her It, School etr lending. GEMENGDE BERICHTEN. reizer, in haar raidden te zien. Nadat de heer Fran sen van de Putte de vergadering geopend en de aanwezigen, met name den eigenaar der „Pandora", een hartelijk welkom toegeroepen had, greep een over het door het hoofdcomité in van 15 Oct. 11. voorgestelde plan, discussie zijn circulaire waaraan door de hh. C. de Groot, J. K. j\ de Jonge, van der Meij, prof. Quack, Schorer, Mes- schert v. Volleuhoven en Zillesen werd deelgenomen, terwiji de hoogleeraar Vetli namens het aardrijkskun dig genootschap zijn ingenomenheid met de voorge nomen expeditie betuigde. De voorzitter deelde hierop mede, dat op een som van f 32,000 gerekend mag worden, welke echter nog niet geheel gestort is, en dat, hoezeer reeds nu met het bouwen van een schip kan worden aange vangen, voor een goede expeditie een vermeerdering van f 10,000 zeer wenschelijk zou ziju. Hierna werd ter sprake gebracht het voorstel van het hoofdcomité, om een zeilschip van ongeveer tachtig ton te doen bouwen. Aan deze beraadslaging werd o. a. deelgenomen door Sir Allen Young, die uitdrukkelijk te kennen gaf, dat volgens ziju meeniug een zeilvaartuig van bedoeld kaliber volkomen ge schikt is om een tocht naar Spitsbergen, langs het pakijs en naar Nova-Zembla te ondernemen, ja zelfs dat met een betrekkelijk klein schip de gevaren ge ringer zijn dan met een groot vaartuig het geval zou wezen spreker eindigde met de opmerking, dat men in Engeland groot belang stelde in een tocht, door Hollanders te ondernemen, en dat hij zelf aan aan een goeden uitslag niet twijfelde, waar Holland- sche officieren, die hij had leeren waardeeren, het bevel zouden voeren. Na nog eenige gedachtenwisseling tusschen de hee- ren van de Putte, Jansen en van der Linden en van Heu- vell werd eenparig besloten lo. dat de expeditie zal plaats hebben 2o. dat met den bouw van een schip ingericht op de wijze als door eenige ter tafel lig gende projecten is aangegeven, onmiddellijk zal wor den aangevangen, opdat de tocht in Mei 1878 zal kunnen geschieden. Voort bleek nog, dat zich reeds eenige officieren vrijwillig hadden aangeboden en dat, zoo mogelijk, de expeditie door een natuurkundige en een genees heer zal worden meegemaakt, terwijl op voorstel van prof. Quack het hoofdcoraité met acclamatie tpt comité van uitvoering werd aangewezen. Nadat de loco-voorzitter de aanwezigen voor de verleende hulp had dank gezegd, tot. het geven van nog meerdere bijdragen had aangespoord en den wensch te kennen gegeven, dat de reeds verzamelde gelden spoedig mochten worden ingezonden, werd de vergadering gesloten. resultaten inderdaad belangrijk te noemen, het zou des te meer te betreuren zijn, wanneer het onderzoek wegens onvoldoende fondsen halverwege gestaakt zou moeten worden of in degelijkheid en omvang ver liezen. Het Hoofdbestuur van Eijjeii Hsvïg) heeft beslo ten, niet alleen een afdeeling levensverzekering enz. voor alle leden te samen op te yichteu, maar evenzoo te handelen met een spaar- en voorschotkas, en zulks in het belang der kleine districten, waar zulk een inrichting hoogstwaarschijnlijk afzonderlijk niet zou zijn tot stand te brengen. Meu heeft den vonn vau de naamlooze vennootschap gekozen, met aandeelen van f 25. De districten zij.i uitgeuoodigd, voor 1 Jan. e. k. hun gevoelen over het denkbeeld en over de ontworpen statuten aan het Hoofdbestuur kenbaar te maken. Het Comité voor de onderzoeking op vertegenwoordigd door de