BUITENLAND. ieuwe Uitgaven. HANDELSBERICHTEN. De vischslocp de Zeeuw zal eindelijk, na maan den van gedwongen rust, weer zee kiezen. Naar men zegt is die strike het gevolg van het gebrek aan de noodige bemanning en zou daarin nu voorzien zijn. V. C. In overleg met den ingenieur, belast met het sloopeu van de vestingwerken, zijn door de eigenaars der drie beetwortel-suikerfabrieken te Bergen-op-Zoom maatregelen genomen, ten einde in ecu voortdurenden toevoer van zoet water te voorzien. Tot heden heeft zich volstrekt geen staking in den arbeid der fabrieken meer voorgedaan. De Arnst. Ct. verneemt, dat de schei- en ge neeskundigen, die belast waren met liet onderzoek der ingewanden van wijlen den gepensioneerden kapi tein van het Oost-Indische leger de Geer Boers, die tengevolge van het drinken van wijn, hem uit Rot terdam gezonden, zou zijn overleden, tot de clonclusie zijn gekomen, dat genoemde heer niet tengevolge van vergiftiging is overleden. Te Arnhem is Woensdag morgen het huwelijk voltrokken tusschen een man van 66 en een vrouw van 30 jaren, die reeds een jaar lang bruidegom en bruid waren. Ze waren op het stadhuis gekomen zon der getuigen. Een paar ambtenaren van het stadhuis en een paar voorbijgangers voorzagen in deze behoefte en zeer verheugd trokken de jongelui huiswaarts. Een boer, onlangs van een handelaar te Deven ter o.a. een pakje (naar de handelaar meende) kwartjes ontvangende, vond bij zijn t'huiskomst, dat het geen kwartjes maar halve guldens waren, waarop hij zich naar den handelaar spoedde en dezen zeide, dat hij in het pakje kwartjes 2 stuks te weinig had ontvan gen. Toen de handelaar hem geloofde en hem die 2' kwartjes ter hand wilde stellen, zeide hij „Neen mijnheer Nu heb ik gezien hoe u er over denkt. Ik heb niet te weinig maar te veel gekregen. U hebt mij in plaats van een pakje kwartjes een pakje halve guldens ter hand gesteld. Daar hebt u de halve gul dens terug eu geef er mij nu werkelijk een pakje kwartjes voor." Het geeft geen vleiend getuigenis van den geest des volks, dat de te Amsterdam geplaatste drinkwater-fonteinen veel te lijden hebben. Eiken d; vindt men ze verstopt of de kranen afgedraaid of opengezet, zoodat het water nutteloos wegloopt en de bodem in den omtrek in een modderpoel verkeert. Vooral de fontein op het Jonas Daniel Meijer plein is kostbaar wegens de waterverspill'ng die daar plaats heeft. Terwijl b. v. de fontein op hei Kattenburger plein in eene maand tijcis 6 kub. .VI. duinwater ver- bruiktf, bleek die op het J. D. Meyerplem 46 kub. M. verbruikt te hebben. Er moet dus op grove wijze verspild worden, want het is moeielijk aan te nemen dat de lieden uit die buurt zooveel dorstiger of ziu- delijker zijn dan de bewoners van de eilanden. Voorts blijkt het soms dat jongens het afvoerbuisje in de kom van onderen afsluiten zonder eenige reden. Ook het water wordt verontreinigd. Met zou zeer te be treuren zijn, wanneer deze nuttige inrichtingen met terdaad het veld moesten ruimen voor de aanvallen van wie weet hoe weinig baldadigen. N Het aantal studenten, ingeschreven bij de Amsterdamsche Universiteit voor het luupende studie jaar, bedraagt 468. Onder dit getal behooren 76 per sonen, ingeschreven voor enkele colleges. Een paar dagen geleden is in een van de Groningsche dorpen een klein kind, dat alleen gelaten was, in een pot met karnemelk gevallen en verdronken. De provincie Groningen levert dit jaar eene buitengewone hoeveelheid kool. Aan de Asser markt zjn naar berekening in de vorige week en in deze maand 200,000 kooien uit Groningen ten verkoop aangevoerd. Eene vrouw te Amsterdam geraakte met een barer buren in twist, en wel ongelukkig terwiji zij elkander- in eene vuurnering ontmoetten, De heks, met wie ze te doen had, gerankte in z .