CilRISTKLIJk !ll^T«RlSCn I!LIII. 216. Donderdag 22 November. 1677 NIET HALVERWEGE ZUIDEf Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francof 2, Enkele nommers- 0,07 P Gr. Uitgever W IJ T 31 A N, ]\riDDELBUR( Prijs der Advertenïiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. mogen wij blijven stilstaan, als wij eenmaal de hand hebben geslagen aan de opleiding van het opkomend geslacht. Zeer vele ouders, die 't ook maar eenigzins kunnen, zenden hunne kinderen naar de vrije christelijke school; zeer vele ouders, voor wier kinderen daartoe geen gelegenheid bestaat, trachten althans in de zondagschool voor het groot gemis aan chr. onderwijs vergoeding te zoeken. De uitdrukking van den Amsterdamsclien dageraadsman: »de school doodt toch hun ge loof," heeft weder menigeen wakker geschud, en aangespoord om zich de kinderen aan te trekken. De optreding van minister Kappeyne, die alleen minister wilde worden om den tegen stand tegende staatsschool te breken, heeft menigeen opgewekt om krachtiger dan ooit de school te ondersteunen, en met beslistheid te zeggendie tegenstand zal onbuigzamer zijn dan ooit te voren. Eu zoo zal het kind tot op zijn twaalfde, dertiende jaar worden geholpen, bewaakt, ver dedigd En dan Dan doodt de kroeg, dan doodt de ka zerne toch het geloof der jongens. Tallooze snoepwinkeltjes azen op de centen, voor 't zondagschoolbusje meegegeven, op het geen voor 'tkerkzakje is bestemd. Daardoor leeren de kinderen reeds vroeg huichelen, liegen en bedriegen. Daardoor wordt den jongens de weg gewezen tot heimelijk verteer op Zondag. De aangevangen gewoonte wordt weldra in de kroeg voortgezet. Hoe onvoldoende is het enkele uurtje gods dienst-onderwijs per week Nog onlangs is een ouderling daverend uit gejouwd, omdat hij er iets van zeide, toen jongens, op de opening der catechisatie-kamer jachtend, stonden te vloeken. Laat ons er geen geheim van makenhet opkomend geslacht wordt na de schooljaren, in den jongelingsleeftijd verwaarloosd. Waar schoolmeester, zondagschoolondervvijzer en predikant te kort schieten, moet de gemeente optreden. JfDe gansche gemeente. die kinderen hebben en zij, die er geen WkAllen, die er bij zaten, toen de kinderen ■•den gedoopt. heeft de knapen vereeniging recht ondersteuning. ^fcaarom moet bij vernieuwing gewezen wor- ^■jet recht dat jongelings- en militairen-ver- ^kkop aller medewerking hebben. Het is bedroevend waar te nemen, hoe bij velen alle verdere oefening na de schooljaren stilstaat. Oefening in de godzaligheid, en in 't lezen en schrijven ook. En als dan op later leeftijd de mannen be keerd worden, draagt hun maatschappelijk en kerkelijk leven den stempel van onkunde en bekrompenheid. Daarom is stilstand halverwege iu de oplei ding ongeoorloofd. Knapen en jongelingen moeten onverwijld worden geholpen. Mannen moeten in staat worden gesteld het verzuimde in te halen. Alleen flinke Christelijke Ver eenigings huizen kunnen in de behoefte voorzien. Huizen waarin knapen kunnen worden toege sproken, jongelingen kunnen samenkomen, mili tairen de verleiding der on Huiselijke kazerne kunnen ontvlieden, christelijke mannen hun sociëteit kunnen vinden. Daar moeten ontwikkelde en onontwikkelde gemeenteleden elkander ontmoeten, en de bladen en tijdschriften vinden, die nu nog slechts in enkele bevoorrechte kringen rondgaan. Het bezoek van zulke huizen moet zóó alge meen worden, dat niemand, wien de liefde van Christus dringt, er zich te voornaam voor acht, dat niemand zich uit onwetenheid schaamt daar te gaan hooren en lezen, wat hem voor tijd en eeuwigheid zeer te pas kan komen. Zie met blijdschap achter u op de vrije christelijke- en op de zondagscholen. Met eere, met zegen zijt gij halver wage gekomen, ge meente Voorwaarts Of gij verliest in den jonge ling en den man, wat gij in het kind hebt gewonnen. Middelburg, 21 November 1S77. In de zitting der 'ffwccvSe S&aaiica» van Maan dag hebben de heeren Goeman Borgesius en Brou wers zitting genomen. Geen nieuwe wetsontwerpen zijn ingekomen. Ingetrokken is het wetsontwerp tot. goedkeuring van het tractaat met de Z;iicl-Afrik uin- sche