heeren dr. C. M. Kan en dr. H. F. R. Hubrecht, roept nog eens de finaucieele steun van het Nederlandsche volk in voor verdere on derzoekingen. Er bestaat gevaar dal de onderzoekingen halverwege zullen moeten gestaakt worden en de resul taten door de expedit e naar Midden-Snmatra verkregen zijn de opofferingen welke de natiezich getroostte waardig De heer Sc-hauw Said voort doorkruiste het eilaml Sumatra langs een weg, lot dusver door geen Euro peaan betreden; te midden van de moeilijkste omstan digheden vond hij gelegenheid de belangrijkste bouw stoffen voor de kennis van land en volk te verzamelen; thans is hij weder van Batavia uaar Djainbi terugge keerd om het nauwkeurig rivieronderzoek met de stoombarkas aan te vangen. Inmiddels verkreeg het. personeel der expeditie, be last niet het onderzoek der Zuid-P,idangsche Boven landen, niet minder belangrijke, voor wetenschap en practijk even gewichtige resultaten. Vele nog onvol doend bekende gedeelten dier zuidelijke Padaugsche bovenlanden werden later in kaart gebracht weten schappelijke waarnemingen werden gedaan; verzamelin gen gedeeltelijk reeds op weg naar Europa, werden aangelegd. De zijtakken en de bovenloop der Batang- Hari werden onderzocht en bij deze rivier een noor delijke kromming ontdekt, waarmede zij het rijke Ombiliën-kolenveld nadert en van een verbinding tusschen die kolenvelden en de rivier, bij 't onderzoek zooveel verder bevaarbaar bevonden dan men ver moedde, ook met het oog op het voor den aanleg van een spoorbaan niet zeer moeilijke terrein, ern- tig sprake zal kunnen zijn. Zijn dus de verkregen Niemand zal kunnen erkennen dat het er in deze maand November in ons land lustig en vroolijk uit ziet. In ernst, ik geloof dat de statistiek op het gebied van misdaden ons leelijke dingen zou te zien geven in onze dagen. Hij die met aandacht onze rubriek «Gemengde Berichten" volgt zou haast tot de veronderstelling komen dat er onder ons Kannibalen of Papoeas wonen, of voor het minst dat we in het bedrijven van gru welen niet bij de duistere tijden van weleer ten i achter staan. Hier vermoordt iemand ziju bijzit op klaarlichten dag op de openbare straat, elders steekt J een ander den zoon va» de zijne overhoop, terwijl 1 de overburen een allermerkwaardigst feit, dat inderdaad tegen 's volks moraliteit bewijst, het uit het open venster rustig liggen aan te kijken. Op een andere plaats wordt iemand door zijn eigen vrouw vergiftigd en een ander op een wreedaardige manier, hetzij door zich zeiven, het zij door een ander van kant gemaakt. In de hoofdstad des Lands hebben 's nachts straatgevechten plaats, waarbij raenschen sneuvelen. In de beschaafde residentie des Rijks zal eerlang een slavenkaalder terecht worden gesteld er vallen zelfmoorden voor ja, met de verbastering van zeden is het zoo ver gekomen, dat er in het lustoord der Amsterdammers zelf, in het lieflijk Gooi land, te Laren, een kerkhofschending plaats heeft, in gemeenschap door vele geloofsgenoten ondernomen. In de Paulus-Potterstraat te 's Ilage gebeurde Zondag middag liet volgende: Door huiselijke on- eenigheid tot razernij gebracht, bedreigde een werkman zijn vrouw met mishandeling en nam zij de vlucht. Om zijn woede te koelen, greep de man zijn hond en scheurde dit arme dier als 't ware vaneen, zoodat 't hem dood iu de handen bleef; ook dat was hem niet genoeg; hij doodde daarna zijne kanarievogels en ten slotte wierp hij zich, steeds met een mes gewa pend, op zijn