-o'n drift, dat zij haar een ketel met kokend water over gezicht en hals uitstortte en vervolgens een test met vuur i.i het aangezicht wierp. Aan de polytechnische school te Delft zijn bij den aaQvaug van den cursus 1877,78 ingeschreven 213 studenten voor civiel-ingenieur, 149 voor arehi- j tect, 31 voor werktuigkundig ingenieur, 9 voor mijn- j ingeuieuv. 16 voor techuoloog, 5 voor ijker en 38 voor verschillende studievakken van het dus ver- j kregen, aantal moet 167 worden afgetrokken voor hen, die voor meer dan één vak zijn ingeschreven zoodat het totaal getpl studenten 303 bedraagt. Het cijfer der ingeschrevenen aan de instelling 1 mor ouderwijs in de taal-, land- en volkenkunde an 'Nederlandsch-Indië te Delft, voor den cursus j 1877 78, bedraagt 94, zijude 20 meer dan in het vorig jaar. Met de gezondheid van den Paus gaat 't als iet de Beurs zij rijst eu daalt met den dag. Nu mis waant men hem dood en den volgenden dag Dudt hij receptie. Dan weer heet hij zoo goed als rstéld en een oogenblik later verspreidt zich de re dat hij op 't uiterste ligt. Één ding is zeker verre van- geruststellend dat hij geheel en al het gebruik van zijn onderste ledematen verloren heeft. Naar gemeld wordt teekenen de kardinaals Simeoui en Pecci alle stukken, die geacht worden van den Paus uit te gaan, daar Pius IX te zwak is om zich met iets hoegenaamd bezig te houden. Zeker niet ten onrechte klaagt Paul Lindau er in de kroniek zijner jongste Gegenwart over, dat de Russisck-Turksche oorlog aan vervelende eentonigheid lijdt. Meer dan 200,000 Russen, althans volgens de verzekering van Russische orgauen, staan op Bulgaar- sclien bodera eu alles wat van deze troepenmacht, nu reeds ougeveer 3 weken lang, vernomen wordt, is een hardnekkig gevecht met den vijand om het. bezit van een kleinen heuvel zuidelijk van Plevna, waaraan hoogstens 3 regimenten infanterie deelnemen. Eene belangrijke afwisseliug iii die eeutonigkeid is waarlijk het bericht uit Bucharest, dat generaal Sko- beleff in 't gevecht van den 15en 's nachts, toen de Turken weder tot driemalen toe te vergeefs den //Groenen Heuvel" trachten le heroveren, gewond werd. De kwetsuur is echter zoo onbeduidend, dat de generaal zijn koramando behouden, kon. Voor 't overige kan men met geringe wijziging de bekende Pruisische bulletins omtrent de belegering van Parijs nagenoeg dagelijks herhalen //Voor Plevna geen nieuws" De Times, Daily News en Standard vernemen van hunne correspondenten, dat inderdaad Plevua door een Russische parlementair opgeëischt werd en Osman Paoha, wien de mededeeling geenszins verraste dat hij met zijn leger ingesloten was, antwoordde dat hij alle middelen tot verdediging nog niet had uitgeput doch in de Politische Correspondenz wordt door den correspondent te Bucharest clit bericht tegengesproken dat zijn oorsprong dankt aan het Rumeensche dagblad 1 Orient en weinig aanspraak op geloofwaardigheid kan maken. De Presse gaat zelfs verder en weigert alle geloof aan dit bericht, omdat 't in strijd zou ziju met de gewone oorlogsgebruikeu. Intusscheu kan men niet weten, op welke zonderlinge