-aiSTORISCH N°. 213 Dinsdag1 20 November. 1«77. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francof 2, Enkele no turners- 0,07 3?. Gr. Uitgever W IJ T M A N, MIDDELBUR(3. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 19 November 1877. Wekelijkseh overzicht van de christelijke pers. De Deutsche Reïchspost hangt een somber tafereel op van den toestand des Duitschen Rijks, vooral in betrekking tot het geestelijk leven. Als treurige copie van hetgeen zich ook ten onzent open baart mogen enkele bijzonderheden hier een plaats vinden. Er is een steeds afnemend verlangen naar het on zienlijke. Stoffelijke belangen nemen de eerste plaats in. De ontwikkeling en beschaving richt uitsluitend het oog op al wat aardsch is. De kerk, de voedster van het ideale leven bij uitnemendheid wordt heftig bestreden, de groote hoop leeft er buiten. De Zondag is een feestdag van het materialisme geworden. We tenschap, knnst en poëzie zijn machten op^ het ge bied des geestes die uit don aard der zaak slechts enkelen bereiken, en die mede, bij gebrek aanhooger licht in stof en stof vergoding ontaarden. De toon gevende standen geven het voorbeeld en met hun gezag en invloed oefenen zij op het volk dat tegen hen opziet en hen naaapt een verderfelijken invloed. De school is doortrokken van dienzelfden geest. Het godsdienst-onderricht is ingekrompen of verdwenen. Met werk overladen en werktuigelijk gedrild is voor het ideale geen plaats. Vandaar zoovele gevallen van leerlingen uit de middelbare scholen, die zich een kogel door den kop jagen omdat het hen begint te vervelen of het getuigschrift niet mooi was. Er is een verslapt plichtgevoel, een verslapt besef van verantwoordelijkheid alom waar te nemen. Het ambt als een melkkoe beschouwende is men aan alle edele aspiration ontwend. Ziedaar, in 't kort, een schets van Duitsche toe standen door de Reichspost geleverd. Onze lezers mogen oordeelen in hoever deze schets ook buiten de Duitsche grenzen juist is. De Standaard besprak iu eenige nommers de positie der antirevolutionaire leden in de Kamer en noemde die toestand niet benijdenswaardig. Er is geen overwicht van talenten een klove tusschen de kiezers en gekozenen door beider maatsrhappelijken stand een gemengd gezelschap die over het par lementair leven beslist en een verleden dat telkens doet herdenken aan het samenwerken met alle p.nti- radicalen. Eu toch is er, volgens de Standaard, on danks alle deze drukkende omstandigheden een positie denkbaar, waarin onze vertegenwoordigers, veilig en met eere, hun positie handhaven kunnen. Als Pro testant protesteere men tegen menschelijk gezag zoo wel als het van Roomsche dan als het van radicale zijde komt. Een vrije positie kieze men. Gods Woord en onze. historie zal hun kracht zijn. Afziende van het. representeeren der antirevolutionaire partij zoeke men in de bewerking van den volksgeest kracht. Men onthoude zich van inmenging in zaken die het Gere formeerd beginsel niet raken. Men trede eendrachtig op, gelijk bij de bekende nota en onthoude zich van oppositiewrok of kameraadschap met wie men straks .bestrijden moet. Dat is het advies van de Standaard aan onze ver tegenwoordigers. De minister van binnenlaudsche zaken heeft maat delen genomen, om het getal leden der Tweede amer in overeenstemming te brengen met de bevol- en dus met zes te vermeerderen, ed. Staten der betrokken provinciën zijn in ken- gesteld met een ontwerp van wijzigiug der kies- 1, met uitnoodigiug om hun gevoelen daarover, op 17 November, te doen kennen, et ligt in 's-ministers voornemen, om zoo "weinig elijk. verandering te brengen in de verhouding, thans bestaat tnsschen enkele, dubbele en meer voudige districten. Er zijn namelijk twee nieuwe enkele districten, Hilversum en Zevenbergen ingevoerd, twee enkele, Winschoten en Goes, tot dubbele ge maakt eu aan de meervoudig Amsterdam en Rot terdam, ieder een lid toegevoegd. De partijdigheid van zulk een indeeling der dis tricten, zegt het Wagciiinggch Weekblad, valt vooral in het oog, wanneer men op Rotterdam let. Het zielental is daar nu juist zóó groot dat zonder bijvoeging van eenige buitengemeente Rotterdam drie leden kan afvaardigen. Waarom nu een tal van plattelandsgemeenten aan dit reeds zoo groot district vastgekoppeld P De bedoeling is vrij doorzichtig. O die liberaliteit der zich noemende liberalen Wanneer Kappeyne 't begin zóó inzet, dan kan niemand bere kenen waar hij zal aanlanden. Zou hij zich ook her innerd hebben, dat hij is opgetreden om de minder heid te verdrukken Woensdag 21 November, 's namiddags ten 3 ure, zal door den heer H. F. Marlet ecu Iii3id5>oiiw- Seziaag te nieuw- eu Sint Joosland wordeu gehouden. In het hoofdkiesdistrict iluïst is tot lid der Provinciale Staten van Zeeland verkozen de heer mr F. J. F. M. Walter, kantonrechter te Hulst mei. 269 stemmen. Op den heer J. A. van Boven, burgemeester van Ter Neuzen en Hoek waren uitgebracht 238 stemmen. De Ter Neuzensche Courant herinnert aan het feit dat het kanaal Tei'iieuzcnGeEift heden vijftig jaren heeft bestaan. Het was op 18 November 1827 dat. bovengenoemd kanaal voor het eerst werd geo pend. Ter Neuzen herdenkt heden dien dag door het uitsteken van vlaggen en een muzikale uitvoering, en het heeft er ook alle reden toe. Ter Neuzen heeft veel van zijn vooruitgang aan het kanaal te danken en met grond,mag verwacht worden dat het toppunt van bloei nog niet is bereikt als men iu aanmerking neemt dat de beweging op het kanaal nog steeds toenemeude is. Het volgende staatje geeft daarvan duidelijk bewijs. In 1855 zijn het kanaal opgevaren 155 zeeschepen. 