kind. Gelukkig was juist op dat oogenblik een buurman toegesneld, die den vader belette zijn kind te dooden, maar 't slachtoffer van zijn daad werd. De woesteling stiet hem 't mes in den buik, zoodat de man bewusteloos neerviel. Spoe dig was de politie toegesneld en bracht den razende met veel .moeite uaar het commissariaat, waarheen kort daarna ook de gewonde per brancard werd ge dragen, om vervolgens naar 't gasthuis te worden vervoerd. Naar men verneemt, bestaat er geen direct levensgevaar voor deii gewonde. Gisteren morgen was een menigte nieuwsgieri gen voor het Commissariaat van politie aan de Nieuwe Haven ook weder iu het vorstelijk 's Gravenhage verzameld. Een vreemd verschijnsel deed zich voor. Het rijtuig bestemd tot vervoer van gevangenen, was aan het Commissariaat voorge komen, om niet minder dan een tiental jongens, van 12 tot 14 jaren, op te nemen en naar het huis van verzekering te vervoeren. Naar men vernam zijn ze allen door de politie betrapt op diefstal in vele win kels alles was van hun gading gebak, vijgen, amandelen, brood, worst, spek. tabak, sigaren en meer. Onder die jonge deugnieten moeten er ziju, die voor politie en justitie reeds geen onbekenden zijn. En eindelijk wordtin hel Nieuws-en Advertentieblad voor Dedemsvaart enz. gewezen opverrega.iude baldadig heden, die in de gemeente Avereest geschieden. Voor al in 't Achterveld zou het niet pluis zijn, Daar moet zich een troepje gevormd hebben, om voorbijgangers, wie dan ook, van hun neus te berooven Zekere H. G. is o. a. Zondag-avond het slachtoffer van deze bur- baarsche liefhebberij geworden men heeft hem bijna den geheelen neus afgesneden en ware hij niet door behulp van eenige personen, die op zijn hulpgeschrei toeschoten, ontzet en naar huis gebracht, hij zou voor zeker door het veelvuhlig bloedverlies bezweken ziju. Het is, dunkt ons voldoende om de hierboven uitgesproken gedachte te wettigen. Ziedaar dr. ware historie van de geit en de zuster- kens, de b <terkam en de Nieuwe Rotterdammer van Ravenstein. Benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministe rie bij de kantongerechten te Arasterdam mr. B. Ort> thans in dezelfde betrekking bij de kantongerechten in het district Middelburg. Beroepen tot pred. bij de N. H. G. te Men heeft zich iu de laatste dagen vroolijk ge maakt. Uilenspiegel maakte er deze week een liedje op met een geit die een boterham en een stuk van de Nieuwe Rotterdamsche Courant opat. De geit behoorde, zoo heeft men gezegd, aan het klooster van eenige zusterkens die te Ravenstein een bewaar- Midwolde Nieuwerkerk Waverveen Dries um L. Scholten, P. J. Heinemau Y. J. Bootsma J. Langhont Candidaat. Kethel. Candidaat, Lollum. H. G. te Dordt.. Aang. het ber. tot pred. bij de N. 's Hage G. A. Rademaker Bed, voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. ie I Rockanje H. dc Jager Brielle, Ter Aar J- Sigal Lisse. Aang, het ber. tot pred. bij de C. G. G, te Tiel S. A. v. d. Hoorn Breukelen. Ber. tot pred. bij de C. G. G. te Oldekerk R. Huis Haulerwijk. '1 Bed. voor het ber. tot pred. bij de C. G. G. te Leiden A. H. Gez. Meerburg Almkerk. Zondag avond verdronk een" matroos van he Noordsche stoomschip Wignoes ter hoogte van West kappel. Hij viel, terwijl men bezig was het anki binnen te halen over boord. Alle pogingen om hei terug te vinden waren vruchteloos. De hoofdonderwijzer te St. Kruis is op 76jari gen leeftijd na 61 jarigen diensttijd tot lid van de gemeenteraad gekozen. Dat 