invallen de ver veling de Russen voor Plevna brengt, voor wie een kleine afwisseling tot tijdkorting niet onverschillig moet zijn. Uit Sofia wordt aan de Standard van 14 dezer ge seind, dat te Plevna voor meer dan 6 weken proviand is. De juistheid van dit bericht is zeer moeilijk te contioleereu, zuolang Plevna van de buitenwereld is afgesneden, maar de correspondent moet toch iets melden, en zeker is 't ook louter uit plichtbesef, dat hij er dit merkwaardige ^ïieuwtje bijvoegt„Mehemed Ali Pacha moei eerst her legér organiseeren, alvorens j hij het ontzet van Plevna beproeven kan." Men be hoeft waarlijk geen Turksch generaal te zijn om dezen eeuigen afdoenden weg te volgen. Eeu uitvoerig officieel telegram geeft wederom rap port van de heldenfeiten der Russen en Turken aan de Lom. Na elkander wederkeerig uit de voorposten- liniën verdrongen te hebben, keerden beide partijen in hare posities terug. Deze bewegingen, welke met afwisselend geluk nu reeds sedert de eerste helft vau Juli, toen het leger van den -Kroonprins de linie Pyrgos-Bjela bezette, plaats hebben, worden schijnbaar ook met geen ander doel ondernomen dan om zich zelf', en den vijand voor al te groote verveling te vrij waren, want van eenig blijveud voordeel zoowel aan Russische als aan Turksche zijde is althans in Bulga rije in de vier verloopeu maanden nog geen sprake geweest. Van den Ohipka-pas eindelijk verneemt men van Turksche zijde, dat de positie der Russen hoogst gevaarlijk wordt, daar de Turksche artillerie den ge- heelen weg naar Gabrova beheerscht. Ook dit is geen nieuws daar hetzelfde reeds in de laatste dagen van Juli gemeld werd. Welke gevolgen zal het besluit tot het instellen van een enquête, waar tegen de Eransche regeering zoo heftig opponeerde, hebben? Waarschijnlijk eeD, dat in de tegenwoordige omstandigheden het eenig mogelijke is, nl. het ontslag van het ministerie de BroglieFour- tou. Hun ontslag is den president aangeboden en 'als bet nu hem gelukken mag een ministerie samen te stellen dat de rèpublikeinsche meerderheid in de Ka mer bevredigt, dan is het land gered. Maar de Senaat dan Men weet deze hoogste staatvergaderiug had reeds een kleine conservatieve meerderheid en i die meerderheid is nu door eenige verkiezingen de I vorige week nog versterkt- Bijgevolg is de geest van i den Senaat juist tegenovergesteld aan dien van de Kamer van afgevaardigden. Wie spelt ons de toekomst De heer lï. A. Berends te Harderwijk heeft ge zorgd dat het bij de aanstaande kin der-feesten niet aan kinder-lectuur ontbreken zal. Ruime keuze vinden allen die liet kind of de kinderen een geschenkje voorraad te verleehen, op onze beurt meenen we thans onzen lezers iets van die uitgaven te moeten zeggen. De heer P. J. Kloppers voor ons geen onbe kende leverde twee stukjes. „Arme R ij k e n en R ij k e a r m e n" is een werkje oorspronkelijk door dien heer geschreven, en wij aarzelen niet aan dat stukje de eerste plaats in de serie toe te kennen. Een kerstboom door rijken in het huis der armoede en ellende gebracht is het bevallig thema waaromheen met zorg e.i talent eenige figuren zijn gegroepeerd, die tot hart en verbeelding spreken. Het tweede werkje is vrij naar het Fransch, en mede door den heer Kloppers, bewerkt. Het behelst een uegergeschiedenis die boeiend geschreven is. Verder vindt ge de geschiedenis van een ondeu- genden jongen onder den titel „de Kerstvacan- t i e" van J. P. van der