel,scheepvaart en nijverheid en bracht daarmede dan ook het tweede punt ter sprake waarop we wijzen willen. De heer lnsinger vraagde of het thans niet de tijd j is om tot de overtuiging te komen welk ongeluk het was, dat wij niet steeds een gezonde handelspolitiek hebben gevolgd. De vrees dat wij, door onze maat regelen, alleen de vreemdelingen zouden helpen en onszelf achteruit stellen, is grootendeels bewaarheid. Wij hebben alles ten behoeve der vreemdelingen ge daan en niets voor onze landgenooten wij hebben overal de 'deur opengezet, zonder te vragen of wij sterk genoeg waren om te beletten, dat wij er uit gezet werden. Welnu, wij zijn er uit, gezet. Alle takken van handel, scheepvaart, de suiker-industrie kwijnen en nu zijn er ook nog bijgekomen klachten over de katoencultuur. Kwijning heerscht overal zegt de minister en dat wel ten gevolge van de tijdsomstandigheden. Door den heer lnsinger is met een enkel woord gewag gemaakt van zijn wenschen om den kwijnen den toestand van handel en nijverheid te verbeteren. Men vergete echter niet, dat de oorzaken van dien loestand niet enkel bij ons, maar overal bestaan. En gaat het dan aan voorbij te zien. dat de openstelling van het Suezkanaal geheele veranderingen in handel en scheepvaart heeft gebracht En of nu herstel der defferentiële rechten zon baten, is zeer te betwijfelen. Over de kwestie der vrije teelt zou de minister thans niet spreken hij heett zich in de laatste jaien niet zoo met de koloniale huishouding bezig gehouden om nu reeds met cijfers te kunnen aantoonen dat de heer lnsinger zich voor een groot deel heeft vergist. voor ons nog alleen te mélden uat In fiei~lYöorae}i (Leeuwarden en Assen) de anti-revoiutionaren stem men zullen op jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman te 's Hertogenbosch. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dispensatie van het ver bod tol ia- ea» doorvoer van buiten 's lands van rundvee, schapen, bokken, geiten, versche huiden, versch en gezouten vleesch, ongesmolten vet, mest, onbewerkte wol, onbewerkt haar, klauwen en hoornen, alsmede van allen afval van genoemde dieren, waarop betrekking heeft het kon. besluit van 8 December 1870, alleen gegeven kan worden wanneer het alge meen belang zich daartegen blijkbaar niet verzet. Aanvragen daartoe moeten, op gezegeld papier ge schreven, gericht worden aan den commissaris des koning» in de provincie, waarin de belanghebbende woont. {Stciat-Gour.) Eeu merkwaardige ontdekking voor oudheidkenners had ook in Frankrijk plaats. Te Saint Roraain, in het kanton Bourg-de-Vasa, dep. der Tarn en Garonne, zijn, volgens de Franqais in een veld de overblijfselen van een prachtig Ro- meinscti landhuis opgegraven. Behalve een aantal munten uit den tijd van Hadrianns, Konstautijn e. a., 7,ijn er muren aan het licht gekomen met frescoschil deringen, een aantal vertrekken en zalen en een mozaïekwerk van 80 meter in de lengte en 3 in de breedte, even merkwaardig van teekening als van compositie. Rondom de villa bevinden zich overblijf sels van de woningen der slaven, enz. De gevonden voorwerpen zijn volmaakt ongeschonden. Een groot onheil had op den Ilijai bij Cofoleaitz plaats. Er zonk een stoomschip, welks lading bestond, behalve uit harst en petroleum uit 2468 centner (bruto) arseniczuur, verpakt in 556 vaatjes, elk ter hoogte van 2 voet, wel niet ten volle waterdicht, maar toch zeer soliede uit goed hout bewerkt. Onmiddelijk na het ongeluk zijn er eenige vaartuigen aangekomen en kon er dadelijk met het lossen der lading worden begonnen. Eerst werd de ruimte bij het lek vrijgemaakt en aldaar aange vangen met het uithalen der zware harsfcvaten, met het gevolg dat naar berekening het stoomschip niet verder kon zinken. Onderwijl werden er 60 man, te zamen met een tiental pompen, aan het werk gezet om het binnendringende water te doen wegloopen. Volgens een bericht van Woensdag kon het echter nog 2 a 3 dagen duren eer het schip vrij zon zijn en naar den wal kan worden gebracht. De Koninklijke Regeering te Dusseldorf heeft onmid delijk bij het bericht der ramp de bevolking tegen liet gebruik vau Rijnwater gewaarschuwd. De open bare autoriteiten te Engers. Neuwied, Weissenthurm