's man1; voorlichting vroeg is ingeroepen zal wel niemand beweeren. Volgens mededeeling van de Goesche coura: is de tjalkschuit van schipper J. van de Klooster vö Wolfaartsdijk, met een lading grint reddeloos verlor$ gegaan. De schipper en zijn knecht werden m moeite gered. Aan het D. v. Z. H. wordt uit Amsterdam d 19 Nov. gemeld. Toen onlangs vier eigen woning^ vau moderne predikanten te koop waren aangeslage vroeg ieder verbaasd„wat beteekent dat Ni de oorzaak van den verkoop van zijn huis gevraag antwoordde (ls. Pantekoek dat het bewonen van li huis hem te bezwarend werd en hij het daarom 30 mille van de hand wilde dpen. Eenige lieer» vervoegden zich nu Zaterdag bij hem en overhand!' den hem f 30,000, met verzoek om vooreerst li huis niet te verlaten. Het bordje werd dadelijk aj gehaald. Sedert eenige dagen heerscht in^wolle een sor|_ kinkhoest ouder volwassenen. Spoedige geneeskundifl hulp is zeer gewenscht, anders ontaardt de kwaal .V borstaaudoening ot koorts, die eene spoedige verir® gering voortbrengt. - De leeuwin in Artis te Amsterdam heeft in de voj ge week een jong geworpen, dat echter spoedig na geboorte is gestorven. Bij den landbouwer J. de Paten te Polsbrol (bij Oudewater) is eene koe geslacht, welke aan dj haak 885 halve kilo's woog. De huid had eene zwaai van 93 halve kilo's. Omtrent de bekende geschiedenis op de Bro wer9gracht te Amsterdam, wordt thans gemeld, dal aan zelfmoord niet meer te twijfelen valt. Er is ei pakket gevonden, met twee gouden ringen en de bri ven van de r er loofde van den heer Kets, mej. 1 onderwijzeres. Die brieven schijnen opheldering geveu. Men vermoedt dat hij zich gebonden hc om aan moord te doen denken en zoodoende zijn po! van levensverzekering te redden. De geheimzinni zakdoek dien men vond, is erkend als de zijne. Maandagavond had omstreeks negen ure in e wijnhuis op den hoek van de Keizersgracht en Prinsenstraat, te Amsterdam, een geweld'ge gason ploffing plaats. Wat daartoe de aanleiding was, wei de bewoners niet te verklaren, doch eensklaps terv een petroleumlamp reeds lang in het onderhuis braud ontstond de ontploffing, tengevolge waarvan alle r ten en roeden uit de ramen vau het benedenh vlogen, al het vaatwerk en huisraad in het onderli kort en klein geslagen werd en de zoldering va? j school houden. Omdat de boterham van een der 1 ouderhuis, welke den achtervloer uitmaakt va» schoolkinderen besmet was met liberalisme (want ze was gewikkeld in een stuk van de Courant die op de ultramontanen zoo verbolgen is,) was verbeurdver klaring het gevolg. De geit, zich natuurlijk om geen staatkundige partijen bekommerende, maar respect hebbende voor ieder die haar het goede doet genieten, peuzelde den boterham op en het stuk papier meteen. De zusterkens hebben het noodig geacht iu „de Tijd" te verklaren dat ze geen geit bezitten en dat de boterham slecht tijdelijk afgenomen is, otndar een kind onder schooltijd er van at. wijnhuis, met ontzettende kracht werd opgespj Een dochtertje, dat zich in de keuken bevond deerlijk gebrand, vooral aan de handen en v<| terwijl heur haar wegschroeide. Ook de houde het wijnbuis, dio juist beneden was, kreeg brandwonden in liefc aangezicht en aan de k De toestand van het meisje is vrij ernstig. Door den muntmeester is reeds voor eei zienlijk bedrag aan nieuwe 2Va centstukken' betaalmeester te Utrecht gestort men mag wachten, dat deze munt spoedig in omloop

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2