1860 u u n 346 1865 a n 4.55 1870 ,i 396 n 1875 u 410 1876 a a 494 en afgekomen zijn int 1855 135 zeeschepen. 1860 295 1865 394 a 1870 335 1875 408 1876 478 Ter terechtzitting van de aa'a'omlissesucuts- rechtbank te Middelburg op heden is het rechts geding tegen den persoon van J. W. tuinman bij den heer v. C. te ITeinkenszand behandeld, eu tegen den beschuldigde een cellulaire gevangenisstraf van 18 maanden en eenige geldboeten geëischt. De recht bank zal heden over 8 dagen uitspraak doeu. Het zou ten hoogste onbillijk zijn als we niet erkenden dat liefdewenk, misschien meer dan in eenig land ter wereld door Nederland wordt beoefend. Wie telt de instellingen tot verpleging van kranken wie de inrichtingen tot verzorging der armen en opvoeding van weezen Zij plegen te ontstaan, daar waar de liefde van Christus dringt. De oor prong dier stichtingen is bijna zonder onder scheid te vinden in de godsdienstige opwekking van van vroeger of later tijd. Onze vaderlandsche ge stichten zijn doorgaans instellingen van kerkelijken aard. Het ontbreekt niet aan strijd over de doelmatigheid dezer instellingen. De weeshuizen b. v. met de kinderen iu het weespak, des Zondags naar jaren en grootte gerangschikt, in lange of korte rijen kerk waarts gaande ontkomen in onze dagen niet aan de velerlei opmerkingen en wenschen voor de toekomst. Men doet voorzeker wel te zoeken naar het betere, maar tot nu toe we vre zen geen tegenspraak als we zeggen dat het betere nog altijd op zich laat wachten. Met de critiek i3 ook iets zwevends iets onbepaalds ingetreden, zeer tot schade van de algemeene belan gen. In plaats van den kerkelijkeu of zeggen we liever godsdienstigen stempel die de oude stich tingen nog steeds dragen zoekt men, pleitende op humaniteit, het lot der weezen te verbeteren. In plaats van met vaste hand een nieuw plan voor het oude te stellen, koopt men een weeshuis maar ziet tevens om naar gelegenheid voor geschikte plaat sing in het huisgezin. Zou het door deze oorzaken niet zijn dat dat de vereeniging voor weezen verpleging cp het platteland van Zuid- en Xoord-Beveland sinds 1870, dus iu 7 jaren slechts f2000 heeft ontvangen en het nu noo- dig heeft geacht een circulaire tot meerdere onder steuning iu Zeelaud te verspreiden. De vereeniging tot weezenverpleging te Amsterdam gevestigd had, na jaren arbeids, in het begin van dit jaar, nog slechts dertig weezen kunnen verzorgen, en de weesinrichting te Nijmegen eu Neerbosch verzorgt 500 weezen. Het dagelijksch brood voor zoo'n groot huisgezin ontbrak tot hedeu toe niet. Wat zou de reden van dit groote contrast zijn Vrijdag-avond vergaderde de „liberale" kiesveree- niging te Zutphen, ten einde een caaadadaot te kiezen voor her lidmaatschap der Tweede Kamer, in plaats van den heer Tak. De „liberale" kiesvereni gingen te Winterswijk, Aalten, Vassreveld en Borculo hebben den heer Sickesz, burgemeester van Laren, tot haar candidaat gekozen. Deze candidatuur werd dan ook te Zutphen tnede geproclameerd. Uit het debat maken wij op, dat de candidatuur van jhr. van Nispen, te Doetinchem, eveneens een zg. „liberale" is, zoodat de antirevolutionairen, ultramontanen e;> conservatieve radicalen eenstemmig zijn met de candidatuur va:i den heer A.. baron Schimmelpennink van der Oye. Verdient, zegt de Arnh. Ct., het beginsel af keuring dat siiB2aa?tcfl»s tevens leden der Kamer zijn, zoo er één uitzondering kan worden toegelaten, zij zou wezen ten behoeve van den Minister van Oorlog in de laatste jaren zijn cr voorbeelden van ephemeri- sche Ministers, met dat departement belast, dat wij zeer goed kunnen begrijpen hoe de titularis, die zijn invloed op deze zaak van algemeen belang niet wil verliezen, er prijs op stelt zijn mandaat bij zijn por tefeuille te behouden. De candidatuur van den heer de Roo is dan ook werkelijk geproclameerd zoodat Friesland waarschijn lijk voor de eerste maal een minister als volksvertegen woordiger kiezen zal. In Franeker handhaaft men voorloopig de candi datuur van mr. A. Kerdijk. De heer W. A. vau Rees oud-majoor in het O.-T. leger verklaart, i:1 een beschouwing over den stand van zaken in Akfiin, zich overtuigd te houden, dat wij zullen eindigen met te overwinnen en dc vijand, met M^ham me daan sche berusting voor de overmacht bukkende, eenmaal het zwaard zal op-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1