en verschillende andere plaatsen hebben echter gemeend niet slechts tegen het gebruik te moeten waarschuwen maar het zelfs onder strafbedreiging ten strengste verboden. Ber. tot pred. bij de N. H. G. te Huisduinen Wouters wonde Yroo nis-hoop Vlissingen Hoornaar an deiW^ Het nieuwe, bronzen S'/a ccnt-stnk heeft de grootte van een tienguldenstuk aan de eene zijde ziet men den Nederl. leeuw, waaromheen de woorden Koningrijk der Nederlanden 1877. en aan de andere zijde een lauwerkrans, met de aanduiding der waarde 21 cent" in het midden. Uit de ,/wicrde»" of terpen" onder Saaksuna huizen, in het Nederlandsch Egypte, onze provincie Drenthe, zijn reeds vele stomme getuigen der grijze oudheid te voorschijn gekomen. Thans wordt, volgens de Arast. Cr., een wierde van den landbouwer E. Knol voor een gedeelde vergraven. Hoewel men slechts tot vier //Steken" diepte delft, heeft men toch reeds vele belangrijke voorwerpen gevondeD, zoowel I steen en als bronzen. De geraamten van raeuschen, die men undt, zijn alle van kollossale afmetingen; I het onderkaakbeen van eeu der skeletten past om de onderkaak van een volwassen menschenhoofd. Naast I dit skelet, waarvan de oogholten evenals bij de andere geraamten zeer dicht bij elkaar geplaatst zijn, vond men een brouzen zwaard van ongemeene lengte. Be- nevens vele urnen (die evenwel meest alle door het spitten verbrijzeld zijn) vonden de arbeiders een be werkten aarden beitel, steenen nappen, een fluitje uit been enz. Een en ander zou Waarschijnlijk naar het museum te Groningen worden gezonden. Hopman H. ten Cale C. F. Groncmijcp A. H. M. Deusscn Candidaat. Candidaat. Apeldoorn. Vinkeveen, „^tecpeu^cci. - voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te J. F. W.Fr. de Bruijn Serooskerke. J. 1). v. Spankeren Nootdorp, dr. A. Kuypcr em. pred. Bed Goes Bath en Rilland Ridderkerk Charlois Maassluis Hilversum St. Philipsland E. A. Lasouder S. 11. Buylcndijk G. van Gior C- van Koclsveld Oldebroek. Kralingen. Oud-Beierland. Zevenhuizen. De Vlissingscbe Courant spak zeer geheimzinnig van schandalen in hare gemeente voorgevallen. Er werd gedurende eenige nachten uit baldadig heid vuilnis cp de stoepen en tegen de gevels der huizen op de Groote Markt gevonden, 's avonds schoolde men samen om de daders te ontdekken maar te vergeefs. Nu begon men te gelooven aan zwarte kunst of tooverij. De politie maakte een eind aan de zaak. Men schrijft uit Vlissingen Tot op dit oogen- blik zijn alle nasporingen naar negen mannen, die Dinsdag jl. in een sloep het Stoomschip Augusta ver lieten, zonder eenig gevolg gebleven. De van Gent naar Londen varende schroefboor, die op de Engel- sche kust gestrand was, is met vier man, die aan boord gebleven waren, te Londen binnengesleept. De kapitein, de machinist, de Belgische zeeloods M. Baels en 6 man der equipage, die den bodem ver lieten, hebben, naar men nu moet vermoeden, den den dood in de golven gevonden. Genoemde loods, een ruim 60jarig man, sinds geruimen tijd hier tei stede met zijn gezin gevestigd, was een algemeen bekend en geacht persoon, zoodat dit onheilspellend uitblijven van tijdingen een zeer treurigen iudruk heeft gemaakt. Jl. Dinsdag namiddag reed in de Ganzepoort- slraat te Goes een handkar zoo onzacht tegen de bussen der wielen van het rijtuig van den heer R. van Kruinin- gen, dat de as er van onder schoof en het rijtuig achterover stortte. De pasagiers kwamen gelukkig met den schrik vrij. Dinsdag werd even builen de stad Goes een paard, dat door den koetsier werd uitgereden, door een hol lenden boerenwagen van G. te Schore zoodanig tegen de borst aangereden dat het bee9t met zijn berijder nederatortte en eene hevige wonde bekwam, waardoor het onder geneeskundige behandeling is. Van zaak is pro ces-verbaal opgemaakt. Des middags strui kelde op de Joh. Ant. van der Goeskade een der paarden, gespannen voor het rijtuig van den heer v. W. uit den Broeder en Zusterpolder, waarop het rij tuig ouiversloeg en zwaar beschadigd werd. De koet sier kwam met den schrik vrij. De gemeenteraad van 's Heer Arendskerka heeft besloten om het schoollokaal te vergrooteu en tevens de schoolbanken te vernieuwen en deze te doen maken naar