Maas, „Ongedacht gevonden" van C. van der Velden, „K r i b-, Krui s-, Kroon" van C. J. Veenenclaal, drie lieve Kerstboekjes. Voorts Cecilia en Elizabeth, een verhaal uit de oude geschiedsuis die immer nieuw blijft, nl. de ondergang van het klooster St. Barbara bij Mechelen in de dagen der beeldstormers door A. C. de Zwart en eindelijk Vier dagen onder de Roo vers" dour P. Vergers met een titelplaatje waarop de bandiet met opgeheven dolk, een vrouw smeekende voor hem en een jongeling aan haar zijde. Wat wil men meer om het oog eens jongens te doen glinsteren Een eenigszins meer uitvoerig verhaal leverde onze bekende volksschrijver de heer E. Gerdes op ziju gewone, d. i. echt populaire wijze onder den titel „de Vergelding" Al deze boekjes, mijn lezers, zullen u weldra voor eeu weinigje geld door den heer Berends worden aangeboden. Indien ge enkele of tientallen of honderdtallen behoeft ongetwijfeld zult ge in dezen voorraad niet te vergeefs zoeken. Graanmarkten enz. Rotterdam:, 19 November. De prijzen der nieuwe tarwe bleven ter markt van heden onveranderd. Af wijkende soorten gingen tot 25 a 50 ets. minder van cle hand. Jarige tarwe 25 ets. lager. Rogge 10 a 20 ets. lager. Paardeboonen 10 a 20 ets. lager. Erwten 25 ets. lager. Bruine boon-en 50 ets. lager. Witte boonen afwijkende soort 50 ets. lager, dito puike kwa liteit onveranderd. Haver en gerst flauwicanarizaad onveranderd. Prijzen van eftecten. Nederl. Polen. Oosten Italië. Spanje. Portugal, Turkije. Egypte. Am er ik. Brazilië. Amsterdam, 17 November 1877. Certifie. Werkelijke Schuld. 2'/; pet. 64%s dito dito dito 3 77lU dito dito dito 4 Loten stad Rotterdam 3 dito dito Amsterdam 3 Obligatieii 1798/1816 5 Certifie. Inscr. 5 serie 5 Obl. Hope Co. 1855 6e serie 5 dito f 1000 1864 5 dito L. 100 1872b dito L. 100 18735 Loten IS645 Loten 1866 5 Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 Obligatiën 186764). 4 Aand. Spoorw. Gr. llaatsch. 5 Oblig. dito4 Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltische spoorweg. 3 otag. spoorweg Poti-Tiflis. f» dito dito Jelez-Griasi 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 -Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Wcenen. 5 Oblig.metal, in zilv.Jan./Juli. 5 dito dito Apidl/Oct. 5 dito in papier ïlei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Ob'ligi Z.-Ital. spoorweg 3 Obligatiën Buiteni 1 dito Binnenlandsche 1 Obligatiën3 Inschrijving Alg. schuldi Obligation 1869 6 dito 1868 «lito 1873 7 Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 Oblig. 1863 4l/s dito 1865 5 IOO1/4 102 93 58'/, 7-PU 853/4 77is 78'/4 129'/a 126 697/16 105»/., 86*/. 46'"4 42V, 81s/s 81 77'/.; 55«/a 53 52-79 41 13'/, 127.6 50'/,. 87- 9'/, 46'L 1007.6 94'7n wilien aanbieden, ons, versch van De heer Berends was zoo beleefd de pers, inzage van zijn nieuwen PpSJxcw vaas coupoais. Amsterdam, 17 Nov. Ivïetall f 20,79'/odito zilver f 22,20; Div. Eng. per 1' 11,87'/-:Eng. Portugal per ti; t Spaansche piasters f,71Amerikaansche dol lars (in goud) f 2,47'/2. Amsterdam. 16 Nov. Metal i. r 21,97dito zilver f22,15; Div. Eng. per ik f 11,87'/,; Eng. Russen per 'tk 112,02'/- Eng. Portugal per ie Frans /'47,S0; Belg. 47,80 Pruis /'5S.80 Hamb. Russen /T,19'/4: Rus ton in Z. R. *1,1674 Poolsche per 11. Poolsche eer Z. R. i'Spaansche piasters/",71;Spaansche binnen landschef,6& Amerikaansche dollars 2,47'L papier f 2,39'

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 3