republiek, de zegelwet, de registratie vet, de wet op de successiebelasting, die op den zeeptccij ns, de wet op het lager onderwijs, die tot wijziging van de kiestabel, die betrekkelijk de middelen van vervoer, die tot overdracht van concessiën, die betreffende de droogmaking der Zuiderzee, de meerderjarigverkla ring en de bevordering der officieren bij de laudmacht. De heer Kappeyne van de Coppello, Minister van Binnenlandsche ZaVen, verkreeg op zijn verzoek het woord. De Minister heeft het volgende' gezegd „Van het Ministerie, dat thans voor de Kamer op treedt, wachte zij bij de eerste ontmoeting breede uiteenzetting van beginselen niet. Immers de gebeur tenissen, waaraan dit Kabinet zijn ontstaan te danken heeft, zoowel als zij, die het hielpen samenstellen, zijn haar bekend en laten omtrent de algemeene richting, die het wil volgen, geen twijfel over. „De behandeling der begrooting van Ned. Indië en daarna van de Staatsbegrooting zal weldra aan de Vertegenwoordiging de gelegenheid schenken om met de Regeering over verschillende onderdeelen van staats beleid van gedachten te wisselen. „Wij vergenoegen ons dus, Mijnheer de Voorzitter, voor het oogenblik met een eenvoudigen welkomst groet. Belijders der constitution :le begrippen met woord en daad, hebben wij uit plichtbesef, jegens het land, het bewind aanvaard, rekening makende op de wel willendheid van allen en de hartelijke ondersteuning der meerderheid in de Kamer, en in de overtuiging dat wij het recht hebben die welwillendheid en onder steuning te vragen," Niemand vraagt het woord. De Voorzitter (iankt den Minister voor de gedaue mededeeling. De Kamer is daarop gescheiden tot a. s. Donder dag ten 11 ure. Alsdan is de Indische begrooting voor 1878 aan de orde. Z. II. de l&osiiaig heeft f2000, Z. K. H. prins üeudi ik f 2000, Z. K. H. prins Frederik f 2000 en Z. K. H. prins Alexiigadcr f 100 ge schonken voor de noodlijdenden op Curasao en Bonaire De geheele ontvangst bedraagt tot heden ruim f 18000. Betreffende de aanstaande verkiezingen kunnen we nog het volgende melden Jhr. G. A. van Nispeu heeft voor de candidatuur in het district Zutfen bedankt, zoodal de burgemees ter van Laren de eenige candidaat der liberalen in dat district is. De kansen voor een verkiezing van den voormaligen anti-revolutionairen vertegenwoordiger \an Deventer, den heer A. baron Sehimraelpenninck van der Oye staan, zoo we meenen, niet slecht. Dat de minister van oorlog, de heer de Roo van Alderwerelt zijn zetel voor Leeuwarden zal blijven behouden, daaraan is niet meer te twijfelen nu alle invloedrijke kiesvereenigingen hem candidaat hebben gesteld. In Meppel worden de kiezers aangespoord te stera men op mr. J. Heemskerk Azn, afgetreden minister van binnenlandsche zaken, omdat hij getoond heeft Drenthe's belangen voor te staan en omdat onder zijn bestuur de nieuwe schutsluis te Zwartsluis is tot stand gekomen. De keuze van jhr. W. A. van der Feltz, burgemeester van Assen en candidaat der libe ralen is bij de bekende gezindheid in dat district mede niet twijfelachtig. Benige heeren in het district Haarlem, naar we meenen anti-revolutionairen, hebben den kiezers in dal; district, aanbevolen mr. M. J. van Lennep, raads heer in het Gerechtshof te Amsterdam. Men weet dat de moderne predikant de Mijier, waarschijnlijk de plaats van mr. Kappeyne zal innemen. De conservatieven hebben de candidatuur van mr. A. Kerdijk bestreden op grond dat hij als student eens de stelling heeft verdedigd dat de republiek de weuscheljkste regeeringsvonn is. Van verschillende zijden o. a. ook door prof. Vreede is deze mededeeling tegengesproken. Zaterdag had iu het lokaal Diligentia te 's Ilage een vereenigde vergadering plaats van het hooldco- mité voor de cxpcslitie aiaaa» Nova-ZeaaiBiSa met de afgevaardigden der subcommissiën, tot het bespreken en vaststellen van den voorgeuomenen tocht. Z. IC. II. prins Alexander was om bijzondere redenen verhinderd deze vergadering te leiden, welke echter aan den anderen kant het voorrecht ge noot om sir Allen Youug, den bekenden Noordno

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1