Amerikaansch model. Twee huzaren (het overkomt er wel meer) die zich niet wel in balans wisten te houden zwaaiden deze week op een avond door de straten van den Haag en hadden het vooral op vrouwen gemunt. Een ge huwde vrouw werd door een hunner aangegrepen die echter met. kracht den dronken huzaar van zich afstootte. Hij greep daarop de vrouw en een zuster die haar beschermen wilde aan, en gaf haar eenige slagen. Er kwamen eenige omstanders bij en nu i werden de klappen met interest terugbetaald. De politie bracht eindelijk de krijgslieden op een plaats j waar niet te vechten valt. Er heeft een verschrikkelijke storm gewoed in de Oostzee, waardoor vele schepen zijn vergaan en een aantal menschen 't leven verloren. Het nieuwe gepantserde Russische schip Admiraal-Generaal, dat bij Petersburg op de reede lag, is van zijne ankers ge slagen en op de kust geworpen. Het ligt nu 5 voet in den modder, en daar in de golf van Finland geen eb en vloed beslaat, zal het hoogst moeielijk zijn het fraaie schip, 't welk blijkens de afgelegde proeftoch ten voor het beste van de Russische oorlogsvloot gehouden werd, af te brengen. Men meldt uit Zwolle van 21 November In 24 uren is het water op den IJsel 81 en op hel Zwarte Water 89 centimeter gewassen, zoodat d( hooi- en weilanden langs het Almelosche kanaa weder zijn ondergeloopen. De sluizen der Willems vaart heelt men gisteren morgen ten 8 ure bij eer waterstand van 1.15 M. A. P. moeten sluiten verscheidene schepen liggen er binnen en buiten, dn hunne reis niet kunnen vervolgen. De Amsterdamschi stoombooten moesten gisteren namiddag aan het Kan j terveer voor de gesloten sluizen blijven liggen, terwij j men de passagiers vau daar per omnibussen heeft af I gehaald. Te Tilburg heeft eene zonderlinge uiefsta plaats gehad; bij den koffiehuishouder F. K. weri namelijk eenige dagen geleden een okshoofd jeneve I afgeladen en door den brenger met behulp van noj twee andere personen in den kelder op de stellinj i geiufcvi. iucu ïucu nateruag uit het vat wilde tappen kwam er geen druppel uithet was tot den boden geledigd. De politie tracht de daders op het spoq te komen. j Te Gorinchem, Vianen, Ameide, en vele ad dere plaatsen zijn de prijzen van het vleesch met lj ct. het kilo verminderd. Donderdag voormiddag hield een vigilante s| voor de pooit van 's rijks wprf te Amsterdam. e3 deftig gekleede dame stapte er uit en vroeg met spoec' de hoogste autoriteit van de werf te mogen spreken' Zij gaf voor werkzaam te zijn geweest voor hq Roede Kruis en een kogel in 't been bekomen t; hebben. Nader bleek dat men met een krankzinnig! te doen had. De Politie werd gewaarschuwd ongelukkige aan hare zorg toevertrouwd. De opening van de tramlijn DamSarphati straat te Amsterdam is op 1 December e. k. bepaald Te Zutfen zijn de brievenbestellers voorzii van kleine lantaarns. Deze zijn voor op de bor.j bevestigd en verspreiden een helder licht voor h lezen der adressen. Zondag morgen gedurende de godsdiens oefening van half acht ontstond in de Roomscl katholieke kerk te Groningen plotseling eene groo verwarring. De heer A. Hoogeboora zakte tegen h einde zijner predikatie, onder den uitroep„o Go help mij op het onverwachts op den preekstc ineen en viel in zwijm. Het duurde eenigen tijd hij weer tot bezinning kwam. De godsdienstoefeni moest door een der andere kapelaans worden voortgez Te Arnhem heeft de iuzameliug voor de Soph stichting f 1280 opgebracht. l)e in de laatste dagen gehouden verpachting in Overijsel van landerijen hebben aanzienlijk mint opgebracht dan in vorige jaren. Men schrijft dit aan de lagere prijzen van vele landbouwproducten. In een vergadering van de vereenii Volksonderwijs, te Assen, is medegedeeld, de benoodigde geiden voor het bouwen van ge en geschikte arbeiderswoningen niet bijeen zijn ,zal nn trachten door het vormen van eene maal pij die gelden bijeen te brengen. Of de veree| Volksouderwijs dan huizen bouwt De justitie van Maastricht heeft zich na! gehucht Kruisberg begeven, ten einde in loco zoek te doen naar den loestand van een zii door een kwakzalver is behaudeld en tenge* de verkeerde behandeling den dood nabij isl

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2